Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONChemia 1-500

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Chemia 1-500

Description:
Chemistry 2.0

Author:
AVATAR

Creation Date:
16/05/2023

Category:
Others

Number of questions: 20
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
127. Z periodického zákona a elektronovej konfigurácie prvkov vyplyva: a. vel'kost atómov v danej perióde sa zväcsuje s rastúcim Z b. polomer katiónu je mensi a aniónu vacsi nez polomer atómu, z ktorého vznikajú c. elektropozitivny a elektronegativny charakter prvkov cim Z e. elektronegativita, miera schopnosti atómu odpudzovat elektróny zdiel'ané s inym atómomN f v danej perióde s rastúcim Z sa zvysuje ioniza¿ná energia (zmensuje sa atómovy polomer)) g. s rastúcim Z základného prvku v danej skupine Klesa hodnota elektronovej afinity h. v periódach základnych prvkov s klesajúcim Z stúpa hodnota elektronegativity (klesá kovovy charakter d. že ionizacná energia v danej skupine sa zväcsuje s rastú.
129. Elektrón(y): a. sa pohybujú v elektrickom poli kladne nabitého jadra b. môze byt odtrhnuty od atómu za vzniku kladne nabitého aniónu d. je charakterizovany dvoma kvantovymi dislami f. je castica s nepatrnou hmotnostou a vlnovym charakterom e. má dualisticky charakter g. atómu vodika má za normálnych podmienok najvyšsiu moznú energiu h. nemôze byt odtrhnuty od atómu za žiadnych podmienok c lahko sa odtrhne od atómu Na za vzniku Na+.
136. Pre kvantové císla plati: a. tvar a vel'kost orbitálov charakterizuje hodnota hlavného kvantového cisla b. všetky orbitály v izolovanom atóme s rovnakym vedlajsim, ale rôznym magnetickym číslom majú rovnakú energiu c. ak je orbitál charakterizovany kvantovymi císlami n= 3, 1= 1, m= 0 je rovnako velky ako orbitál s kvantovymi Císlami n= 4, l= ,1 m= 0 d. ak n = 3 a l = 1, elektrón sa nachádza v elektrónovej vrstve M v orbitále s f ak n= 4 a l = 3 elektrón sa nachádza v orbitále f g. vel'kost orbitálu typu s rastie s rastúcim n h. energia orbitálov rastie s rastúcim protónovym číslom prvku e. ak magnetické kvantové cislo m nadobúda hodnoty 3- a≥ +3, tak sa na rovnakej energetickej hladine môze nachádzat maximálne 10 elektrónov.
147. Pri rádioaktivnei premene 80m„ B r >- 80,35Br a. je emitované žiarenie alfa b. dochádza k uvol'neniu B Ziarenia c. sú emitované pozitróny d. sa uvolnuje ziarenie y e. neprebieha premena, a preto sa neuvolnuje žiadne žiarenie f. sa nemeni protónové cislo g. sa uvolni elektromagnetické vInenie, ktoré sa v magnetickom a elektrickom poli nevychyl'uje h. dochádza k emisii najprenikaveisieho rádioaktivneho Ziarenia.
153. Polcas (polpremena) rádioaktívneho rozpadu je: a.cas, za ktory sa rozpadne 1mol prvku b.mnozstvo rádioaktivneho prvku, ktoré sa rozpadne za rok c.cas, ktory je potrebny na to, aby sa rozpadla polovica hmotnosti rádioaktivneho prvku d.cas, potrebny na to, aby sa rádioaktivny prvok rozpadol kompletne (cely) e.u vsetkych rádioaktivnych prvkov rovnaky f. viac ako 12 rokov pre T g. pre U viac ako milión rokov h. cas, za ktory sa rozpadne 1 g prvku.
156. Rádioaktivne Ziarenie y: a. je najprenikavejsim rádioaktivnym žiarenim b. pri jeho vyziareni sa protónové číslo Z zmeni o- 1 d. sa uvol'ni pri premene 99m 49In - >- 99 49 In e má najvacsie ionizačné schopnosti f je elektromagnetické ziarenie g. sa neuvolnuje pri deexcitácii vzbudeného jadra atómu h. je emisia neutrónov c. pri jeho vyžiareni sa protónové cislo nemeni.
162. O medzimolekulovych silách (interakciách) plati: a. sú to pritazlivé interakcie medzi molekulami b. urcujú skupensky stav látok c. ovplyvnujú teplotu topenia a varu látok d. nemajú vplyv na skupensky stav látok e. vodiková väzba nepatri do skupiny medzimolekulovych sil f. môzu ovplyvnit aj pôsobenie lieciva na organizmus g. sú podstatne slabsie ako chemické väzby h. sú to len van der Waalsove sily.
167. Vyberte látky vytvárajúce molekulové krystály: a. aragont b. zafir c. vzácne plyny d. Cl2 e. azan h. metán f NaCI g. KBr.
