Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONLF UK chem 996-975

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
LF UK chem 996-975

Description:
lf uk chem

Author:
Alona
(Other tests from this author)

Creation Date:
29/03/2023

Category:
Others

Number of questions: 20
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Zlúčenina triviálne pomenovaná ako nitroglyceri glyceroltrinitrát ester kyseliny dusičnej s glycerolom trinitroéter látka v nízkych množstvách používaná v lekárstve pri chorobách srdca éter kyseliny dusitej a glykolu trinitrotoluen základom výbušniny dynamite.
Na tvorbe zlúčeniny CH3-O-CO-C6H5 sa z uvedených zlúčenín môže podieľať: metylalkohol betanol metanol hexanol benzoylchlorid kyselina metánová kyselina benzoová benzen.
Hydrolyzou zlúčeniny CH3-CH2-C(=O)-O-CH3 vzniká: etanol kyselina octová kyselina propanová metanol kyselina etánová kyselina metánová acetylchlorid kyselina propiónová.
Amid kyseliny octovej je: CH₂(NH₂)-COOH CH3-CO-NH₂ funkčný derivát kyseliny etánovej CH3-COO-NH₂ CH₂(NH₂)-COONH₂ CH3-CO-NO₂ glycin CH3CH₂CO-NH₂.
Zlúčenina H2N-C(S)-NH2: je diamid kyseliny tiouhličitej S=C(OH)2 je sírny derivát močoviny je tioéter je tiomočovina sa nazýva tiež tiofosgén je látka významná v metabolizme amoniaku u ludi je guanidin je arginin.
Na vznik jednej molekuly vnútorného anhydridu treba: jedna molekula kyseliny salicylovej jedna molekula kyseliny maleinovej jedna molekula kyseliny butándiovej jedna molekula kyseliny fumarovej dve molekuly kyseliny octovej jedna molekula kyseliny jantárovej dve molekuly kyseliny propánovej jedna molekula kyseliny ftalovej.
Zlučenina je: acetanhydrid anhydrid kyseliny octovej poloacetál ketál anhydrid aldol ester oxocter.
Anhydrid karboxylovej kyseliny môže vzniknúť odštiepenim molekuly vody z: 2 molekúl etanolu 1 molekuly kyseliny adipovej 1 molekuly kyseliny octovej 1 molekuly kyseliny propiónovej a 1 molekuly kyseliny octovej 2 molekúl acetaldehydu 1 molekuly kyseliny glutarovej 1 molekuly kyseliny mliečnej 1 molekuly kyseliny ftalovej.
Vzorec mydla môžeme vyjadriť vzorcom: R-COONa (R=C17H35) R-COOK (R=C17H35) R-CONa (R=C17H35) R-COK (R=C17H33) R-COONa (R=CH3) R-SO3Na (R=C2H5) R-SO3K (R=C15H31) R-COONa (R=C15H31).
Mydlo môže byť: valeran draselný palmitan sodný stearan draselný falan vápenatý draselná soľ vyššej karboxylovej kyseliny C17H35COONa C17H35COOK benzoan draselný.
Octan železitý má vzorec: (CH3COO)2 Fe3 (CH3COO)3Fe2 (CH3CO)3Fe (CH3COO)3Fe CH3COOFe CH3COOFe3 CH3COFe3 (CH3COO)2Fe.
Štavelan vápenatý má vzorec: CaOOC-CH2-COOCa (OOC-CH2-COO)Ca (COO)2Ca СaОOС-СООСa НООС-СООСa (CO)2Ca2 Ca-OC-CO-Ca Ca-OC-COOH.
Acetyl je: H-C=O CH3-C=O CH3-C(O)-O- CH3-COOH skupina, ktorá vznikne z kyseliny octovej po odtrhnuti skupiny -OH skupina, ktorá vznikne po odtrhnutí atómu vodika z karboxylovej skupiny kyseliny etánovej synonymum pre acyl skratka pre kyselinu octovú.
Medzi acyly zaradujeme: benzyl benzoyl acetyl asparagin formyl acetát fenyl laktát.
Medzi funkčné deriváty karboxylových kyselin môžeme zaradiť: acetanhydrid alanin octan vápenatý benzoylchlorid octan etylový acetylchlorid kyselinu pyrohroznovú acetamid.
Jeden mol vnútorného anhydridu pripravíme: z 2 mol kyseliny octovej z 2 mol kyseliny maleinovej z 1 mol kyseliny ftalovej z 1 mol kyseliny jantárovej z 1 mol kyseliny fumarovej z 2 mol kyseliny mravčej z 1 mol kyseliny salicylovej z 1 mol kyseliny adipovej.
OOC-CH(OH)-CH-COO je: malonat malcinat malát butyrat malonyl glutaryl sukcinyl oxalyl.
Etylacetát môžeme pripravit reakciou etylalkoholu: s CH3-COOH s acetylchloridom s CH3-CO-O-COCH3 s CH3-CO-CI s CH3-CO-O-CH2-CH3 s CH2=CH-COOH s kyselinou etánovou s kyselinou octovou.
Funkčné deriváty karboxylových kyselin: sa odvodzujú náhradou atómu vodika v uhľovodikovom reťazci kyseliny iným atómom alebo skupinou atomov sa odvodzujú napr. náhradou protónu v karboxylovej skupine katiónom kovu sa odvodzujú napr. náhradou hydroxylovej skupiny karboxylu inou skupinou atómov sa odvodzujú náhradou celej karboxylovej skupiny inou skupinou atómov sú napr. soli a anhydridy karboxylových kyselin sú napr. alanin, valin, serin sú napr. estery a halogenidy karboxylových kyselin sú napr. hydroxykyseliny a oxokyseliny.
Zlúčenina je derivát kyseliny močovej guanidin guanin guanozin iminomočovina močovina diamid kyseliny uhličitej fosgén.
Report abuse Consent Terms of use