option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Histológia

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Histológia

Description:
4. kapitola

Creation Date: 2024/08/07

Category: Others

Number of questions: 40

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Ktorá exokrinná žľaza má tvar jednoduchej tubulóznej žľazy?. tá, ktorá sa nachádza v sliznici ilea. podčeľustná žľaza. laktujúca mliečna žľaza. mazová žľaza. ekrinná potná žľaza v koži.

Aké typické organely okrem hladkého endoplazmatického retikula obsahujú adultné Leydigove bunky ?. početné voľné ribozómy. mitochondrie s tubulami. nepohyblivú primárnu riasinku. rozsiahle vyvinutý golgiho aparát. dobre viditeľná bazofilná cytoplazma.

Ktorý údaj je pravdivý v prípade holokrinnej sekrécie?. sa vyskytuje v endokrinných žľazách. vrcholová časť cytoplazmy sa počas sekrécie rozpadá. zahŕňa vylučovanie iónov chlóru. sa vyskytuje v mazových žľazách.

Ktorý typ buniek je najlepšie charakterizovaný ako typ s bohatým výskytom drsného ER?. bunky vylučujúce hlien. bunky vylučujúce peptidy. bunky vylučujúce bielkoviny. bunky vylučujúce steroidy. bunky prenášajúce ióny.

Čo je typické pre bunky s tubulárnymi mitochondriami?. vylučujú bielkoviny. nachádzajú sa v kôre nadobličiek. nachádzajú sa v interstíciu semenníkov. tieto mitochondrie sa nachádzajú medzi záhybmi bazálnej plazmatickej membrány. vylučujú steroidy.

Čo je typické pre žľazový epitel?. polárna orientácia (exokrinných) buniek. prítomnosť lamina basalis. nízka miera obnovy. vysoká bunkovosť. je odvodený z výstelkového/krycieho epitelu.

Čo je typické pre mucinóznu bunku?. tvorí hustý sekrét s hydrofilným glykoproteínom. merokrinná sekrécia. jej príkladom je myoepitelová bunka. bazálny kompartment vykazuje značnú bazofíliu v dôsledku lokálnej akumulácie polyribozómov. typickým príkladom je poháriková bunka. jej apikálny pól je pas-pozitívny.

V nasledujúcom výroku opravte slovo tak, aby bol tento výrok správny: Endokrinné bunky často tvoria povrazce, popretkávané širokými kontinuálnymi kapilárami. kontinuálnymi → fenestrovanými. endokrinné → exokrinné. často → len zriedkavo. povrazce → aciny.

Ktoré z dvojice slov sú správne?. tubulus - mucinózne bunky. príušná žľaza - serózne bunky. mazová žľaza - holokrinná sekrécia. drsné ER - serózne bunky.

Čo platí o myoepitelových bunkách?. sú to kontraktilné epitelové bunky, ktoré uľahčujú vylučovanie sekrétov z exokrinných žliaz. ležia tesne pod epitelovou lamina basalis. sú prítomné v sekrečnej časti a vývodoch mliečnej žľazy. štruktúrou sa podobajú epitelovým bunkám a kardiomyocytom zároveň. sú to nediferencované bunky, ktoré sú prekurzormi budúcich svalových vlákien.

Ktoré štruktúry patria do systému intralobulárnych vývodov?. vsunuté kanály. hlavný vývod (napr. whartonov vývod podčeľustnej žľazy). prúžkovaný vývod. vývody, ktoré sa nepodieľajú na žiadnej ďalšej úprave sekrétu.

Kde sa nachádza žľazový epitel usporiadaný do trámcov?. v štítnej žľaze. v adenohypofýze. v neurohypofýze. v kôre nadobličiek. v hrubom čreve, kde tvoria tubulózne žľazy.

Čo je pravda o DES (difúznom endokrinnom systéme)?. jeho bunky sú schopné prijímať prekurzory monoamínov. sa nachádzajú v zhlukoch ako žľazy v lamina propria viacerých orgánov. jeho bunky produkujú biogénne amíny (napr. somatostatín). jeho bunky sú rozmiestnené ako jednobunkové žľazy v epiteloch dýchacieho a GIT systému. jeho bunky sú pravidelne rozmiestnené v jadrách hypotalamu.

Ktoré z nasledujúcich tvrdení o žľazovom epiteli sú pravdivé?. sekrečné časti apokrinných potných žliaz sú obalené myoepitelovými bunkami. počas cyklu sekrécie v žľazách s holokrinnou sekréciou bunky uvoľňujú sekrečné granuly exocytózou. všetky tri hlavné slinné žľazy obsahujú serózne bunky. cytoplazma seróznej sekrečnej bunky je pri farbení hematoxylínom a eozínom bledoružová (eozinofilná). mliečna žľaza je jednoduchá tubulo-alveolárna žľaza. alveolus (acinus) je synonymum pre duktálnu časť exokrinného žľazového epitelu.

