option
Questions
ayuda
daypo
search.php

kjvnsiunvsd2

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
kjvnsiunvsd2

Description:
vfhbsdzubvfksjdh

Creation Date: 2023/02/20

Category: Others

Number of questions: 82

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

38. Stabilita molekuly: závisí od množstva energie, ktorá sa uvoľní pri jej vzniku. závisí od aktivačnej energie reakcie jej vzniku. závisí od množstva odštiepených protónov. nezávisí od množstva energie, ktorá sa uvoľní pri jej vzniku. je tým menšia, čím sa pri jej vzniku pohltí viac energie. je tým menšia, čím má molekula nižšiu hodnotu elektronegativity. súvisí s ionizačnou energiou. je tým väčšia, čím sa pri jej vzniku pohltí viac energie.

8. Čistá morská voda: nie je pravý roztok. nie je chemicky čistá látka. je zložená z viacerých fáz. je uzatvorená sústava. má chemické zloženie rovnaké ako pitná voda. je oproti pitnej vode bohatšia o minerálne látky. je homogénna zmes. je heterogénna zmes.

70. O chemických vzorcoch môžeme tvrdiť: slúžia len na určenie zloženia zlúčeniny. slúžia na určenie zloženia a tiež štruktúry zlúčenín. stechiometrický vzorec udáva skutočný počet atómov v jednotlivej molekule. geometrický vzorec znázorňuje priestorové usporiadanie atómov, iónov alebo molekúl. molekulový vzorec vyjadruje charakteristické atómové zoskupenie v molekule. štruktúrny - konštitučný vzorec znázorňuje usporiadanie valenčných elektrónov v atóme, ióne alebo molekule. molekulové vzorce sú so stechiometrickými vzorcami buď zhodné alebo sú ich jednoduchým násobkom . štruktúrny elektrónový vzorec amoniaku je H - N - H H.

642. Aromatické zlúčeniny sú: krezol. hydrochinón. p-benzochinón. 1,3-cyklohexadién. 1,4-benzochinón. toluén. benzylchlorid. rezorcinol.

643. Ktoré heterocyklické zlúčeniny majú aromatický charakter: pyrolidín. imidazol. furán. pyridín. pyrimidín. pyrol. tetrahydrofurán. dioxán.

644. Ktoré heterocyklické zlúčeniny majú aromatický charakter: purín. adenín. tiofén. pyrolidín. porfín. piperidín. nikotínamid. pyrazol.

217. Molekuly vodíka: sa môžu po dodani potrebnej energie štiepiť podľa rovnice: H2(g)→2 H(g); Qm=436 kJ.mol-1. majú atómy vodíka viazané nepolárnou kovalentnou väzbou. sa tvoria z dvoch atómov vodíka. majú dva atómy vodika viazané iónovou väzbou. sa môžu štiepiť na katióny vodíka, ktoré sú reaktivnejšie. sú stabilné a preto molekulový vodik reaguje s väčšinou prvkov až pri vyššej teplote. sa môžu po dodani potrebnej energie štiepiť podľa rovnice: 2H(g)→2H+ ;Qm=436 kJ.mol-1. sú zložené z dvoch protónov.

249. Molekuly vody: sú termicky veľmi nestále a už pri nižšej teplote sa rozkladajú podľa rovnice: 2 H₂O →2 H₂+O₂. môžu byť súčast'ou chemickej štruktúry látok - vytvárať hydráty. v kvapalnom skupenstve sa navzájom viažu kovalentnými väzbami. sú v kvapalnom skupenstve ako izolované molekuly. majú poláme väzby O-H a zalomený tvar. v plynnom skupenstve zostávajú ako izolované molekuly. majú usporiadanie atómov: H-O-H. sa môžu viazať koordinačnou vazbou a nachádzať sa ako ligandy v komplexných zlúčeninách.

