option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Biológia LF UK 1317. - 1380.

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Biológia LF UK 1317. - 1380.

Description:
(ekológia 1. ČASŤ, modelovky 2015)

Creation Date: 2021/05/08

Category: Others

Number of questions: 64

Rating:(1)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1317. Zložité spoločenstvá žijúcich organizmov na určitom území vytvárajú: ekosystém. biosféru. biocenózu. biotop. biológiu. klimaktérium. pseudopódie. biogenézu.

1318. Podľa základných fyzikálnych faktorov rozoznávame ekosystémy: biotické a abiotické. suchozemské a vodné. stále. premenlivé. endotermné a ektotermné. pastevno-koristnícke. rozkladné. detritické.

1319. Ktoré ekosystémy závisia od dodatkovej energie: prírodné. umelé. viazané. slobodné. poľnohospodárske. poloparazitické. mäsožravé. dažďový prales.

1320. Koľko % z celkovej produkcie z celej biosféry spotrebujú hospodárske zvieratá (potrava): 1%. 5%. 10%. 20%. 15%. 2%. 9%. 25%.

1321. Koľko % z celkovej produkcie celej biosféry spotrebuje človek (potrava): 1%. 5%. 10%. 25%. 15%. 3%. 9%. 20%.

1322. Čo je príčinou boja o život podľa Darwinovej evolučnej teórie: nadbytok potravy. nadprodukcia potomstva. umelý výber. klimatické zmeny. dostatok potravy. nedostatočná produkcia potomstva. zmena atmosferického tlaku. znížená pohlavná aktivita.

1323. Útvary druhohôr sú: silúr. perm. krieda. trias. jura. devón. ordovik. miocén.

1324. Čo tvorí ekosystém: prirodzené a umelé spoločenstvá. spoločenstvo spolu s abiotickým prostredím. fytocenóza a zoocenóza. zooplanktón a fytoplanktón. atmosféra a hydrosféra. pinocytóza. fagocytóza. konjugácia.

1325. Ako sa označuje prechodné pásmo medzi jednotlivými spoločenstvami: ekoton. ekotyp. klimax. edifikátor. fenotyp. sukcesia. emigrácia. detritus.

1326. Indikátormi organického znečistenia vôd sú: Flagellata. nálevníky. bičíkovce. mechúrniky. Sporozoa. Infusoria. kokcídie. gemuly.

1327. Ktorá trieda polochordátov vymrela: kalcichordáty. graptolity. plášťovce. lalokoplutvovce. paryby. kratóny. koprolity. kopijovce.

1328. Prvotné živé sústavy sa vyživovali: prototrofne. autotrofne. heterotrofne. autotrofne a heterotrofne. mixotrofne. mykorízou. prieduchmi. črevom.

1329. Základné vrstvy atmosféry sú: troposféra. stratosféra. ionosféra. exosféra. hydrosféra. litosféra. ekosféra. biosféra.

1330. Ktorá vrstva atmosféry zachytáva väčšinu ultrafialového žiarenia: litosféra. stratosféra. ionosféra. zoosféra. astrosféra. hydrosféra. oosféra. fytosféra.

1331. Ako označujeme sústavu, tvorenú biocenózou a jej neživým prostredím: ekosystém. ekosféra. ekologická sústava. biosféra. genotyp. fenotyp. archetyp. klimaktérium.

1332. Zložité spoločenstvá rastlín označujeme ako: fytológia. fytocenóza. mykocenóza. biocenóza rastlín. refúgiá. zoocenóza. biocenóza živočíchov. fyziológia.

1333. Odkiaľ vychádza vývojová línia rodu Homo: z čeľade Cercopithecoidea. z nadčeľade Hominoidea. z čeľade hominidov. z čeľade Hominidae. z čeľade Anthropoidea. z radu Primates. z radu Simiae. z podradu Primates.

1334. Homo sapiens žil už pred: 10 000 rokmi. 40 000 rokmi. 100 000 rokmi. 250 000 rokmi. 150 000 rokmi. 80 000 rokmi. 110 000 rokmi. 140 000 rokmi.

1335. Ako sa volá zástupca vývojového radu Homo, ktorý žil pred miliónom až 350 tisíc rokmi: Homo sapiens. Homo habilis. Homo sapiens neandertalensis. Homo erectus. Homo australis. človek vzpriamený. človek južný. človek rozumný.

