Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONHZS - roční přezkoušení TEST

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
HZS - roční přezkoušení TEST

Description:
TEST HZS - roční přezkoušení

Author:
AVATAR

Creation Date:
06/02/2024

Category:
Art

Number of questions: 352
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Nejvyšším právním předpisem, podle kterého se řídí PO je: zákon č. 238/2000 Sb., o HZS, ve znění pozdějších předpisů zákon č. 87/1999 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů.
CAS 20 je: cisternová automobilová stříkačka s čerpadlem o výkonu 2000 litrů za minutu při jmenovité sací výšce 1,5 m a jmenovitém tlaku 10 barů cisternová automobilová stříkačka s čerpadlem o výkonu 2000 litrů za minutu při jmenovité sací výšce 3 m a jmenovitém tlaku 8 barů cisternová automobilová stříkačka s čerpadlem o výkonu 2000 litrů za minutu při jmenovité sací výšce 3 m a jmenovitém tlaku 10 barů.
CAS 30/9000/540 - S3R, číslo 9000 a 540 udává: pohotovostní hmotnost vozidla a užitečnou hmotnost vozidla v kilogramech maximální otáčky motoru a čerpadla za minutu objem nádrže na vodu a objem nádrže na pěnidlo v litrech.
Za přepravu jednotky PO na místo požáru odpovídá velitel zásahu řidič velitel vozu.
Na zaplnění hadice "B" je třeba 75 litrů vody 62 litrů vody 88 litrů vody.
K plovoucím čerpadlům se používají savice o průměru 110 mm k čerpání vody nejsou savice potřebné o průměru 75 mm.
Doplňování pohonných hmot u elektrocentrál lze provádět jen v dobře odvětraných prostorech a při vypnutém motoru lze provádět jen v dobře odvětraných prostorech, motor může běžet nejsou žádná omezení pro doplňování PHM.
Stříhat hydraulickými nůžkami pružinovou a kalenou ocel je dovoleno je povoleno podmíněně ( použití správného tvaru střižných čelistí ) je zakázáno.
Prostředky pro stabilizaci havarovaných vozidel používáme vždy pokud je to technicky možné stabilizace vozidla není potřeba podle uvážení .
Zachycovač airbagu řidiče nebo spolujezdce používáme: používá se vždy u neaktivovaného airbagu nemusí se používat podle uvážení.
Kdo pomáhá strojníkovi sestavovat přívodní vedení u družstva 1+5 číslo 3 číslo 4 VD .
V případě prodlužování jednoduchého vedení C signalizuje strojníkovi „Vodu stav“ velitel družstva číslo 1 číslo 2.
Jaký zní povel při útoku s vysokotlakým proudem „Družstvo, stroj CAS 15, vodní zdroj vlastní, cíl hořící automobil, vysokotlaký proud, VPŘED!“ „Družstvo, stroj CAS 15, vodní zdroj vlastní, cíl hořící automobil “ „Družstvo, stroj CAS 15, cíl hořící automobil, vysokotlaký proud, VPŘED!“.
Při tvoření prvního útočného proudu do podzemí je rozdělovač uvnitř objektu před vstupem do objektu uvnitř objektu, nejdále na délku 1C od proudnice.
Družstvo 1+3 tvoří VZ, S, č.1 , č. 2 VD, S, Č1, spojka VD, S, Č1, Č2.
Přívodní vedení u družstva 1+3 provádí strojník a číslo 2 strojník a číslo 1 číslo 1 a číslo 2.
Protipožární opatření při dopravní nehodě spočívá zejména v odpojení akumulátorů, vyloučení přítomnosti možných iniciačních zdrojů, přípravě na případný požární zásah odpojení akumulátorů, vyloučení přítomnosti možných iniciačních zdrojů odpojení akumulátorů .
Necitlivost některé z končetin jeví známky poranění břicha postiženého poranění páteře postiženého nastávající šok postiženého.
VRVN 1 je je zařízení s hydraulickým agregátem na rozpínání, zvedání, přitahování stříhání plechů a profilů je zařízení pro zvedání, utěsňování, rozpínání pomocí pryžových vaků nástroj, sloužící k prorážení, přesekávání, stříhání plechů, k páčení a ohýbání profilů, rozřezávání plachtoviny.
Nárazníkové postavení techniky slouží k nejoptimálnějšímu ustavení vozidel určeného jen pro jejich odjezd z místa DN zajištění bezpečnosti všech zasahujících na místě DN zabránění jízdy všech motorových vozidel ve směru DN.
Při použití vysokotlakých vyprošťovacích polštářů je možno použít max. dva vaky nad sebou za předpokladu, že spodní není menší než horní pouze jeden vak na výšku libovolné složení vaků avšak pouze do 50% potřebné výšky zdvihu.
Bezpečná vzdálenost pro osoby od trakčního vedení pod napětím je 4 m 2 m 1,5 m .
Plnění vrtulníku LS PČR hasební látkou je prováděno minimálně 2x CAS, vedení 2 x B se speciální plnící proudnicí 1x CAS, vedení 1 x C s clonovou proudnicí 2x CAS, vedení 3 x C s proudnicí s uzávěrem.
Ejektor se používá při sací výšce mezi 7 - 20 m 5 - 15 m 10 - 30 m.
Jaké jsou příznaky šoku? zrychlený tep nad 100 za minutu, zvýšená teplota, hyperaktivita zrychlený tep nad 100 za minutu, studeně zpocená kůže, netečnost, pomalu odpovídá, žízeň, pocit na zvracení zrychlený tep nad 100 za minutu, snížená teplota, žízeň.
Sací koš, který se připojuje na poslední savici, plní především úkol upravuje množství vody nasávané do sacího řádu zabraňuje tvoření vírů při sání zabraňuje ztratit vodní sloupec a zároveň neumožňuje vstupu hrubých nečistot do přívodního vedení .
Hydrantový nástavec používáme k odběru vody z podzemního hydrantu pokud je nástěnný hydrant za rohem k odběru vody z CAS.
Jak provádíme balení vedení za mrazu? co nejrychleji, abychom také nemrzli po řádném vypuštění vody z vedení od proudnice (poslední hadice) při stále zapnutém čerpadle s min. otáčkami .
DN se zúčastnilo vozidlo s oranžovou tabulkou, u které je před horním číslem velké písmeno „X“, znamená to, že se při zásahu musí použít vodní proudy se smáčedly musí vyčkat na příjezd min. dalších dvou jednotek PO nesmí v žádném případě použít voda (jedná se o látku nebezpečné reagující s vodou).
K odčerpání ropných látek z hladiny používáme požární výkonná čerpadla požární výkonná čerpadla v nevýbušném provedení, dle ČSN EU 514622 speciální čerpadla na ropné látky s příslušenstvím, nástavce na plovoucí čerpadla.
O použití druhu hasiva u zásahu na nebezpečné látky rozhoduje přivolaný znalec z oboru průmyslové chemie velitel zásahu ten, kdo je na místě první.
Při šoku nahradíme podání tekutin zvlhčením rtů ponořením končetin do vody podáním cca 0,3 litru mléka.
Čím vzniká vodní ráz? zvýšením tlaku v hadicích pomocí čerpadla sáním při velké sací výšce přeměnou rychlostní energie na tlakovou, uzavřením kohoutu proudnice, přejetí hadice automobilem….
Popáleniny I. a II. stupně co nejdříve vyčistíme pomocí peroxidu zchladíme čistíme strhnutím přiškvařeného oděvu .
Poklesne – li tělesná teplota pod 35 stupňů Celsia, nastává doba šoku tepelný úpal podchlazení.
V čele HZS kraje je krajský hejtman ředitel HZS kraje starosta Sdružení hasičů kraje.
Povinnost poskytnout osobní pomoc jednotce PO v souvislosti se zdoláváním požáru? je povinen každý na výzvu velitele zásahu a to bez výjímky není právně zakotvena je povinen každý na výzvu velitele zásahu, kromě některých výjímek uvedených v zákoně o PO.
V čele generálního ředitelství HZS ČR je? hlavní požární rada generální ředitel ředitel HZS pověřeného kraje.
Hasičský záchranný sbor České republiky tvoří generální ředitelství HZS, HZS krajů, záchranný útvar, SOŠ a VOŠ PO jednotky dobrovolných a profesionálních hasičů HZS krajů, územní odbory HZS rajů a jednotlivé stanice HZS.
Při vzniku krizové situace nebo mimořádné události, jsou ve smyslu zákona č. 240/2000 Sb., krizový zákon, vyhlašovány stavy? stav nebezpečí, stav povodně, stav ohrožení stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nouzový stav, stav ohrožení, stav ohrožení státu .
Organizaci a činnost jednotek požární ochrany řeší zákon nebo vyhláška? Zákon č. 133/1985 Sb. Zákon č. 246/2001 Sb. Vyhláška č. 247/2001 Sb.
"Stav nebezpečí" lze ve smyslu zákona č. 240/2000 Sb., krizový zákon, vyhlásit na dobu nejvýše? 14 dní 30 dní 60 dní.
Rozdělovač má tři výtoková hrdla o průměrech? 2 x 75 mm a 1 x 52 mm 2 x 52 mm a 1 x 25 mm 2 x 52 mm a 1 x 75 mm.
Do hydraulického vyprošťovacího zařízení patří? motorový hydraulický agregát, nůžky, rozpínák, rozpěrný válec rozpínák, čerpadlo, rozbrušovací pila, vysokotlaký vak rozpěra, ruční řezací pilka.
Označení ALP - 100 znamená? agregát na lehkou pěnu o výkonu 100 m3/min agregát na lehkou pěnu o výkonu 100 cm3/min agregát na lehkou pěnu o výkonu 100 hl/min.