641. Zlúčeniny vo vode rozpustné sú: glukóza. CH3(CH2)16COOH. CH3COOH. cholesterol. močovina. triacylglyceroly. sacharóza. alanín.

578. Izoprénové jednotky sú prítomné v molekulách látok: acylpyrínu. vitamínu A. skvalénu. prírodného kaučuku. vitamínu E. vitamínu K. vitamínu C. biotínu.

662. CCl4 je: prchavá kvapalina. toxická zlúčenina. chlorid uhličitý. pravdepodobný karcinogén. tetrachlórmetán. kovalentná zlúčenina. derivát metánu. chloroform.

668. Zlúčenina CHCl3 je: halogénderivát etánu. chloroform. trichlórmetán. trichlóretylén. chlorid uhličitý. metylénchlorid. halogénalkán. prchavá kvapalina.

676. Z halogénderivátov má pravdepodobne kancerogénne účinky: tribrómmetán. jodoform. chlorid uhličitý. tetrafluóretylén. tetrachlórmetán. vinylchlorid. chloroprén. bromoform.

688. K hydroxyderivátom uhľovodíkov patria: sorbitol. alkoholy. fenoly. ketóny. acetály. étery. dioly. trioly.

687. Pre človeka sú toxické zlúčeniny: dimetylortuť. tetraetylolovo. etylénglykol. glycerol. kyselina šťavelová. organofosforečné s väzbou medzi atómami uhlíka a fosforu (napr. insekticídy). (C2H5)4Pb. ClCH=CHAsCl2.

689. Hydroxyderiváty, ktorých hydroxyskupina je viazaná priamo na aromatické jadro sú: aromatické alkoholy. krezoly. benzylalkohol. fenoly. kyselina acetylsalicylová. kyselina salicylová. naftoly. cholesterol.

696. Hydroxylové skupiny sa vyskytujú aj v molekulách: sacharidov. bielkovín. alkaloidov. sterolov. naftolov. cholesterolu. vitamínu A. vitamínu E.

698. Hydroxyzlúčeniny: majú amfotérny charakter. s kyselinami dávajú alkoxóniové soli. sú soli hydroxidov. so silnými zásadami poskytujú alkoholáty alebo fenoláty. sú amfolyty. obsahujú nepoláme -OH skupiny. v molekule obsahujú aspoň jednu -OH skupinu. v molekule môžu vznikať reakciou halogénalkánov s NaOH.

699. Alkoholáty: s alkylbromidmi poskytujú étery. sú produkty reakcie alkoholov so silnými zásadami. sú produkty reakcie alkoholov s kyselinami. sú produkty reakcie alkoholov s alkalickými kovmi. ľahko podliehajú hydrolyze. sú soli alkoholov. sú nukleofilné činidlá. sú soli fenolov.

707. Hydroxyzlúčeniny sa voči silným zásadám správajú: ako kyseliny. ako zásady. tak, že vytvárajú alkoholáty. tak, že s nimi nereagujú. tak, že vytvárajú alkoxidy alebo fenoxidy. tak, že vytvárajú zlúčeniny typu R-O-X+. tak, že vytvárajú soli. Brönstedove kyseliny.

708. Farebnú reakciu dáva vodný roztok chloridu železitého s roztokmi: alkoholov. fenolov. acylpyrínu. kyseliny acetylsalicylovej. kyseliny salicylovej. pyrokatecholu. rezorcinolu. hydrochinónu.

716. Fenol: sa vyrába oxidáciou kuménu. sa vyrába oxidáciou izopropylbenzénu. poskytuje katalytickou hydrogenáciou cyklohexanol. dáva dehydrogenáciou cyklohexanol. je v čistom stave bezfarebná kryštalická látka. leptá pokožku, je žieravina. je silná zásada. sa používa na výrobu liečiv, plastov.

