Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONChemka 1-500

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Chemka 1-500

Description:
Chemistry 1.0

Author:
AVATAR

Creation Date:
16/05/2023

Category:
Others

Number of questions: 32
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Vyberte správne pomenovania a vzorce hydridov: a H3P je fosfán b. Al3H je alán c. AsH3 je arzán d. GeH4 je germán e. H2Se je selán f. PH3 je fosfán g. SeH2 je selán h. HS2 je sulfan.
4. Vyberte odpovede, kde vzorce neodpovedajú uvedenym zlúceninám: a. Cu2CO3(OH)2 je hydroxid-uhlicitan mednaty b. MnCIO je chlorid-oxid manganicity c. Ca5F(PO4)3 je fluorid-tris(fosforecnan) pentavápenaty d. KCr(OH)2 je hydroxid draselno-chromity e. CaCI(CIO) je chlorid-chlórnan vápenaty f Cs3CoCl6 je chlorid tricézno-kobaltnaty h. PCI5O je chlorid-oxid fosforečny g. COS2 je oxid-sulfid uhlicity.
29. Vyberte vzorce zlúcenin, ktoré nie sú oxidy:, a. Fe304 b. Ba02 c. Ag2O2 d. CuO e. Os04 f Na2O g. KCIO h. Li2O2.
38. Zlúcenina s chemickym vzorcom [Pt(NH3)6 (OH)4: a. má koordinačné čislo 6 b. obsahuje ligandy s názvom ammino a hydroxo c. obsahuje záporne nabité ligandy d. centrálny atóm má oxidačné číslo +II e. centrálny atóm má oxidacné číslo +IV f. má komplexny katión g. je hydroxid h. je hexaammin-tetrahydroxo-platnatan.
39. V zlúcenine [Pt(NH3)2CI2]SO4: a. NH3 a CI- sú ligandy b. centrálny atóm má oxidacné císlo +II c. koordinacné císlo je 4 d. centrálnym atómom je Pt e. komplexny katión má nábojové císlo +1 . g. donorom elektronov je aj volny elektrónovy pár na dusiku h. akceptorom elektrónov je vol'ny elektrónovy orbitál na dusiku f donorom elektrónov je len chlór.
40. Hydrát chloridu pentaammin-chloro-platicitého: a. obsahuje komplexny katión s nábojovym cislom 3+ b. má vodu ako ligand c. obsahuje 5 elektroneutrálnych ligandov d. má vo svojej molekule 4 atómy chlóru e. má koordinačné čislo 5 f anión tvorí 1atóm chlóru g. centrálny atóm má oxidacné císlo +IV h. má chemicky vzorec [Pt(NH3)5(H20)]Cl.
46. Ktoré z uvedenych zlúcenin sú peroxidy? a. К02 b. Na2O2 c. КО3 d. H202 e. NaO2 f HgO2 g. BaO2 h. BaO.
48. Určte nesprávne (chybne) pomenované zlúceniny: a. Na2CO3 je sóda b. K2CO3 je potaš c. NaNO3 je kamenec d. KCr(SO4)2 . 12 H2O je karnalit e. HgCl2 je kalomel f FeSO4. 7H2O je zelená skalica g. NO2 je rajsky plyn h. HgS je rumelka.
49. Vyberte správne tvrdenie: a. ZnSO4. 7 H2O je biela skalica b. PbS je sfalerit c. SiO2 je korund e. KCN je cyankáli d. KCI ie sylvin f FeS2 je chalkopyrit g. Na3AIF6 je kryolit h. KNO3 je čilsky liadok.
50. Vyberte správne tvrdenie: a mosadz je zliatina Cu a Zn b. sadrovec je Ca(OH)2 c. hasené vápno ej CaCO, d. alpaka je zliatina Ni, Zn a Cu e. bronz je zliatina Sn a Cu f amalgam je zliatina Sn a Pb g. salmiak je NH4CI h. sadra je CaO.
51. Medzi vyznamné minerály alkalickych kovov patria: a. sylvin b. kalcit c. halit d. cilsky liadok e. kamenná sol f. aragonit g. cinabarit h. magnezit.
52. Ktory minerál neobsahuje niektory z prvkov alkalickych zemin? a. magnezit b. dolomit c. beryl d. baryt e. sylvin f apatit g. bauxit h. kazivec.