Hasičská přilba je tvořena skořepinou, která je? umístěna uvnitř přilby, tvoří vnitřní část tvořena spojovacími částmi, které slouží ke vzájemnému spojení hlavní ochrannou součástí přilby a je tvořena výliskem z plastické hmoty.
Vnitřní vrstva třívrstvého zásahového oděvu slouží? jako termální bariéra, chrání hasiče před působením sálavého tepla a proti prochladnutí jako bariéra proti vlhkosti a průniku vody jako ochrana před vnějšími vlivy prostředí (proti teplu, působením plamenů apod.).
Přenosný hasicí přístroj práškový nesmíme použít k hašení? hořlavých kapalin zařízení pod elektrickým proudem organických prachů a sypkých materiálů .
Přenosný hasicí přístroj pěnový není vhodný pro hašení? asfaltu a mazutu lihu a éteru benzínu a nafty.
Proudová pračka na hadice je určena? k čištění sacích a tlakových požárních hadic k praní znečištěných hadic do průměru 75 mm k praní hadic A, B, C, D a vrapových hadic dýchacích přístrojů.
Kde se ustrojí hasič do ochranného protichemického obleku? na VZ určeném stanovišti (v týlovém prostoru) na závětrné straně nebezpečné zóny dle vlastního uvážení.
Povinností hasiče, který má tzv. osobní obličejovou masku, je? vždy po výjezdu provést očistu, dezinfekci zorníků vždy po výjezdu provést demontáž vnitřku polomasky udržovat ji v provozuschopném stavu (čistota, dezinfekce).
Co znamená, když má hasič (nositel dýchacího přístroje) přístroj v pohotovosti? dýchací přístroj nasazen, ochranná maska zavěšena na krku dýchací přístroj je zkompletován a je otevřen lahvový ventil dýchací přístroj uložen na výjezdovém vozidle.
K čemu slouží deflektor? je to proudnice k hašení pěnou vytváří vodní clonu např. na ochranu před sálavým teplem k čerpání vody z velkých hloubek.
S hydraulickými nůžkami není dovoleno? části z pružinové oceli + volantová tyč dle typu vozidla stříhat střechy, sloupky karoserie stříhat části blatníků.
K čemu slouží hadicový držák (vazák)? k zajištění a upevnění sacího řadu k zajištění a upevnění ejektoru především k zajištění a upevnění hadicového vedení .
Kovová hadicová objímka slouží? k ochraně hadice před poškozením k opravě prasklých hadic k rychlému provizornímu utěsnění poškozených tlakových požárních hadic při provozu, zabraňující rozšiřování poškozeného místa .
Oxid uhelnatý je proti vzduchu? lehčí stejně těžký těžší.
Průzkum požáru se provádí? před zásahem a po zásahu nepřetržitě od příjezdu do odjezdu před nasazením sil a prostředků.
Státní požární dozor se vykonává ve smyslu zákona o požární ochraně např. ? posuzováním výrobní dokumentace požárně bezpečnostních zařízení posuzováním územně plánovací dokumentace, podkladů pro vydání územního rozhodnutí, projektové dokumentace stavby ke stavebnímu řízení kontrolou dodržování ustanovení platných českých technických norem.
Požárně bezpečnostní zařízení a opatření je, ve smyslu ČSN 73 0802? technické nebo organizační opatření ke snížení teoretické intenzity případného požáru v posuzovaném stavebním objektu nebo jeho části technické opatření bránící vzniku požáru technické opatření ohlašující vznik požáru .
Požárně dělící konstrukce ve smyslu ČSN 73 0802? jsou všechny zděné konstrukce v požárním úseku je stavební konstrukce, která omezuje šíření požáru mimo požární úsek je stavební konstrukce, bránící šíření požáru mimo požární úsek, schopná po stanovenou dobu odolávat účinkům vzniklého požáru.
Nástupní plocha ve smyslu ČSN 73 0802? je plocha sloužící k přístupu do objektu je plocha sloužící k nástupu zasahujících složek integrovaného záchranného systému je plocha sloužící k nástupu požárních jednotek a požární techniky k protipožárnímu zásahu.
Zásahová cesta ve smyslu ČSN 73 0802 je? každá samostatná komunikace v objektu komunikace v objektu nebo na objektu, umožňující vedení protipožárního zásahu komunikace v objektu nebo na objektu, na které je proveden rozvod požární vody.
Vnější odběrní místa jsou dle ČSN 73 0873? nadzemní a podzemní hydranty, požární výtokové stojany a plnící místa, vodní toky, přirozené a umělé nádrže na vodu hadicové systémy vodojemy.
Vnitřní odběrní místa jsou dle ČSN 73 0873? nádrže s vhodnou technologickou vodou vnitřní rozvod užitkové vody odběrní místa osazená hadicovými systémy s tvarově stálou nebo zploštitelnou hadicí.
Je vlastník nebo uživatel zdrojů vody pro hašení povinen tyto udržovat v takovém stavu, aby bylo umožněno použití požární techniky a čerpání vody pro hašení požárů? ano, povinnost vyplývá přímo ze zákona o požární ochraně ano, ale pouze v případě, že to není zjevně neekonomické ne .
Preventivní požární hlídka se dle zákona o požární ochraně zřizuje např.? v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých se provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím v objektech se zvýšeným požárním nebezpečím jestliže tak rozhodne statutární orgán právnické osoby nebo podnikající fyzická osoba, nebo její odpovědný zástupce.
Mezi základní povinnosti fyzických osob dle zákona o požární ochraně patří? počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požárů, zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů, při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení mít k dispozici všechny návody k obsluze všech tepelných zařízení, které vlastní nebo užívá a při kontrole je na vyžádání předložit neskladovat v prostorách, které vlastní nebo užívá více než 50 litrů hořlavých kapalin .
Mezi základní povinnosti fyzických osob dle zákona o požární ochraně patří? zajistit přístup k rozvodným zařízením elektrické energie a k uzávěrům plynu, vody a topení umožnit provedení kontroly osobou odborně způsobilou osobně prověřovat stav komína.
Které z uvedených orgánů a úřadů vykonávají státní správu na úseku prevence závažných havárií v objektech nebo zařízeních dle zákona o prevenci závažných havárií? Český statistický úřad orgány vykonávající státní správu na úseku požární ochrany Ministerstvo financí.
Státní požární dozor se vykonává ve smyslu zákona o požární ochraně např. ? zpracováním posouzení požárního nebezpečí zpracováním statistiky požárovosti kontrolou dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně.
Správními úřady na úseku požární ochrany nejsou? Ministerstvo vnitra hasičský záchranný sbor kraje sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska.
Který plyn vzniká při nedokonalém spalování? oxid uhelnatý (CO) oxid siřičitý (SO2) oxid uhličitý (CO2).
Jaké jsou základní druhy sdílení tepla? vedení, tepelné proudění, tepelné sálání turbulence, záření, prostup tepla záření, stacionární vedení, kondukce.
K jakým účelům se zejména využívají meze výbušnosti? k rozdělení výbušnin na vysoce výbušné a extrémně výbušné ke stanovení prostředí s nebezpečím výbuchu k rozdělení látek na výbušné a nevýbušné.
K vypnutí všech elektrických zařízení v objektu kabelového kanálu nebo jeho části, včetně požárně bezpečnostních zařízení slouží vypínací prvek? CENTRAL STOP TOTAL STOP TNC STOP .
Požární taktika zahrnuje? poznatky o rozvoji požáru a jeho hašení, o organizaci a nasazení sil a prostředků u zásahu návod na správné použití a údržbu strojů, dýchací techniky a spojovacích prostředků návod na zpracování dokumentace o zásahu, dokumentace zdolávání požáru a posouzení objektů z pohledu hasičů.
Lokalizace požáru znamená, že? požár je uhašen před příjezdem jednotek PO je zabráněno jeho dalšímu šíření a síly a prostředky postačují pro jeho likvidaci požár je uhašen jednotkami PO .
Nejméně náročný na použití sil a prostředků je zásah provedený v? 1 fázi požáru 2 fázi požáru 3 fázi požáru .
Při zásahu se rozhodneme pro obranu, když? hrozí nebezpečí výbuchu nebo zřícení konstrukcí nemáme dostatek sil a prostředků útok provádí ostatní přítomné jednotky.
Pokyn pro nepoužití výstražného zařízení při dopravě na místo zásahu dává? velitel jednotky řidič-strojník hasič č.1, v případě jeho nepřítomnosti spojka.
Průzkumem se zjišťuje? mimo jiné zda jsou ohroženy životy lidí nebo zvířat, zda jsou ohroženy cenné materiály, místa, kde se nacházejí, cesta a způsob jejich evakuace zda je přítomen ředitel organizace jak rychle lze proniknout co nejblíže k ohnisku požáru .
Při zásahu jednotek PO jsou hasiči v jednotce přímo podřízeni? veliteli jednotky pokud velitel zásahu neurčil jinak řídícímu důstojníkovi veliteli zásahu.
Jestliže byl zřízen štáb velitele zásahu, za zásah zodpovídá? náčelník štábu štáb velitele zásahu jako celek velitel zásahu .
Jakým pohybem pravé ruky vyjádříte signál „Nebezpečí. Všichni ZPĚT!“ ? nataženou paží několikráte půlkruh nad hlavou kmitání paží nahoru a dolů - do strany nataženou paží několikrát kruh před čelem.
Při hašení pěnou spočívá hlavní hasební účinek? v ředění v izolaci ve zpomalování chemické reakce hoření.
Dokumentace zdolávání požáru tvoří? operativní plán nebo operativní karta dílčí zpráva a zpráva o zásahu požární poplachový plán a požární poplachové směrnice .
