option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Ekologie

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Ekologie

Description:
Ekologie

Creation Date: 2016/03/20

Category: Others

Number of questions: 49

Rating:(4)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1. Ekologie se zabývá: a) ochranou a tvorbou životního prostředí. b) vztahy mezi organismy a prostředím. c) chováním živočichů. d) záchranou ohrožených druhů.

2. Populace je: a) soubor všech organismů téhož druhu ve vymezeném území a čase. b) soubor všech organismů na planetě. c) počet všech živě narozených jedinců daného druhu v určitém roce. d) jakýkoliv soubor jedinců stejného druhu.

3. V atmosféře je objemových % kyslíku: a) 21. b) 78. c) 6. d) 12.

4. Kosmopolitní druhy: a) mají velmi omezený areál rozšíření daný specifickými nároky na biotop. b) se vyskytují jen najedná lokalitě. c) díky geografické izolaci se vyskytují jen na několika ostrovech. d) jsou rozšířeny po celém světě.

5. Hlavním zdrojem fosforu pro jeho koloběh v přírodě jsou: a) hnojení půd. b) kosti mrtvých živočichů. c) fosfátové nerosty podléhající zvětrávání a mikrobiálnímu rozkladu. d) odumřelá těla rostlin.

6. Biodiverzita je: a) druhová rozmanitost živých organismů, která je základem stability ekosystémů. b) rozdělení jednoho ekosystému na dva pod vlivem vnějších podmínek. c) jeden ze způsobů vzniku druhů. d) typem vnitrodruhové kompetice - pronikání druhu do cizí ekologické niky.

7. Populační demografie se nezabývá: a) genofondem jednotlivých lidských populací. b) změnami velikosti lidských populací. c) změnami složení lidských populací. d) zjišťováním příčin kvantitativních změn v lidských populacích.

8. Ekologická valence: a) je rozsah intenzity nebo koncentrace kteréhokoliv faktoru v prostředí, v rámci něhož je organismus schopen se přizpůsobit. b) nezahrnuje optimum tolerance. c) nezahrnuje fyziologické optimum. d) je shodná s ekologickým optimem.

9. Ekologická sukcese: a) neexistuje. b) je vývoj a sled společenstev v čase v závislosti na měnících se podmínkách dané lokality. c) není schopna samovolně dospět do relativně stabilního stádia - klimaxu. d) je na vnějších podmínkách nezávislý, vždy stejný sled společenstev v čase v daném biotopu.

10. Ekosystémje: a) ekologický systém, kde jsou ve vzájemných vztazích jen všechny živé složky. b) ekologický systém, kde jsou ve vzájemných vztazích všechny živé složky a soubor fyzikálních a chemických faktorů jejich prostředí. c) je jen jeden = biosféra Země. d) nemůže být umělý.

11. Klimax je: a) relativně stabilní konečná fáze vývoje společenstva. b) přechodná fáze ve vývoji klimatu. c) klimatický přechod mezi dobou ledovou a meziledovou. d) počáteční fáze ve vývoji společenstva.

12. Hustotu populace nevyjadřujeme: a) hmotností biomasy vztažené na jednotku plochy jí obsazené. b) hmotností biomasy na jednotku plochy či objemu. c) počtem jedinců na jednotku plochy či objemu. d) rozsahem jejího genofondu.

13. Vyberte faktor, které není abiotický: a) světelné záření. b) teplota. c) vlhkost. d) predace.

14. Jako bioindikátory se označují druhy: a) jen druhy kosmopolitní. b) na základě úmluvy. c) jejichž ekologickou valenci k určitému faktoru prostředí lze dobře odhadnout. d) jejichž ekologická valence k určitému faktoru prostředí je dobře známa.

15. Vyberte organismy, které mohou být producenty v suchozemských ekosystémech: a) některé stopkovýtrusné houby. b) zelené řasy ve stélce lišejníků. c) oomycety. d) parazitičtí prvoci.