723. Hydroxylovú skupinu viazanú priamo na aromatické jadro majú molekuly zlúčenín: kyselina salicylová. kyselina acetylsalicylová. acylpyrín. 1-naftol (naftalén-1-ol). hydrochinón. tyrozín. cyklohexanol. o-krezol.

731. Étery: sú výbornými rozpúšťadlami organických látok. tvoria so vzdušným kyslikom explozivne peroxidy. tvoria medzi svojimi molekulami vodikové väzby. majú rovnaké teploty varu ako s nimi izomérne alkoholy. majú nižšie teploty varu ako s nimi izoméme alkoholy. môžu vznikať reakciou alkylhalogenidov s alkoholátmi. vyvárajú v kyslom prostredi alkoxóniové soli. cyklické sú napríklad dioxán a tetrahydrofuran.

772. Medzi ketóny radíme: hydrochinón. p-benzochinón. poloacetál. acetón. acetofenón. cyklohexanón. propanal. etylmetylketón.

782. Ktoré z uvedených zlúčenín sú fenoly: p-benzochinón. hydrochinón. pyrokatechol. rezorcinol. o-xylén. alfa-naftol. o-krezol. pyrogalol.

809. Dusík majú v molekule: amíny. acylglyceroly. nukleové kyseliny. proteíny. glukóza a fruktóza. peptidy. alkaloidy. enzýmy.

660. Z etylénu sa vyrába: styrén. etanol. etylénglykol. vinylchlorid. chlorované rozpúšťadlá. alylchlorid. glycerol. etylénoxid.

726. Dôkaz aldehydu Fehlingovým činidlom je založený na: oxidácií aldehydu. redukcií aldehydu. hydrogenácií aldehydu. redukcií Cu2+. tvorbe zrazeniny Cu2O. vzniku červenej zrazeniny oxidu medného. vzniku oxidu mednatého. na oxidácií Cu2+.

727. Ktoré z uvedených zlúčenín dávajú pozitívnu jodoformovú reakciu: formaldehyd. acetaldehyd. acetón. kyselina mliečna. metanál. metanol. etanál. etanol.

733. Aldehydy ragujú s hydrogensiričitanom sodným za vzniku hydroxysulfónových kyselín. Táto reakcia je základom dôkazu aldehydovej skupiny: Tollensovým činidlom. Fehlingovým činidlom. Schiffovým činidlom. Molischovým činidlom. Selivanovým činidlom. Baeyrovým činidlom. roztokom fuchsínu odfarbeného oxidom siričitým. brómovou vodou.

734. Pri dôkaze aldehydu Schiffovým činidlom: sa vylúči Cu2+. vzniká farbivo fuchsín. vzniká červenofialové sfarbenie. dochádza k oxidácií aldehydu. sa vylúči oxid medný. vzniká zeleno sfarbený produkt. sa viaže oxid siričitý na aldehyd. sa vylúči červená zrazenina.

747. Oxidáciou etylénglykolu môže vzniknúť: glyoxál. kyselina glykolová. kyselina glyoxálová. kyselina šťavelová. glykolaldehyd. kyselina oxálová. kyselina octová. acetón.

757. O zlúčenine H2C - O - CH2. sa vodnými roztokmi kyselín a zásad štiepi na etylénglykol. je málo reaktívna. je podozrivá z kancerogénnych účinkov. patrí medzi étery. sa pripravuje katalyzovanou oxygenáciou etánu. má zvýšenú pevnosť väzieb v trojčlennom kruhu. je to etylénoxid. je látka veľmi stabilná.

781. Hydroxyzlúčeniny so silnými zásadami: dávajú alkoholáty alebo fenoláty. dávajú alkoxóniové soli. môžu tvoriť alkoxidy. reagujú za vzniku solí alkoholov alebo fenolov. môžu tvoriť fenoxidy. nereagujú. reagujú tak, že -OH skupina molekuly hydroxyzlúčeniny sa nahradí iónom kovu. reagujú tak, že v -OH skupine molekuly hydroxyzlúčeniny sa H+ nahradí iónom kovu.