1336. V druhohorách sa diferencovali: placentovce. nižšie rastliny. bezstavovce. vačkovce. kalcichordáty. prvoky. jednobunkovce. koloniálne bičíkovce.

1337. V ktorom útvare druhohôr sa vyskytli prvé cicavce: v triase. v devóne. v ordoviku. v silúre. v holocéne. kambrium. ordovík. archaikum.

1338. Ktoré činnosti človeka môžu negatívne ovplyvňovať životné prostredie: veľkoplošné poľnohospodárstvo. priemysel. doprava. rekreačná činnosť človeka. nadmerné využívanie prírodných zdrojov. rýchle a nehospodárne čerpanie energetických zdrojov. chemizácia prostredia. zvyšovanie rádioaktivity.

1339. Na rozhraní ktorých ér vznikli rybovité stavovce: starohôr a prvohôr. starších a mladších prvohôr. prvohôr a druhohôr. druhohôr a treťohôr. proterozoika a paleozoika. paleozoika a mezozoika. mezozoika a kenozoika. paleozoika a kenozoika.

1340. Imisie: vznikajú vzájomnými reakciami nečistôt v ovzduší a dopadajú na zemský povrch. sú plynné, kvapalné a pevné látky, ktoré sa dostávajú do ovzdušia. sú chemické zlúčeniny, ktoré sa dostávajú do ovzdušia. sú napr. oxid siričitý a oxid uhličitý. vznikajú vzájomnými reakciami nečistôt na zemskom povrchu a stúpajú do ovzdušia. vznikajú procesom, ktorý sa nazýva eutrofizácia vody. vznikajú vzájomnými reakciami nečistôt na zemskom povrchu a vstupujú do podzemia. vznikajú vzájomnými reakciami nečistôt v ovzduší a spôsobujú eutrofizáciu vzduchu.

1341. Aký význam majú nitrifikačné baktérie: rozkladajú anorganické zvyšky v pôde. rozkladom organických zvyškov v pôde uvoľňujú amoniak, ktorý cez oxidáciu na nitrity a nitráty obohacuje pôdu o dusíkaté zlúčeniny. umožňujú prevzdušňovanie pôdy. ich pôsobením pribúdajú v pôde dusíkaté zlúčeniny, prijateľné koreňmi. priespievajú k spotrebe pôdneho amoniaku. podporujú využitie vzdušného dusíku listami rastlín. sú základom odbúravania umelých plastických látok v prírode. sú nevyhnutné pre život niektorých nižších rastlín.

1342. Ako označujeme proces, pri ktorom dochádza k rozvetvovaniu vývojových línií až k vzniku nových druhov: konvergencia. transvergencia. divergencia. skok. diapedéza. transkripcia. translácia. disociácia.

1343. Čo je hydrologický cyklus: obeh vody v prírode. vodné prostredie. morská a sladká voda. vodná bilancia. obeh vody v moriach. výroba pitnej vody. predpoveď počasia. obeh vody v cytoplazme.

1344. Aké bunky mali prvotné živé sústavy: panmiktické. protobiontické. prokaryotické. eukaryotické. panspermické. pleiotropné. imaginárne. mezenchýmové.

1345. Ako nazývame prvotné živé sústavy: vírusy. eobionty. protozoa. protobionty. prvoky. nebunkové. koloniálne. prabunkové.

1346. Medzi abiotické faktory prostredia patrí: slnečné žiarenie. činnosť nitrifikačných baktérií. voda. chemické zloženie pôdy. činnosti živých organizmov. svetelný režim. teplota prostredia. činnosť mäsožravých rastlín.

1347. Útvary mladších prvohôr sú: ordovik. karbón. jura. perm. kambrium. devón. silúr. eocén.

1348. Svetelný režim v prírode je podmienený: otáčaním Zeme a jej pohybom okolo Slnka. množstvom vyžiarenej slnečnej energie. hustotou plynov v atmosfére. otáčaním Slnka okolo Zeme. nadmorskou výškou. reakciou litosféry. obehom dusíka v prírode. otáčaním voľných radikálov.

