option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Biologia 456-480

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Biologia 456-480

Description:
random_t

Creation Date: 2020/05/16

Category: Others

Number of questions: 25

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

456. Je jadro prokaryotických buniek ohraničené biomembránou: nie je. áno, je ohraničené. niekedy. podľa podmienok prostredia. áno, v spórach. áno, u anaeuróbnych baktérií. áno, ale vývojom sa stráca. áno, u fotosyntetizujúcich baktérií.

457. Kde sa rozmnožujú vírusy: vo vnútri napadnutých buniek. vo vnútri napadnutých buniek. v krvnej plazme. v červených krvinkách. vo vnútri hostiteľských buniek. v živných roztokoch. v trombocytoch. v mŕtvych bunkách. v tkaninovom moku.

458. Ako sa volá bičíkovec, ktorý parazituje na pokožke a v žiabrach rýb: Žardia rybia. Bičíkovec rybí. Bičovka rybia. Bičovka vodná. Žardia črevná. Trypanozóma spavičná. Voška broskyňová. Blcha rybia.

459. Stafylokoky: tvoria retiazky. tvoria dvojice. tvoria strapce. tvoria špirály. majú guľovitý tvar. majú paličkovitý tvar. tvoria cysty. sú vírusy.

460. Medzi prokaryotické organizmy patria: baktérie. sinice. huby. riasy. Cyanophyta. prochlorofyty. Charophycea. Rhizopoda.

461. B-lymfocyty zodpovedajú za: bunkovú ochranu. protilátkovú obranu. tvorbu imunoglobulínov. protišokovú obranu. profylaxiu. diapedézu. aglutináciu. tvorbu cystotoxických látok.

462. Bakteriofág je: druh fagocytu. druh baktérie. druh vírusu. typ bielej krvinky. druh enzýmu. vírus napádajúci baktérie. baktéria pohlcujúca iné baktérie. súčasť prirodzenej imunity.

463. Akú funkciu majú v organizme T-lymfocyty: vykonávajú bunkovú obranu. vykonávajú humorálnu protilátkovú obranu. produkujú tzv. cytofilné látky. zapríčiňujú odmietnutie transplantovaných orgánov. produkujú cytotoxické látky. rozpoznávajú cudzorodé bunky a ničia ich. produkujú imunoglobulíny. vytvárajú sa z nich nešpecifické látky po očkovaní.

164. Čo patrí k prejavom priamo súvisiacim s nešpecifickou bunkovou imunitou: pinocytóza. pohyb bunky. fagocytóza. schopnosť pohlcovať cudzorodé látky. diapedéza neutrofilných leukocytov. tvorba cytotoxických látok T lymfocytmi. tvorba cytotoxických látok B lymfocytmi. tvorba lyzozýmu a iných látok ničiacich baktérie.

465. Ktorý typ baktérií sa podieľa na uvoľňovaní dusíka do ovzdušia: nitrifikačné baktérie. denitrifikačné baktérie. nitritačné baktérie. amonizačné baktérie. fotosyntetizujúce baktérie. feterotrofné baktérie. niektoré prototrofné baktérie. železité baktérie.

466. Antigény eritrocytov: sa nazývajú aglutitíny. sa nazývajú erytrogény. sa nazývajú aglutinogény. sa nazývajú imunoglobulíny. sú podstatou krvných skupín človeka. umožňujú izohemaglutináciu. sú dedičné. nie sú dedičné.

467. V ktorých prokaryotických bunkách sa nachádzajú tylakoidy: v hubách. vo všetkých batériách. vo všetkých prvokoch. v siniciach. vo fotosyntetizujúcichbaktériách. u Cyanophyta. v chemosyntetizujúcich baktériách. u Cyclostomata.

468. Aká je priemerná veľkosť baktérií: okolo 1 mikrometra. asi 0,1 mikrometra. okolo 1 milimetra. rádové niekoľko nanometrov. menej ako 1 mikrometer. 0,1 až 0,5 milimetra. 0,3 až 2,0 mikrometra. 0,3 až 2,0 milimetra.

