option
Questions
ayuda
daypo
search.php

LF BIOLOGIA 21-40

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
LF BIOLOGIA 21-40

Description:
LF Bio 21-40

Creation Date: 2022/10/17

Category: Others

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

K modelovým organizmom, ktoré sa používajú v biologických pokusoch patria: vírusy. baktérie. drozofily. obojživelníky. morčatá. eobionty. šimpanzy. ribozómy.

Inbreeding je: rozmnožovanie, pri ktorom v populácii pribúdajú heterozygoti. medzidruhové kríženie. príbuzenské kríženie. križenie heterozygotov. metóda používaná v šľachtitel'stve. kríženie jedincov s veľmi podobnými genotypmi. porušenie panmixie, ktorého krajným typom je autogamia. rozmnožovanie, pri ktorom v populácii pribúdajú homozygoti.

Energia, uvoľnená pri chemických procesoch, sa viaže do chemických väzieb v zlúčenine, ktorú nazývame: nukleoproteid. nukleinová kyselina. ATP. hormón. adenozintrifosfát. glykogén. centrozóm. adrenalín.

Energetický metabolizmus možno charakterizovat' ako: premenu jednoduchých organických látok na zložitejšie. energiu obsiahnutú v organických látkach. chemické premeny, pri ktorých sa uvoľňuje energia schopná konať prácu ( voľná energia) a následné spotrebovanie tejto energie. využitie tepelnej energie bunkou. chemické premeny, pri ktorých sa uvoľňuje informácia. proces výdaja nepotrebných látok z buniek. proces prijímania tepla do buniek. procesy získavania, premeny a uvoľňovania energie v bunkách.

Vedecké zákony sú: predpokladané domnienky. neoverené hypotézy. overené hypotézy, ktoré vyjadrujú zovšeobecnenia. overené hypotézy, ktoré vyjadrujú pracovné predpoklady. základné pracovné metódy dedukcie. základné pracovné metódy indukcie. overené predpoklady, ktoré vyjadrujú zovšeobecnenia. axiómy.

Anaeróbna glykolýza je chemický proces, ktorý prebieha: len u anaeróbnych organizmov. bez prijímania molekulového kyslíka z okolia. pri štiepení makroergických väzieb. len za pritomnosti kyslika. bez prítomnosti diapedézy. bez prítomnosti cukrov. u anaeróbnych organizmov. u aeróbnych organizmov.

Čo sú enzýmy: určitý druh hormónov. špecifické makromolekuly, ktoré katalyzujú chemické premeny v priebehu metabolizmu. produkty žliaz s vnútorným vylučovaním. "nástroje" bunkového metabolizmu. špecifické miesto hypofyzárnych hormónov. "nástroje" prenosu látok v telových tekutinách. špecifické látky zabezpečujúce disociáciu NaCl. produkty buniek pre ochranu proti osmotickým javom.

Ktoré je posledné štádium vývoja individua: pôrod zrelého novorodenca. dospelost'. obdobie 9. mesiaca vývoja plodu. smrt. staroba. narodenie. zhoršovanie funkcie organizmu. adolescencia.

Medicína patrí medzi vedy: hraničné. aplikované. fyziologické. fylogenetické. ontogenetické. morfologické. systematické. taxonomické.

Katabolizmus je: súbor bunkových procesov, pri ktorých prebieha prevažne syntéza látok. súbor bunkových metabolických procesov, pri ktorých prebieha najmä rozklad látok. súbor bunkových procesov pri proteosyntéze. metabolické procesy pri reprodukcii bunky. súbor procesov, pri ktorých sa rozkladajú látky, napr. glukóza sa oxiduje až na CO₂ a H₂O. súbor bunkových procesov, ktoré sú základom proteosyntézy. súbor bunkových procesov, pri ktorých neprebiehajú metabolické procesy. súbor bunkových procesov, ktoré sú základom fotosyntézy.

Do akých vyšších celkov sa zoskupujú rozličné tkanivá. do špecializovaných tkaniv. do orgánov. do takých, ktoré plnia v organizme určité čiastkové funkcie. do organizmov. do pletiv. do tkanivových kultúr. do individuí vyššieho radu. do bunkových kolónii.

Z hľadiska zložitosti jednotlivca organizmy delíme na: nebunkové, jednobunkové, mnohobunkové. jednobunkové, mnohobunkové a individuá vyššieho stupňa. nebunkové, jednobunkové, mnohobunkové, bunkové kolónie. vírusy, jednobunkové, mnohobunkové. jednobunkové, bunkové kolónie a mnohobunkové. prokaryotické a eukaryotické. virusy, bunkové kolónie a mnohobunkové. vírusy, protozoa a protofyta.

Ked' sa rozštiepi jedna makroergická väzba, uvoľní sa energia približne: 50 J. 50kJ. 75kJ. 90J. 5000J. 50000J. 5kJ. 50gJ.

Epitely majú funkciu: resorpčnú. vstrebávaciu. podpornú. prevodovú. kryciu. vylučovaciu. ochrannú. kontrakčnú.

Medzi vedy o vývoji patrí: veda o dedičnosti a premenlivosti. veda o vývine jedinca. fylogenéza. veda o zárodočnom vývine. náuka o vyhynutých organizmoch. náuka o stavbe tkanív a pletiv. veda o stavbe a tvare organizmov. embryológia.

V čom spočiva špecifickosť enzymov: v tom že učinny enzym katalyzuje len určity typ chemickej reakcie. v tom že určity enzym môže katalizovať niekoľko rôznych typov chemickych reakcii. v ton že funkcia enzimu sa meni podľa metaboleckej aktivity bunky. v ton že jeden enzym môže katalizovať reakciu so subtratom s určitou funkčnou skupinou. v tom že enzymy su univerzalne môžu katalizovať akukoľvek reakciu. v tom že každy enzym, ak je pritomny v bunke môže katalyzovať akukoľvek reakciu. v tom že každy enzym zabezpečuje funkciu len určiteho enzymu. v tom že zabezpečuju fungovanie autolýzy.

Fertilizacia je: oplodnenie. splynutie gamet opačneho pohlavneho typu. splynutie dvoch haploidnych buniek s rozličným dedičnym zakladom. splynutie gamet rovnakeho pohlavneho typu. proces, ktoreho vysledkom je vznik zygoty. proces, ktory nepribieha u izogamet. proces ktory priebieha aj u izogamet. proces, ktory oribieha aj u anizogamet.

Medzi vedy o vyvije nepatri: deontologia. embryologia. fylogeneza. paleontologia. ontogeneza. genetika. anatomia. histologia.

Bunky podobnej štruktury a funkcie sa rozkupuju do vyššich celkov, ktoré sa nazyvaju: špecialyzovane bunky. tkaniva. sustavy organov. organy. pletiva. pletiva u živočichov. pletiva u bakterii. individua vyššieho radu.

Ake rastlinné pletiva rozlišujeme podľa zhrubnutia bunkovej steny: mezenchym. parenchym. kolenchym. prozenchym. sklerenchym. chýmus. mezoglea. coelom.

Report abuse