54. Vyberte správne pomenovania a zlozenie jednotlivych zliatin: a. dural je zliatina Al, Cu, Mg b. literína je tvorena z Sb, Sn, Pb c. mosadz tvoria Sn, Cu d. bronz tvoria Ni, Zn, Cu e. konstantán je zliatina tvorená Ni, Mn, Cu f pružinovú ocel' tvoria Fe, C, Cr, Ni g. nehrdzavejúcu ocel tvoria Fe, C, Cr h. spáika je tvorená Pb a Sn.
64. Vyberte správne tvrdenie o separa¿nych metodach: a. destilácia nie je separacnou metódou b. lekárske vysetrenie krvi a modu je prikladom filtrácie c. na oddel'ovanie zloziek zo zmesi vyuzivame rozdielne chemické vlastnosti zloziek zmesi d. destiláciou sa oddeluje tuhá látka od kvapalnej na základe rôznej rozpustnosti e. sedimentáciou sa oddel'ujú látky na základe hustoty f. na oddel'ovanie zloziek zo zmesi vyuzivame rozdielne fyzikálne vlastnosti zloziek zmesi g. filtrácia a krystalizácia patria medzi separacné metódy h. podstatou destilácie je rozdielna teplota varu kvapalin.
65. Vyberte nesprávne tvrdenie: a. aerosóly nepatria medzi koloidné roztoky b. benzin vo vode je prikladom suspenzie c. pena ej rôznorodá zmes nerozpustenej plynnej látky a kvapaliny d. podl'a velkosti castic rozdel'ujeme zmesi na rovnorodé a rôznorodé e. smog je prikladom aerosólu f dym a hmla sú prikladom peny g. v rôznorodej zmesi nikdy nevieme rozlisit' prevládajúcu zlozku h. hmla je zmes nerozpustenej kvapaliny jemne rozptylenej v plyne.
66. Vyberte nesprávne tvrdenie: a. ionizacná energia je energia potrebná na odtrhnutie valencného elektrónu od atómu b. energia, ktorá sa uvol'ni pri prijati elektrónu atómom sa nazyva ionizacná energia c. elektrónová afinita je energia potrebná na odtrhnutie valencného elektrónu od atómu d. elektrónová afinita je energia, ktorá sa uvolni pri prijati elektrónu atómom f prvky, ktoré l'ahko tvoria katióny, majú vyssie hodnoty ionizadnych energii g. cim je hodnota ionizacnej energie nizsia, tym je prvok reaktivnejsi prvky, ktoré l'ahko tvoria aniony, majú vyšsie hodnoty elektrónovej afinity e. elektrónová afinita je vždy kladná a je vyjadrená v kJ.
68. Vyberte správne tvrdenie: a. podet vsetkych atómov v 1 móle plynného CO2 je rovnaky ako pocet atómov v 1 móle plynného 02 b. objem 1 mólu plynného COz je zhodny s objemom 1 mólu plynného 02 c. podet molekúl v 1 móle plynného CO2 sa rovná poctu jeho atómov v 1 móle d. objemy plynov 02 a CH4 sú rovnaké e. objemy plynov O2 a CH4 sú rovnaké pri tom istom tlaku f podet všetkych atómov v 1 móle plynného CO2 je väcsi ako pocet atómov v 1 móle plynného O2 g. podet molekúl v 1 móle plynného Oz sa rovná počtu molekúl v 1 móle plynného HCI h. pocet molekúl plynu v 1 móle nezávisi od tlaku.
72. Z periodickej tabul’ky chemickych prvkov môzeme vyvodit', ze: a. kovovy charakter prvkov rastie zlava doprava b. nekovovy charakter prvkov klesa sprava dol'ava c. oxidačné údinky prvkov klesajú zl'ava doprava d. redukèné úcinky prvkov klesajú zl'ava doprava e elektronegativita prvkov rastie zl'ava doprava f. zásaditost oxidov prvkov klesá sprava dol'ava g. ionizačná energia rastie sprava dol'ava h. kyslost oxidov prvkov rastie zlava doprava.