Při zásahu, kdy hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem, použijeme jako nejvhodnějšího hasiva? vodu se smáčedly oxid uhličitý střední pěnu.
Při přeměně na páru zvětší voda svůj objem? 17 x 170 x 1700 x.
Zásah jednotky končí? likvidací požáru návratem do místa dislokace a uvedením do akceschopnosti předáním místa zásahu dotčené osobě.
Charakteristikou požárního čerpadla rozumíme? materiálové složení čerpadla pracovní možnosti čerpadla rozměry čerpadla.
Hasiva se dělí podle skupenství na? kapalná (požární voda, pěna, zkapalněný oxid uhličitý), plynná (vodní pára) izolační, zřeďovací, inhibiční, ochlazovací plynná (oxid uhličitý, dusík, vodní pára), kapalná (voda, pěna), tuhá (prášek, písek) .
Potřebné množství vody lze na požářiště dopravit nejčastěji? přečerpáváním vody do pomocných nádrží, přečerpáváním vody do cisteren kyvadlovou dopravou vody pomocí dostupných cisteren, dodávkou vody ze stroje do stroje, letecky přečerpáváním vody do pomocných nádrží, pomocí cisteren.
Technické prostředky se zkouší? podle pokynů výrobce 1x za půl roku 1x za dva roky.
Družstvo zaujímá při výcviku následující postavení? základní, výchozí, přípravné a útočné přívodní, dopravní a útočné před strojem a za strojem.
Záchrana lidí a zvířat se provádí současně s hašením požáru? vždy jen tehdy, je-li k dispozici dostatek sil a prostředků ihned po průzkumu.
Nejvyšší stupeň povodňové aktivity se nazývá? bdělost pohotovost ohrožení.
Integrovaným záchranným systémem se rozumí? stálý řídící orgán provádějící zásahy koordinovaný postup jeho složek při přípravě na mimořádné události a při provádění záchranných a likvidačních prací postup jedné složky při provádění záchranných a likvidačních prací .
Při přepravě nebezpečných látek po železnici (RID) je kotlový vůz (cisternový vagon) po obvodě označen oranžovým pruhem, který znamená, že se jedná o přepravu? pohonných hmot kyselin a louhů zkapalněných plynů.
Pod pojmem B-agens rozumíme? hlavní a vedlejší účinky bojových chemických látek patogen (choroboplodný zárodek) nebo jeho produkt (toxin) použitelný v rámci léčby nemocných patogen (choroboplodný zárodek) nebo jeho produkt (toxin) použitelný pro vojenské účely nebo zneužitelný v rámci terorismu.
Základními složkami integrovaného záchranného systému jsou? Hasičský záchranný sbor České republiky, zdravotnická záchranná služba Policie České republiky, Městská Policie, Armáda České republiky Hasičský záchranný sbor České republiky, zdravotnická záchranná služba, Policie České republiky a JPO zařazené do plošného pokrytí kraje.
Uživatel dýchací techniky? musí znát svou průměrnou spotřebu dýchacího média v dýchacím přístroji, který jednotka PO používá, a umět vypočítat, po jakou dobu mu vydrží momentální zásoba vzduchu v TL při průměrné spotřebě, která závisí na momentální situaci a druhu zátěže musí u svého velitele družstva znát průměrnou spotřebu vzduchu v dýchacím přístroji nesmí překročit užití dýchací techniky 4 hodiny v rozmezí 24 hodin.
Do nebezpečné zóny je možno vstoupit? kdykoli a kudykoli, ale zásadně proti větru kdykoli a kudykoli podle uvážení velitele jednotky jen místem vstupu určeným velitelem zásahu v ochranných prostředcích.
V nebezpečné zóně musí být nasazení hasičů vybavených dýchacími přístroji a ochrannými oděvy organizované a doba jejich nasazení musí být sledována. Za dodržování těchto zásad je zodpovědný? náčelník štábu likvidace havárie velitel zásahu pracovník protiplynové služby .
Ochranou obyvatelstva se rozumí? varování, evakuace, ukrytí za stavu ohrožení státu plnění úkolů civilní ochrany, zejména varování, evakuace, ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva a další opatření k zabezpečení jeho ochrany života, zdraví a majetku plnění úkolů civilní obrany, zejména koordinovaný postup na válečný stav.
Název varovného signálu v ČR je? všeobecná výstraha katastrofa mimořádná událost .
Výcvik se čtyřdílným nastavovacím žebříkem (1+3) provádí? VD´, č.1´a č.2´ S´, č.1´ a č.2´ VD´, S´, č.1´a č.2´ .
Při tvorbě útočného vedení č. 1 vybavuje? 2 hadice C a proudnici 1 hadici C a proudnici rozdělovač a hadici C .
Kolik stupňů poplachu se vyhlašuje v rámci IZS? 4 stupně 3 stupně 5 stupňů.
Řídící radiostanice u zásahu je? základnová mobilní, která udržuje spojení se základnou radiostanice velitele zásahu.
Hasební pěna využívá hasební efekt? ochlazování zpomalení reakce hoření izolaci .
Kdo je výkonným orgánem velitele zásahu? štáb velitele zásahu pomocník velitele zásahu náčelník štábu velitele zásahu.
Hasič je mimo jiné povinen? dbát na úpravu hlavy (oholen a ostříhán) dbát na úpravu hlavy (oholen a ostříhán jen při zásahu v přetlakových přístrojích) dbát na úpravu hlavy (oholen a ostříhán jen při zásahu v kyslíkových přístrojích) .
O použití druhu hasiva při zásahu na nebezpečné látky rozhoduje? přivolaný znalec z oboru průmyslové chemie krizový štáb obce velitel zásahu.
Zkratka START znamená? povel startéra při požárním sportu. neznamená nic představuje systém, podle kterého se třídí a transportují zranění při hromadných neštěstích.
Při nedokonalém hoření vzniká? CO2 CO O2 .
Při záchraně tonoucí osoby používá záchrannou vestu? jen vůdce malého plavidla celá posádka záchranného člunu dle uvážení záchranáře .
Voda má největší ochlazovací účinek při? změně skupenství kapalného na plynné při ohřevu ze 4 stupňů celsia na 80 stupňů celsia změně skupenství s pevné na kapalné .
Základní ochranou před úrazem el. proudem je? vypnutí elektrického proudu zavolání elektrikáře použití dielektrických rukavic.
Základní podmínkou pro hoření je současná přítomnost? hořlavé látky, oxidu uhličitého, zápalné teploty (iniciačního zdroje) hořlavé látky, oxidovadla, zápalné teploty (iniciačního zdroje) hořlavé látky, zápalné teploty (iniciačního zdroje).
Při zjištění přítomnosti nebezpečných látek na místě zásahu je nutné s ohledem na vlastní bezpečnost dodržet mimo jiné následující základní zásady? opustit s jednotkou ohrožený prostor, zhasnout reflektory a vypnout motory přibližovat se k místu nehody z návětrné strany, pokusit se identifikovat nebezpečí na dálku dalekohledem, prostřednictvím KOPIS povolat jednotku přeurčenou pro řešení událostí s únikem nebezpečné látky, stanovit hranici nebezpečné zóny a zastavit provoz ze všech příjezdových směrů okamžitě o tomto uvědomit pracovníka odboru životního prostředí místně příslušného úřadu, obklíčit ohrožený prostor mlhovými proudy, svolat velitele zasahujících jednotek a odeslat je na lékařské vyšetření, zajistit nepromokavé oděvy a hasiče na vystřídání.
Při požáru s nedokonalým hořením, např. ve sklepě může dojít k výbuchu protože? ve sklepě uniká plyn z potrubí zplodiny hoření obsahují CO, který při koncentraci 12,5-74%(objemových) a teplotě 610 oC vybuchuje jsou otevřena všechna okna a dveře a je dostatečný přístup vzduchu.
V mezinárodní přepravě nebezpečných látek po silnicích (ADR) se používají k označení vozidel oranžové tabule, na kterých jsou ve zlomku uvedena čísla, která znamenají? horní číslo zlomku uvádí kód nebezpečnosti látky (Kemler kód) dolní číslo zlomku uvádí identifikační číslo látky (UN kód udává, o jakou skupinu látek se jedná) horní číslo-výrobní číslo látky, dolní číslo-datum vyskladnění horní číslo-množství přepravované látky, dolní číslo-povolené množství látky v cisterně.
Je-li při přepravě nebezpečných látek na oranžové tabulce před horním číslem písmeno "X" znamená to, že se? při zásahu se nesmí v žádném případě použít voda zásah se provádí vodními proudy zásahu se musí zúčastnit větší počet jednotek.
Kotlové železniční vozy (nádržkové, cisterny), ve kterých je přepravována nebezpečná látka, jsou označeny? na podélné straně vozu, v místě tzv. vozové nápisové tabule SPECIÁLNÍ VAROVNOU TABULÍ a BEZPEČNOSTNÍ ZNAČKOU, vozy přepravující stlačené nebo zkapalněné plyny jsou označeny podélným ORANŽOVÝM PRUHEM nebo NÁPISEM na příčné straně vozu, v místě tzv. vozové nápisové tabule SPECIÁLNÍ VAROVNOU TABULÍ a BEZPEČNOSTNÍ ZNAČKOU, vozy přepravující stlačené nebo zkapalněné plyny jsou označeny podélným ORANŽOVÝM PRUHEM nebo NÁPISEM vpředu na lokomotivě a zádi posledního vagónu SPECIÁLNÍ VAROVNOU TABULÍ a BEZPEČNOSTNÍ ZNAČKOU, vozy přepravující stlačené nebo zkapalněné plyny jsou označeny podélným ORANŽOVÝM PRUHEM nebo NÁPISEM .
