Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONbiologie 6

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
biologie 6

Description:
practise

Author:
Anet
(Other tests from this author)

Creation Date:
12/06/2022

Category:
Others

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
251. Transpirace je: a) vypařování vody z povrchu rostlinného těla b) výdej vody v kapalném stavu c) dýchání rostlin d) příjem vody kořenem.
252. Gutace je: a) výdej vody z rostliny v kapalném stavu b) výdej vody z rostliny vypařováním c) výdej vody pneumatofory d) způsob vedení vody rostlinou.
253. Při vegetativním rozmnožování vzniká nová rostlina: a) z buněk vzniklých mitózou b) z buněk vzniklých meiózou c) ze zygoty d) samoopylením.
254. Taxe jsou: a) pohyby rostlin, při nichž buňky nebo organely mění místo b) pohyby rostlin, při nichž se část rostliny zakřiví c) orientované pohyby d) hygroskopické a kohezní pohyby.
255. Nastie je: a) neorientovaný pohyb rostlin b) spánkový pohyb rostlin c) pasivní přenášení částí rostlin na jiné místo d) kohezní pohyb rostlin.
256. Mezi fytohormony růst povzbuzující (stimulátory) patří: a) auxiny b) gibereliny c) cytokinity d) kyselina abscisová.
257. Gibereliny: a) podporují prodlužovací růst lodyh b) tvoří se hlavně v nejmladších listech a kořenech c) přerušují dormaci d) zastavují transkripci DNA.
258. Gametofyt: a) je vždy haploidní b) je diploidní c) může být oboupohlavní d) může být tvořen lodyžkou a lístky.
259. Izogamety jsou: a) gamety stejného tvaru a velikost b) gamety nestejného tvaru a velikosti c) haploidní nepohlavní výtrusy d) diploidní nepohlavní výtrusy.
260. Rodozměna (metageneze): a) je střídání pohlavní a nepohlavní generace b) je tvorba spor c) je střídání gametofytu a sporofytu d) může být jak izomorfní, tak heteromorfní.
261. Anemofilie je přenášení pylu: a) vodou b) hmyzem c) větrem d) člověkem .
262. Hydrofilie je přenášení pylu: a) vodou b) hmyzem c) člověkem d) větrem.
263. Autogamie znamená: a) druh redukčního dělení b) sprášení pylem z téhož květu c) samoopylení d) vznik nového jedince bez splynutí pohlavních buněk.
264. Víceleté rostliny (plurieny): a) plodí jen jednou za život (monokarpie) b) po vyklíčení žijí několik vegetačních sezón ve vegetativním klidu c) jednou vykvetou, vytvoří semena a uhynou d) žádná z alternativ není správná.
265. Schizocoel: a) je prvotní tělní dutina prvoústých vyplněná parenchymem b) je vylučovací systém ploštěnců c) obsahuje plaménkové buňky d) dutina uvnitř entodermu (archenteron).
266. Katabolismus: a) jsou procesy, při nichž v buňce převládá rozklad zásobních látek b) je proces, kdy organismus získává ATP c) jsou procesy, kdy z jednodušších molekul vznikají složitější d) je výraz pro katalytickou schopnost enzymů.
267. Katabolické dráhy: a) jsou biochemické procesy, kdy energii poskytují oxidoredukční děje b) jsou procesy převládající v buňkách, které se reprodukují c) jsou procesy, kdy z jednodušších molekul vznikají složitější d) zahrnují reakci, kdy NAD je akceptorem vodíku.
268. Aktivní centrum enzymu: a) je část peptidového řetězce s přesnou architekturou b) mění proenzym na enzym c) vytváří vazby mezi molekulou enzymu a substrátu d) umožní přeměnu substrátu na produkt enzymové reakce.
269. Saprofyt: a) jsou autotrofní organismy b) mineralizují organické zbytky odumřelých organismů c) mají schopnost chemosyntézy d) přijímají uhlík z organických látek.
270. Nitrobuněčné trávení se vyskytuje: a) u jednobuněčných živočichů b) u kroužkovců c) u členovců d) u strunatců.
271. Význam klků a mikroklků spočívá v tom, že: a) umožňují rychlý průchod potravy střevem b) v nich probíhá nitrobuněčné trávení c) napomáhají vstřebávání živin d) zvětšují vstřebávací povrch střeva.
272. Respirační kvocient je poměr mezi: a) množstvím vzduchu při maximálním vdechu a výdechu b) množstvím přijatého CO2 a vydaného Oě c) množstvím vydaného CO2 a přijatého O2 d) množství vzduchu při vdechu a výdechu v klidu .
273. Bazální metabolismus je: a) nejmenší množství energie potřebné k udržení života za přesně definovaných podmínek b) výdej energie pro přijetí potravy c) výdej energie při námaza d) množství energie potřebné pro přeměnu tuků.
274. U endotermních živočichů: a) je tělesná teplota udržována mechanismy termoregulace b) může teplota těla v průběhu dne kolísat c) je tělesná teplota udržována na určité výši nezávisle na změnách teploty okolí d) může teplota ovlivnit změnu chování.
275. Rovnováha mezi výdejem tepla z těla a tvorbou tepla uvnitř těla se uskutečňuje mimo jiné: a) změnou prokrvení kůže b) svalovým třesem c) působením hormonů štítné žlázy d) zvýšeným metabolismem v hnědém tuku.
