option
Questions
ayuda
daypo
search.php

LF UK chem 1140-1120

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
LF UK chem 1140-1120

Description:
lf uk chem

Creation Date: 2023/03/28

Category: Others

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Polynukleotid: je tvorený základnými jednotkami - nukleozidmi. môže obsahovať až milióny základných jednotiek, nukleotidov. je tvorený základnými jednotkami, v ktorých sú viazané: dusíková báza, aldopentóza a kyselina fosforečná. je tvorený základnými jednotkami - nukleotidmi. je tvorený na ribozómoch. obsahuje peptidové väzby. obsahuje fosfodiesterové väzby. neobsahuje amidovú väzbu.

Nukleotid je zložený z: nukleozidu a ribozy. dvoch zložiek: dusíkovej bázy a pentózy. dusíkovej bázy, pentózy a kyseliny fosforečnej a je stavebnou jednotkou nukleových kyselin. guanidinu, H3PO4 a ribozy. pyridinovej bázy, pentózy a H3PO4. dusíkovej bázy a pentózy spojenej cez H3PO4. troch zložiek spojených N-glykozidovou a fosfoesterovou väzbou. nukleozidu a kyseliny fosforečnej.

V nukleových kyselinách sa môžu nachádzať viazané: H3PO4 na deoxyribózu. aldohexózy. ketohexózy. ketopentózy. deoxymonosacharidy odvodené od pentóz a hexóz. ribozy. aldopentózy. puriny a pyridiny.

Uracil: na rozdiel od tyminu sa nachádza v DNA. sa nenachádza v RNA. sa nenachádza v DNA, kým tymin sa v DNA nachádza. je odvodený od pyrimidinu. degradáciou dáva kyselinu močovú. ako aj cytozin a tymin je odvodený od purinov. v nukleotidoch je s ribózou spojený N-glykozidovou väzbou. patrí medzi heterocyklické zlúčeniny.

V RNA sa nachádzajú zastúpené hlavne bazy: metyluracil. z ktorých dve patria medzi pyridinové bázy. uracil. guanin. 6-aminopurin. pyridinové. ktoré patria medzi puriny a pyrimidiny. dioxopyrimidin.

Z porovnania DNA a RNA môžeme povedať: DNA sa syntetizuje v jadre bunky, RNA mimo jadra. DNA sa od RNA lisi zastúpením pyrimidinových nukleotidov. ako sacharidovú zložku majú aldopentózu, ale v nukleotidoch DNA nie je kyslík na druhom uhliku pentózy. DNA aj RNA sa nachádzajú u človeka v chromozómoch. DNA aj RNA slúžia u človeka ako matrica pri transkripcii. DNA, na rozdiel od mRNA odovzdáva svoju informáciu v jadre bunky, kým mRNA na ribozómoch. majú rovnaké hlavné purinové bázy. lišia sa od seba zastúpením tyminu a uracilu.

DNA ako sacharidovú zložku obsahuje: deoxyaldopentózu. deoxyribozu, ktorá je viazaná medzi dusíkovou bázou a H3PO4. deoxyglukózu. pentózu,ktorá na druhom uhlíku neobsahuje viazaný kyslik. rôzne sacharidy. rôzne monosacharidy v závislosti od živočíšneho druhu. disacharid. deoxyribózu, pričom deoxyskupina je na treťom uhlíku pentózy.

O transkripcii a translácii môžeme povedať: translácia je prepis z DNA a prebieha v jadre. transkripcia znamená prepis, translácia znamená preklad. obidva procesy prebiehajú v jadre bunky. transkripciou sa tvoria RNA. translácia prebieha na ribozómoch. v procese transkripcie jeden triplet určuje zaradenie jednej aminokyseliny do tvoriaceho sa reťazca bielkoviny. v procese translácie jeden triplet určuje zaradenie jednej aminokyseliny do tvoriaceho sa ret'azca polypeptidu. sú procesy, pri ktorých je potrebná účasť DNA aj RNA.

RNA a DNA môžeme od seba odlíšiť: sacharidovou zložkou. v RNA je tymin v DNA uracil. funkciou v bunke. zastúpenim pyrimidinových nukleotidov. zastúpením základných purinových nukleotidov. miestom ich tvorby v bunke. podľa druhu nukleotidov. obsahom kyseliny fosforečnej.

