option
Questions
ayuda
daypo
search.php

LF UK chem 865-845

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
LF UK chem 865-845

Description:
lf uk chem

Creation Date: 2023/03/30

Category: Others

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Jeden mol kyseliny malónovej zreaguje bezozvyškus: 2 mol CsOH. 1 mol Ba(OH)2. 3 mol LiOH. 2 mol Ca(OH)2. 1 mol Mg(OH)2. 2 mol KOH. 3 mol NaOH. 1 mol Fe(OH),.

Na úplnú neutralizáciu jedného mol kyseliny citrónovej je treba bezozvyšku: 3 mol KOH. 1 mol Ca(OH)2. 1 mol Al(OH)3. 3 mol NaOH. 2 mol Bi(OH)3. 3 mol LiOH. 2 mol CsOH. 1/3 mol LiOH.

Sila organických kyselin: závisí od počtu atómov kyslíka v molekule. závisi od druhu substituentov v uhlovodikovom reťazci. závisí od počtu atómov vodíka v molekule. sa vyjadruje hodnotou pK. sa vyjadruje hodnotou pH. sa vyjadruje hodnotou ionizačnej konštanty kyseliny. je vždy vyššia ako anorganických kyselín. závisí od ionizačného stupňa kyseliny.

Pre dikarboxylové kyseliny platí: sú silnejšie ako monokarboxylové kyseliny s rovnakým počtom atómov uhlíka. sú slabšie ako monokarboxylové kyseliny s rovnakým počtom atómov uhlika. ich kyslosť závisí od vzájomnej vzdialenosti karboxylových skupin v molekule. kyslosť ich -COOH skupin sa vzájomne ruši. všetky sú kvapaliny. sú kryštalické látky. sú to napr. kyselina adipová a kyselina glutárová. sú to napr. kyseliny: salicylová a acetylsalicylová.

Adicion 2 molekúl vodíka na kyselinu linolénovú dostaneme kyselinu: stearovú. linolovú. olejovú. palmitovú. palmitoolejovú. C17H33COOH. C17H35COOH. hexadekánovú.

Medzi aromatické karboxylové kyseliny patrí: kyselina sulfosalicylová. kyselina sulfanilová. p-aminosalicylová. p-aminobenzoová. kyselina malcinová. kyselina ftalová. kyselina adipová. kyselina salicylová.

Zlúčenina CH2=CH-C(OH)=O. kyselina vinna. kyselina propénová. ester kyseliny mravčej a nenasýteného alkoholu. kyselina akrylová. akrylaldehyd. ketón. najjednoduchšia nenasýtená karboxylová kyselina. kyselina propínová.

Máme uvedené kyseliny a ich hodnoty pKa: kyselina jantárova (pKa=4,2) kyselina octová (pKa=4,8) kyselina maslová (pKa=4,9) kyselina jódoctová (pKa=3,1) kyselina chlóroctová (pKa=2,8) kyselina fluóroctová (pKa=2,7) Urête, ktoré tvrdenie o uvedených kyselinách je správne: kyselina chlóroctová je silnejšia ako kyselina fluoroctová. kyselina octová je slabšia ako kyselina jódoctová. kyselina jantárová je silnejšia ako kyselina maslová. z uvedených halogénkyselín je najsilnejšia kyselina jódoctová. z uvedených kyselin je najsilnejšia tá, ktorá má najnižšiu hodnotu pKa. z uvedených kyselin je najslabšia tá, ktorá má najnižšiu hodnotu pKa. kyselina fluóroctová je silnejšia ako kyselina octová. kyselina maslová je silnejšia ako kyselina jódoctová.

Kyselina mliečna: je substitučný derivát karboxylovej kyseliny. má vzorec CH3-CH(OH)-COOH. vo svaloch sa vyskytuje ako D(-). vo svaloch sa vyskytuje ako L(+). je prítomná v kyslej kapuste. je opticky aktivna. v molekule nemá asymetrický uhlík. patrí medzi funkčné deriváty karboxylových kyselin.

Medzi opticky aktívne kyseliny patri: kyselina 2-aminopropánová. kyselina adipová. kyselina šťavelová. kyselina citrónová. kyselina mliečna. kyselina jablčná. kyselina fumarová. kyselina jantárová.