783. Fehlingovo činidlo sa používa na dôkaz: aldehydov. ketónov. redukčných vlastností glukózy. alkoholov. fenolov. redukujúcich sacharidov. peptidov. škrobu.

785. Etery: sú výbornými rozpúšťadlami lipidov. tvoria epiméry. majú nižšie teploty varu ako ich izomérne alkoholy. so vzdušným kyslíkom tvoria explozívne peroxidy. vytvárajú navzájom medzi molekulami vodíkové väzby. poznáme jednoduché a zmiešané. tvoria metaméry. tvoria anoméry.

786. Etylénoxid: má vzorec CH2-O-CH2. vzniká oxygenáciou etylénu. má tiež názov dioxán. sa kyselinami alebo zásadami štiepi na etándiol. je cyklický éter. s kyselinami aj zásadami sa štiepi na etylénglykol. je málo reaktívny. má vzorec H2C- O - CH2 ( do trojuholnika vazby ).

139. Hmotnostný zlomok w(A) látky A vyjadruje: sa pomocou vzťahu: w(A)= m(A)/m, kde m(A) = hmotnosť rozpustenej látky A, m = celková hmotnosť roztoku. molárnu hmotnosť m(A) látky A v roztoku s celkovou hmotnosťou m. molátnu hmotnosť látky A v rozpúšťadle s hmotnosťou m. pomer hmotnosti m(A) látky A k celkovej hmotnosti roztoku m. vždy zloženie nasýteného roztoku látky A. počet gramov látky v 1000g roztoku. sa tiež v percentách a platí, že w = 0,06 odpovedá hodnote w=6%. pomer počtu mólov látky A k celkovému počtu mólov.

334. Hliník: má veľkú redukčnú schopnosť. nevedie elektrický prúd. tvorí so slabými kyselinami soli, ktoré v roztokoch neionizujú a nepodliehajú hydrolýze (napr. octan). má v zlúčeninách atómy s oxidačným číslom III. je na vzduchu stály, pretože na povrchu vytvára kompaktnú vrstvu oxidu, ktorá ho chráni pred dalším vplyvom vody okolitého prostredia. patrí medzi ušľachtilé kovy. nemôže tvoriť binárne zlúčeniny. tvorí hydroxid hlinitý, ktorý môže reagovať s vodnými roztokmi silných kyslín aj hydroxidov.

61. V molekulách škrobu sú väzby: α (1-4) glykozidové. α (1-6) glykozidové. β (1-4) glykozidové. N - glykozidové. O - glykozidové. amidové. α (2-6) glykozidové. rovnaké ako v molekulách glykogénu.

68. Glykozidové väzby: α (1-4) sú aj v molekulách škrobu. vznikajú pri oxidácií sacharidov. α (1-6) sú aj v molekulách glykogénu. môžu byť O-glykozidové. sú v molekulách napr. škrobu, glykogénu, nukleotidoch. poznáme σ a π. môžu byť N-glykozidové. nachádzame aj v nukleozidoch.

806. Zlúčenina C6H5-N=N-C6H5. vzniká kopuláciou. obsahuje azoskupinu. je sekundárny amín. je základ azofarbív. je diazóniová soľ. je terciárny amín. je anilínová čerň. je azobenzén.

810. Ľahkosť elektrofilnej substitúcie sa mení v rade: NO2 > - > CH3. CH3 > NO2 > -. CH3 > - > NO2. - > NO2 > CH3. NO2 > CH3 > -. - > CH3 > NO2. NO2 < - < CH3. - < NO2 < CH3.

815. Zlúčenina (CH3)3N: nachádza sa v prírode. je terciárny amín. je sekundárny amín. je trimetylamín. je Bronstedova kyselina. s kyselinou dusitou nereaguje. s kyselinou dusitou dáva nitrózoamíny. vzniká rozkladom bielkovín.

