option
Questions
ayuda
daypo
search.php

LF UK chem 935-911

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
LF UK chem 935-911

Description:
lf uk chem

Creation Date: 2023/03/30

Category: Others

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Kyselina mliečna môže vznikať: adiciou dvoch atómov vodika na kyselinu pyrohroznovú. hydratáciou kyseliny pyrohroznovej. bydrogenáciou kyseliny 2-oxopropánovej. redukciou kyseliny pyrohroznovej. oxidáciou kyseliny pyrohroznovej. v žalúdkovej šťave za fyziologických podmienok. v žalúdkovej šťave za patologických podmienok. v procese anaeróbnej glykolýzy.

Vzorec má kyselina: asparagova. citrónová. jantárová. jablčna. vinna. hydroxypropánová. izocitrónová. 2-hydroxy-1,2,3-butantriová.

Kyselina trichloroctová: sa používa na zrážanie bielkovin v biologickom materiáli. sa využíva ako protizrážacie činidlo pri odbere krvi. denaturuje bielkoviny. je najslabšia halogénkarboxylová kyselina. má vzorec (CH3COO)3CI. je silná kyselina. má vzorec Cl3C-COOH. je silnejšia kyselina ako kyselina monochlóroctová.

Zlúčenina HOOC-CO-CH2-CH2-COOH: vzniká v citrátovom cykle. sa nazýva kyselina a-oxoglutámová. je kyselina alfa-ketoglutárová. je kyselina glutámová. je kyselina glutárová. je kyselina 2-oxoglutárová. je kyselina 2-oxopentándiová. je medziprodukt v Krebsovom cykle.

Pri hydrogenácii oxokyselín: sa adujú vodíky na karbonylovú skupinu. vznikajú hydroxykyseliny. sa štiepi väzba medzi atómami uhlíka v molekule vedľa ketoskupiny. dochádza k ich redukcii. dochádza k ich oxidácii. vznikajú aldehydokyseliny. vznikajú ketóny. vznikajú funkčné deriváty karboxylových kyselin.

Kyselina hydroxyoctová sa oxiduje do druhého stupňa na: НООС СООН. HOOC-CO-COOH. kyselinu šťavelovú. kyselinu pyrohroznovú. kyselinu oxálový. kyselinu etánovú. (COOH)2. kyselinu glyoxylovú.

Kyselina glutamová: dekarboxyláciou dáva glutamin. je 2-aminopentándiová kyselina. je monoaminomonokarboxylová kyselina. je diaminononokarboxylová kyselina. je monoaminodikarboxylová kyselina. má vzorec CHOOC-CH2-CH2-CH2-COOH. má vzorce HOOC-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH. je kyslá aminokyselina.

Zlúčenina HO-C6H4-CH2-CH(NH2)-COOH je: tyrozín. treonin. fenylalanin. tryptofan. histidin. 4-hydroxyfenylalanin. prolin. tryptamin.

Molekula HS-CH2-CH(NH2)-COOH sa v jednosmernom elektrickom poli pri pH=8. bude pohybovať ku katode. bude pohybovať k anóde. bude pohybovať ku kladnej elektróde. bude pohybovať ku zápornej elektróde. nebude pohybovat. rozloži na NH3 a H2CO3 a H2S. bude pohybovať najprv k anóde a potom ku katóde. bude pohybovať od anódy ku katode.

Zlúčenina HO-CH₂-CH(NH₂)-COOH má názov: alanin. serin. treonin. cystein. asparagin. kyselina a-amino-B-hydroxypropiónová. kyselina 2-amino-3-hydroxypropánová. valin.

Vizoelektrickom bode je glycin v štruktúrnej forme: H2N-CH2-COOH. H3N+-CH2-COO-. HN=CH-COOH. H2N-CH2-COO-. H3N+-CH2-COOH. H3C-CH(NH3)-COOH. H3N+-CH- -COOH. -OOC-CH2-NH3+.

