option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Histológia

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Histológia

Description:
3. kapitola

Creation Date: 2024/08/06

Category: Others

Number of questions: 40

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Ktoré intermediárne filamenty sú najcharakteristickejšie pre epitelové bunky?. vimentínové intermediárne filamenty. keratínové intermediárne filamenty. dezmínové intermediárne filamenty. gliový fibrilárny kyslý proteín.

Čo patrí medzi typické znaky epitelových buniek?. ich polárna orientácia. sú spojené so susednými bunkami bunkovými spojmi. nízka miera obnovy. môžu to byť terminálne diferencované postmitotické bunky (napr. keratinocyty v rohovej vrstve epidermy). niektoré špecializované bunky môžu byť kontraktilné. sú to tesne zoskupené bunky, ktoré pokrývajú väčšinu povrchov tela, dutín a trubíc.

Čo môžeme zahrnúť do epitelových apikálnych špecializácií?. tesné spojenia. mikroklky. bazálny labyrint. stereocílie. riasinky.

O ktorom medzibunkovom spojení platí, že obsahuje kadheríny ako transmembránové proteíny a ich vnútrobunkový segment sa viaže na intermediárne filamenty namiesto aktínu?. adhézne spojenie alebo zonula adherens. tesné spojenie alebo zonula occludens. dezmozóm alebo macula adherens. nexy. hemidezmozómy.

Aký typ výstelkového epitelu je typický pre tenké črevo?. jednoduchý plochý nerohovatejúci. jednoduchý kubický so stereocíliami. jednoduchý cylindrický s mikroklkmi. jednoduchý cylindrické s roztrúsenými pohárikovými bunkami. jednoduchý cylindrický so stereocíliami. vrstevnatý cylindrický.

Aký typ výstelkového epitelu je typický pre vodivú časť dýchacích ciest?. jednoduchý cylindrický s roztrúsenými pohárikovými bunkami. jednoduchý cylindrický so stereocíliami. vrstevnatý cylindrický. viacradový cylindrický s pohárikovými bunkami. viacradový cylindrický s riasinkami. vrstevnatý cylindrický s riasinkami.

Aký typ výstelkového epitelu sa nachádza na absorpčných povrchoch orgánov tráviacej trubice?. jednoduchý plochý. jednoduchý cylindrický. viacradový. prechodný.

V nasledujúcej vete nahraďte nesprávne slovo správnym: Aktínové mikrofilamenty sú životne dôležité pre udržanie tvaru a polarity epitelových buniek. sú životne dôležité → sú smrteľné. aktínové mikrofilamenty → keratíny. tvaru → priľnavosti. aktínové → myozínové.

Ktoré vlastnosti bazálnej membrány sú pravdivé?. sa pod svetelným mikroskopom javí ako pas-pozitívna vrstva. jej bazálna vrstva (produkt epitelových buniek) je detegovateľná impregnáciou agno3. jej lamina fibroreticularis obsahuje retikulárne vlákna. kolagén typu VIII vytvára kotviace slučky vo svojej lamina fibroreticularis. laminín je hlavnou glykoproteínovou zložkou bazálnej laminy.

Ktoré z dvojice slov sú správne?. integríny - nexus. dyneín - stereocílie. kadheríny - dezmozómy. mitochondrie - bazálny labyrint. aktín – mikroklk.

Ako by ste definovali prechodný epitel?. viacvrstvový epitel s plochými bunkami pokrytými keratínom. jednovrstvový epitel s vysokými bunkami s riasinkami. epitel s bunkami, ktoré menia tvar v reakcii na vnútorný tlak. špecifický typ viacradového epitelu.

Ktoré medzibunkové spojenia epitelových buniek zabezpečujú "nepremokavosť" epitelovej vrstvy?. zonulae occludentes. zonulae adherentes. bazálny labyrint. hemidezmozómy.

Aké je typické medzibunkové spojenie, ktoré udržiava polaritu buniek a zabraňuje paracelulárnemu prieniku látok?. zonula adherens. zonula occludens. nexus. dezmozóm.

Čo sú typické znaky epitelového tkaniva?. leží na bazálnej lamine. obsahuje len malé množstvá medzibunkovej hmoty. je vysoko vaskularizované. nie je viditeľné vo svetelnom mikroskope.

Kde možno vidieť ednoduchý kubický epitel?. vo folikuloch štítnej žľazy. vo vývodoch niektorých žliaz. v distálnom tubule nefrónu. v jejune.

Ktoré z nasledujúcich možností o pohárikovej bunke sú pravdivé?. vyznačuje sa prítomnosťou veľkých svetlých granúl. má zúženú bázu. nachádza sa v epiteli tenkého čreva. zohráva významnú úlohu pri syntéze a vylučovaní tráviacich enzýmov v žalúdku. je schopná diferencovať sa na rôzne typy buniek vrátane neurónov a svalových buniek.

