Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONchemie 11

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
chemie 11

Description:
practise

Author:
Anet
(Other tests from this author)

Creation Date:
15/06/2022

Category:
Others

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
501. V názvu koordinační sloučeniny se: a) název ligandu uvádí až po názvu centrálního atomu b) se název centrálního atomu uvádí až po názvu ligandu c) se pořadí názvu ligandu nebo centrálního atomu určuje podle abecedního pořadí d) se uvádí název centrálního atomu v 1. pádě, pokud je centrální atom v nulovém oxidačním stupni.
502. Molekula uvedená na obrázku ... má triviální název: a) pyrimidin b) pyridin c) piperidin d) imidazol.
503. Molekula uvedená na obrázku ... má triviální název: a) pyrimidin b) pyridin c) pyrrol d) imidazol.
504. Molekula uvedená na obrázku ... má triviální název: a) thiofan b) thiofen c) thiofuran d) thiofuren.
505. Molekula uvedená na obrázku ... má triviální název: a) chinolin b) purin c) indol d) imidazol.
506. Molekula uvedená na obrázku ... má triviální název: a) chinolin b) purin c) indol d) imidazol.
507. Helium: a) je plynný prvek, který má ve vnější elektronové vrstvě jeden elektron v orbitale s a jeden v orbitale p b) má dva elektrony v orbitalu s c) má jeden velenční elektron d) může vzniknout jadernou fúzí ze dvou atomů vodíku 1H.
508. Mezi vnitřně přechodné prvky: a) patří lanthanoidy b) patří aktinoidy c) patří některé transurany d) patří prvky, jejichž dně vnější slupky tvoří pouze f orbitaly .
509. Ve třetí periodě Mendělejevovy periodické tabulky prvků nalezneme: a) Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra b) B, Al, Ga, In, Tl c) Na, Mg, Al, Si d) Si, P, S, Cl.
510. Mezi přechodné prvky patří: a) kovy i nekovy, musí mít ale elektrony v orbitalech d b) pouze kovy, ve valenční sféře mají pouze orbitaly f c) kovy, nemají nikdy zaplněné f orbitaly d) patří také prvky v ředě mazi 21Sc-30Zn.
511. Vyberte správné výroky: a) dodáním dostatečného množství energie je možné oddělit elektron od atomu, tím vznikne aniont b) ionizační energie je definována jako energie, kterou je nutné dodat k rozštěpení kovalentní vazby c) ionizační energie se vyjadřuje buď v elektronvoltech nebo v kJ/mol d) energii potřebnou k odtržení prvního elektronu od atomu označujeme jako první ionizační energii.
512. Vyberte správné výroky: a) v periodách ionizační energie se stoupajícím protonovým číslem roste b) nepravidelnosti ve zvyšování ionizační energie, kterou je nutné dodat k rozštěpení kovalentní vazby c) ve skupinách ionizační energie se stoupajícím protonovým číslem roste d) nepravidelnosti ve zvyšování ionizační energie ve skupinách jsou způsobovány obsazováním hladin s vyšší energií.
513. Vyberte správné výroky. Relativní atomová hmotnost je definována jako: a) hmotnost jedné dvanáctiny některého izotopu uhlíku 6C b) poměr hmotnosti 1 molu daného atomu vůči jedné dvanáctině hmotnosti 1 molu nuklidu 12C c) hmotnost atomu toho kterého prvku v gramech d) poměr hmotnosti 1 g daného atomu vůči 1 molu nuklidu 12C.
514. Který/é z uvedených výroků je/jsou správné? a) proton je totožný s atomem vodíku b) proton je totžný s ionizovaným atomem vodíku c) pozitron má stejnou hmotnost jako elektron, znaménko jeho náboje je opačné d) neutrony nemají náboj a mají přibližně stejnou hmotnost jako elektrony.
515. Plackova konstanta má rozměr: a) mol/kg b) je bezrozměrná c) eV d) J.s.
516. Nukleony: a) je název pro protony, neutrony a elektrony, ne však pozitrony b) je název pro protony a neutrony c) je název pro protony a elektrony d) je název pro elektrony a neutrony .
517. Vyberte správnou odpověď/správné odpovědi. Mají různé izotopy téhož prvku shodnou elektronovou konfiguraci? a) nemají, liší v počtu protonů a tudíž i elektronů b) nemají, podle Pauliho principu c) mají, protože izotopy mají shodný počet elektronů a stejná pravidla pro obsazování orbitalů d) mají, protože izotopy se sice liší v počtu elektronů, ale vzhledem k pravidlům obsazování je výsledek stejný.