16. Kyselé deště: a) jsou výsledkem vzniku kyseliny sírové z oxidu siřičitého v atmosféře. b) nejsou důsledkem spalování fosilních paliv. c) jsou pro rostliny zdrojem síry. d) nemohou obsahovat kyselinu dusičnou.

17. Skleníkový efekt: a) je důsledkem spalování fosilních paliv. b) způsobuje snížení hladiny světových oceánů. c) způsobuje ochlazování klimatu. d) nemá vliv na vývoj ekosystémů.

18. Eutrofizace vod je způsobena: a) nedostatkem živin. b) kyselými dešti. c) nadměrným množstvím živin. d) hromaděním kadmia z umělých hnojiv.

19. Potravní pyramida je: a) pro všechny ekosystémy stejná. b) grafickým znázorněním početnosti jednotlivých populací v ekosystému. c) grafickým znázorněním trofíckých úrovní v daném ekosystému. d) grafickým vyjádřením početnosti jednotlivých druhů predátorů.

20. Mezi potravní řetězce nepatří: a) pastevně kořistnický. b) parazitický. c) dekompoziční. d) predátorský.

21. Dekompozitoři: a) jsou parazitické organismy. b) nejsou součástí edafonu. c) organismy (převážně bakterie a houby), které rozkládají mrtvou biomasu. d) všichni heterotrofové.

22. Býložravci se v potravním cyklu uplatňují jako: a) producenti. b) konzumenti I. řádu. c) konzumenti II. řádu. d) predátoři.

23. Které organismy v rybníku tvoří základnu potravní pyramidy?. a) perloočky a ryby. b) dravé ryby. c) sinice a řasy. d) buchanky.

24. Soužití řasy a houby v lišejníku se označuje jako: a) symbiózu. b) saprofytismus. c) mykorhizu. d) předáci.

25. Jednoznačně vzájemně pozitivní vztah mezi organismy panuje při: a) komenzalismu. b) amenzalismu. c) mutualismu. d) parazitismu.

26. Amenzalismus je vztah: a) z něhož má jeden druh prospěch a druhému neprospívá ani neškodí. b) kdy jeden druh negativně působí na druhý druh svými metabolity. c) kdy si dva druhy neškodí ani neprospívají. d) kdy jeden druh pozitivně působí na druhý druh svými metabolity.

27. Pro vnitrodruhovou kompctici neplatí: a) vede k teritoriálnímu chování živočichů. b) vede ke zvětšení hustoty populace v dané lokalitě. c) je důsledkem omezení dostupnosti vhodných úkrytů. d) je důsledkem omezení zdrojů potravy.

28. Rostliny (samotné, bez symbiontů) jsou schopné přijímat dusík ve formě: a) vzdušného dusíku. b) nitrátových nebo amonných iontů. c) amoniaku. d) oxidu dusného.

29. Biosféra je: a) postupný vývoj organismů na Zemi. b) soubor všech ekosystémů na Zemi. c) soubor všech živočichů na Zemi. d) soubor všech rostlin na Zemi.

30. Biocenózaje: a) společenstvo všech živých organismů obývajících určitý prostor. b) místo, kde žije jedinec určitého druhu. c) soubor organismů jednoho druhu žijících ve stejném čase na určitém místě. d) soubor všech populací daného druhu.

31. Pro biocenózu neplatí: a) je závislá na abiotických faktorech prostředí. b) není ovlivňována klimatickými změnami. c) je to soubor jedinců populací různých druhů na určitém stanovišti. d) skládá se zpravidla z fytocenózy, zoocenózy a společenstva mikroorganismů.

32. Biogeografie: a) zkoumá vliv organismů na litosféru. b) se zabývá rozšířením jednotlivých taxonů na Zemi. c) zkoumá vztah druhů a geologického podloží jejich biotopů. d) zkoumá proces speciace.