168. Vyberte látky s atómovou kryštálovou štruktúrou: a. ametyst b. rubin c. kalcit d. modrá skalica e. kremen f suchy l'ad g. KCI h. sfalerit.
169. Iónové krystály vytváraju: a. korund b. Al2O3 c. kamenná sol d. CaCO3 e. K2S04 f. CaF2 h. H2 g. H20.
177. Väzbová energia: . a. čim je vyssia, tym je väzba pevnejsia b. cim je nizsia, tym je väzba pevnejsia c. je vacsia ako disociačná energia d. je mensia ako disociačná energia e. je mierou pevnosti väzby f je mierou elektronegativity molekuly g. vuveden ch molekulách stúpa vporadi Cl2, 02, N2 h. v uvedenych molekulách klesá v poradi Cl2, 02, N2.
178. Van der Waalsove silv: a patria medzi slabé väzbové interakcie b. pôsobia medzi dasticami polárnymi, nepolárnymi, neutrálnymi alebo nesúcimi náboj vo všetkych troch skupenstväch c ich podstatou je elektrostatické pritazlivé pôsobenie medzi casticami (molekulami, iónmi, atomami), ktoré majú urdity elektricky náboj alebo indukovany náboj d. najslabsie sú disperzné sily e. vznikajú medzi aniónmi a katiónmi f. vyskytujú sa v komplexnych zlúceninách g. charakterizujú primárnu Struktúru bielkovin h. vel'mi slabé sú interakcie dipól - dipól prejavujúce sa u polárnych molekúl.
182. V ktorej molekule sú tri vol'né elektrónové páry? a. fosfán b. HBr c. voda d. chlorovodik e. amoniak f N2 g. NaCl h. H2.
184. Pre molekulu kyanovodíka plati: a obsahuje sp2 hybridizovany uhlik b. má dve Alfa a dve p väzby c. má jednu alfa a tri p väzby d. má lineárny tvar e. má dve alfa a tri p väzby f obsahuie sp hybridizovany uhlik g. jeho styri väzby su energeticky rovnocenné h. má tvar rovinného trojuholnika.
186. V Ktorej molekule sa nevyskytuje p väzba? b. CO a. CO2 c. HCN d. NH3 e. N2 f. H2S g. CH4 h. Br2.
193. Pre atómovú krystálovú Struktúru plati: a. medzi atómami tvoriacimi zlúceninu dominujú kovalentné väzby b. väcsinou existuje v tuhom stave len pri pomerne nizkych teplotách (prip. vysokych tlakoch) c. atómovú krystálovú Struktúru má napr. diamant, ZnS, karbid kremika, CuCI d. atómové kryštály existujú pri beznych podmienkach (20 °C, 10° Pa) v tuhom skupenstve e. krystály vzácnych plynov majú atómovú krystálovú Struktúru f. za normálnych podmienok sa vyskytuje v rovnakom skupenstve ako iónové krystaly g. sú to polárne látky, preto sa nerozpúštajú vo vode h. atómové krystály pri beznych podmienkach tvoria napr. Br2, CO2,I2 N2.
196. Vyberte správne tvrdenie o lineárnych molekulách: a. ich tvar vysvetluje sp3 hybridizácia b. lineárne molekuly sú napriklad Cl2, HI, BeCI d. lineárnu molekulu má NH,, H20 c. ich tvar vysvetluje sp hybridizácia e. alkiny su linearne, kedze obsahujú dvojitú väzbu f. molekuly CO, CO2 majú tiez lineárny tvar g. atómy molekúl zvierajú väzbovy uhol 180° h. ich tvar nemozno vysvetlit' hybridizáciou.
198. Vyberte správne tvrdenie o tvare molekúl: h molekúl a. rovinná molekula BF3 má nulovy dipólovy moment b. H2S má podobny tvar ako molekula vody c. neekvivalentná sp hybridizácia vysvetl'uje rôznost väzbovych uhlov u tetraedrickc d. molekuly metánu a amoniaku majú identickú priestorovú $truktúru molekúl e. Struktúra molekúl metánu a amoniaku ej tetraedrická, ale ich väzbové uhly sa lísia .f karbonylová skupina obsahuje sp3 - hybridizovany uhlik, v dösledku coho má rovinnú Struktúru g. väzbové uhly v molekule BF3 sú 180° h. NH3 má tvar rovinného trojuholnika.
199. Dipólovy moment: a u dvojatómovych molekúl je mierou polarity chemickej väzby b. viacatómovej molekuly sa rovná rozdielu vektorov dipólovych momentov vsetkrch väzieb v molekule c. molekúl CS2 a CH4 je nulovy d. dvojatómovej molekuly sa lísi od dipólového momentu väzby v danej molekule e. vsetkych rovinnych molekúl je väcsi ako nula f je vektorová veliciny orientovaná od kladného pólu k zápornému g. molekúl CO2 a BF3 je rovnaky h. je vektorová velicina orientovaná od záporného pólu ku kladnému.
200. Elektronegativita atómu H ej 21, a atómu CI 3,0. Väzba medzi H a CI v HCI urcite nie je: a. nepolárna kovalentná .c iónová b. kovalentná d. polárne kovalentnú e. vodiková f sprostredkovaná dvoma elektrónmi g. kovová h. jednoduchá.
Report abuse Consent Terms of use