276. Vzdušnice: a) fungují bez oběhové soustavy b) fungují v součinnosti s oběhovou soustavou c) zajišťují příjem kyslíku, ale ne jeho přenos k orgánům d) jsou pomocným dýchacím orgánem u ptáků.
277. Bezjaderné erytrocyty nacházíme u: a) ryb b) ptáků c) savců d) plazů.
278. Odkysličená krev se u savců nachází: a) v plicnici b) v plicních žlázách c) v levé komoře srdce d) ve všech žilách.
279. Do střeva vyúsťují: a) Malpighiho žlázy b) protonefridie c) nefridie d) tykadlové žlázy.
280. Hormonální regulace: a) se poprvé objevuje u obratlovců b) se uplatňuje již u bezobratlých c) je u bezobratlých nahrazena nervovou regulací d) žádná z uvedených alternativ není správná.
281. Páry ganglií spojené příčně i podélně tvoří nervovou soustavu: a) žebříčkovou b) kruhovou c) difúzní d) trubicovou.
282. Zrakovým orgánem jsou: a) u členovců složené oči b) u hlavonožců miskovité oči c) u kroužkovců komorové oči d) v larválním stádiu hmyzu složené oči.
283. Morfologickou a funkční jednotkou hladkého svalu je: a) buněčné syncitium b) mnohojaderné svalové vlákno c) svalový snopec d) svalové vlákno tvořené jednou buňkou.
284. Energetická autonomie jednobuněčných organismů znamená, že: a) všechnu energii, kterou spotřebují, uvolňují samy v metabolismu b) některé děje, např. pohyb mohou vykonávat bez spotřeby energie c) mohou bez spotřeby energie vykonávat např. transport látek d) některé děje, např. tvorba bílkovin, jsou energeticky nenáročné.
285. Na oxidačně redukčních reakcích je založen metabolismus: a) jak earobní tak anaerobní b) pouze aerobní c) pouze anaerobní d) pouze u živočichů.
286. Alkoholové kvašení: a) probíhá v anaerobních podmínkách b) probíhá v aerobních podmínkách c) je zpracování valkoholu kvasinkami d) je proces, při němž vzniká CO2.
287. Rozdíl mezi dýcháním a fotosyntézou je v tom, že: a) při fotosyntéze se energie spotřebovává, při dýchání uvolňuje b) při dýchání se O2 uvolňuje a energie spotřebovává c) při fotosyntéze se energie uvolňuje, při dýchání spotřebuje d) pri fotosyntéze vznikají z CO2 anorganické látky.
288. Ze srovnání potravy rostlinného a živočišného původu vyplývá, že: a) živočišná potrava má vyšší obsah glycidů b) živočišná potrava má vyšší obsah živin, hlavně bílkovin c) živočišná potrava je hůř stravitelná d) rostlinná potrava má jako charakteristickou složku celulózu .
289. V oběhové soustavě otevřené: a) je oběh hemolymfy poměrně pomalý b) se u vodních korýšů hemolymfa nejdříve soustřeďuje do žaber, odtud přichází do srdce c) se hemolymfa proudící od srdce vylévá do prostorů mezi orgány d) jsou žíly často velmi krátké nebo chybějí.
290. Kašovitou moč s krystalky kyseliny močové a jejich soli vylučuje: a) ryby b) hlavonožci c) suchozemští vejcorodí živočichové d) mořské houby a žahavci.
291. Tělní tekutina sladkovodních živočichů je ve vztahu k osmotickému tlaku a iontovému složení mořské vody roztokem: a) hypotonickým b) hypertonickým c) izotonickým d) přesyceným.
292. U suchozemských živočichů je definitivně moč ve srovnání s tělními tekutinami roztokem: a) odpovídajícím 0,9% roztoku NaCl b) hypotonickým c) izotonickým d) hypertonickým.
293. Vylučovacím orgánem ploštěnců jsou: a) metanefridie b) malpighické žlázky c) protonefridie žádná z uvedených alternativ není správná .
294. Plaménkové buňky: a) jsou základem protonefridií b) nacházíme u tasemnic c) nacházíme u žebernatců d) nacházíme u ploštěnců.
295. U komorového oka tvoří světlolomný aparát vždy: a) duhovka b) sítnice c) rohovka a čočka d) tyčinky a čípky na sítnici.
296. Při pohlavním rozmnožování: a) splývají dvě zygoty b) splývají dvě gamety v zygotu c) obvykle vznikají z vajíčka a dvou spermií 2 zygoty d) mohou z jedné zygoty vzniknout dvě embrya.
297. Partenogeneze je: a) způsob rozmnožování vyskytující se často u parazitických organismů b) tzv. haploidní u mšic, perloočky a hlístů c) tzv. diploidní u trubců a roztočů d) vývoj vajíčka bez vniknutí spermie.
298. Při metagenezi žahavců: a) je pohlavní generací polyp b) je střídáno pohlavní rozmnožování s nepohlavním c) je nepohlavní generací medúza d) se volně plovoucí larva tvoří z polypa.
299. Z hlediska vývoje značíme jako: a) monofyletické taxony prvoky b) polyfyletické taxony ptáky a savce c) monofyletické taxony ptáky a savce d) polyfyletické taxony plazy a ptáky.
300. Analogické znaky: a) mají různý původ, ale plní stejnou funkci u různých taxonů b) jsou např. podobné chemické složení cytochromu u různých taxonů c) jsou např. modifikace končetin u různých savců d) jsou pouze morfologické znaky.
Report abuse Consent Terms of use