Izoelektrický bod: je taká hodnota pH, pri ktorej sa ionizovaná aminokyselina pohybuje k anóde. je taká hodnota pH, pri ktorej sa ionizovaná aminokyselina pohybuje ku katóde. je taká hodnota pH, pri ktorej sa ionizovaná aminokyselina v elektrickom poli nepohybuje. je taká hodnota pH, pri elektroneutrálna ktorej je aminokyselina vo forme vnútornej soli a navonok je elektroneutrálna. je hodnota pK karboxylovej skupiny aminokyseliny. je taká hodnota pH, pri ktorej je aminokyselina vo forme aniónu. je taká hodnota pH, pri ktorej prevlada kladný náboj v molekule aminokyseliny. h) nesúvisí s hodnotou pH roztoku aminokyseliny.

Aminokyselina v izoelektrickom bode: má názov ionex. má názov vnútorný anhydrid. nie je ionizovaná a preto sa v elektrickom poli nepohybuje. má názov amfión. je vnútome ionizovaná, ale navonok elektroneutrálna. sa nazýva amfotérny ión. tvori aktivovaný komplex. je v takej forme, ako pri každom inom pH.

V izoelektrickom bode neutraine aminokyseliny: majú ionizovanú len skupinu -COOH. majú ionizovanú len skupinu -NH2. majú ionizovanú karboxylovú skupinu a aminoskupinu na ióny: -COO- a -NH3+. nemajú ionizované charakteristické skupiny a preto sú elektroneutrálne. sa pohybujú len ku katóde. sa pohybujú len k anóde. sa v jednosmernom elektrickom poli nepohybuj. majú štruktúru: R-CH(NH3+)-COO-.

Neutrálne aminokyseliny: vždy majú v uhľovodikovom reťazci -OH skupinu. majú jednu karboxylovú a jednu -NH2 skupinu. majú namiesto skupiny -NH2 skupinu =N-. majú namiesto skupiny -COOH skupinu -CHO. sú napr. serin, arginin, lyzin. sú napr. kyselina glutámová, cystein, histidin. sú napr. glycin, alanin, leucin. sú napr. prolin, tyrozin, kyselina asparágová.

Medzi substitučné deriváty karboxylových kyselin patria: hydroxykyseliny. soli kyselin. amidy kyselin. anhydridy kyselin. oxokyseliny. halogénkyseliny. halogenidy kyselin. estery kyselin.

Zlúčenina: CH3-CH(OH)-COOH. oxidáciou prechádza na kyselinu pyrohroznovú. sa môže redukovať na kyselinu pyrohroznovú. sa môže priamo oxidovať na kyselinu octovú. sa môže dehydratovat na oxokyselinu. sa môže dehydrogenovať na kyselinu 2-oxopropánovú. sa môže redukovať na kyselinu propinovú. hydrogenáciou prechádza na propanón. dehydrogenáciou prechádza na kyselinu pyrohroznovú.

Kyselina akrylová vzniká: oxidáciou akroleinu. redukciou CH2=CH-CHO. úplnou oxidáciou CH2=CH-CH2-OH. oxidáciou CH3-CH2-CHO. redukciou HOOC-CH-CH-COOH. hydratáciou vinylalkoholu. oxidáciou CH2-CH-CHO. hydratáciou akrylaldehydu.

Kyselina citrónová má v molekule počet atómov uhlíka (x) a počet hydroxylových skupín (y): x=3, y=0. x=4, y=3. x=5, y=2. x=6, y=1. x=5, y=1. x=6, y=2. x=5, y=0. x=4, y=1.

Kyselina 2-hydroxypropánová: vzniká oxidáciou kyseliny octovej. sa nachádza v kyslej kapuste. sa nachádza v kyslom mlieku. vzniká oxidáciou kyseliny pyrohroznovej. vzniká redukciou kyseliny 2-oxopropánovej. je hlavným produktom acróbneho odbúravania sacharidov. vzniká pri svalovej práci ako produkt metabolizmu sacharidov. je kyselina mliečna.

Report abuse