518. Elektronová konfigurace 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2: a) fluoru b) sodíku c) vápníku d) kyslíku.
519. Elektronová 1s2 2s2 2p4 bude příslušet: a) sodíku b) vápníku c) kyslíku d) fluoru .
520. Jaká elektronová konfigurace bude příslušet atomu 6C v základním stavu: a) 1s2, 2s2, 2p3 b) 1s2, 2s2, 2p3 c) 1s2, 2s2, 2p4 d) 1s2, 2s2, 2p6.
521. Jaká elektronová konfigurace bude příslušet atomu 11Na v základním stavu: a) [Ne]3s1 b) [Ar]3s1 c) [Ne]3s2 d) [Ar]3s2.
522. Jaká elektronová konfigurace bude příslušet atomu 5B v základním stavu: a) 1s2, 2s2, 2p2 b) 1s2, 2s2, 2p1 c) [Ar]2s2, 2p2 d) [He]2s2.
523. Vyberte správnou/é definici/definice. Orbital je: a) označení pro dráhu valenčního elektronu b) dráha elektronu, která může být např. kruhová c) prostor, v němž je v okolí jádra nejpravděpodobnější výskyt elektronu d) druh nebo stav elektronu.
524. Vazebnou energií nazýváme: a) energii, která je nutná k rozštěpení dané vazby b) energii, která se uvolní při vzniku vazby c) energii, která je potřeba k vytvoření jednoho molu sloučeniny d) energii, která je potřeba k přechodu do excitovaného stavu.
525. Vznik chemické vazby mezi dvěma atomy: a) je vždy spojen s uvolněním energie b) je někdy spojen s uvolněním, někdy se spotřebou energie c) je založen na sdílení elektronů d) je založen na sdílení elektronů nebo přeskupení protonů.
526. Elektronová konfigurace 2s1 2p2 patří: a) excitovaném stavu boru b) základním stavu boru c) excitovanému stavu uhlíku d) základnímu stavu uhlíku.
527. Obsazování jednotlivých orbitalů elektrony, neboli elektronová konfigurace atomu v základním stavu se řídí následujícími principy: a) Pauliho vylučovací princip b) Heisenbergův neurčitostí c) výstavbový princip - princip minimální energie d) Hundovo pravidlo.
528. Vyberte správný/é výrok/y: a) orbitaly se stejnou energií - tzv. degenerované orbitaly - se obsazují nejdříve po jednom elektron. Spinová kvantová čísla elektronů v takto zpola zaplněných orbitalech jsou stejná b) orbitaly se stejnou energií - tzv. degenerované orbitaly- se obsazují nejdříve po jednom elektronu. Spinová kvantová čísla elektronů v takto zpola zaplněných orbitalech jsou různá c) elektrony, obsazují energetické hladiny tak, aby měl ve výsledku systém co nejnižší energii d) ani jedna z variant a) až c) nejsou vyjádřením výstavbového principu.
529. Pevnost chemické vazby se hodnotí podle: a) počtu elektronů, které jsou v dané vazbě sdíleny b) rozdílu elektronegativit atomů, mezi kterými vazba existuje c) energie potřebné k jejímu rozštěpení d) hodnoty vlnové funkce molekulárního orbitalu.
530. Kovalentní vazba nemůže vzniknout tímto postupem: a) vzájemným sdílením elektronů valenční vrstvy b) odtržením elektronů od atomu - donoru a jejich převodem k atomu - akceptoru c) nabídnutím elektronového páru donorového atomu na sdílení s akceptorovým atomem, který má prázdný orbital (donor-akceptorová vazba) d) excitací elektronů do vyšší valenční vrstvy.
531. Které z následujících výroků o kovalentní vazbě σ jsou pravdivé: a) je to typ iontové vazby mezi atomy s nižšími rozdíly v elektronegativitě b) odtržením elektronů od atomu - donoru a jejich převodem k atomu - akceptoru c) vznikne obsazením vazebného atomového orbitelu σ , který má osu souměrnosti totožnou se spojnicí vázaných atomových jader a velkou elektronovou hustotu na této spojnici d) vzniká překryvem libovolných orbitalů valenční vrstvy.
532. Jednoduchá kovalentní vazba je: a) téměř vždy tvořena vazebným molekulovým orbitalem 𝜋 b) téměř vždy tvořena vazebným molekulovým orbitalem σ c) téměř vždy tvořena atomovými orbitaly d d) téměř vždy tvořena atomovými orbitaly f.
533. Komplexní vazba: a) je donor-akceptorová kovalentní vazba b) vysvětluje existenci koordinačních sloučenin přechodných kovů c) je nevazebná interakce, která ovlivňuje terciární strukturu bílkovin d) je kovalentní vazba, kterou se vysvětluje existence krystalických anorganických sloučenin.
