option
Questions
ayuda
daypo
search.php

LF UK chem 1440-1420

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
LF UK chem 1440-1420

Description:
lf uk chem

Creation Date: 2023/03/25

Category: Others

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

O syntéze vyšších karboxylových kyselín platí: na ich syntézu sa využíva priamo glycerol. na ich syntézu sa využíva acetyl-KoA. bunky vyšších organizmov nemajú schopnosť tvoriť nasýtené karboxylové kyseliny. bunky vyšších organizmov môžu tvoriť esenciálne karboxylové kyseliny s vyšším počtom. je to exergonický proces. je to endergonický proces. je to proces katalyzovaný lipázou. prebieha aj v bunkách tukového tkaniva.

Enzým lipáza: zúčastňuje syntézy lipidov. patrí medzi hydrolytické enzýmy. štiepi triacylglyceroly. aktivuje vyššie karboxylové kyseliny. je súčasťou beta-oxidácie karboxylových kyselín. je hydroláza. potrebuje vodu ako jeden zo substrátov reakcie. môže byť pankreatická a lipoproteinová.

Beta-oxidácie karboxylových kyselín sa zúčastňuje: acylkoenzým A. karboxylová kyselina po aktivácii. kyselina glutámová po aktivácii s CoA-SH. acetylkoenzým A ako substrát reakcie. enzýmový systém lokalizovaný v cytozole. enzýmový systém lokalizovaný v mitochondriách. enzýmový systém, ktorého koenzýmom je NAD+ a FAD. h) enzýmový systém, ktorého koenzýmom je NADP+.

m-RNA: má doplnkové (komplementárne) nukleotidy k molekule DNA, podľa ktorej vznikla. sa tvori podľa molekuly DNA pomocou enzýmu polymeriza. pri proteosyntéze sa neviaže na ribozómy. znamená mitochondriovú RNA. má vo svojej molekule trojicu nukleotidov nazývanú antikodón. má styri rôzne druhy nukleotidov. má dvojvláknovú štruktúru. je štrukturálnou zložkou ribozómov.

Acetyl-KoA: môže vznikať v metabolizme sacharidov. vzniká beta-oxidáciou karboxylových kyselin. sa dalej metabolizuje v Krebsovom cykle. je substrát pre syntézu steroidných látok. má vo svojej molekule tioesterovú väzbu. nepatrí medzi makroergické zlúčeniny. vstupuje do Krebsovho cyklu po kondenzácii s kyselinou citrónovou. je substrát pre syntézu niektorých hormónov.

Lipidy: využiva srdcový sval ako zdroj energie. ako zdroj energie sú menej dôležité ako bielkoviny. poznáme jednoduché a zložené. sa v tráviacom trakte hydrolyticky štiepia lipázami. sú stavebnou zložkou bunkových membrán. jednoduché sú hydrofóbne látky. v krvi sú transportované vo forme lipoproteinov. jednoduché sú neutrálne tuky.

Glykolýza: je metabolický dej, pri ktorom sa oxiduje glukóza. može byt aeróbna aj anaeróbna. je dej, pri ktorom nevzniká energia. za anaeróbnych podmienok ako koncový produkt má kyselinu pyrohroznovú. za anaeróbnych podmienok má človeka koncový produkt kyselinu mliečnu. za aeróbnych podmienok má koncový produkt acetylkoenzým A. je lokalizovaná v cytoplazme. je dej, pri ktorom organizmus získava energiu aj za anaeróbnych podmienok.

Alkoholové kvasenie: prebicha pri acróbnych podmienkach. prebieha pri anaeróbnych podmienkach. je dej pri ktorom kvasinky získavajú energiu vo forme ATP. pri tomto procese sa acetaldehyd redukuje na etanol. je typické pre pečeňové tkanivo. je proces, pri ktorom sa etanol redukuje na acetaldehyd. je proces vyžadujúci dodanie energie vo forme GTP. je proces, pri ktorom alkohol vzniká z glukózy v oxidačno-redukčných procesoch.

Glukoza: glykolýzou sa mení na glukóza-1-fosfát. v kvasinkách sa môže menit na etanol. meni sa glykolýzou na kyselinu pyrohroznovú. za anaeróbnych podmienok sa glykolýzou mení na kyselinu mliečnu. je monomer glykogenu. vznika asimilaciou CO2 a H2O v kvasinkách v procese fotosyntézy. môže byť pri nadbytku ukladaná do zásoby vo forme glykogenu. zdravého človeka sa nenachádza v moči.

ATP sa využíva v organizme: pri exergonických reakciách. pri endergonických reakciách. na svalovú prácu. ako zdroj energie pre syntetické reakcie. na prenos nervového vzruchu. pri hydrolytických reakciách. na fosforyláciu glukózy. na aktiváciu niektorých molekúl.