Oranžová tabule, kterou jsou označena vozidla přepravující nebezpečné látky (ADR) má rozměry? 400x400mm 600x400mm 400x300mm .
Evakuace se vztahuje? na všechny osoby v místech ohrožených mimořádnou událostí na všechny osoby v místech ohrožených mimořádnou událostí s výjimkou osob, které se budou podílet na záchranných pracích jen na vybrané kategorie osob, například děti do 15 let a osoby v sociálních a zdravotnických zařízeních.
Omezení rozsahu havárie nebezpečných látek se mimo jiné provádí? oznámením na místně příslušném obecním úřadě vypuštěním látky do kanalizace utěsněním trhlin obalů nebo poškozených armatur.
Skříňová vozidla přepravující nebezpečné látky jsou označena výstražnými tabulemi (podle ADR)? na obou bocích vozidla na obou bocích vozidla ve výši 85cm od vozovky a na zádi vozidla v nejvyšším místě na přední a zadní části vozidla, spodní okraj nesmí být výše něž 1,5 m nad vozovkou.
V místě zásahu na nebezpečné látky se vytyčuje hranice nebezpečné zóny, do této zóny je možno vstoupit? kdykoli a kudykoli, ale zásadně proti větru kdykoli a kudykoli podle uvážení velitele jednotky jen místem vstupu určeným velitelem zásahu v ochranných prostředcích.
Při zásahu na nebezpečné látky se obvykle zřizují tyto zóny? vytyčí se nebezpečná zóna, zřídí se nástupní prostor, kde se jednotky připravují k činnosti v nebezpečné zóně, zřídí se týlový prostor, zřídí se místo vstupu do nebezpečné zóny a dekontaminační prostor na výstupu z nebezpečné zóny vytyčí se místo havárie nebezpečné látky, vytyčí se kontaminované území, které vznikne vlivem větru, vytyčí se místo pro občerstvení jednotek a místo pro opravu poškozené techniky vytyčí se místo pro štáb likvidace havárie, vytyčí se místo pro postavení techniky v minimální vzdálenosti 2000 m od místa havárie, vytyčí se místo pro letecký průzkum a upraví se pozorovací stanoviště .
Prostředky improvizované ochrany osob jsou prostředky? které chrání dýchací cesty a povrch těla při dekontaminaci techniky které chrání dýchací cesty a povrch těla hasičů při zásahu v radioaktivně, chemicky a biologicky zamořeném prostředí které chrání dýchací cesty a povrch těla při vynuceném a krátkodobém pobytu v radioaktivně, chemicky a biologicky zamořeném prostředí .
Pokud se veliteli zásahu nepodaří identifikovat nebezpečnou látku na místě zásahu je povinen? okamžitě s jednotkou opustit prostor a nezasahovat požádat o provedení identifikace odborníky a do té doby nezasahovat volit variantu zásahu jako by šlo o nejnebezpečnější látku .
Každý náklad nebezpečných látek musí být opatřen přepravními doklady. Předpisy vyžadují minimálně tyto doklady? vážní list a atest nebezpečné látky seznam hasebního materiálu předepsaného pro zajištění přepravy a předpis, kterým je posádka vozidla oprávněna s převáženou látkou manipulovat nákladový list, který obsahuje údaje o přepravované látce, jako je název látky, její zatřídění podle příslušné dohody, způsob balení, hmotnost zásilky a pokyny pro případ nehody, které obsahují postup pro případ nehody nebo jiné mimořádné události během přepravy.
Jaká je časová norma k výjezdu jednotky typu JPO III od ohlášení 2 minuty 5 minut 10 minut.
Hořlavé kapaliny I. třídy nebezpečnosti mají bod vzplanutí Nad 100 oC Mezi 21 až 55 oC Do 21 oC.
Podle bojového řádu jednotek požární ochrany se požárním útokem zajišťuje disciplína požárního sportu záchrana osob, lokalizace a likvidace požáru dodávka vody k požářišti.
Standardní proudnice C má při 0,4 MPa průtok 200 l/min 165 l/min 400 l/min.
V jednotce HZS kraje působí tyto služby chemická, strojní, spojová, informační a technická chemicko-technická, strojní, spojová chemicko-technická, informační, technická .
Kolik stupňů poplachu se vyhlašuje v rámci IZS 4 stupně 3 stupně 5 stupňů .
Základní složky IZS jsou HZS ČR, jednotky PO zařazené do plošného pokrytí kraje, zdravotní záchranná služba, Policie ČR HZS ČR, zdravotní záchranná služba, Policie ČR záchranné sbory, bezpečnostní sbory, havarijní služby .
Čtyřdílným nastavovacím žebříkem při sklonu 15 stupňů můžeme pracovat až do výšky 8 m 10 m 12 m.
Řídící radiostanice u zásahu je Základnová Mobilní, která udržuje spojení se základnou Radiostanice velitele zásahu.
Průzkum požáru se provádí Před zahájením zásahu a po něm Nepřetržitě od příjezdu do odjezdu Před nasazením sil a prostředků .
Savice se zkouší na těsnost Podtlakem 0,08 MPa Přetlakem 0,8 MPa Podtlakem 0,8 MPa .
Údaj v horní polovině výstražné oranžové tabulky na vozidle přepravujícím nebezpečné látky označuje Druh nebezpečné látky Hlavní a vedlejší nebezpečí Vhodnost hasebních látek.
Hasební pěna využívá hasební efekt Ochlazován Zpomalení reakce hoření Izolaci.
Na úseku ochrany obyvatel je při mimořádné události stěžejním úkolem Evakuace a ukrytí Záchrana a stravování První pomoc a ubytován .
Který plyn je nehořlavý Acetylen Oxid uhelnatý Argon.
Právo přednostního velení při zásahu v podniku má Velitel první zasahující jednotky Velitel závodní hasičské jednotky Velitel územně příslušné jednotky HZS.
Druhy cvičení jednotek požární ochrany jsou Námětové, prověřovací a propagační Taktické a prověřovací Školní a námětové.
Stupeň nebezpečí území obce se určuje podle Počtu obyvatel obce, charakteristiky území a počtu zásahů Množství hořlavých látek v obci, velikosti lesů a vodních zdrojů Rozlohy území, počtu trvale žijících osob na počet hasičů .
Přenosný hasicí přístroj sněhový se nesmí použít na hašení požáru Hořlavých kapalin Hořlavých plynů Hořlavých prachů.
Tlaková láhev s modrým pruhem pod hrdlem obsahuje Dusík Kyslík Vodík.
Signál pro dodávku vody, nataženou paží několikrát půlkruh nad hlavou znamená "Stát! Vodu stav!" "Pozor“ "Rozumím“.
Pro předběžné určení vzdálenosti hranice nebezpečné zóny od nebezpečné látky je prvotním kritériem druh přítomné nebezpečné látky a charakter nebezpečí, pro hořlavé kapaliny, louhy a kyseliny je 5 m 10 m 15 m.
Minimální potřebný počet hasičů na jištění hasičů v nebezpečné zóně při dvou hasičích v nebezpečné zóně jsou 2 hasiči 1 hasič 3 hasiči .
Dne 1.1.2007 nabyl účinnosti zákon č.361/2003 Sb. Kterým se mění zákon č.133/85 Sb. o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů O hasičském záchranném sboru ČR a o změně některých zákonů O služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů .
Vyhláška MV ČR č.247/2001 Sb. ve znění č.226/2005 Sb. hovoří O organizaci a činnosti jednotek PO O služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů O fyzické a zdravotní způsobilosti příslušníků HZS ČR.
Nejméně náročný na použití sil a prostředků je zásah provedený v 1 fázi požáru 2 fázi požáru 3 fázi požáru .
Při zásahu se rozhodneme pro obranu, když na místě se nachází pouze jednotky zařazené v I. st. PPL nemáme dostatek sil a prostředků útok provádí ostatní přítomné jednotky .
Velitele úseku určuje do funkce a odvolává ředitel HZS kraje náčelník štábu velitel zásahu.
Při zásahu v uzavřených a zakouřených prostorách musí hasiči používat plynovou masku s univerzálním filtrem stačí respirátor pokud se zakouření jeví jako slabé izolační dýchací přístroj .
Při nedokonalém hoření vzniká oxid uhelnatý (CO), který je zdraví neškodný, ale při vyšších koncentracích způsobuje edém plic nehořlavý, zdraví neškodný a má samohasící účinky jedovatý a výbušný .
Vypnout el. proud o nízkém napětí (600 V proti zemi) může pouze osoba prokazatelně seznámená s možným nebezpečím osoba bez odborné způsobilosti odborný pracovník provozovatele.
Při hašení pěnou spočívá hlavní hasební účinek v ředění v izolaci ve zpomalování chemické reakce hoření.
Plynná hasiva: jsou oxid uhličitý, dusík, argon, hasí se jimi převážně v uzavřených prostorách, hlavní hasební účinek spočívá ve vytěsňování vzduchu a v něm obsaženého kyslíku z pásma hoření, hašení se přerušuje při objemové koncentraci hasiva cca 30 % jsou oxid uhličitý, vodní pára, dusík, neon, hasí se jimi převážně na otevřených prostranstvích, hlavní hasební účinek je ve zřeďování vzduchu, hoření se přerušuje při objemové koncentraci hasiva do 10 % jsou dusík, kysličník uhelnatý, hasí se jimi převážně v uzavřených prostorách, hlavní hasební účinek spočívá v izolaci .
Radiostanice v tísni zahajuje volání 3x „tíseň“ – svoji volací značku 3x „pomoc“ – svoji volací značku 3x „help“ - svoje jméno.
Účelem zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně je: Vytvořit podmínky pro účinnou ochranu života a zdraví občanů a majetku před požáry a pro poskytování pomoci při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech. Stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru Stanovit práva a povinnosti právnických a fyzických osob při přípravě na krizové situace .