1349. Ekologická valencia je: schopnosť prispôsobenia sa organizmov k podmienkam prostredia. adaptabilita organizmov na životné prostredie. vzájomný pomer medzi jednotlivými druhmi organizmov. pomer medzi organickou a anorganickou zložkou prostredia. úzka napr. u bioindikátorov. rozsiahla napr. u eurytermných organizmov. úzka napr. u eurytermných organizmov. úzka napr. u stenotermných organizmov.

1350. Útvary starších prvohôr sú: kambrium. ordovik. devón. silúr. perm. trias. karbón. krieda.

1351. Hydrosféru tvorí: povrchová voda. spodná voda. voda morí. voda oceánov. kryštalická voda hornín. voda cytoplazmy. voda krvi. voda miazgy.

1352. Čo je pôdna erózia: zasoľovanie pôdy. odumieranie pôdy. vodný odnos pôdy. veterný odnos pôdy. znižovanie pH pôdy. rekultivácia pôdy. hnojenie pôdy. hrdzavenie pôdy.

1353. Uveďte kovy, ktoré sa hromadia v pôde v dôsledku emisií: vanád. arzén. olovo. kadmium. vápnik. reziduá DDT. kyslík. dusík.

1354. Plynné, kvapalné a pevné látky, ktoré sa dostávajú do ovzdušia sa súhrnne nazývajú: exhaláty. emisie. imisie. popolčeky. erózie. pesticídy. fungicídy. rezidua.

1355. Aké formy slnečného žiarenia poznáte: infračervené. ultrafialové. radiačné. viditeľné. ozónové. ultračervené. infrafialové. inertné.

1356. K organizmom, ktoré sú súčasťou potravovej pyramídy zaraďujeme: panspermické organizmy. konzumenty. producenty. dekompozítory. eobionty. protobionty. len prokaryonty. len eukaryonty.

1357. Približne koľko % z primárnej hrubej produkcie ekosystému sa spotrebúva životom rastlín: 15%. 30%. 50%. 70%. 40%. 60%. 1%. 5%.

1358. Ako označujeme zvyšky škodlivých látok v organizme: reziduá. stimulátory. inhibítory. sekundárne metabolity. ribozómy. erózie. inklúzie. rezervácie.

1359. V ktorých spoločenstvách je väčšia druhová rozmanitosť: v umelých spoločenstvách. v arteficiálnych spoločenstvách. v prírodných rastlinných spoločenstvách. v prírodných živočíšnych spoločenstvách. v monokultúrach. v umelých rastlinných spoločenstvách. v umelých živočíšnych spoločenstvách. v umelých izolátoch.

1360. Nevyhnutné spolužitie organizmov sa označuje názvom: mutualizmus. symbióza. komenzualizmus. parazitizmus. mutácia. panmixia. panspermia. syntéza.

1361. Pod hustotou populácie rozumieme: pomer natality a mortality. počet jedincov na určitú jednotku plochy alebo objemu. počet jedincov na určitý štát. priestorové usporiadanie obyvateľstva. biomasu na určitú jednotku plochy alebo objemu. počet jedincov v regulačnom veku. počet vyhynutých jedincov na jednotku plochy. počet jedincov na určitú jednotku času.

1362. Ako sa označujú organizmy, ktoré sú prakticky rozšírené na celom svete: bioindikátory. biomediátory. pantropické organizmy. kozmopolitné organizmy. panspermické organizmy. abiotické organizmy. eobiontické organizmy. trilobitné organizmy.

1363. Ako označujeme organizmy, podľa ktorých môžeme usudzovať, aké sú vlastnosti prostredia: makroklimatické organizmy. kozmopolitné organizmy. bioindikátory. ekoindikátory. biomasa. panspermické organizmy. reziduáne organizmy. biogénne organizmy.

1364. Najstaršou érou vývoja zemskej kôry sú: prahory. starohory. prvohory. archaikum. archeozoikum. paleozoikum. mezozoikum. kenozoikum.

1365. Ako sa označuje životný priestor, kde žije jedinec: ekosystém. biotop. biocenóza. stanovište. biomasa. kratón. abiogenéza. selekcia.

