option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Organicka chémia-122-142

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Organicka chémia-122-142

Description:
Organická chemia-nazvoslovie, izomeria, základné typy zlúčenin..

Creation Date: 2020/09/02

Category: Others

Number of questions: 20

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Zlúčenina vzorce CH3-CO-CH2-CO-O-CH2-CH3 patrí medzi. anhydridy kyselín. estery. ethery. acetaly.

Určte názov vzorca. acetyl(fenyl)ether. fenyl-acetát. methyl-benzoát. fenyl(methyl)ketón.

otázka 125. acetaly. anhydridy kyselín. estery. diketony.

Otázka 126. butándiová kyselina. butan-1,4-diol. butandial. maleinová kyselina.

Vyhľadajte medzi nabídnutými skupinu zlúčenín, ktoré lze pomerne snadno hydrolyticky štiepiť (obyvkle zahriatím v prítomnosti kyslého katalyzátora). dialkyldisulfidy. amidy. ethery. karboxylové kyseliny.

Vyhľadajte nesprávne tvrdenie o amidoch: amidy. sú výrazneji bázické než amíny. kyslou hydrolýzou poskytnou amonnu sol kyseliny. vznikajú téže acyláciou aminov. mohou obsahovať i seskupení -CO-NH-CO-. žiadna z nabídnutých odpovedí nevyhovuje otázke, všetky su správne.

Ktorá z uvedených kyselín patrí medzi hydroxyderiváty karboxylových kyslín? Kyselina. fumarová. olejová. ftalová. akrylová. e.

Určte zlúčeninu, ktorá nie je hydroxyderivátom karboxylovej kyseliny:kyselina. salicylová. citrónová. ftalová. jablčná. žiadna odpoveď nevyhovuje, všetky uvedené sú hydroxyderiváty kyselín.

Ktorý zlúčenina vznikne dehydrogenáciou kyseliny mliečnej?. maleinová kyselina. malónova kyselina. aceton. pyrohroznová.

Vyberte správny výrok o hydroxyderivátoch karboxyl. kys.: Z hydroxykyselín môžu vznikať estery. jen zcela výnimočne. v reakcii jak s kyselinami tak aj s alkoholy. pouze v reakcii s alkoholy. pouze v reakcii s kyselinami.

Určte sumárny(molekulový) vzorec salicylovej kyseliny: C9H8O4. C8H6O4. C7H6O3. C7H6O2.

Určte zlúčeninu s ktorou salycilová kyselina nemôže vytvoriť ester. sekundárny alkohol. karboxylová kyselina. kyselina sírová. fenol. žiadna odpoveď nevyhovuje, ester vytvorí se všemi uvedenými.

Ktorá zlúčenina vznikne dehydrogenáciou jablčnej kyseliny? Kyselina. meleinová. janátorova. acetooctová. oxaloctová.

Ktorá zlúčenina vznikne ako bezprostredný produkt oxidácie mliečnej kyseliny?. 2-hydroxypropanal. 2-hydroxypropánová kyselina. 2-oxopropánová kyselina. acetoctová kyselina.

Vyberte triviálny názov zlúčeniny znázornené vzorcom CH3-CO-CH2-COOH. jablčnená kyselina. pyrohroznová. oxaloctová. acetoctová.

Určte medzi nabídnutými tu kyselinu, jejímž funčným derivátom je močovina: šťavelová kyselina. mravčia. močová. H2CO3.

ozázka 139. benzen-1,2-diol a močovina. ftalamová kyselina. benzén-1,2-dikarboxylová kyselina a NH3. 1,3-dihydroxyisoindolin.

Vyberte kyselinu, ktorá má chirálnu molekulu a javí preto optickou otáčivosť: citronová kyselina. salicylová. jablčná. pyrohroznová.

Určte názov kyseliny COOH-CH2-CH(OH)-COOH. mliečna. oxaloctová. acetoctová. vinná. e.

Vyberte názov skupiny látok, ktoré vznikajú dehydratáciou amidov karboxylových kyselín: azozlúčeniny. aminy alebo amoniak. nitrily. aminokyseliny.

Report abuse