534. Hybridní orbital: a) vznikne lineární kombinací atomových orbitalů valenční sféry atomu b) vznikne spojením dvou stejných orbitalů různých prvků c) existuje pouze jako atomový orbital d) představuje průměrnou energetickou hladinu několika různých orbitalů valenční vrstvy.
535. Elektrický dipólový moment charakterizuje: a) rozdílnost honoty magnetického pole země na severním a jižním pólu b) nerovnoměrné rozložení elektrického náboje v molekule c) nerovnoměrné rozložení elektrického náboje v atomu d) energii nutnou k překonání nerovnoměrného rozložení elektrického náboje v molekule.
536. Vodíková vazba (vodíkový můstek): a) vzniká pouze mezi molekulami vody b) vzniká pouze mezi molekulami vodíku c) vzniká pouze u nepolárních sloučenin d) je slabá mezimolekulární vazebná interakce.
537. Vodíkové můstky: a) vznikají v těžké vodě - D2O b) vznikají v nepolárních sloučeninách c) vznikají v jedné molekule vody d) nevznikají v žádném v výše uvedených případů.
538. Označte typ vazby v molekule chloru: a) iontová b) polární c) kovalentní d) polární kovalentní.
539. Která/é z následujících sloučenin netvoří vodíkové můstky: a) voda b) benzín c) kyselina sírová d) benzen.
540. Pokud má prvek malou ionizační energii, potom: a) snadno tvoří anionty b) snadno tvoří kationty c) snadno tvoří anionty i kationty d) je inertní.
541. První termochemický zákon říká: a) soustava při reakci uvolňuje nebo spotřebovává tepelnou energii b) H = U + pV c) reakční teplo určité reakce je stejné jako součet reakčních tepel postupně prováděných reakcí, vycházejících ze stejných výchozích látek a končících stejnými produkty d) žádný z předešlých výroků v této otázce není správný.
542. Druhý termochemický zákon říká: a) soustava při reakci uvolňuje nebo spotřebovává tepelnou energii b) reakční teplo určité a reakční teplo téže reakce probíhající za stejných podmínek opačným směrem je až na znaménko stejné c) reakční teplo určité reakce je stejné jako součet reakčních tepel postupně prováděných reakcí, vycházejících ze stejných výchozích látek a končících stejnými produkty d) celkové slučovací teplo reakce je vždy nulové.
543. První temodynamický zkon: a) nelze sestrojit stroj, který by trvale dodával mechanickou energii, aniž by spotřeboval odpovídající množství energie jiného druhy b) teplo nemůže při styku dvou těles různých teplot samovolně přecházet z tělesa chladnějšího na těleso teplejší c) celkové množství energie (všech druhů) izolované soustavy zůstává zachováno d) při absolutní nulové teplotě je entropie čisté látky pevného nebo kapalného skupenství rovna nule.
544. Brönstedova kyselina : a) je látka, která je schopná přijímat od jiné látky proton b) je látka, která je schopná předávat jiné látce proton c) je látka s volným elektronovým párem, který může sdílet s jinou látkou d) je látka zvyšující koncentraci elektronů v roztoku.
545. Brönstedova zásada: a) je látka, která je schopná přijímat od jiné látky proton b) je látka, která je schopná předávat jiné látce proton c) je látka s volným elektronovým párem, který může sdílet s jinou látkou d) je látka zvyšující koncentraci elektronů v roztoku.
546. a) b) c) d).
547. Iontový součin autoprotolýzy vody, tj. reakce 2H2O -><- H3O(+) + OH(-) má při 25 stupních celsia přibližně hodnotu (předpokládáme, že roztok se chová ideálně): a) 10 na 14 b) 10 na -14 c) 10 na -7 d) 1.
548. Oxidace je reakce, při níž: a) reaktant přijímá elektron b) reaktant předává svoj elektron c) reaktant předává svůj proton d) reaktant odevzdává svůj proton.
549. Redukce je reakce, při níž: a) reaktant přijímá elektron b) reaktant předává svůj elektron c) reaktant předává svůj proton d) reaktant odevzdává svůj proton.
550. Redukční činidlo je látka, která: a) je akceptorem elektronů b) je donorem elektronů c) je akceptorem protonů d) je donorem protonů.
Report abuse Consent Terms of use