option
Questions
ayuda
daypo
search.php

LF UK BIO 216-235

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
LF UK BIO 216-235

Description:
lf uk bio 216-235

Creation Date: 2023/05/31

Category: Others

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Komplementárne vlákno k úseku reťazca ACT GCT TGT GTC AGT AA v DNA je: TGA CGA AGA GAG TCA TT. TCA GGA ACA CAG TCA TT. TGA CCA ACA CAC TCA TT. TGA CGA ACA CAG TCA TT. TCA CCA AGA CAG TGA TT. TGA CGA AGA CAG TCA TT. TGA CGA ACA GAC TCA TT. TGA CCA ACA CAG TGA TT.

Gény v plazmidoch: sú usporiadané lineárne. nasledujú za sebou. sú usporiadané cyklicky. majú rôzny počet v závislosti od veľkosti plazmidu. kódujú základné funkcie bunky. kódujú špecifické, nové znaky. replikujú sa samostatne. bakteriálne bunky si ich nemôžu vymieňať.

Miera proteosyntézy je v bunke regulovaná: riadením syntézy DNA. riadenim syntézy mRNA. množstvom ribozómov. tvorbou aminokyselin. pritomnost'ou chlorofylu. tvorbou sacharidov. riadením tvorby polypeptidových reťazcov na ribozómoch. riadením tvorby polynukleotidových reťazcov na ribozómoch.

Špecifické trojice za sebou nasledujúcich nukleotidov v makromolekule DNA sa nazývajú: trinómy nukleotidov. trikódy nukleotidov. trizómy nukleotidov. triplety nukleotidov. kodóny. antikodóny. transpozóny. genomy.

Čoho sa zúčastňujú regulačné gény: regulujú aktivitu iných génov. regulujú syntézu polysacharidov. regulujú transport vody do bunky. kódujú poradie báz v molekulách DNA. regulujú rovnakú aktivitu všetkých génov. regulujú rovnakú aktivitu génov vo všetkých bunkách. zabezpečujú organizačný poriadok v celej sústave génov. regulujú aktivitu génov v čase a priestor.

Chromatin sa skladá z: DNA a lipidov. deoxyribonukleovej kyseliny a bielkoviny. bielkovin a kyseliny ribonukleovej. bielkovin a sacharidov. DNA a bielkovin. DNA a polysacharidov. RNA a bielkovin. RNA a polysacharidov.

Nositelom genetickej informácie (génov) u väčšiny organizmov je: mDNA. DNA. ribonukleová kyselina. tRNA. iDNA. rRNA. deoxyribonukleová kyselina. iAMP.

Princip komplementarity v DNA znamená: že ak je na určitom mieste jedného reťazca nukleotid s dusíkovou bázou tyminom, v druhom reťazci naproti nemu leži nukleotid s adenínom. že ak je na určitom mieste jedného reťazca nukleotid s dusíkovou bázou tyminom, naproti vždy leži nukleotid s cytozinom. že ak je v jednom reťazci purinová dusíková báza, v druhom reťazci naproti nej je báza pyrimidinová. že ak je na určitom mieste jedného reťazca nukleotid s dusikovou bázou adeninom v druhom reťazci naproti nemu leží vždy nukleotid s cytozinom. že ak je na určitom mieste jedného reťazca nukleotid s dusikovou bázou tyminom, v druhom reťazci naproti nemu leži nukleotids uracilom. že ak je na určitom mieste jedného reťazca nukleotid s dusikovou bázou adeninom, v druhom reťazci naproti nemu leži nukleotid s tyminom. že ak je na určitom mieste jedného reťazca nukleotid s dusíkovou bázou guaninom, v druhom reťazci naproti nemu leži nukleotid s cytozinom. že ak je na určitom mieste jedného reťazca nukleotid s dusíkovou bizou adeninom, v druhom ret'azci naproti nemu leži nukleotid s uracilom.

Na základe komplementarity báz sa tymin viaže s: adenínom. guanínom. uracilom. uracilom alebo guaninom. cytozinom. cytozinom alebo adeninom. tyminom alebo uracilom. tyminom.

Aké sú antikodóny v tRNA k úseku mRNA CGA UAU CGU GCU: CGU UTU CGU GCU. GCU AUA GCA CGA. CGA UAU CGU GCU. GCT ATA GCA CGA. CGA TAT CGT GCT. GCU AUA CGA CGA. CGT ATA CGT GCA. GCU ATA GCA CGA.

Komplementárne vlákno DNA má oproti adeninu v reťazci bázu: adenin. tymin alebo guanin. guanin. uracil alebo guanin. tymin. tymin alebo guanin. adenin a guanin. tymin a adenin.

Komplementárne vlákno k úseku DNA GGG ATC TTC GAA je: CCC TAC AAG CTT. CCC UAG AAG CUU. GGG TAC AAC GTT. CGC TAG AAG CTT. GGG UAG AAC GUU. GGG ATC TTC GAA. CCC TAG AAG CTT. AAA TAC CCA CTT.

Genetická informácia sa z DNA transkripciou prepisuje do: sRNA. štruktúrnych génov. tRNA. mRNA. enzýmov. rRNA. DNA. mDNA.

Iniciálky dusíkových báz nukleotidov sú: N. G. C. P. S. T. A. U.

Aminokyseliny, z ktorých sa skladajú bielkoviny: v živých sústavách je ich asi 20 druhov. niektoré sú nepostrádateľné. sú napr. leucín, metionin a alanin. sú napr. kyselina asparágová a tyrozin. sú napr. kyselina asparágová a tyroxin. organizmus si vie všetky syntetizovat. sú vo všetkých bielkovinách v rovnakom poradi. sú v každej bielkovine v špecifickom poradí.

Na základe komplementarity báz sa uracil viaže s: adeninom. guaninom. uracilom. uracilom alebo guaninom. cytozinom. cytozinom alebo adeninom. tyminom alebo uracilom. tyminom.

Mimojadrové molekuly DNA: obsahujú genetickú informáciu pre autoreprodukciu niektorých organel. jadrové a mimojadrové gény sa často doplňajú pri formovani určitého znaku. od niektorých génov chloroplastovej DNA priamo závisí syntéza chlorofylu v chloroplastoch. sú to vždy kruhové chromozómy prokaryotického typu. v eukaryotických bunkách jednoduchých húb sa nenašli kruhové molekuly DNA. v mitochondriach kodujú štruktúru oxidačnoredukčných enzýmov. nepriamo zasahujú do struktury jadrových chromozómov. v mitochondriách kódujú štruktúru oxidačnoredukčných vitaminov.

O operóne Escherichia coli platí, že: nachádza sa v jadrovej membráne. prepisuje sa ako celok. nachádza sa v reťazci bielkovin. je súvislým reťazcom génov. nachádza sa v DNA. prepisuje sa do mRNA ako celok. neprepisuje sa. prepisuje sa po častiach.

Komplementárny ret'azec DNA má oproti: adeninu-tymin. adeninu-cytozin. cytozinu - adenin. tyminu-adenin. cytozínu - guanín. guaninu-cytozín. guaninu-tymin. tyminu-guanin.

Aký počet aminokyselín kóduje pri syntéze bielkovín úsek DNA ATG TCT TTT CGG GGC: 3. 4. 5. 6. 8. 7. 2. 1.

Report abuse