Povinností ministerstev a jiných správních úřadů, právnických a fyzických osob, postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany, jakož i postavení a povinností jednotek požární ochrany jsou stanoveny Zákonem 133/1985 Sb., o požární ochraně Vyhláškou MV č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany Vyhláškou MV č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru.
Základními složkami integrovaného záchranného systému jsou Hasičský záchranný sbor ČR, jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje, zdravotnická záchranná služba a Policie ČR Hasičský záchranný sbor ČR, zdravotnická záchranná služba a Policie ČR Hasičský záchranný sbor ČR, jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje, zdravotnická záchranná služba, Policie ČR a městská policie.
Zákon o Integrovaném záchranném systému má číslo 247/2000 Sb. 239/2000 Sb. 240/2000 Sb.
Velitelem zásahu s účastí více složek IZS, z nichž žádná nemá výrazně převažující činnost, je zpravidla hasič lékař policista.
JPO VI je jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku jednotka hasičského záchranného sboru podniku jednotka sboru dobrovolných hasičů obce.
Vydávání a odnímání osvědčení o odborné způsobilosti provádí u velitelů a strojníků JSDH, kteří svou činnost nevykonávají jako hlavní zaměstnání ministerstvo vnitra Hasičský záchranný sbor obecní úřad .
Škoda, kterou hasiči způsobí hasební látkou je hrazena krajským úřadem po obdržení žádosti postižené osoby je hrazena HZS kraje po obdržení žádosti postižené osoby není ze strany hasičů hrazena .
Organizaci a činnost jednotek požární ochrany řeší vyhláška 246/2001 Sb. 247/2001 Sb. 248/2001 Sb.
Součástí odborné přípravy není kontrola techniky po zásahu požární sport teoretická příprava .
Zákon o požární ochraně má číslo 131/1985 Sb. 133/1985 Sb. 150/1985 Sb. .
Fyzická osoba poskytnutí osobní pomoci nesmí odmítnout může odmítnout, pokud by se tím vystavila vážnému ohrožení může odmítnout, pokud nemá odbornou způsobilost v požární ochraně .
Pokud chtějí hasiči vstoupit za účelem výcviku na nemovitost, s výjimkou obydlí musí HZS nebo obec poslat žádost majiteli nejpozději 24 hodin před zahájením cvičení musí to velitel jednotky nebo vedoucí cvičení oznámit majiteli nejpozději 24 hodin před zahájením cvičení musí to HZS nebo obec oznámit majiteli nejpozději 24 hodin před zahájením cvičení .
Odbornou přípravu řídí a výkon služby v jednotkách požární ochrany po odborné stránce usměrňuje ministerstvo vnitra obec s rozšířenou působností starosta obce .
Bojové rozvinutí družstva představuje maximální objem rozsahu práce jednoho požárního družstva 1+8, popřípadě družstva o sníženém stavu 1+5 1+6, popřípadě družstva o sníženém stavu 1+4 1+5, popřípadě družstva o sníženém stavu 1+3 .
Podél hadice nebo hadicového vedení se ve směru chůze chodí vlevo (u pravé nohy) vpravo vlevo i vpravo, přičemž se nesmí překračovat hadice .
Samostatný průzkum družstva na místě zásahu provádí VD a zpravidla č.3, popř. i č.4 VD a zpravidla č.1, popř. i č.2 VD a zpravidla S, popř. spojka.
Hadice počítáme směrem proudnici od proudnice k rozdělovači a od rozdělovače ke stroji od stroje k rozdělovači a od rozdělovače k proudnici od stroje k rozdělovači a od proudnice k rozdělovači .
Přívodní vedení u družstva 1+5 provádí S a č.3 S a č.4 č.3 a č.4 .
U přívodního vedení od hydrantu (1+5), upevní hydrantový nástavec č.3 S č.4 .
U přívodního vedení sacími požárními hadicemi, se tyto roznáší směrem od stroje k vodnímu zdroji směrem od vodního zdroje ke stroji na směru nezáleží.
U přívodního vedení sacími požárními hadicemi (1+5) spoje šroubuje č.4, sací požární hadice přidržuje a na stroj napojí S, lana váže č.4 spoje šroubuje strojník, sací požární hadice přidržuje a na stroj napojí č.4, lana váže č.4 spoje šroubuje č.1, sací požární hadice přidržuje a na stroj napojí S, lana váže S.
Přívodní vedení při doplňování CAS vodou z jiné CAS provádí S a č.4 strojníci obou cisteren S a č.3 .
U přívodního vedení (1+3) při doplňování plovoucí motorovou stříkačkou lano uváže S´ č.2´ č.2´ společně se S´.
U přívodního vedení ejektorem se uvazuje pouze záchytné lano záchytné a ventilové lano k ejektoru pouze ejektorové lano.
První útočný proud (1+5) tvoří č.3 a č.4 č.2 a č.3 č.2 a č.1.
Druhý útočný proud (1+5) tvoří č.3 a č.5 č.2 a č.1 č.4 a č.3 .
Dopravní vedení s rozdělovačem (1+5) tvoří strojník, č.4 a č.3 strojník č.3 a č.2 č.4, č.3 a č.2 .
Signál VODU! Rukou nebo za snížené viditelnosti pomocí svítilny provádíme skrčenou paží několikrát vzpažit vzhůru do výše hlavy nataženou paží několikrát kruh nad hlavou kmitání pravou paží nahoru a dolů do strany .
Signál NEBEZPEČÍ VŠICHNI ZPĚT! rukou nebo za snížené viditelnosti pomocí svítilny nataženou paží několikrát kruh před čelem nataženou paží několikrát půlkruh nad hlavou kmitání pravou paží nahoru a dolů do strany .
První hadici od rozdělovače rozhazují lichá čísla sudá čísla č.1 u prvního proudu a č.4 u druhého proudu.
Obsluhu rozdělovače (1+5) provádí při nasazení jednoho proudu č.3, při dvou proudech sudá čísla při nasazení jednoho proudu č.3, při dvou proudech lichá čísla při nasazení jednoho proudu č.5, při dvou proudech lichá čísla .
Druhý útočný proud připojíme na prostřední výtokové hrdlo rozdělovače na levé výtokové hrdlo rozdělovače na pravé výtokové hrdlo rozdělovače.
Při útocích do poschodí se dýchacími přístroji vybaví všichni členové družstva pouze první proud a obsluha rozdělovače, je-li rozdělovač umístěn v budově všichni členové družstva, kromě strojníka.
Stanoviště štábu určuje náčelník štábu určuje velitel zásahu se umisťuje ve velitelském automobilu.
"N" je ve štábu označení člena štábu pro nasazení náčelníka štábu nastavení taktiky.
Na zabezpečení prvotní neodkladné pomoci postiženým osobám se podílí úsek analýzy úsek nasazení úsek týlu.
Porady štábu svolává podle pokynů náčelníka štábu úsek spojení úsek analýzy úsek nasazení.
Funkce velitele zásahu je ustanovena jen na místě zásahu od výjezdu jednotky jako samostatná funkce v organizaci jednotky .
Pokud zasahují dvě jednotky PO stejné kategorie v obci Horní Suchá stává se velitelem zásahu velitel jednotky, která na místo přijede první je automaticky velitelem zásahu velitel místní jednotky určí velitele zásahu operační středisko.
Při zásahu v podniku, pro který byla zřízena profesionální podniková jednotka určuje velitele zásahu požární poplachová směrnice podniku má velitel jednotky HZS kraje přednost před velitelem HZS daného podniku má velitel dané profesionální podnikové jednotky přednost před velitelem HZS kraje.
Pokud velitel s právem přednostního velení nepřevezme zásah je i přesto odpovědný za správné vedení zásahu není odpovědný za správné vedení zásahu je oprávněn zasahovat do vedení zásahu .
Polychlorované bifenyly detekujeme detekční technikou z běžné výbavy jednotky detekční technikou chemické labolatoře osobními dozimetry .
Polychlorované bifenyly se při dekontaminaci odbourávají smývají spalují .
Polychlorované bifenyly jsou lehčí než voda těžší než voda stejně těžké, jako voda.
Páry polychlorovaných bifenylů jsou výbušné lehčí než vzduch těžší než vzduch.
Podle rychlosti a charakteru šíření výbušné přeměny v látkách rozlišujeme tyto základní typy výbuchů detonace, fyzikální výbuch, chemický výbuch detonace, objemový výbuch, explozivní hoření objemový výbuch, fyzikální výbuch, chemický výbuch .
Výbuch v uzavřeném prostoru je charakteristický vznikem přetlaku skládáním rázové vlny šířením rázové vlny .
K místu zásahu s nebezpečím výbuchu se najíždí pokud možno proti větru a z kopce po větru a z kopce po větru a do kopce .
Při objemovém výbuchu se jedná nejčastěji o explozivní hoření výbuch směsi hořlavého plynu nebo páry se vzduchem výbuch v polouzavřeném prostoru .
Za bezpečnou vzdálenost od hlavy krajní koleje se pro účely ustavení techniky rozumí alespoň 2,5 metru alespoň 3 metry alespoň 5 metrů .
Stažení sběračů, úplné uzemnění lokomotivy a vyzkratování některých zařízení (vstupní filtry, kondenzátory) se nazývá zásahový stav total stop bezpečný stav .
Před uvedením elektrické lokomotivy do tzv. bezpečného stavu (Stažení sběračů, úplné uzemnění lokomotivy a vyzkratování některých zařízení) je zakázáno vstupovat do strojovny je možné vstoupit do strojovny jen v krajním případě je možné vstoupit do strojovny jen s jistící skupinou .