Čo majú spoločné exokrinné a endokrinné žľazy?. obe sa vyvinuli z povrchového krycieho/výstelkového epitelu. obe majú svoju verziu systému vývodov. obe produkujú hormóny. ich bunky ležia na lamina basalis.

Ktoré z nasledujúcich tvrdení o seróznej bunke sú pravdivé?. má rovnaký tvar ako mucinózna bunka. okolo jadra sa hromadí drsné ER. obsahuje veľké množstvo zymogénnych granúl. má okrúhle jadro.

Čo je typické pre žľazový epitel?. je tvorený bunkami špecializovanými na produkciu tekutých sekrétov. nachádza sa v pankrease. vyprodukované látky sú uložené v bunkách vo forme váčkov - sekrečných granúl. má vždy priamy kontakt s povrchom tela alebo telesnou dutinou. nachádza sa v potnej žľaze.

Čo sa vzťahuje na apokrinnú sekréciu?. sekrečný produkt sa hromadí vo vnútri dozrievajúcej bunky, ktorá zároveň podlieha programovanej bunkovej smrti. je najbežnejším mechanizmom sekrécie a deje sa napríklad v acinárnych bunkách pankreasu. sekrečný produkt sa uvoľňuje spolu s malým množstvom apikálnej cytoplazmy. môže sa vyskytovať v mliečnej žľaze alebo v ceruminóznych žľazách vonkajšieho zvukovodu.

Identifikujte správny pár!. mazová žľaza - merokrinná sekrécia. tuková zložka produktu mliečnej žľazy - apokrinný sekrét. potná žľaza - holokrinná sekrécia. tubulo-alveolárna žľaza - laktujúca mliečna žľaza.