817. Pyrol je: derivát benzénu. súčasť molekuly hemoglobínu. súčasť molekuly chlorofylu. azofarbivo. súčasť žlčových kyselín. súčasť žlčových farbív. súčasť molekuly purínu. zložka porfyrínu.

820. Medzi terciárne amíny patrí: pyrol. pyridín. (C2H5)3N. (CH3)2NH. trimetylamín. metylamín. trifenylamín. metyloranž.

824. Metyloranž je: pri pH = 2 bezfarebný. diazóniová soľ. v zásaditom prostredí žltý. acidobázický indikátor. aromatická azozlúčenina. oxidačnoredukčný indikátor. látka prítomná v pomarančoch. azofarbivo.

850. Pri zmydeľňovaní vzniká z esteru vyššej karboxylovej kyseliny: voľná kyselina. alkohol. soľ vyššej karboxylovej kyseliny. aldehyd. mydlo. alkoxóniová soľ. zlúčenina typu R-COO-X+ (kde X je napr. K alebo Na). zlúčenina typu R-CO-X+ (kde X je napr. K alebo Na).

853. Vyberte správne tvrdenie o kyseline citrónovej: dá sa z nej pripraviť acylpyrín. vykazuje cis-trans izomériu. otáča rovinu polarizovaného svetla. viaže katióny Ca2+ a tým zabraňuje zrážaniu krvi. nie je opticky aktívna. vyskytuje sa v L-konfigurácií. vyskytuje sa v D-konfigurácií. je súčasťou Krebsovho cyklu.

856. Kyselina mliečna: je substitučný derivát karboxylovej kyseliny. má vzorec CH3-CH(OH)-COOH. vo svaloch sa vyskytuje ako D(-). vo svaloch sa vyskytuje ako L(+). je prítomná v kyslej kapuste. je opticky aktívna. v molekule nemá asymetrický uhlík. patrí medzi funkčné deriváty karboxylových kyselín.

859. Medzi aromatické karboxylové kyseliny patrí: kyselina sulfosalicylová. kyselina sulfanilová. p-aminosalicylová. p-aminobenzoová. kyselina maleínová. kyselina ftalová. kyselina adipová. kyselina salicylová.

877. Karboxylové kyseliny: sú väčšinou slabé kyseliny. sú väčšinou silné kyseliny. sú amfolyty. majú dva rovnocenné atómy kyslíka v ionizovanej karboxylovej skupine. všetky patria medzi nepolárne zlúčeniny. sú látky, ktorých rozpustnosť vo vode závisí od dĺžky uhľovodíkového reťazca. asparágová a glutámová patria medzi hydroxykyseliny. majú v anióne -COO- vzdialenosť a charakter väzby medzi obidvomi atómami kyslíka a atómom uhlíka rovnaké.

892. Najjednoduchšia nenasýtená dikarboxylová kyselina je: kyselina malónová. kyselina fumárová. kyselina maleínová. kyselina buténdiová. kyselina jantárová. kyselina olejová. kyselina šťavelová. kyselina akrylová.

898. Elimináciou 2 molekúl vodíka z kyseliny C17H33COOH dostaneme: kyselinu s tromi dvojitými väzbami. kyselinu olejovú. kyselinu linolenovú. kyselinu linolovú. kyselinu s dvomi dvojitými väzbami. kyselinu palmitoolejovú. kyselinu oktadecénovú. C17H29COOH.

35. Trojitá väzba: je napr. v molekule acetylénu. je napr. v molekule etylénu. je napr. v molekule etínu. v molekule uhľovodíka je reaktívnejšia ako jednoduchá. patrí medzi násobné väzby. je typická pre alkadiény. medzi rovnakými atómami je najpevnejšia. vzniká prekrytím s-orbitálov.