O deoxyribonukleových kyselinách plati: sú nositeľmi genetickej informácie. sú obsiahnuté v chromozómoch. vznikajú prepisom zo štruktúry bielkovin. nachádzajú sa hlavne v jadre buniek. ich primárnu štruktúru tvoria nukleotidy obsahujúce monosacharid deoxyribozu. ich primára štruktúra sa prepisuje do RNA na ribozómoch. patria medzi biopolymery. obsahujú sacharidovú zložku ribozu.

Makroergickou väzbou sú viazané: dva komplementárne ret'azce mRNA pri vzniku sekundárnej štruktúry mRNA. dva zvyšky kyseliny fosforečnej v ATP. kyselina fosforečná s purinovou bázou. ribóza s purínovou bázou. dva polynukleotidové reťazce DNA. aminokyseliny v peptidoch. dva fosfaty v substrátoch, z ktorých sa syntetizujú nukleové kyseliny. dva zvyšky kyseliny fosforečnej v guanozintrifosfate.

Aké druhy nukleotidov sa nachádzajú v rRNA: s obsahom 5-metyluracilu a so sacharidovou zložkou ribózou. obsahujúce tymin a so sacharidovou zložkou deoxyribózou. obsahujúce guanidin a ako sacharidovú zložku aldopentózu. obsahujúce uracil a ako sacharidovú zložku ribózu. obsahujúce cystein. odvodené od purinu. obsahujúce cytozin. odvodené od pyridinu.

Aké druhy nukleotidov sa nachádzajú v DNA: obsahujúce nikotinamid a ako sacharidovú zložku deoxypentózu. obsahujúce uracil a ako sacharidovú zložku deoxyribonu. obsahujúce cytozin. obsahujúce tymin. odvodené od pyridinu. odvodené od purínu. také, ktoré majú ako sacharidovú zložku ribozu. také, ktoré majú ako sacharidovú zložku deoxyaldopentózu.

Vzorec kyseliny močovej môžeme odvodiť od: heterocyklickej zlúčeniny obsahujúcej dva heteroatomy dusika. pyrimidinových látok. purínových látok. močoviny. guanidinovej skupiny. toho istého základného heterocyklu, od ktorého odvodzujeme xantin. toho istého základného heterocyklu, od ktorého odvodzujeme guanidin. od kondenzovaného heterocyklu obsahujúceho 4 heteroatomy dusika.

O kyseline močovej plati: u človeka je konečným produktom látkovej premeny purinových nukleotidov. u človeka je konečným produktom látkovej premeny pyrimidinových nukleotidov. je veľmi málo rozpustná vo vode. má jednu karboxylovú skupinu. na rozdiel od močoviny je lepšie rozpustná. obsahuje -OH skupiny. nachádza sa v keto- a enol- forme. môže vyväzovať z roztoku protóny.

Kyselina močová je u človeka konečným produktom metabolizmu: pyrimidinových látok a obsahuje tri -COOH skupiny. purinových látok a obsahuje tri -OH skupiny. a tvori tautomerne formy. močoviny. bielkovin. adeninových nukleotidov. uridinových nukleotidov. guaninových nukleotidov.

Konečný produkt látkovej premeny purinových látok u človeka je: močovina a CO2. látka vznikajúca ich úplnou redukciou. aminopurin. kyselina močová. karboxypurin. 2,6,8-trihydroxypurin. produkt vznikajúci deamináciou a oxidáciou purinových látok. amoniak a CO2.

O sacharidovej zložke DNA a RNA môžeme povedať: je to rovnaká sacharidová zložka. v DNA je aldopentóza v RNA ketopentóza. aldopentóza DNA neobsahuje kyslík na druhom uhlíku pentózy. aldopentóza RNA neobsahuje kyslík na tret'om uhlíku pentózy. v DNA aj v RNA je viazaná N-glykozidovou vazbou na dusíkovú bázu. je to medziprodukt glykolýzy. sacharidová zložka RNA vzniká v pentózovom cykle. sacharidová zložka DNA sa nachádza aj v ATP.

Medzi zásadité zložky deoxyribonukleových kyselín patria: tie zločky nukleových kyselín, ktoré môžu uvoľňovať protón do prostredia. adenin. guanidinový (guanidylový) nukleotid. uracil. deoxyribóza. purinové bázy. guanin. tymin.

Medzi alkaloidy s cyklom purinu patria: kofein. deriváty látok obsahujúcich 2 heteroatomy dusika. tzv. analeptiká, stimulujúce určité oblasti centrálnej nervovej sústavy. deriváty morfinu. 6-aminopurin geofylin. teofylín. nikotinamid. teobromin.

Report abuse