option
Questions
ayuda
daypo
search.php

LF UK chem 1400-1380

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
LF UK chem 1400-1380

Description:
lf up chem

Creation Date: 2023/03/26

Category: Others

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Nekompetitivna inhibícia enzýmu ťažkými kovmi je: vratná. nevratná. podmienená narušením terciárnej štruktúry enzýmu. podmienená nedostatkom substrátu. eliminovaná zvýšením koncentrácie substrátu. podmienená väzbou inhibítora do aktívneho centra. vyvolaná porušením primárnej štruktúry enzýmu. spôsobená denaturáciou enzýmu.

Pri kompetitivnej inhibícii: inhibítor sa viaže na aktívne centrum enzýmu. inhibitor sa neviaže na aktívne centrum enzýmu. inhibitor sa neviaže na enzým. inhibitor sa viaže na koenzým. inhibítor má podobnú štruktúru ako substrát. inhibítor nesúperi so substrátom o aktívne centrum. možno tlmiť účinok inhibítora zvýšením koncentrácie substrátu. dochádza ku trvalej inaktivácii enzýmu.

Pepsín: je produkovaný pankreasom. je koenzým. katalyzuje štiepenie peptidov. má pH optimum okolo 2. je hydrolytický enzým. syntetizuje sa vo forme zymogénu. štiepi bielkoviny v žalúdku. je ligáza.

pH optimum enzýmu: je vždy okolo 7. závisí od typu enzýmu. môže byť okolo 7. závisí od množstva substrátu. je také pH, pri ktorom je účinnosť enzýmu najnižšia. pepsinu je v silne kyslom prostredí (pH = 1-2). je taká oblast' pH, kde je jeho účinnosť najvyššia. je pre daný enzým charakteristické.

Koenzým: je rovnaký pre všetky enzýmy. zabezpečuje substrátovú špecificitu enzýmovej reakcie. môže byť rovnaký pre viaceré enzýmy. vyžaduje pritomnosť ATP ako zdroja energie. dekarboxylácie aminokyselin je FMN. oxidoreduktáz je NAD+ a FMN. môže byť akceptorom alebo donorom vodíkových atómov pri oxidoredukčných reakciách. hydrolaz je FAD.

Substrátovú špecifitu enzýmovej reakcie zabezpečuje: ароenzým. koenzym. pH-optimum. zníženie aktivačnej energie. bielkovinová časť enzýmu. pritomnosť kovových iónov. optimálna teplota. aktivácia enzýmov aktivátormi.

Koenzým: je bielkovinová časť enzymu. je nebielkovinová časť enzýmu. je produkt enzýmovej reakcie. je alosterické miesto enzýmu. transaminácie je fosforylovaná forma vitamínu B6. môže byť rovnaký pre viaceré typy enzýmov. je veľmi často niektorý z vitamínov. oxidoreduktaz je NAD+.

Enzýmy: zvyšujú rýchlost' chemickej reakcie. posúvajú rovnováhu v smere tvorby produktu. posúvajú rovnováhu v smere tvorby substrátu. zvyšujú aktivačnú energiu katalyzovanej reakcie. nemajú svoje pH optimum. ak sú aktivované, ich katalytický účinok je vyšši. nemôžu mať vo svojej molekule aj nebielkovinovú zložku. môžu byť syntetizované v neaktivnej forme.

Enzýmy: sú biokatalyzátory. sú bielkoviny. sú makromolekuly zložené z aminokyselín pospájaných esterovou väzbou. sú lokalizované vždy extracelulárne. pri poškodení buniek sa môžu dostať do krvného séra. nemajú účast na trávení škrobu. sú všetky prisne špecifické. všetky účinkujú najlepšie pri hodnote pH okolo 7.

Hlavný koncový produkt odbúravania bielkovín u človeka: je glutamin. je kyselina mliečna. je kyselina močová. je močovina. sú aminokyseliny. je dusik. je H2N-CO-NH2, látka dobre rozpustná, ktorá sa vylučuje z organizmu močom. je amoniak.