Ako prispieva výstelka epitelu dýchacích ciest k funkcii pľúc?. reguluje telesnú teplotu. produkuje hlien na zachytávanie cudzích častíc a patogénov. poskytuje štrukturálnu podporu dýchacej sústave. poskytuje riasinky na ciliárny transport látok.

Viacradový epitel lemuje lúmen ktorých štruktúr/orgánov?. kanálik nadsemenníka. dvanástnik. močový mechúr. priedušnica. prínosové dutiny. henleho slučka. vajíčkovod.

Jednoduchý plochý epitel lemuje lúmen ktorých štruktúr/orgánov?. lymfatické cievy. vagína. henleho slučka. krvné kapiláry. pažerák.

Ktoré z nasledujúcich kritérií sa používa na klasifikáciu výstelkového epitelu?. tvar buniek bazálnej vrstvy. počet vrstiev epitelových buniek. veľkosť bunkových jadier. prítomnosť cytokeratínov. prítomnosť lamina basalis.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: endotel je jednovrstvový cylindrický epitel vystielajúci cievy a dutiny srdca. bazálny labyrint je typický pre bunky s výrazným aktívnym transportom látok, napr. vo výstelkových bunkách proximálnych tubulov obličky. pre apikálny pól epitelových buniek je typický výskyt adhezívnych medzibunkových spojení. pre jednovrstvové epitely platí, že všetky bunky dosadajú na bazálnu laminu.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: lamina fibroreticularis je produktom epitelových buniek. lamina basalis a membrana basalis sú synonymá. zonula occludens patrí medzi kohézne medzibunkové spojenia. nexus je zložený z dvoch konexónov, ktoré sú syntetizované dvoma susednými epitelovými bunkami pre ich vzájomnú komunikáciu.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: nexy patria medzi komunikačné spojenia, prostredníctvom ktorých si susedné epitelové bunky vymieňajú signálne molekuly. zonula adherens aj dezmozóm patria medzi pásové kohézne medzibunkové spojenia. dezmozómy sú prepojené s intermediárnymi filamentami epitelových buniek, ktoré tiež označujeme ako cytokeratínové tonofilamentá. zonula adherens pozostáva z e-kadherínu - transmembránového proteínu, do ktorého sa upínajú aktínové filamentá.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: jednovrstvový cylindrický epitel je typický pre sliznicu tenkého čreva. jednovrstvové epitely sú spravidla mechanicky odolnejšie ako vrstevnaté. jednovrstvový plochý epitel vystiela proximálne tubuly nefrónov. lamina densa a lamina lucida sú komponenty bazálnej laminy, ktoré bežne pozorujeme svetelným mikroskopom.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: bazálna membrána leží na hranici medzi epitelovým bunkami a voľným povrchom. hlavným typom kolagénu v lamina basalis je kolagén typu IV. membrana basalis je tvorená dvoma podvrstvami – laminou basalis, ktorú syntetizujú epitelové bunky a laminou fibroreticularis, ktorú tvoria bunky väziva. lamina fibroreticularis je súčasťou bariéry krv-vzduch v pľúcnych alveoloch.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: pre viacradové epitely je typické, že iba bunky s jadrami v najvyšších radoch dosadajú na bazálnu membránu. priedušnica je vystlaná viacradovým cylindrickým epitelom s riasinkami a pohárikovými bunkami. zonula occludens je laterálne tesné medzibunkové spojenie umiestnené najbližšie k apikálnemu pólu epitelovej bunky. nexus je komunikačné spojenie tvorené dvoma konexínmi.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: prechodný epitel (urotel) je príkladom viacradového epitelu. dáždnikové bunky urotelu nasadajú na bazálnu membránu. prechodný epitel znamená, že podľa funkčného stavu (napr. náplne močového mechúra) pozorujeme rôzny počet radov jadier. pre viacradové epitely je typické, že všetky epitelové bunky dosahujú k voľnému povrchu.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: viacradové epitely sú tvorené jednou vrstvou buniek s jadrami na jednej úrovni. laterálna doména epitelových buniek obsahuje hemidezmozómy. viacradový cylindrický epitel vystiela napr. pažerák. cytokeratínové tonofilamentá sa upínajú do denzných doštičiek dezmozómov tvorených desmogleínom a desmoplakínom.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: e-kadherín tvorí integrálnu súčasť komunikačných medzibunkových spojení (nexov). klaudín a okludín sú transmembránové proteíny pásových dezmozómov. hemidezmozómy pripájajú epitelové bunky k bazálnej membráne prostredníctvom integrínov. priedušnicu vystiela viacradový plochý epitel.