Kyselina citrónová: je medziprodukt citrátového cyklu. je hydroxykyselina. má vo svojej molekule tri karboxylové skupiny. sa meni v Krebsovom cykle dekarboxyláciou priamo na kyselinu 2-oxoglutárovú. je funkčný derivát propántriovej kyseliny. vzniká zlúčením acetylkoenzýmu A a kyseliny octovej. je C vitamin. používa sa v potravinárstve ako konzervačná látka.

Zlúčenina HOOC-CH2-CO-COOH: je kyselina oxaljantárová. je kyselina oxaloctová. je medziprodukt Krebsovho cyklu. zlučuje sa s acetylkoenzýmom A na kyselinu citrónovú. nie je medziprodukt Krebsovho cyklu. vzniká v glykolýze a vstupuje do citrátového cyklu. je aktivovaná kyselina octová. je medziprodukt glykolýzy.

O citrátovom cykle môžeme povedať: jeho enzýmy sú lokalizované v mitochondriách. predstavuje postupnosť takých reakcií, ktoré sprostredkujú tvorbu ATP. má jeden z medziproduktov kyselinu glutámovú. začina kondenzáciou kyseliny citrónovej a oxaloctovej. zabezpečuje oxidáciu acetylkoenzýmu A na CO2. má jeden z intermediátov kyselinu oxaloctovú. je nazývaný tiež Krebsov cyklus. jeho enzýmy sú lokalizované v cytosole.

Acetylkoenzým A: je aktivovaná forma kyseliny octovej. môže vznikať z glukózy. oxiduje sa v Krebsovom cykle. jeho oxidácia nemá význam pre tvorbu energie. vzniká aj beta-oxidáciou karboxylových kyselin. nie je makroergická zlúčenina. je substrát pre niektoré syntézy. vzniká priamo z kyseliny mliečnej.

Alkoholdehydrogenáza: je enzým, ktorý premieta acetaldehyd na etanol. jeho koenzýmom je FAD. katalyzuje vratnú reakciu. je enzým ktorý neobsahuje nebielkovinovú zložku. patri medzi oxidoreduktazy. katalyzuje oxidáciu alkoholu na aldehyd. katalyzuje redukciu aldehydu na alkohol. má koenzým NADP+.

Oxidácia (dehydrogenácia) látok v živom systéme: prebieha hlavne za pritomnosti kyslíka. môže tiež prebiehať za neprítomnosti kyslíka. je katalyzovaná dehydrogenázami (napríklad alkoholdehydrogenáza). prebicha za katalytického účinku hydroláz. môže byť viacstupňový proces (napr. oxidácia glukózy). zabezpečuje energiu pre exergonické reakcie organizmu. je napriklad premena kyseliny mliečnej na kyselinu pyrohroznovú. vedie k tvorbe energie vo forme ATP.

Glykogén: je rastlinný polysacharid zložený z glukózy. je živočišny polysacharid zložený z glukózy. jeho tvorba je anabolickou metabolickou dráhou. predstavuje zásobnú látku. v tráviacom trakte je štiepený hydrolázou. moze byt prijatý vo forme mäsitej potravy. má v molekule tiež 2,6-glykozidovú väzbu. môže byť svalový a pečeňový.

Vitamíny: majú úlohu koenzýmov a regulačných faktorov. sú často vysokomolekulové organické zlúčeniny. ich množstvo v organizme je pomerne nizke. nepatria medzi esenciálne látky. A,D,E,K sú nerozpustné v tukoch. C,B1,B6, sú rozpustné vo vode. pri zaiženom prijme sú pričinou prislušnej hypovitaminózy. ako koenzýmy sú dôležité aj v metabolizme aminokyselin.

Esenciálne látky: musia byť u človeka prijímané potravou. pari sem kyselina linolová. ak sú esencialne pre vyššie organizmy, nemusia byť esenciálne pre mikroorganizmy (napr. niektoré aminokyseliny). sú tiež vitaminy. určuju biologickú hodnotu potravin. sú karboxylové kyseliny s vyšším počtom dvojitých väzieb v molekule. sú kýsle aminokyseliny. sú pre človeka napr. vitamín C a fenylalanín.

Syntetázy: sú ligázy. katalyzujú reakcie, pre ktoré sa potrebná energia získa štiepením ATP. katalyzujú reakcie zlučovania dvoch molekúl substrátov. sú lyázy. nevyžadujú pre svoju činnosť žiadnu energiu. katalyzujú endergonické reakcie. katalyzujú reakcie, pri ktorých energia vzniká. katalyzujú exergonické reakcie.

Report abuse