469. Nešpecifická imunita je: vrodená obranyschopnosť organizmu. dedičné ochorenie. exocytóza. prirodzená odolnosť organizmu proti cudzorodým bunkám a pôvodcom infekcie. spôsob ochrany organizmu skladajúci sa zo zdravej neporušenej kože a slizníc, prirodzených antimikrobiálnych látok a buniek schopných fagocytózy. vrodená tvorba špecifických protilátok v T-lymfocytoch. vrodená tvorba špecifických protilátok v makrofágoch. imunitná odpoveď vznikajúca po vpravení hotových protilátok do organizmu.

470. Apicomplexa: sú parazitické jednobunkovce. rozmnožujú sa pohlavne a nepohlavne. patria sem dierkavce. sú to morské živočíchy. patria sem mrežovce. žijú v tkanivách iných živočíchov. nemajú pohybové orgány. cudzopasia v telách polypovcov.

471. Čo je bakteriochlorofyl: farbivo chemosyntetizujúcich baktérií. farbivo vyšších rastlín. farbivo niektorých hubiek. farbivo fotosyntetizujúcich baktérií. farbivo fotosyntetizujúcich húb. mutácia chlorofylu. súčasť bunkovej steny fotosyntetizujúcich baktérií. farbivo eukaryotických rastlín.

472. Čo je prejavom protilátkovej špecifickej imunitnej reakcie: tvorba protilátok v kostnej drení. tvorba protilátok v B-lymfocytoch. tvorba protilátok v T-lymfocytoch. tvorba protilátok v erytrocytoch. tvorba pozitívnej chemotaxie. tvorba špecifických imunoglobulínov. tvorba špecifických antibiotík. tvorba špecifických aglutinogénov.

473. Ochranný zákrok v čase, keď ešte nenastalo nebezpečenstvo infekcie sa nazýva: pasterizácia. profylaxia. paralaxa. detoxikácia. preventívne očkovanie. karanténa. alergia. purifikácia.

474. U ktorých živočíchov sa vyskytuje špecifická imunitná reakcia: u cicavcov. u placentovcov. len u stavovcov. u hlavonožcov. u mäkkýšov. u hubiek. u Mammalia. u Molusca.

475. Priame dodanie hotových protilátok do organizmu sa nazýva: aktívna imunizácia. pasívna imunizácia. priama imunitná reakcia. očkovanie. tvorba pamäťových buniek. nepriama imunitná reakcia. pasterizácia. alergizácia.

476. Hemosporídie prekonávajú vývoj: v červených krvinkách človeka a v tele muchy tse-tse. v leukocytoch človeka a v komárovi rodu Anofeles. v erytrocytoch človeka a v komárovi rodu Anofeles. v trombocytoch človeka a v plošticiach rodu Triatoma. v dvoch hostiteľoch. vo vonkajšom prostredí. striedavo v rastlinách a živočíchoch. v malpigických trubiciach oboch hostiteľov.

477. Pôvodcu tuberkulózy objavil: I.P.Pavlov. R.Koch. L.Pasteur. S.N.Vinogradskij. A.Vesalius. W.Bateson. E.Roux. W.Harvey.

478. Aké formy imunitnej reakcie poznáte: špecifická protilátková. špecifická bunková. antigénová. vírusová. nešpecifická protilátková. nešpecifická bunková. profylaktická. nešpecifická vírusová.

479. Medzi bičíkaté baktérie patria: stafylokoky. streptokoky. všetky kokovité. spirily. mykobaktérie. vibriá. diplokoky. aktinomycéty.

480. Bielkovinový obal vírusu sa nazýva: kapsoméra. protein. bielkovinový vak. kapsida. cysta. spóra. mureín. peptidoglykán.

Report abuse