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: bazálny labyrint obsahuje prevažne veľké množstvo mitochondrií. spojovací komplex laterálnej domény epitelových buniek je tvorený medzibunkovými spojeniami v nasledovnom poradí od voľného povrchu smerom k bazálnej membráne – zonula occludens, zonula adherens, dezmozóm. nexy sú súčasťou apikálnej domény epitelových buniek. cytokeratínové tonofilamentá epitelových buniek patria medzi mikrotubuly.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: pokožku tvorí viacvrstvový plochý epitel - rohovatejúci. iba bazálna vrstva viacvrstvových epitelov nasadá na bazálnu membránu. viacvrstvový plochý epitel – rohovatejúci sa tiež označuje ako epitel slizničného typu. viacvrstvové epitely sú mechanicky odolnejšie v porovnaní s jednovrstvovými.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: viacvrstvový plochý epitel znamená, že všetky jeho bunky majú plochý tvar. najčastejším typom viacvrstvového epitelu je viacvrstvový cylindrický. viacvrstvový cylindrický epitel je typický epitel prechodných zón. väčšie vývody exokrinných žliaz môžu byť vystlané viacvrstvovým kubickým epitelom.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: pažerák vystiela mechanicky odolný viacvrstvový plochý nerohovatejúci epitel. pre určenie tvaru viacvrstvových epitelov je rozhodujúci tvar ich povrchových vrstiev. epitel pokožky sa niekedy označuje aj ako epitel parakeratinizujúci. pri viacvrstvových epiteloch sú mitoticky najaktívnejšie bunky najbližšie k voľnému povrchu.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: ortokeratinizácia je tzv. „pravá“ keratinizácia, ktorú pozorujeme v rámci epitelu tvoriaceho pokožku. hranica viacvrstvových epitelov s väzivom ja väčšinou zvlnená pre uľahčenie výživy epitelových buniek. všetky bunky viacvrstvových epitelov nasadajú na bazálnu membránu. viacvrstvový cylindrický epitel pokožky podlieha keratinizácii.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: najčastejším typom viacvrstvového epitelu v ľudskom tele je epitel viacvrstvový plochý. viacvrstvový plochý epitel vystiela močový mechúr. keratinizácia je typická pre výstelkový epitel tráviacej rúry. pre viacvrstvový nekeratinizujúci epitel je typické, že aj najpovrchovejšie vrstvy sú tvorené vitálnymi bunkami s typickými organelami vrátane jadra.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: výstelkové epitely sú spravidla bezcievne, výnimkou je napr. stria vascularis vnútorného ucha. pre epitelové tkanivo je typická dobre vyvinutá extracelulárna matrix. epitelové bunky majú viaceré domény s odlišnou štruktúrou a funkciou, čiže sú polarizované. krycie a výstelkové epitely sa nachádzajú všade v organizme na hranici s vonkajším prostredím.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: stereocílie patria medzi pohyblivé výbežky. vnútorná kostra riasiniek pozostávajúca z 9 periférnych párov a 1 centrálneho páru mikrotubulov sa označuje ako axonéma. mikroklky aj stereocílie majú vnútornú kostru zloženú z aktínových mikrofilament. spoločným znakom mikroklkov, stereocílií a kinocílií je, že všetky patria medzi apikálne špecializácie epitelových buniek.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: axonéma má rovnakú vnútornú štruktúru ako bazálne teliesko. veľké množstvo mikroklkov nájdeme na povrchu epitelových buniek s vysokou resorpčnou aktivitou, napr. enterocytov. kefkový lem je označenie pre súbor stereocílií na povrchu epitelových buniek tenkého čreva. kartagenerov syndróm postihuje orgány, ktorých epitelové bunky majú na povrchu stereocílie.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: stereocílie nájdeme napr. na povrchu epitelových buniek nadsemenníka, ale tiež ako súčasť vláskových buniek vnútorného ucha. všetky krycie a výstelkové epitely sú derivátmi jednej zárodočnej vrstvy - ektodermy. transdiferenciácia epitelových buniek na bunky väzivového charakteru sa označuje ako epitelovo-mezenchýmová tranzícia (premena). zmena jedného typu epitelu na iný sa označuje ako metaplázia.

Vyberte správne tvrdenia o krycích a výstelkových epiteloch: pohyblivosť riasiniek zabezpečuje motorický proteín dyneín naviazaný na mikrotubuly. riasinky majú vnútornú kostru zloženú z 9 periférnych a 1 centrálnej dvojice aktínových mikrofilament. epitely sú bezcievne a preto majú nízku schopnosť regenerácie. bazálna membrána je kľúčová pre regeneráciu epitelov.

Report abuse