Redukčné vlastnosti má kyselina: propiónová. mravcia. maslova. oxálová (šťavelová). pyrohroznová. mliečna. metánová. octová.

Vyberte správne tvrdenie o kyseline citrónovej: dá sa z nej pripravit' acylpyrin. vykazuje cis-trans izomériu. otáča rovinu polarizovaného svetla. viaže katióny Ca²+ a tým zabraňuje zrážaniu krvi. nie je opticky aktivna. vyskytuje sa v L-konfigurácii. vyskytuje sa v D-konfigurácii. je súcast'ou Krebsovho cyklu.

Kyselina etánová môže vznikať: kvasnou cestou z etanolu. oxidáciou acetónu. úplnou oxidáciou etylalkoholu. dekarboxyláciou kyseliny malónovej. oxidáciou acetaldehydu. redukciou etanalu. oxidáciou metanolu do druhého stupňa. redukciou etanolu.

Zmydelňovanie je: reakcia acylglycerolu s alkalickým hydroxidom. hydrolýza estenu v kyslom prostredi. hydrolyza esteru vyššej karboxylovej kyseliny v alkalickom prostredi. hydrolýza tukov v prostredi hydroxidu alkalického kovu. formálne opak esterifikácie v pritomnosti napr. NaOH. vždy enzýmová reakcia. reakcia, pri ktorej vzniká mydlo. reakcia, pri ktorej vzniká sodná alebo draselná soľ vyššej karboxylovej kyseliny.

Pri zmydel'ňovaní vzniká z esteru vyššej karboxylovej kyseliny: voľná kyselina. alkohol. soľ vyššej karboxylovej kyseliny. aldehyd. mydlo. alkoxóniová soľ. zlúčenina typu R-COO-X+ (kde X je napr. K alebo Na). zlúčenina typu R-CO-X+ (kde X je napr. K alebo Na).

Reakcia je: esterifikácia. alkalická hydrolýza esteru. alkalická hydratácia esteru. eliminácia. oxidácia. formálne opak tvorby poloacetálu. reakcia, pri ktorej vzniká z esteru vyššej karboxylovej kyseliny mydlo. zmydelňovanie (pri esteroch vyšších karboxylových kyselín).

Esterifikácia: je reakcia alkoholu s aldehydom za vzniku vnútorného esteru. je nukleofilná substitúcia s adično-eliminačným mechanizmom. je elektrofilná adicia. je reakcia, pri ktorej vzniká ester a uvoľní sa voda. sa posúva v smere tvorby reaktantov, ak odčerpávame vytvorenú vodu. sa posúva v smere tvorby produktov, ak odčerpávame vytvorenú vodu. je reakcia hydroxidov s kyselinami. je reakcia alkoholov s kyslíkatými anorganickými kyselinami alebo organickými karboxylovými kyselinami.

Karboxylová kyselina je tým silnejšia: čim má vyšši ionizačný stupeň. čim je jej hodnota Ka vyššia. čim je jej hodnota pKa vyššia. čim je jej hodnota Ka nižšia. čim je jej hodnota pKa nižšia. čim je koncentrovanejšia. čim má dlhši uhlovodíkový reťazec. čim má vyššiu hodnotu ionizačnej konštanty.

Silu karboxylových kyselin: určuje počet atómov vodíka v molekule. vyjadrujeme ionizačnými konštantami. ovplyvňuje uhľovodikový zvyšok kyseliny (-R). určuje schopnost odštiepiť atóm vodika zo skupiny -COOH. určuje jej koncentrácia. určuje schopnost odštiepiť protón z uhľovodíkového reťazca kyseliny. charakterizuje hodnota pK. zvyšuje substitúcia atomov vodika v uhľovodikovom reťazci skupinami so záporným indukčným efektom.

Kyselina fumarová je kyselina: ktorá je sučasťou Krebsovho cyklu. trans-butendoavá. nasytená, s tromi atómami uhlika. nasýtena, so štyrmi atómami uhlíka. nenasýtená, so štyrmi atómami uhlika cis-izomér. nenasytená, so štyrmi atómami uhlika, trans-izomér. monokarboxylová. dikarboxylová.

Report abuse