option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Organická chémia 4

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Organická chémia 4

Description:
Kyslíkaté deriváty 3

Creation Date: 2021/04/04

Category: Others

Number of questions: 79

Rating:(1)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Kyselina glyoxylová. je to kyselina oxoetánová. pripravuje sa oxidáciou kyseliny hydroxyoctovej. jej oxidáciou môže vzniknúť kyselina šťaveľová. všetky odpovede sú správne.

Kyselina acetylsalicylová je produktom. reakcie kyseliny salicylovej a acetónu. nitrácie kyseliny salicylovej. esterifikácie kyseliny salicylovej s kyselinou etánovou. ani jedna odpoveď nie je správna.

o kyselie 2-hydroxy-1,2,3-propántrikarboxylovej platí. vzniká v procese katabolizmu indolu. je metabolitom, ktorý vzniká v procese glykolýzy. zabraňuje zrážaniu krvi tým, že viaže katióny vápnika, ktoré sú pre zrážanie krvi nevyhnutné. ani jedna odpoved nie je správna.

oxidáciou kyseliny 3-hydroxymaslovej dostaneme. 2-propanol. propanol. acetón. inú látku ako je uvedené.

benzylalkohol. po redukcii dáva toluén. oxidáciou vzniká kyselina benzoová. je acyl kyseliny benzoovej. platí a aj b.

reakcia jódetánu s NaOH pri ktorej vzniká etanol je. nukleofilná substitúcia. elektrofilná substitucia. eliminácia. adícia.

reakcia jódetánu s etoxidom sodným, pri ktorej vzniká dietyléter je. elektrofilná substitúcia. eliminácia. adícia. nukleofilná substitúcia.

o kyseline šťaveľovej platí. je monoaminodikarboxylová kyselina. používa sa ako štandarda v odmernej analýze. je to jedovatá látka. platí odpoveď b aj c.

správne tvrdenie o kyseline maleínovej. je to trans-buténdiová kyselina. je to trans-butándiová kyselina. je to kyselina butánová. používa sa na prípravu nenasýtených polyesterových živíc.

správne tvrdenie o kyseline adipovej. je monoaminodikarboxylová kyselina. je diaminomonokarboxylová kyselina. zahrievaním sa mení na cyklopentanón. ani jedna odpoveď nie je správna.

pravdivé tvrdenie o kyseline palmitovej. jej rozpustnosť vo vode sa zvýši pridaním NaOH v dôsledku vzniku esteru. jej rozpustnosť vo vode sa zvýši pridaním NaOH, pretože v alkoalickom prostredí je menšia ionizácia. jej rozpustnosť vo vode sa zvýši pridaním NaOH v dôsledku vzniku soli. ani jedna odpoveď nie je správna.

k esterifikačným reakciám môže patriť reakcia. karboxylovej kyseliny s metanalom. alkoholu s aldehydom. 2 molekúl aldehydu v kyslom prostredí. kyseliny etánovej s kyselinou salicylovou.

acylpyrín je. etylester kyseliny octovej. ester kyseliny octovej a salicylovej. ester kyseliny salicylovej a etanolu. derivát kyseliny sulfosalicylovej.

Kyselina acetylsalicylová je. aminokyselina. hydroxykyselina. ester kyseliny propánovej. nič z uvedeného.

zlúčenina HCOOCH3 vznikla reakciou. formaldehydu a metanolu. metanolu a kyseliny metanovej. metanolu a metylalkoholu. oxidáciou kyseliny hydroxyocotvej.

etylacetát patrí medzi. soli. anhydridy. estery. substitučný derivát kyseliny octovej.

šťaveľan bárnatý má vzorec. HOOC-COOBa. BaOOC-COOBa. (COO)2Ba. (CO)2Ba.

o akrylonitrile neplatí. je to jedovatá zlúčenina. má vzorec CH2=CH-NH. vzniká dehydratáciou amidu kyseliny akrylovej. má štruktúru CH3-CH=CH-CN.

V lekárstve sa používa. CH3COONa. (CH3COO)3Fe. (CH3COO)3Al. (CH3COO)2Ca.

zlúčenina NH2-CO-NH2 patrí. amidu kyseliny uhličitej. soli kyseliny močovej. diamidu kyseliny uhličitej. nevyjadruje ani jednu z uvedených.

nesprávne tvrdenie o kyseline šťaveľovej. vzniká oxidáciou etántiolu. používa sa v odmernej analýze. redukciou vzniká hydroxyetanall. v reakcii s KMnO4 vystupuje ako redukovadlo.

pri esterifikácii karboxylových kyselín možno výťažok esteru zvýšiť. odoberaním alkoholu z reakčnej zmesi. odoberaním karboxylovej kyseliny z reakčnej zmesi. odoberaním vody z reakčnej zmesi. všetkými spôsobmi.

látky typu R-C=-N vznikajú. reakciou kyseliny a amoniaku. dehydratáciou amidov. dehydratáciou nitridov. dehydrogenáciou nitrozlúčenín.

zlúčenina COCl2. je derivát kyseliny močovej. je bojová látka fosgén. je to izomér močoviny. ani jedna odpoveď nie je správna.