19. Pre vedľajšie kvantové číslo platí: jeho hodnoty sa označujú písmenami s,p,d,f... má vplyv na tvar hraničnej plochy orbitálov. nadobúda hodnoty od -n do +n. sa označuje písmenom n. vymedzuje hodnoty magnetického kvantového čísla. charakterizuje tvar orbitálu. určuje počet elektrónových vrstiev v atóme. môže nadobudnúť hodnotu 0 až n-1.

56. Zmes: je príkladom sústavy zloženej z rovnakých atómov. môže byť homogénna, ak nemá rovnaké vlastnosti vo všetkých svojich častiach. môže byť tiež heterogénna alebo nerovnorodá. môže byť dvojzložková, trojzložková a viaczložková. môže byť plynná, kvapalná alebo tuhá. je sústava zložená zo súborov rôznych častíc (atómov, molekúl). nemusí mať stále vlastnosti, ale tieto závisia od zloženia zmesi. môže byť homogénna ak je to napríklad zmes kyslíka, dusíka a hélia.

58. Ionizačná energia: je energia potrebná na odtrhnutie elektrónu z atómu v plynnom stave. informuje nás o tom, ako pevne je elektrón viazaný v atóme. alkalických kovov (Li, Na, K) je vysoká. súvisí s energiou elektrónu v atóme tak, že čím je táto energia nižšia, tým vyššia je energia potrebná na odtrhnutie elektrónu z atómu. sa udáva napr. v jednotkách kJ.mol-l. je nízka u kovov, ktoré sa ľahko redukujú. je nízka u prvkov, ktoré sa ľahko oxidujú. je tiež mierou na posúdenie, ako ľahko môže z atómu vzniknúť katión.

140. Objemový zlomok φ(A) látky A vyjadruje: podiel objemu V(A) látky A a objemu rozpúšťadla V. sa pomocou vzťahu: φ= V(A)/V kde V(A) = objem látky A, V = objem roztoku. podiel objemu látky A a objemu celého roztoku. podiel mólového objemu látky A a objemu roztoku V. sa tiež v percentách, napr. 13% (φ) roztok CH3OH obsahuje 13 ml CH3OH a 87 ml vody. počet mililitrov látky A v 100 ml rozpúšťadla. počet mililitrov látky A v jednom litri roztoku. sa aj v percentách, pričom koncentrácia metanolu φ = 0,5% znamená, že 5 ml metanolu je v 100 ml roztoku.

141. Oxidácia: je každá chemická reakcia, pri ktorej atómy prvkov alebo ióny prijímajú elektróny. je každá chemická reakcia, pri ktorej atómy prvkov alebo ióny odovzdávajú elektróny. je proces, ktorý sa spája so znižovaním kladného oxidačného čísla atómov. je proces, ktorý sa spája so zväčšovaním kladného oxidačného čísla atómov. a redukcia prebiehajú vždy spolu a sú len dielčie časti oxidačno-redukčnej reakcie. v biologických systémoch je základom látkovej premeny. organických zlúčenín sa spája s ich hýdrogenáciou. je proces, pri ktorom molekula organickej zlúčeniny prijíma dva atómy vodíka.

142. Redukcia: je každá chemická reakcia, pri ktorej atómy prvkov alebo ióny prijímajú elektróny. je každá chemická reakcia, pri ktorej atómy prvkov alebo ióny odovzdávajú elektróny. sa spája so znižovaním kladného oxidačného čísla atómov. striebra vodíkom prebieha podľa reakcie Ag2S + H2 -> 2 Ag + H2S. je proces, pri ktorom látka prijíma dva vodíkové protóny. organických zlúčenín sa nazýva dehydrogenácia. je aj zlučovanie látok s vodíkom. organických zlúčenín prebieha zvyčajne ako hydrogenácia.