75. Pre oxidaèné čísla prvkov v periodickej tabul'ke plati: a. maximálne kladné oxidačné císlo sa vzdy zhoduje s čislom podskupiny prvku b. maximálne kladné oxidacné císlo sa nikdy nezhoduje s cislom podskupiny prvku c.maximálne kladné oxidačné cislo sa väcsinou zhoduje scíslom podskupiny prvku d. maximálne kladné oxida¿né ¿íslo môze byt i vyssie ako je dislo podskupiny prvku e. maximálne záporné oxidačné dslo urcime ako rozdiel 8- číslo podskupiny prvku f. maximálne záporné oxidacné císlo urcime ako súcet 1+ cislo podskupiny prvku g. maximálne záporné oxidačné cislo urcime iba z čisla podskupiny prvku . h maximálne záporné oxidačné dislo sa nedá urcit z cisla podskupiny prvku.
84. Vyberte správne tvrdenie: a zmes má vždy rovnaké vlastnosti ako jej jednotlivé zlozky b. zmesi nie sú iba kvapaliny c. zmes je sústava zlozená zo súboru rôznych castic (napr. atómov, molekúl) d. ak má sústava vo vsetkych miestach rôzne vlastnosti, je homogénna e. koloidné roztoky sú homogénne zmesi f. zmes plynov je homogénna sústava g. prikladom heterogénnej zmesi je vodny roztok KCI h. zmesi delime na homogénne, heterogénne a koloidné.
86. Chemicky cistá látka je: .a MgCl2 *6 H20 b. pitná voda .c cisty vzduch d. kvapalny dusik f. sóda bikarbóna g. ZnSO4 h. cisty roztok HNO; e. sklo.
87. Modrá skalica rozpustená vo vode je: .a heterogenna zmes b. modry roztok c. koloidny roztok d. opticky aktivny roztok e. heterogénna sústava f homogénna zmes g. homogénna sústava h. pravy roztok.
91. Pre zlúceniny plati: a. vznikajú zmiesanim látok v lubovol'nom pomere b. vznikajú chemickou reakciou z prvkov c. môzeme ich rozdelit' na pôvodné zlozky fyzikálnymi separacnymi metódami d. vlastnosti prvkov, z ktorych sú zlozené, neostanú zachované e. že prvky v nich môzu byt v l'ubovol'nom pomere f. vsetky vlastnosti prvkov, z ktorych sú zlozené, ostanú zachované g. prvky mozu byt' v zlúcenine iba v takom pomere, ktory vyhovuje Daltonovmu zákonu h. môzeme ich rozdelit na prvky iba chemickymi reakciami.
92. Vyberte správne tvrdenia o zmesi: a. nemozno iu rozdelit na zlozky fyzikálnymi metódami b. hmotnostny pomer cistych látok v zmesi môze byt lubovolny c. vlastnosti cistych látok ostávajú zachované d. vzniká vzdy chemickou reakciou z prvkov e vznika zmiesanim látok, teda fyzikálnymi dejmi f. čisté látky v zmesi môžu byt iba v urcitom pomere g. vlastnosti cist c h látok z ktorych je zmes zlozená neostanú zachované h. môzeme ju rozdelit' na pôvodné zlozky - cisté látky napr. sedimentáciou, filtráciou, destiláciou ci extrakciou.
93. Základné chemické zákonv: a. Avogadrov zákon - 1 mol akéhokolvek plynu má pri rovnakc h vonkajsich podmienkach vzdy rovnaky objem b. za normálnych podmienok (t = 0 °C, p= 1,01325.10° Pa) zaberá 1 mol akéhokol'vek plynu tzv. mólovy objem Vm c. vlastnosti prvkov a ich zlúcenin sú periodickou funkciou neutrónovych disel prvkov d. v priebehu chemickej reakcie sa súcet hmotnosti reaktantov rovná súcinu hmotnosti produktov e. chróm tvori s kyslikom CrO; a Cr20, co je vyjadrenim platnosti Daltonovho zákona násobnych zludovacich pomerov f. Gay-Lussacov zákon hovori o násobnych objemovych pomeroch g. zakon zachovania hmotnosti a energie formuloval Lomonosov h. vysledny tlak zmesi plynov je rovny súcinu parciálnych tlakov zloziek zmesi plynu.
