option
Questions
ayuda
daypo
search.php

biologie člověka 2.2

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
biologie člověka 2.2

Description:
druhá polovina část druhá

Creation Date: 2015/04/08

Category: Others

Number of questions: 25

Rating:(2)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Sarkoplazmatické retikulum je: hmota tvořící povrchovou vrstvu svalů. systém vláken tvořící mezibuněčnou složku většiny pojivových tkání. útvar tvořený některými typy nádorů pojivové tkáně (tzv. sarkomy). specifický typ endoplazmatického retikula ve svalovém vlákně.

Jakou funkci má duhovka u komorového oka?. jde o receptorové ústrojí pro zrakový vjem. působí jako dioptrický aparát. působí jako clona. umožňuje barevné vidění.

Černobílé vidění umožňují: čípky. bílá skvrna na sítnici. všechny receptory na sítnici. tyčinky.

Barevné zrakové vjemy jsou podmíněné: tyčinkami. žlutou skvrnou na sítnici. bílou skvrnou na sítnici. čípky.

V tyčinkách je přítomno zrakové barvivo, které nazýváme: fuchsin. kalciferol. rhodopsin. hemocyanin.

Za buněčnou imunitní reakci (např. proti transplantátům) odpovídají: B lymfocyty. trombocyty. všechny typy leukocytů. T lymfocyty.

Jestliže se obrázek předmětu tvoří až za sítnicí, jedná se o: krátkozrakost. astigmatismus. myopii. dalekozrakost.

U člověka slouží jako receptory barevného vidění: čípky. čočka. tyčinky. duhovka.

Čichový orgán je tvořen buňkami čichového epitelu: v oblasti hrtanu a hltanu. v těsném okolí nosních otvorů. v korové části čichového analyzátoru. v horní a zadní části dutiny nosní.

Ústředí pro řízení srdce a cév se nachází v: prodloužené míše. mezimozku. hypotalamu. mozečku.

Žlutá skvrna je: chorobný projev, kdy dochází k postupné atrofii sítnice. místo nejostřejšího vidění. místo na sítnici, kde nedochází ke zrakovému vjemu. neškodná anatomická varianta, pozorovaná jen na sítnici některých lidí.

Tvorba hormonů štítné žlázy je závislá především na přívodu: železa. mědi. draslíku. jódu.

Vlákna čichových buněk vedou do čichového centra umístěného: v týlním laloku mozkové kůry. ve spodní ploše čelních laloků. v kůře temenního laloku. ve spánkovém laloku mozkové kůry.

Cortiho orgán je orgán: sluchový, umístěný v hlemýždi. umístěný ve vnějším uchu. zrakový. statického a kinetického ústrojí.

Kompletní proces oogeneze u člověka: začíná již v prenatálním období. končí až po oplození daného vajíčka. probíhá u většiny žen i po klimakteriu. trvá 72 dní.

V období fetálním: začíná prenatální vývoj jedince. dochází k výraznému růstu plodu. zajišťuje spojení plodu s matkou placenta. probíhá embryogeneze.

Ve vaječnících: dozrávají působením hormonů vajíčka. se v průběhu zrání vajíčka vytváří Graafův folikul. vzniká žluté tělísko produkující pouze estrogeny. produkují buňky Graafova folikulu testosteron.

Ve varlatech: dozrávají spermie při nižší teplotě, než je teplota těla. jsou Leydigovy buňky, které produkují testosteron. se vytváří hormon folitropin (FSH). dozrávají mužské gamety zvané spermie, které mají haploidní počet chromozomů.

Ústrojí rovnovážné (statokinetické): slouží ke vnímaní polohy hlavy vzhledem ke gravitaci. registruje změnu rychlosti a směru pohybu hlavy. má receptory uložené v polokruhových kanálcích. je součástí vnitřního ucha.

Na sítnici oka: se promítá zvětšený a přímý obraz. se promítá zmenšený a převrácený obraz. jsou tyčinky sloužící pro barevné vidění. je žlutá skvrna místem nejostřejšího vidění.

U oční vady zvané krátkozrakost (myopie): používáme ke korekci rozptylky. používáme ke korekci spojky. se vzdálenější předměty zobrazují před sítnicí. se blízké předměty zobrazují za sítnicí.

Nervové buňky v centrální nervové soustavě člověka odumírají při normální tělesné teplotě bez přívodu kyslíku: do 2 minut. za 4-5 minut. za 10-15 minut. za 20-35 minut.

Neuroglie: slouží výhradně k vedení vzruchů. se sdružují v nervové dráhy. tvoří bílou hmotu nervovou. chrání a vyživují neurony.

Podmíněné reflexy: jsou vrozené. se vytvářejí během života jednotlivce. jsou dočasná spojení. nejsou vázány na předchozí zkušenost.

Proprioreceptory jsou: svalová vřeténka a šlachová vřeténka. kožní receptory pro dotyk, teplo, tlak, chlad a bolest. zvláštním druhem interoreceptorů. čichové buňky a chuťové pohárky.

Report abuse