Před uvedením motorové lokomotivy do bezpečného stavu, tzn. stažení sběračů, úplné uzemnění lokomotivy a vyzkratování některých zařízení (vstupní filtry, kondenzátory), které jsou i po stažení sběračů lokomotivy stále pod napětím, vypnutí spalovacího motoru lokomotivy je zakázáno vstupovat do strojovny je možné vstoupit do strojovny jen v krajním případě je možné vstoupit do strojovny jen s jistící skupinou.
Pro usnadnění návratu ze zakouřeného prostředí se používá obvykle nezavodněná hadice D lano nebo hadicové vedení odsavač kouře.
Pro zlepšení viditelnosti při zásahu (v zakouřeném prostředí) se využívá ventilace (nucená či přirozená) dýchací technika ruční svítilna.
Hasiči jsou na místě zásahu přímo podřízeni veliteli své jednotky veliteli zásahu veliteli úseku .
Hasiči na místě zásahu nesmí na těle či při sobě nosit dřevěné klínky a klíč na matice předměty, které nejsou pro činnost potřeba radiostanici bez náhlavní soupravy.
Hasiči musí při zásahu postupovat tak, aby: nezpůsobili žádnou škodu požár uhasili co nejrychleji, bez ohledu na způsobenou škodu byla způsobená škoda co nejmenší .
Hasič na místě zásahu neustále informuje radiostanicí svého velitele o své aktuální pozici neopouští určené stanoviště, pokud mu nehrozí bezprostřední ohrožení jeho života se začlení do jednotky, která nedorazí v potřebném počtu .
Hasiči musí při zásahu používat osobní ochranné pracovní prostředky mít radiostanici a hadice C o průměru 52 mm obsluhovat prostředky strojní služby, i když není strojníkem .
Automobil s hybridním pohonem kombinuje spalovací motor a pohon na zemní plyn spalovací motor a elektromotor elektromotor a rekuperační pohon.
Vysokonapěťové rozvody v hybridním automobilu jsou označeny oranžovou barvou červenou barvou žlutou barvou.
Vypnutí vysokonapěťových rozvodů v hybridním automobilu lze dosáhnout např. rozpojením jakéhokoliv „červeného“ konektoru na elektromotoru automobilu rozpojením jakéhokoliv „žlutého“ konektoru na elektromotoru automobilu rozpojením jakéhokoliv „oranžového“ konektoru na elektromotoru automobilu .
Při hašení automobilu na hybridní pohon nelze použít vodu lze použít vodu nelze použít pěnu .
Pokud nebyl elektromotor v hybridním automobilu odpojen od vysokonapěťových rozvodů nemůže ani tak dojít k samovolnému, nečekanému pohybu automobilu může dojít k samovolnému, nečekanému pohybu automobilu může dojít k přehřátí palivové nádrže .
CNG je zkratka pro hybridní palivové články stlačený zemní plyn zkapalněný ropný plyn .
LPG je zkratka pro hybridní palivové články stlačený zemní plyn zkapalněný ropný plyn .
Hlavní složkou CNG je metan, který je těžší než vzduch metan, který je lehčí než vzduch směs propanu a butanu, která je těžší než vzduch .
Hlavní složkou LPG je metan, který je těžší než vzduch směs propanu a butanu, která je lehčí než vzduch směs propanu a butanu, která je těžší než vzduch .
Nákladní vozidla s pohonným systémem LPG nebo CNG musí být označena žlutou kulatou značkou se zkratkou pohonu žlutou hranatou značkou se zkratkou pohonu zelenou hranatou značkou se zkratkou pohonu.
Konstrukce, akutně hrozící zřícením, je potřeba zajistit či strhnout chladit kompaktním proudem vody ohlásit veliteli bojového úseku.
Na střechách a podlažích se zbytečně nepohybujeme ve stoje s dýchací technikou nad ohniskem požáru se zavodněnými hadicemi .
Jedním z příznaků hrozícího zřícení konstrukcí je například plameny šlehající ze stavebního otvoru viditelná trhlina u podpěry či nosníku více než 2 výškové cm vody na podlaze objektu.
Nasadit jednotky v předpokládaném místě dopadu konstrukcí lze pouze pokud je místo na závětrné straně lze pouze vyžaduje-li to záchrana osob nelze za žádných okolností .
Jedna z komplikací, vznikající při zřícení konstrukcí pro zasahující jednotky je například nadměrný hluk, stresující zasahující hasiče nedostatek hasebních látek udušení osob zvířeným prachem.
Vzduchový dýchací přístroj s otevřeným okruhem označuje přístroj, ve kterém je vydechovaný vzduch okysličen a vracen do lahve přístroj, ve kterém je vydechovaný vzduch před ventilek v masce uvolněn do okolí přístroj, který má otevřený ventil tlakové láhve .
Pokud má hasič v tlakové láhvi přístroje Dräger (6,9 litru), spotřebovává 45 litrů vzduchu za minutu a ukazatel tlaku v lahvi signalizuje 100 barů, zbývá do úplného vyčerpání přístroje zhruba 20 minut zhruba 15 minut zhruba 10 minut .
Kontrola izolačního dýchacího přístroje před použitím se neprovádí provádí dle uvážení uživatele vždy provádí .
Vnější zóna, vyčleněná na místě zásahu, je prostor vymezený pro vedení zásahu; omezuje se zde volný pohyb osob a dopravních prostředků vymezený prostor bezprostředního ohrožení života a zdraví účinky mimořádné události je prostor pro provedení týlových činností (např. soustředění záložních jednotek, odpočinek a stravování, dálková doprava vody) .
Na místě zásahu jsou hasiči přímo podřízeni veliteli zásahu veliteli sektoru veliteli své jednotky .
Velitel zásahu je oprávněn vydat přímé rozkazy kterýmkoliv hasičům u zásahu hrozí-li nebezpečí z prodlení kdykoli pokud byl zřízen bojový úsek.
Rozpažení paží a opakované provádění oběma pažemi půlkruh nad hlavou za současného křížení paží je signál určený veliteli zásahu a jistící skupině – signál pro případ bezprostředního ohrožení veliteli zásahu a veliteli hasičů nasazených v nebezpečné zóně – signál, kterým hasič upozorňuje na problém hasičům v nebezpečné zóně pro opuštění nebezpečné zóny .
Hasič vzpaží jednu paži a současně opouští nebezpečnou zónu, když uplynula plánovaná doba nasazení hasičů v zóně např. zjistí poškození oděvu nedokáže určit druh nebezpečné látky .
Signál hasičům v nebezpečné zóně pro opuštění nebezpečné zóny v případě uplynutí plánované doby nasazení se dává opakovaným překřížením obou paží v úrovni pasu nataženou paží opakovaně kruh před čelem opakovaně jednou paží kroužením v půlkruhu nad hlavou .
Slovní signál „Nebezpečí, všichni zpět“ dle Cvičebního řádu se pro pohyb v nebezpečné zóně nepoužívá se pro pohyb v nebezpečné zóně opakovaně provádí oběma pažemi v půlkruhu nad hlavou za současného křížení paží se pro pohyb v nebezpečné zóně nemění.
Dekontaminaci osob a techniky provádíme okamžitě po příjezdu na základnu-požární zbrojnici při výstupu z nebezpečné zóny na dekontaminačním stanovišti za dodržení všech hygienických a bezpečnostních podmínek při výstupu z nebezpečné zóny na dekontaminačním stanovišti, které musí být zřízeno v místě s odtokem kontaminované vody do kanalizace .
Radioaktivitu není možno zničit, proto je nutno po zásahu v takovémto prostředí provést dezaktivaci osob a materiálu. Dezaktivace se provádí dvěma způsoby na místě zásahu a v hasičské zbrojnici omytím a následným spálením mechanicky a chemicky v určeném prostoru .
Prostředky improvizované ochrany osob jsou prostředky které chrání dýchací cesty a povrch těla při dekontaminaci techniky které chrání dýchací cesty a povrch těla hasičů při zásahu v radioaktivně, chemicky a biologicky zamořeném prostředí které chrání dýchací cesty a povrch těla při vynuceném a krátkodobém pobytu v radioaktivně, chemicky a biologicky zamořeném prostředí .
Je-li v prostoru zásahu méně než 17% kyslíku ve vzduchu použijeme pro ochranu hasičů ochrannou masku CM 4 masku s filtrem na CO izolační dýchací přístroj.
Při používání izolačních dýchacích přístrojů v nebezpečné zóně pracují minimálně dva navzájem jištění hasiči vykonává v nebezpečné zóně minimálně jeden z venčí jištěný hasič vykonávají v nebezpečné zóně minimálně v tříčlenných skupinách a musí mít spojení .
V nebezpečné zóně musí být nasazení hasičů vybavených dýchacími přístroji a ochrannými oděvy organizované a doba jejich nasazení musí být sledována. Za dodržování těchto zásad je zodpovědný velitel družstva velitel zásahu směnový pracovník chemické služby .
Při zjištění přítomnosti nebezpečných látek na místě zásahu je nutné s ohledem na vlastní bezpečnost dodržet mimo jiné následující základní zásady opustit s jednotkou ohrožený prostor, zhasnout reflektory a vypnout motory přiblížit se k místu nehody z návětrné strany, pokusit se identifikovat nebezpečí na dálku dalekohledem, prostřednictvím operačního střediska povolat jednotku předurčenou pro řešení událostí s únikem nebezpečné látky, stanovit hranici nebezpečné zóny a zastavit provoz ze všech příjezdových směrů okamžitě o tomto uvědomit pracovníka odboru životního prostředí místně příslušného úřadu, obklíčit ohrožený prostor mlhovými proudy, svolat velitele zasahujících jednotek a odeslat je na lékařské vyšetření, zajistit nepromokavé oděvy a hasiče na vystřídání .