585. Jednoväzbová skupina C6H5- je: benzyl. tolyl. fenyl. vinyl. benzal. aryl. naftyl. alyl.

586. Jednoväzbová skupina CH2=CH- je: fenyl. etyl. vinyl. prítomná v molekule styrénu. prítomná v molekule vinylchloridu. alyl. alkenyl. alkyl.

550. Dve dvojité kovalentné väzby medzi atómami uhlíka v molekule obsahuje: pentén. cyklopentadién. cholesterol. kyselina linolová. kyselina olejová. izoprén. chloroprén. vinylchlorid.

552. Izoméria: môžu byť napr. konštitučné a konfiguračná. konfiguračná sa delí na optickú a geometrickú. je jav ked dve látky (izoméry) majú rovnaký molekulový vzorec ale odlišné vnútorné usporiadanie atómov v molekule. optická je podmienená prítomnosťou asymetrického atómu uhlíka v molekule. konštitučná je podmienená rovnakým poradím atómov a rovnakým spôsobom ich väzby v molekule. cis-trans sa vyskytuje pri nenasýtených zlúčeninách, kde nemôže nastať samovoľná rotácia atómov okolo sigma väzby. prejavuje sa rovnakými fyzikálnymi a chemickými vlastnosťami izomérov. cis-trans je podmienená prítomnosťou chirálneho centra v molekule.

908. D(-)-kyselina mliečna a L(+)-kyselina mliečna sú: zlúčeniny, ktoré obe otáčajú rovinu polarizovaného svetla doľava. optické antipódy. tautoméry. epiméry. enantioméry. stereoizoméry. látky, ktoré vznikajú vo svale v pomere 1:1. anoméry.

918. Aminokyselina v izoelektrickom bode: má názov ionex. má názov vnútorný anhydrid. nie je ionizovaná a preto sa v elektrickom poli nepohybuje. má názov amfión. je vnútorne ionizovaná, ale navonok elektroneutrálna. sa nazýva amfotérny ión. tvorí aktivovaný komplex. je v takej forme, ako pri každom inom pH.

929. Zlúčenina HOOC-CO-CH2-CH2-COOH: vzniká v citrátovom cykle. sa nazýva kyselina α-oxoglutámová. je kyselina alfa-ketoglutárová. je kyselina glutámová. je kyselina glutárová. je kyselina 2-oxoglutárová. je kyselina 2-oxopentándiová. je medziprodukt v Krebsovom cykle.

935. Určte, či názov priradený k danému vzorcu, je správny: (COOH)2 kyselina oxálová. HO-CH2-COOH kyselina glykolová. HOOC-CH2-CO-COOH kyselina oxaloctová. CH3-CO-CH2-COOH kyselina šťavelová. HOOC-CO-CH3 kyselina glyoxylová. HOOC-CH=O kyselina pyrohroznová. HOOC-CH(NH2)-CH2-COOH kyselina asparágová. HOOC-CH(OH)-CH2-COOH kyselina jablčná.

937. Zásaditý charakter má aminokyselina: kyselina 2-aminopropánová. lyzín. valín. kyselina asparágová. arginín. histidín. serín. alanín.

938. Kyslý charakter má aminokyselina: kyselina 2-aminoglutárová. kyselina 3-hydroxy-2-aminopropánová. kyselina asparágová. kyselina glutámová. valín. arginín. lyzín. leucín.

949. Soli karboxylových kyselín môžu vznikať: reakciou karboxylových kyselín s hydroxidmi. nahradením -OH skupiny v karboxylovej skupine kovom. nahradením katiónu vodíka v karboxylovej skupine katiónom kovu alebo katiónom NH4+. neutralizáciou karboxylových kyselín. kyslou hydrolýzou esterov. esterifikáciou. redukciou karboxylových kyselín. vysoľovaním karboxylových kyselín.

957. Kyselina p-aminobenzoová: v krvi pôsobí ako protizrážacie činidlo. je rastový faktor baktérií. je základ pre výrobu sulfónamidov. je súčasťou niektorých vitamínov. patrí medzi aromatické kyseliny. má vzorec: HOOC-C6H4-NO2. je súčasť bielkovín. je súčasť molekuly kyseliny listovej.