Ktoré bunkové populácie nie sú súčasťou mikroskopického obrazu gl. parotis?. serózne bunky. adipocyty. myoepitelové bunky. epitelová kubická bunka prúžkovaného vývodu. β-bunky.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: poháriková bunka je intraepitelová jednobunková žľaza. veľké slinné žľazy patria medzi mnohobunkové endokrinné žľazy. sekréty mnohobunkových exokrinných žliaz označujeme ako hormóny. extraepitelové exokrinné žľazy sú vždy v kontakte s povrchom prostredníctvom jedného alebo viacerých vývodov.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: glandula parotidea je čisto serózna zložená exokrinná žľaza. serózna bunka má typické znaky proteosynteticky aktívnej bunky – euchromatické jadro, tmavé výrazné jadierko a bazofilnú cytoplazmu. príkladom jednouchej tubulóznej žľazy je lieberkühnova krypta v hrubom čreve. glandula sublingualis je zložená tubulo-acinózna žľaza s prevahou mucinóznych tubulov.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: prúžkované vývody sú typom interkalárnych vývodov. mucín v pohárikových bunkách je dobre pozorovateľný pri farbení hematoxylínom a eozínom. serózne acíny majú na reze spravidla dobre viditeľný lúmen. mucinózne bunky vykazujú pas pozitivitu.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: každá exokrinná žľaza s rozvetvenými sekrečnými jednotkami je zároveň zložená žľaza s rozvetveným systémom vývodov. všetky typy vývodov exokrinných žliaz sú vystlané jednovrstvovým kubickým epitelom. alveoly sú sekrečné jednotky, pre ktoré je typický široký dobre viditeľný lúmen. každá zložená exokrinná žľaza s rozvetveným systémom vývodov má zároveň rozvetvený systém sekrečných jednotiek.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: interlobárne vývody veľkých slinných žliaz sú vystlané viacvrstvovým kubickým až cylindrickým epitelom. interkalárne vývody vyúsťujú na povrch tela alebo do lúmenu dutého orgánu. exokrinné žľazy vylučujú sekréty priamo do krvi. okolo sekrečný jednotiek mliečnej žľazy sa nachádzajú myoepitelové bunky, ktoré pomáhajú vypudzovať sekrét.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: apokrinný mechanizmus sekrécie pozorujeme v laktujúcej mliečnej žľaze. typickým znakom holokrinej sekrécie je vylučovanie sekrétu exocytózou. pri apokrinnom mechanizme sekrécie stráca bunka apikálnu časť cytoplazmy. príkladom holokrinne secernujúcej žľazy je glandula parotidea.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: holokrinná sekrécia je charakteristická apoptózou sekrečných buniek. enzýmy pankreasu sú vylučované zo seróznych buniek merokrinným mechanizmom. pri ekrinnej sekrécie nedochádza k zmene tvaru buniek. látky tukovej povahy sú vylučované apokrinne, napr. mliečny tuk.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: ekrinná sekrécia je typická pre potné žľazy. ak bunka zaniká a stáva sa súčasťou sekrétu ide o holokrinnú sekréciu. rôznu výšku buniek v závislosti od fázy sekrécie pozorujeme pri apokrinnej sekrécii. mliečna žľaza vylučuje všetky komponenty materského mlieka apokrinným mechanizmom.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: apokrinný, merokrinný a holokrinný sú mechanizmy vylučovania hormónov v endokrinných žľazách. dominantným typom sekrécie veľkých slinných žliaz je merokrinná sekrécia. autokrinná sekrécia znamená, že bunka produkuje látky pre vlastné potreby. vylučovanie a pôsobenie sekrétu iba v najbližšom okolí je typické pre parakrinnú sekréciu.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: pohárikové bunky vylučujú mucín exocytózou, čiže apokrinne. ak jedna bunka vylučuje aj hormóny aj exokrinné sekréty, ide homotypnú amfikrinnú sekréciu, napr. u hepatocytov. pankreas je heterotypná amfikrinná žľaza pretože obsahuje samostatnú exokrinnú aj endokrinnú zložku. inzulín rovnako ako pankreatické enzýmy sú vylučované holokrinne.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: endokrinné žľazy vylučujú hormóny do systému vývodov. pankreas je čisto endokrinná žľaza. folikuly sú epitelové útvary typické pre štítnu žľazu. endokrinné žľazy vylučujú hormóny do interstícia a odtiaľ priamo do krvi.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: epitelové bunky zona fasciculata kôry naobličky majú penovitý vzhľad z dôvodu vysokého obsahu cholesterolu. epitelové trámce kôry nadobličky sú obkolesené bohatou sieťou krvných kapilár. zona glomerulosa je usporiadaná do trámcov zatiaľ čo zona fasciculata je tvorená folikulmi. štítna žľaza patrí medzi exokrinné žľazy, pretože hormóny sú pre vylúčením skladované v dutine folikulov.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: bunky DES tvoria makroskopicky rozoznateľné endokrinné žľazy. endokrinné a exokrinné žľazy sa morfologicky líšia iba usporiadaním ich sekrečných jednotiek. endokrinné a exokrinné žľazové epitely majú vždy spoločný embryonálny pôvod. folikuly štítnej žľazy sú obklopené sieťou kapilár s fenestráciami.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: pre kôru nadobličky je typická prítomnosť prúžkovaných vývodov. exokrinné žľazové epitely si zachovávajú spojenie s krycím alebo výstelkovým epitelom, pričom endokrinné epitely toto spojenie druhotne stratili. endokrinné epitely na rozdiel od exokrinných nenasadajú na bazálnu membránu. všetky zóny kôry nadobličky majú bunky usporiadané do morfologicky totožných trámcov.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: okrem žľazových epitelov pozorujeme endokrinnú sekréciu aj v iných typoch tkanív, napr. v srdci, alebo v týmuse. kôra nadobličky je rozdelená septami na lalôčiky, v ktorých prebiehajú interlobulárne vývody. príkladom folikulárneho usporiadania endokrinných žľazových epitelov je kôra nadobličky. koloid je špecifická zásobná forma glukokortikoidov vo folikuloch zona fasciculata kôry nadobličky.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: autokrinná sekrécia vyžaduje systém vývodov. epitelové bunky vývodov žliaz majú rovnakú morfológiu ako serózne bunky sekrečných oddielov. mucinózna bunka má veľké okrúhle euchromatické jadro. serózne bunky majú kubický alebo pyramídový tvar.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: poháriková bunka je príkladom seróznej bunky. všetky mnohobunkové žľazy sú pomocou vývodu spojené s vonkajším prostredím. pohárikovú bunku nájdeme iba ako súčasť jednoduchých tubulóznych žliaz. ekrinné potné žľazy sú jednoduché stočené žľazy.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: mazové žľazy majú stromčekovito sa vetviaci systém vývodov. kombináciu merokrinnej a apokrinnej sekrécie pozorujeme v mazových žľazách. serózne lunuly vznikajú ako artefakty pri histologickom spracovaní vzoriek. rozdielom medzi tubulo-acinóznými a čisto acinóznymi žľazami je najmä morfológia ich systému vývodov.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: interkalárne vývody sú vystlané dvojvrstvovým kubickým epitelom. serózne bunky nie sú polarizované na rozdiel od výstelkových epitelových buniek. sekrečné oddiely príušnej žľazy a exokrinnej časti pankreasu majú totožnú morfológiu. serózne bunky sú typické vylučovaním látok tukovej povahy.

Vyberte správne tvrdenia o žľazových epiteloch: mucín v pohárikových bunkách je pas negatívny. aromatické žľazy využívajú výlučne ekrinný mechanizmus sekrécie. serózne acíny vylučujú sekréty priamo do krvi. parenchýmové bunky endokrinných žliaz sú obkolesené bohatou sieťou fenestrovaných kapilár, alebo sínusoíd.

Report abuse