95. Vyberte správne tvrdenie o roztokoch: .a roztoky sú iba kvapaliny b. zlozenie roztokov nemozno vyjadrit viacerymi spôsobmi c. vztah medzi mnozstvom rozpustenej látky a mnozstvom rozpústadla vyjadruje zlozenie roztokov d. nasyteny je taky roztok, vktorom sa uz d'alsie mnozstvo látky nerozpústa e. zriedeny roztok má vyšsi pomer medzi mnozstvom rozpustenej látky a rozpústadlom ako nasyteny f. sklo a zliatiny sú pevné látky g. nasytenost roztoku závisi od teploty, pri ktorej rozpúst'anie prebieha h. roztoky sú homogénne zmesi najmenej dvoch látok.
98. Vyberte nesprávne tvrdenie: a. jednotkou látkového mnozstva je mol b. priame meranie látkového mnozstva je prakticky neuskutocnitel'né c. jednotkou mólovej hmotnosti je mol/kg d. jednotkou látkového mozstva je mol/kg e. jednotkou mólovej hmotnosti je kg/mol f látkové mnozstvo je podiel Avogadrovej konstanty a celkového počtu castic v súbore g. jednotkou hmotnostnej koncentrácie je kg/m h. 1nmol = 10- mol.
103. Pre látkové mnozstvo plati: a. 1mmol obsahuje 6,022*10^20 častic b. 1 mol latky obsahuje tolko gramov základnych castic, kolko ich je v 12 g nuklidu C12 c. 1mol molekúl ideálneho plynu zaberá pri normálnych podmienkach objem 22,4 m d. látkové mnozstvo zlúceniny je dané podielom hmotnosti zlúceniny a jej mólovej hmotnosti e. látkové mnozstvo zlúceniny v roztoku ej podiel hmotnosti roztoku a mólovej hmotnosti zlúceniny g. jednotka mol je definovaná pre presne specifikované castice, t. j. atómy, molekuly, skupiny castic atd'. h. látkové mnozstvo zlúceniny v roztoku je súcin látkovej koncentrácie a objemu roztoku f. n = m . M.
104. Zlozenie roztoku môzeme vyjadrit': .a mólovym zlomkom ako podiel látkového mnozstva rozpustenej látky a súctu látkovych mnozstiev vsetkych látok vroztoku b. hmotnostnou koncentráciou, ktorej jednotkou je g/l c. hustotou roztoku p v g/cm-3 d. hmotnostnym zlomkom ako podiel hmotnosti rozpustenej látky a hmotnosti rozpústadla e. objemovym zlomkom ako podiel objemu danej látky a objemu rozpústadla g. mólovou koncentráciou ako podiel látkového mnozstva rozpustenej látky a objemu roztoku h. molalitou, ktorá má jednotku mol// f. molalitou ako podiel látkového mnozstva rozpustenej látky a hmotnosti rozpústadla.
111. O atómovom jadre platí, že: . a. predstavuje priblizne polovicu hmotnosti celého atómu b. jeho priemer je približne 10 000 krát mensi ako priemer celého atómu c jeho priemer je priblizne 100 000 krát mensi ako priemer celeho atomu d. pocet protónov udáva nukleónové číslo Z e. jeho stálost udáva pomer N/Z f. predstavuje takmer celú hmotnost atómu g. protóny a neutróny sú zlozené z kvarkov h. jeho stálost udáva pomer Z/N.
118. Magnetické kvantové číslo m: .a urcuje orientáciu orbitálu v priestore b. môze nadobúdat hodnoty od - 1, cez 0 a≥ po +1 c. môze nadobúdat celkom 2 / + 1 hodnôt, ¿o zodpovedá poctu orbitálov urcitého typu d. vyjadruje moment hybnosti elektrónu e. udáva pocet elektrónov na valencnej vrstve f. urcuje priestorovú orientáciu elektrónu g. udáva celkovy obsah energie elektrónu h. nadobúda pre l= 3hodnoty ,1- -2, 3,- 0, ,1 2, 3.
125. Elektrónová konfigurácia atómu v základnom stave: a. j e schematické znázornenie orbitálov b. vyjadruje prechod elektrónu z vyssej energetickej hladiny na nizsiu c. znamená obsadzovanie jednotlivych stavov s najnizsou energiou elektrónmi d. vyjadruje závislost tvaru orbitálu od vzdialenosti od jadra e. udáva energiu atómu v excitovanom stave f znamená, že atóm neprijal energiu a nie je v excitovanom stave g. atóm prijíma energiu, meni sa jeho energeticky stav a elektrónová konfigurácia h. je stav, kedy má atóm najnizsiy energiu.
Report abuse Consent Terms of use