973. Kyselina barbiturová: je trihydroxypurín. vzniká kondenzáciou kyseliny malónovej a močoviny. je odvodená od kyseliny maslovej a močoviny. je derivát purínu. obsahuje v molekule pyrimidínový kruh. sa odvodzuje od purínových zásad. je derivát kyseliny močovej. je základ tzv. barbiturátov, ktoré sa používajú v medicíne ako hypnotiká a sedatíva.

981. Medzi acyly zaradujeme: benzyl. benzoyl. acetyl. asparagín. formyl. acetát. fenyl. laktát.

1000. Kyselina ftalová: je kyselina 1,2-benzéndikarboxylová. sa môže pripraviť oxidáciou naftalénu. sa môže pripraviť oxidáciou benzénu. dáva vnútorný anhydrid odtrhnutím vody z jednej molekuly kyseliny. je monokarboxylová hydroxykyselina. má dve karboxylové skupiny v m-polohe na benzénovom jadre. má dve karboxylové skupiny v o-polohe na benzénovom jadre. má dve karboxylové skupiny v p-polohe na benzénovom jadre.

220. O binárnych zlúčeninách vodíka platí: hydridy obsahujú katión H+. hydridy sú napr. NaH a CaH2. v prípade H2S, HCl, NH3 sú atómy vodíka viazané s príslušným prvkom kovalentnými väzbami. hydridy sú ternárne zlúčeniny vodíka s inými prvkami. zlúčeniny s nepolárnymi kovalentnými väzbami nereagujú s vodou. hydridy obsahujú anióny H- viazané s prvkami, ktoré majú najnižšie hodnoty elektronegativity (alkalické kovy a kovy alkalických zemín). hydridy reagujú s vodou podľa rovnice: H2O + H- ---> OH- + H2. ich vlastnosti závisia hlavne od polarity väzby medzi atómom vodíka a atómom druhého prvku - podľa toho ich možno rozdeliť na iónové a kovalentné.

196. Podľa Hessovho zákona hodnota reakčného tepla Qm danej reakcie: závisí od spôsobu, akým prebehla. závisí od počtu medzistupňov, ktorými sa reakcia uskutočnila. sa s rastúcim počtom medzistupňov reakcie znižuje. je určená rozdielom potenciálnych energií produktov a východiskových látok. je úmerná rýchlosti reakcie. je ovplyvnená prítomnosťou katalyzátora. závisí od rovnovážnej konštanty reakcie. sa s rastúcim počtom medzistupňov reakcie zvyšuje.

370. Medzi molekuly obsahujúce koordinačnú väzbu patria: žlčové kyseliny a žlčové farbivá. hemoglobín a vitamín B12. vitamín B12 a myoglobín. myoglobín a chlorofyl. vitamín A a bilirubín. vitamín D a riboflavín. chlorofyl a hemoglobín. purínové zásady a vitamín B6.

378. O komplexných zlúčeninách platí: centrálnymi atómami sú prevažne prvky I.A skupiny periodickej sústavy prvkov. komplex môže byť katión, anión alebo neutrálny. centrálny atóm je najčastejšie molekula, napr. NH3, H2O, alebo ión, napr. Cl-, CN-. centrálny atóm má voľný eletrónový pár. donormi elektrónov sú ligandy. medzi centrálnym atómom a ligandami je koordinačná väzba. medzi ligandom a centrálnym atómom je iónová väzba. centrálny atóm je akceptorom elektrónov.

1026. Nepolárne, pre človeka dôležité látky sú: aj zložky biologických membrán. vitamín A. jednoduché triacylglyceroly. vitamíny B skupiny. estery cholesterolu. vitamín E. cholín. vitamín C.

Report abuse
Chistes IA