1366. Ako sa volá najstarší nález druhu ľudského vývoja rodu Homo z územia Afriky z obdobia 2-1,4 miliónov rokov: Homo neandertalensis. Homo erectus. Homo habilis. Homo sapiens. Homo hominis. človek hlučný. človek vzpriamený. človek rozumný.

1367. Ktorý rod sa považuje za všeobecného predka ľudoopíc: rod Parapithecus. rod Australopithecus. rod Aegyptopithecus. rod Cereopithaecus. rod Ramapithecus. rod Primates. rod Antropoidea. rod Hominidae.

1368. Ako sa nazýva najstarší zástupca (rod) čeľade hominidi z Ázie a Afriky, ktorého existencia sa datuje do doby pred 14 až 12 miliónmi rokov: rod Ramapithecus. rod Australopithecus. rod Aegyptopithecus. rod Cercopithecoideus. rod Parapitekus. rod Rambopitekus. rod Sinantropus. Cercopithecus.

1369. Čo je ekologická kríza: zrútenie veľkých ekosystémov s vážnym dopadom na ľudskú spoločnosť. zásah človeka do prírodného prostredia s negatívnymi ekologickými následkami. poškodenie životného prostredia. vznik tzv. civilizačných chorôb u človeka. dôsledky pokusov o rekultiváciu. druh mykorízy. zrútenie sa finančného trhu. výrazný úspech ochrancov životného prostredia.

1370. Ktoré sú príčiny ohrozenia živej prírody: imisie škodlivých chemických zlúčenín. chemizácia v poľnohospodárstve. nadmerné využívanie prírody lovom, zberom, rybolovom. rozvoj priemyslu. rozvoj ekologických hnutí. kanibalizmus. dominancia. recesivita.

1371. V ktorom útvare vývoja Zeme sa stáva človek významným činiteľom v prírode: v pliocéne. v devóne. v pleistocéne. v holocéne. v ordoviku. v paleocéne. v eocéne. v oligocéne.

1372. Približne koľko % z celkových zásob vody na Zemi tvoria zásoby sladkej vody: 1%. 3%. 10%. 27%. 30%. 5%. 6%. 7%.

1373. Čo ovplyvňuje akosť vody vo vodných tokoch: kyslíkový režim. základné chemické zloženie. obsah mikroorganizmov. obsah zvláštnych látok. prítomnosť nečistôt. odsoľovanie morskej vody. cena pitnej vody. fáza mesiaca.

1374. Čo je tretím stupňom vývoja ekosystému: vrcholové štádium ekosystému. omladenie ekosystému. vyzrievanie ekosystému. dominancia špecializovaných druhov. obdobie stabilizácie zložiek ekosystému. ekologické nahrádzanie. biologická štafeta. konvergencia vývoja.

1375. Čo je najstaršou geologicky datovateľnou etapou vývoja zemskej kôry: starohory. archaikum. prahory. prvohory. archeozoikum. kenozoikum. mezozoikum. paleozoikum.

1376. Po ktorej ére vývoja zemskej kôry nasleduje proterozoikum: po prvohorách. po prahorách. po druhohorách. po archaiku. po miocéne. po štvrtohorách. po treťohorách. po pleistocéne.

1377. Ktoré sú závažné spoločensky škodlivé javy: dlhodobé užívanie potrebných liekov. toxikománia. nikotinizmus. alkoholizmus. ľaváctvo. praváctvo. úrazy a otravy. kofeinizmus.

1378. Čím sa vyznačujú ekosystémy: samoreguláciou. samoobnovovaním. vývojom. nemennosťou. anabiózou. pansermiou. partenogenézou. samovraždou.

1379. Medzi globálne problémy životného prostredia patria: komplexná ochrana prírody. chemizácia prostredia. znečisťovanie pôdy, vody a ovzdušia. technicko-ekonomické. rozvoj ekologických hnutí. ekologické. sociálne. zvyšovanie rádioaktivity, hluk.

1380. Toxikománia je: príležitostné užívanie liekov. nezákonný obchod s drogami. návykové ochorenie. užívanie drog, ktoré spôsobuje otravu. jav, ktorý vedie k vzniku závislosti od drogy. napr. kofeinizmus, nikotinizmus a alkoholizmus. napr. kofeinizmus, nikotinizmus a alibizmus. napr. kofeinizmus, oportunizmus a alibizmus.

Report abuse