Pokud se veliteli zásahu nepodaří identifikovat nebezpečnou látku na místě zásahu je povinen okamžitě s jednotkou opustit prostor a nezasahovat požádat o provedení identifikace odborníky a do té doby nezasahovat volit variantu zásahu jako by šlo o nejnebezpečnější látku .
Pro označení NL se používá mimo jiné i systém Kemler společně s kódem UN, rozměry zlomkové informační tabule s těmito údaji jsou 300 x 400 mm 400 x 500 mm 500 x 600 mm .
Kemler kód je umístěn na informační tabuli vždy ve spodním poli v horním poli uprostřed .
Číslo 4 Kemlerova kódu znamená hořlavost plynů hořlavost kapalných látek hořlavost pevných látek.
Kemler kód tvoří čísla, která však můžou být doplněna písmenem X, toto písmeno značí látka nesmí přijít do styku se vzduchem látka nesmí přijít do styku s vodou látku lze ředit vodou .
UN kód je číselné označení, přesně identifikující látku, kolik čísel ho tvoří 3 4 5.
K tonoucimu se zachránce z vody přibližuje nohou nebo nohama napřed, aby ho tonoucí nemohl za ramena potopit s nataženou rukou pro dřívější zachycení tonoucího s lanem nebo házecím pytlíkem .
Při házení lana nebo pytlíku tonoucímu na tekoucí vodě se vždy snažíme mířit přímo na tonoucího mířit před tonoucího ve směru toku proudu označit hozené lano praporkem .
Do neznámé vody se z lodi skáče po hlavě s rukama napřed pro ochranu převalením se z lodního boku po nohou, jedna noha směřuje dolů a druhá vpřed .
Jaké známe způsoby ventilace? přetlaková a nepřetlaková nucená a přirozená standardní a nestandardní .
Oxid uhelnatý je lehčí než vzduch těžší než vzduch váží stejně .
Pokud se člověk nadýchá kouře, spočívá první pomoc v vynesením na čerstvý vzduch případně podáním kyslíku uložení do stabilizované polohy provedení intubace .
Při otevírání dveří, za nimiž probíhá požár, je potřeba dávat pozor především na flashover backdraft prostorové vzplanutí .
Pro hasiče je v silně zakouřeném prostředí nejbezpečnější pohybovat se mimo jiné při zdi, jednu ruku nataženou nahoru při zemi, jednu ruku před sebe v předklonu, jednu ruku na zemi .
Neutrální rovinou při požáru nazýváme horizontální hranici mezi zakouřeným a nezakouřeným prostorem vertikální hranici mezi zakouřeným a nezakouřeným prostorem hranici mezi pásmem hoření a pásmem přípravy.
Mezi nevýhody přetlakové ventilace patří hmotnost přetlakových ventilátorů vybavených spalovacím motorem vznik průvanu a tím ohrožení zdraví hasičů, kteří v důsledku hasebních prací navlhli možný nárůst intenzity hoření přísunem čerstvého vzduchu .
Vyváděcí masky s filtrem lze použít v případech, kdy nehrozí pokles koncentrace kyslíku ve vzduchu pod zhruba 17% nehrozí pokles koncentrace kyslíku ve vzduchu pod zhruba 22% nehrozí pokles koncentrace vzduchu pod zhruba 17% .
Mezi příznaky podchlazení patří mimo jiné třesavka, studená a bledá kůže zarudlé bělmo očí zrychlení srdeční činnosti a dýchání .
Podchlazení nastává, poklesne-li tělesná teplota pod 26° pod 35° pod 20° .
Hadicové vedení se při silném mrazu ruší při sníženém tlaku, rozpojování hadic začíná od proudnice a postupuje se směrem k čerpadlu při sníženém tlaku, rozpojování hadic začíná od čerpadla a postupuje se směrem k proudnici při sníženém tlaku, provede se rozpojení všech hadic, poté teprve jejich smotání .
Při hašení požáru za silného mrazu může dojít mimo jiné k samouhašení plamenného hoření vlivem zpomalení molekul kyslíku přehřátí oběžného kola požárního čerpadla vlivem vyšší hustoty vody omezení pohyblivosti hasičů na kluzkém povrchu a použitelnosti vodních zdrojů .
Za silného mrazu probíhá hoření pomaleji, v důsledku snížení hybnosti molekul kyslíku intenzivněji, v důsledku teplotního rozdílu hoření a okolí rychlost hoření se nijak nemění .
Za silného mrazu probíhá hoření pomaleji, v důsledku snížení hybnosti molekul kyslíku intenzivněji, v důsledku teplotního rozdílu hoření a okolí rychlost hoření se nijak nemění.
Běžným práškovým hasícím přístrojem PG2 při teplotách nižších než -20°C můžeme spolehlivě hasit bez omezení zároveň s izolačním dýchacím přístrojem nemůžeme spolehlivě hasit, přístroj je mimo teplotní rozsah .
Při hašení za silného mrazu je mimo jiné třeba používat především clonové a kombinované proudnice podél hlavních útočných proudů pokládat náhradní nezavodněné vedení a chránit je před namočením umisťovat rozdělovače dle možnosti mimo budovy .
Umístění rozdělovače za mrazu pokud to situace umožní, umístí se do budovy umísťuje se za první hadici dopravního vedení při mrazu do -5°C se může umístit jako při běžném zásahu .
Spojky hadic popř. celé vedení za silného mrazu musíme tepelně chránit, např. sněhem nemusíme tepelně chránit, čerpadlo vodu zahřívá musíme tepelně chránit pouze při teplotách pod -15° .
Jakou maximální rychlostí se může jet k zásahu po silnici I. třídy, pokud je teplota nižší, než 10°C? rychlostí používanou pro výpočet plošného pokrytí – 45 km/h maximální rychlostí, stanovenou pro provoz mimo obec – 90 km/h tak, aby to bylo pro řidiče, posádku a jejich okolí bezpečné.
Běžná, neupravená hasební voda zamrzá při teplotě 0°C 4°C -4°C .
Dojezdový čas k místu události se v zimě se zpravidla nemění zpravidla prodlužuje zpravidla zkracuje .
Proces hoření je Chemický proces při němž dochází k přeměně hořlavé látky vlivem prudké oxidace za vývinu tepla, světla a produktů hoření Fyzikální proces produkující teplo, světlo a kouř Je proces rozpadu látek na jejich elementární částice .
Nezbytné podmínky pro vznik hoření jsou: Hořlavá látka, oxidační složka a iniciační zdroj s dostatečnou iniciační energií Hořlavá látka, oxidační složka, iniciační zdroj a normální atmosférický tlak Hořlavá látka, oxidační složka, iniciační zdroj a teplota okolí nad 25 °C .
Hlavními produkty dokonalého hoření jsou Vodní pára, oxid uhličitý a oxidy dusíku Vodní pára, oxid uhelnatý a oxidy dusíku Oxid uhelnatý, oxidy dusíku a uhlík .
Hlavními produkty nedokonalého hoření jsou Oxid uhelnatý a uhlík Oxid uhelničitý a vodík Oxid uhličitý a voda .
Oxid uhličitý je životu nebezpečný při objemové koncentraci nad 10 % 0,03% 78 % .
Oxid uhelnatý je výbušný v rozmezí objemové koncentrace 12,5 % – 74 % 0,03% - 0,74% Nad 75% .
Oxid uhličitý je Těžší než vzduch Lehčí než vzduch Je stejně těžký jako vzduch .
Oxid uhelnatý je Lehčí než vzduch Těžší než vzduch Je stejně těžký jako vzduch .
PTCH je zkratka, která znamená Požárně technická charakteristika Produkt termo-chemického rozkladu Proces taktické chemizace .
Teplota vzplanutí je Nejnižší teplota, při které se z hořlavé látky uvolní takové množství hořlavých par, že po krátkodobém přiblížení přesně definovaného plamene dojde ke vzplanutí těchto par, ale po oddálení plamene již dále nehoří Je nejnižší teplota okolí hořlavé látky, která zapříčiní zapálení hořlavé látky Je teplota, kterou má hořlavá látka v první fázi požáru .
Teplota hoření je Nejnižší teplota, při které se z hořlavé látky uvolní takové množství hořlavých par, že po krátkodobém přiblížení přesně definovaného plamene dojde ke vzplanutí těchto par, a po oddálení plamene látka nadále hoří Nejnižší teplota, při které se z hořlavé látky uvolní takové množství hořlavých par, že po krátkodobém přiblížení přesně definovaného plamene dojde ke vzplanutí těchto par a po oddálení plamene již dále nehoří Je teplota, kterou má hořlavá látka ve třetí fázi požáru .
Teplota vznícení je: Nejnižší teplota, při které se hořlavé plyny a páry samy vznítí bez působení otevřeného plamene Nejnižší teplota vznětového motoru při které ještě lze nastartovat Teplota látky, která se zvýší biologickým nebo fyzikálně chemickým procesem na takovou míru, že látka začne hořet .
Oblast výbušnosti je Oblast objemové koncentrace plynů, par nebo prachů se vzduchem, ve které směs vybuchuje po zapálení iniciačním zdrojem Oblast s nejvyšší pravděpodobností vzniku výbuchu Oblast s nejvyšší pravděpodobností zásahu fragmenty budov po výbuchu.
Čtyři třídy (I. – IV.) nebezpečnosti hořlavých kapalin jsou charakterizovány Teplotou vzplanutí kapaliny Teplotou vznícení kapaliny Teplotou vznícení uvolněné páry z povrchu kapaliny .
Šest teplotních tříd (T1 – T6) hořlavých kapalin je charakterizováno Teplotou vznícení kapaliny Teplotou vzplanutí kapaliny Teplotou vzplanutí uvolněné páry z povrchu kapaliny .