Medzi hydrolytické procesy patrí: štiepenie bielkovín pepsinom. štiepenie tukov lipázou. štiepenie škrobu amylázou. štiepenie acetylkoenzýmu A na oxid uhličitý a vodu. štiepenie aminokyselín trypsinom. štiepenie bielkovín proteázami. štiepenie glykogénu amylázou. štiepenie peptidov lipázou.

Proteolytické enzýmy tráviaceho traktu sa tvoria: v žalúdku. v pankrease. v hrubom čreve. v žlčníku. v slinných žľazách. v sére. v erytrocytoch. v pečeni.

Transaminácia môže slúžiť: priamo na syntézu bielkovín. na tvorbu aminokyselin. na syntézu tukov. v konečnom dôsledku na tvorbu glukózy z aminokyselin. na tvorbu dôležitých oxozlúčenín. na transport aminokyselín do vnútra buniek. na prenos aminoskupín z aminokyselín na oxokyseliny. na tvorbu alanínu z pyruvátu.

Lipáza je: hydroláza. proteáza. tráviaci enzým. enzým štiepiaci triacylglyceroly. hormón, ktorý reguluje hladinu lipidov v sére. enzým, ktorý štiepi tuky prijaté potravou. enzým, ktorý štiepi tuky fosforolyticky. tvorená v pankrease.

Jednoduché lipidy: v organizme slúžia ako zdroj energie. vo forme triacylglycerolov sú ukladané do zásoby. môžu byť zdroj energie pre srdcový sval. v organizme slúžia ako zdroj aminokyselin. prijaté potravou sú hydrolyticky štiepené pankreatickou lipȧzou. spolu s fosfolipidmi sú dôležitou stavebnou zložkou bunkových membrán. nemôžu byť syntetizované v organizme, ale sú prijímané len potravou. aby mohli byť transportované v krvi, tvoria lipoproteínové častice.

Z jednej molekuly glukózy môžu vznikať: 1 molekula acetylkoenzýmu A. 2 molekuly acetylkoenzýmu A. 3 molekuly acetylkoenzýmu A. 4 molekuly acetylkoenzýmu A. 1 molekula kyseliny pyrohroznovej. 2 molekuly kyseliny pyrohroznovej. 2 molekuly laktátu. 1 molekula kyseliny mliečnej.

Bezprostredným substrátom pre vznik acetylkoenzýmu A je: kyselina citrónová. kyselina mliečna. kyselina pyrohroznová. triacylglycerol. kyselina oxaloctová. kyselina fumarová. acetoacetylkoenzým A. kyselina 2-oxopropánová.

Oxidáciou glukózy v glykolýze za aeróbnych podmienok vzniká: CO2 a voda. kyselina 2-oxopropánová. kyselina pyrohroznová. glykogén. kyselina acetoctová. kyselina oxaloctová. oxokyselina s jednou karboxylovou skupinou. kyselina mliečna.

Oxidáciou glukózy za anaeróbnych podmienok podľa druhu buniek môže vznikat' ako koncový produkt: škrob. etanol. kyselina mliečna. kyselina citrónová. kyselina pyrohroznová. kyselina fumarová 2-hydroxypropánová kyselina. laktát. kyselina fumarová.

Sacharidy prijaté do organizmu: môžu byt polysacharidy, napr. glykogen. sú trávené v tráviacom trakte hydrolazami. obsahuju beta-glykozidovú väzbu, napr. škrob. sú často koenzýmami reakcií. sú oxidované a štiepené za spotreby energie. sa metabolizujú na acetylkoenzým A, ktorý môže vstúpiť do Krebsovho cyklu. sa môžu, pri ich nadbytku, premeniť na tuky. sú vstrebávané z tráviaceho traktu v podobe monosacharidov.

Report abuse