33. Co neplatí pro pedosféru?. a) vzniká zvětráváním části litosféry. b) představuje rozhraní mezi živou a neživou přírodou. c) j ej í součástí j sou saprofyti a produkty j ej ich činnosti. d) není zdrojem anorganických látek nutných pro život rostlin, živočichů a člověka.

34. Ekologická nika: a) představuje rezervu ekosystému nevyužívanou pro primární produkci. b) představuje v ekosystému nevyužité zdroje potravy. c) označuje místo v přírodě, které jedinec zaujímá. d) představuje přesné prostorové a funkční zařazení organismu do ekosystému.

35. Pro enviromentalistiku neplatí: a) zabývá se prevencí znečišťování životního prostřed!. b) zahrnuje péči o zdraví lidské populace. c) zajímá se o využívání přírodních zdrojů a nakládáni s energiemi. d) není víceoborovou vědou.

36. Na co nemá vliv působení Slunce?. a) na zbarvení živočichů. b) na migraci živočichů. c) na tvorbu beta-karotenu v kůži. d) na rozmnožování.

37. Který pojem neoznačuje přežíváním organismů při nepříznivých podmínkách?. a) dormance. b) anabióza. c) hibernace. d) tropismus.

38. Morbidita je pojem označující: a) smrtelnost. b) smrtnost. c) úmrtnost. d) nemocnost.

39. Mezi demografické ukazatele nepatří: a) potratovost. b) porodnost. c) nemocnost. d) vlastnictví nemovitostí.

40. Hustota populace nemá vliv na: a) reprodukci organismů. b) projevy agrese. c) sociální organizaci. d) rozlohu území, který daný druh zaujímá.

41. Vůči zvýšené radioaktivitě jsou nejodolnější: a) zástupci hmyzu. b) savci. c) bakterie. d) krytosemenné rostliny.

42. Herbivori. poziraji rostliny nebo jejich casti. se zivi drave. nemaji vliv na evoluci rostlin. tvori zaklad potravinovych pyramid.

43.Epidemie. je rozsireni nakazlive nemoci na plose svetadilu/u. predstavuje vetsi rozsirreni nakazlive nemoci v casovych a mistnich podminkach. je doba, ktera uplyne od proniknuti patugena do organismu do propuknuti nemoci. je urcena podilem nemocnych jedincu ze zdrave populace.

44.Saprofagove. poziraji drobne zive organismy. se zivi odumrelym organickym materialem. mohou byt zastupci vsech forem zivota- krome obratlovcu. tvori vrchol potravnich pyramid.

45.Pandemie. je rozsireni nakazlive nemoci na plose svetadilu/u. predstavuje vetsi rozsireni nakazlive nemoci v casovych a mistnich podminkach. je nemoc, ktera postihuje lidskou populaci v produktivnim veku a tim je pro spolecnost nebezpecna. je choroba, na kterou v poslednich letech rychle vymira populace pandy cervene.

46. Druhy omezené svym vyskytem na pomarne male uzemi, nazyvame konkretnim ekologickym pojmem, tedy ze jsou. kosmopolitni. endemické. synantropni. lokalni.

47. Rostouci konkurencni tlak se u slabsich jedincu projevi. vzdy vymrenim druhu. zpomalenim vyvoje. zrychlenym rustem. zvysenou produkci potomku.

48. biologicky boj proti skudcum a parazitum. je ekonomicky velmi narocny. vzdy vede k naruseni ekologicke rovnovahy v ekosystemu a celkovemu zvyseni jeho lability. vyuziva jejich prirozenych predatoru. je zalozen na pouzivani vysoce ucinnych pesticidu.

49. Biotechnologie- vyberte odpoved, ktera logicky nepatri pod tento pojem: fytoterapie. likvidace toxickych produktu v prirode pomoci mikroorganismu. kompostovani. genove inzenyrstvi.

Report abuse
Chistes IA