Požár se šíří Vedením, prouděním a sáláním Řízeně a neřízeně Vedením a sáláním.
Základní principy hašení jsou Ochlazování, izolace, inhibice, zřeďování Detonace, deflagrace, degradace Izolace, hypotermie, koncentrace, radiace .
Inhibiční princip hašení se uplatňuje spíše V uzavřeném prostoru Na volném prostranství Kdekoli bez ohledu na vnější podmínky .
Zřeďující princip hašení se uplatňuje spíše V uzavřeném prostoru Na volném prostranství Kdekoli bez ohledu na vnější podmínky .
Izolační princip hašení nelze použít na třídu požáru C A F.
Požár třídy D se hasí Speciálním práškem nebo suchým hasivem Kombinovaným hašením - ABC práškem a střední pěnou Inertním plynem s výjimkou CO2 .
Zřeďující princip hašení je Snižování koncentrace hořlavých plynů, hořlavých par a oxidačního prostředku Snižování koncentrace hořlavých látek na kolmém průmětu plochy požáru Snižování koncentrace hořlavých látek v pásmu přípravy .
Zřeďující princip hašení se v běžné praxi dá nejsnadněji dosáhnout V uzavřených prostorech s použitím rozprášených nebo vysokotlakých vodních proudů V uzavřených prostorech s použitím kompaktních proudů V otevřených prostorech s použitím lafetových proudnic .
Inhibiční princip hašení je nejúčinnější pokud se hasivo dodává Do oblasti hoření Do oblasti přípravy Přímo na povrch hořlavé látky .
Ochlazovací princip hašení je nejúčinnější pokud se hasí Vodou s použitím smáčedel Vodou Těžkou pěnou .
U většiny hořlavých látek lze v uzavřeném prostoru uhasit požár Pokud se podaří snížit a udržet objemovou koncentraci kyslíku pod hranici 10% - 14% Pokud se podaří snížit a udržet objemovou koncentraci kyslíku pod hranici 1% - 4% Pokud se podaří snížit a udržet objemovou koncentraci kyslíku pod hranici 4% - 8% .
Průzkum na místě zásahu provádí Velitel zásahu a nejméně jeden hasič, nebo průzkumná skupina o počtu nejméně dvou hasičů, nebo celá jednotka Vždy velitel zásahu s jedním hasičem. Zbytek družstva je připraven jako jistící skupina Vždy celá jednotka .
Hlavním cílem a úkolem při průzkumu je Zjištění ohrožení osob, zvířat a majetku Posouzení míry ohrožení zasahujících hasičů Okamžitá likvidace požáru .
Zásah může být řízen s ohledem na rozsah a počet jednotek v místě zásahu Velitelem zásahu samostatně, nebo velitelem zásahu s pomocníkem, anebo Velitelem zásahu se štábem velitele zásahu Velitelem zásahu, velitelem sektoru, nebo náčelníkem štábu velitele zásahu Velitelem zásahu, nebo ředitelem územního odboru, anebo dalšími vyššími služebními funkcionáři určenými generálním ředitelem .
Požární útok může být Čelní, boční, obchvatný, frontální Čelní, týlní, boční, obchvatný, frontální, globální Čelní, plošný ,objemový, týlní, boční, obchvatný, frontální, globální .
Jaké je složení ovzduší 78 % dusíku, 21% kyslíku, 1% ostatních plynů 78% kyslíku, 21% dusíků, 1% ostatních plynu 78% dusíku, 21% ostatních plynů, 1% kyslíku .
K čemu slouží systém DIAMANT Pro rychlé posouzení nebezpečí pro zásah na nebezpečnou látku Určuje skupenství přepravované látky /pevná, kapalná, plyn / Pro přesnou identifikaci nebezpečné látky /název látky v mezinárodním jazyku/ .
K čemu slouží systém HASCHEM Dává návod na vhodné hasivo, ochranu zasahujících a opatření ke snížení nebezpečí při úniku látky Určuje skupenství přepravované látky /pevná, kapalná, plyn / Pro přesnou identifikaci nebezpečné látky /název látky v mezinárodním jazyku .
K čemu slouží systém KEMLER a UN kód Kemler kód označuje nebezpečí látky a UN kód je jednoznačný identifikátor látky nebo skupiny látek Kemler kód označuje váhu a UN kód je výškou přepravované látky Oba kódy identifikují tonáž vozidla pro přepravu látky .
Co znamená KEMLER kód 239 Hořlavý plyn, který může vyvolat samovolně prudkou reakci Dusivý plyn nebo plyn bez vnějšího rizika Žíravá nebo slabě žíravá látka, hořlavá .
Začne-li znít varovný signál u DP, jehož nositel provádí zásah s nasazeným DP Musí opustit prostor/místo zásahu/ a oznámit vystoupení veliteli zásahu Musí častěji sledovat spotřebu na manometru DP/úbytek tlaku/ Musí začátek spuštění var. signálu oznámit veliteli zásahu a dle rozhodnutí VZ muže pokračovat v plnění úkolu. .
Rozdělení měřících přístrojů podle charakteru měření koncentrací plynu a par Oxymetry, toximetry, explozimetry Rotametry, toximetry,explozimetry, varometry Oxymetry, rotametry,explozimetry, variometry .
Hasební prášky označené " M " slouží k hašení Hořících lehkých kovu K hašení látek pod napětím Současně s vodou .
Co jsou to polární kapaliny Kapalina mísitelné s vodou Kapalina z planety Neptun Kapaliny s vysokým chladícím účinkem.
Proti radioaktivnímu záření se chráníme Vzdáleností, časem a stíněním Jodovými tabletkami Hasicím přístrojem.
Co jsou to radiometry Přístroje zjištující dávku a dávkový příkon Přístroje zjištující kvalitu radiomagnetofonu Přístroje zjištující počet posluchačů rozhlasových stanic .
Bezpečnostní zóna u RaL je charakterizována dávkovým příkonem o hodnotě Větší nebo rovno 10 µSv/h Větší nebo rovno 100 µSv/h Odloženým technickým prostředkem .
Nebezpečná zóna u RaL je charakterizována dávkovým příkonem o hodnotě Větší nebo rovno 1 mSv/h Větší nebo rovno 100 mSv/h Odloženým technickým prostředkem .
Neutrální pH má hodnotu pH 7 pH 8 pH 5,5 .
Co je to DETEHIT prostředek ke zjištění přítomnosti nervově-paralytických látek (sarin, soman, tabun, VX) ve vzduchu, vodě a na povrchu Dehet vzniklí ve spalinových cestách Populární databáze NL .
Minimální doporučená vzdálenost pro vytyčení hranice nebezpečné zóny u zásahu na RaL je 50 m 5 m 150 m .
Signál vztyčené paže při nasazeném protichemickém ochranném obleku znamená Upozornění na určitý problém (roztržený oblek, závada na DP…) Zásoba vzduchu dostatečná Našli jsme zdroj nebezpečí .
Střední pěna má číslo napěnění 20-200 do 20 nad 200 .
Trojnásobná protipožární ochrana je Voda, pěna, prášek Zásahový oděv, přilba, rukavice PE- sáček, barel, voda .
Izolační dýchací přístroje nesmí používat uživatel dýchací techniky který se subjektivně necítí dobře, který požil alkoholický nápoj nebo psychotropní látku, jehož úprava zevnějšku není z hlediska použití prostředku bezpečná který ten den už izolační dýchací přístroje použil velitel čety ten den sloužící směny .
Průměrná ochranná doba s kompozitní tlakovou lahví plněnou na 30 Mpa , vodním objemem 6,8l a spotřebě vzduchu 68 l/min 30 min 15 min 60 min .
Co může být v bílém poli orientační tabulky systému DIAMANT W, OXY, COR, ALK, ACID Symbol firmy z které vozidlo převáží NL Chemický vzorec NL .
Minimální ochranná doba vyváděcí masky Dräger PARAT® 5500 15 min 60 min 120 min .
Vozidla přepravující několik různých NL musí být označena Čistou oranžovou tabulí ve tvaru obdélníku o velikosti 30×40 cm vepředu a vzadu a na boku každé eventuální komory cisterny je samostatně oranžová tabule s Kemler a UN kódem Oranžovou tabulí ve tvaru obdélníku o velikosti 30×40 cm vepředu a vzadu oranžovým signalizačním majáčkem .
Je-li HASCHEM doplněn o písmeno E znamená to Možnost zvážení evakuace Látka může způsobit explozi Při monitoringu použijte explozimetr .
Uživatel, který je určen k používání protichemických ochranných oděvů, je musí použít v rámci zásahu nebo odborné přípravy jedenkrát za 6 měsíců 12 měsíců 1 měsíčně .
Při kontrole tlaku v tlakové láhvi je povolený maximální pokles 10 % 30 % 0,5 % .
Dekontaminační přívěs obsahuje zejména Dekontaminační sprchu, PCHO, barely, stan nouzového přežití s vytápěním a osvětlením, filtroventilační jednotky nebo masky CM6 s filtry Dekontaminační stanoviště na dekontaminaci vozidel Dekontaminační stanoviště pro 500 osob/hodinu .
Dekontaminační prostor se zřizuje Na návětrné straně hranice nebezpečné a vnější zóny s výjimkou událostí zásahu radiačního TYPU I a II, kdy se zřizuje v prostoru vnější zóny V místě kde se dostaneme co nejblíže k místu zásahu Na nástupní ploše dle podle ČSN 73 0802 .
Obsluha dekontaminačního stanoviště pro odkládání osobních ochranných prostředků může být vybavena protichemickým oděvem s nižším ochranným stupněm s vyšším ochranným stupněm bez ochrany dýchacích cest.
Report abuse Consent Terms of use