KOOC-CHOH-CHOHCOONa. je zložkou Fehlingovho činidla. je sodnodraselná soľ kseliny vínnej. platí a aj b. neplatí ani a ani b.

zlúčenina CH3CH2-O-CO-CH3. vznikla kondenzáciou kyseliny octovej a etanolu. je octan etylnatý. je ester kyseliny octovej. všetky odpovede sú správne.

zlúčenina C6H5CO-O-CH2CH3. vznikla z fenolu a kyseliny octovej. vznikla z kyseliny benzoovej a etanolu. je to benzoan etylnatý. odpovede b aj c sú správne.

zlúčeniny typu R-C=-N vznikajú. pôsobením amoniaku na karboxylové kyseliny. dehydratáciou amidov kyselín. hydrolýzou nitridov. dehydrogenáciou nitrozlúčenín.

zlúčenina CH3-CH2-CH2-CO-O-CH3. dáva po hydrolýze kyselinu propánovú. obsahuje zvyšok metanolu. vzniká elektrofilnou substituciou. všetky sú správne.

HOOC-CH2-CO-CH3 je kyselina. oxaloctová. acetoctová. 2-oxobutánová. oxoetánová.

látkové množstvo 1mol Ba(OH)2 môže neutralizovať. 1 mol kyseliny benzoovej. 1 mol kyseliny ftalovej. 1 mol kyseliny citrónovej. 1 mol kyseliny octovej.

acetón z kyseliny acetoctovej vzniká. oxidáciou. redukciou. dekarboxyláciou. dehydrogenáciou.

N aneutralizáciu 1 molu kyseliny jantárovej treba. 1 mol KOH. 1 mol Ca(OH)2. 1/2 molu Ca(OH)2. 2 moly Ba(OH)2.

2 moly kyseliny malonovej zreagujú bez zvyšku s. 1 molom NaOH. 2 molmi Ca(OH)2. 3 molmi LiOH. 1/2 molu Ba(OH)2.

kyselina akrylová vzniká. redukciou CH2=CH-CHO. oxidáciou CH2=CH-CH2-OH. oxidáciou CH3-CH2-CHO. redukciou HOOC-CH=CH-COOH.

vodný roztok octanu sodného má podobnú reakciu ako. Na2SO4. Na2CO3. NaClO4. KCl.

ktorá kyselina je najlepšie disociovaná v rovnakej koncentrácii. kyselina mravčia. kyselina maslová. kyselina dichlóroctová. kyselina octová.

kyselina glyoxylová môže vzniknúť. dehydrogenáciou kyseliny hydroxyoctovej. postupnou oxidáciou etándiolu. platí a aj b. neplatí ani a ani b.

adíciou vody na kyselinu akrylovú vzniká. kyselina mliečna. kyselina jablčná. kyselina hydroxymaslová. kyselina hydroxybutánová.

anhydrid kyseliny ftalovej sa dá pripraviť. oxidáciou naftalénu. oxidáciou 1,2-dimetylbenzénu. dehydratáciou kyseliny ftalovej. všetkými spôsobmi.

na prípravu etylacetátu možno použiť. kyselinu propionovu. acetylchlorid. metanol. nič z uvedeného.

hydrolýzou CH3CH2-COO-CH3 vzniká. etanol. kyselina octová. kyselina propánová. propanol.

dekarboxyláciou kyseliny octovej vzniká. oxid uhličitý. metán. platí a aj b. metanol.

medzi vlastnosti karboxylových kyselín patria. ľahko sa oxidujú. esterifikáciou sa uvoľní voda a éter. môžu vstupovať do dehydratačných reakcií. ich vápenaté soli sú mazľavé mydlá.

zlúčenina CH3-CH2-CO-O-CO-CH2-CH3 je. poloacetál. ester. anhydrid. aldol.

opakom esterifikácie je. hydratácia. hydrolýza. hydrogenácia. dehydratácia.

o acetanhydride platí. vzniká dehydratáciou 1 molekuly kyseliny octovej. vzniká hyratáciou kyseliny etanovej. pôsobením alkoholu z neho vzniká ester. vzniká dehydratáciou acetamidu.

reakciou acetylchloridu s alkoholom môže vzniknúť. éter. anhydrid. ester. alkoxoniová soľ.

dekarboxyláciou kyseliny malonovej vznikne. kyselina propanová. kyselina propionová. kyselina octová. kyselina mravčia.

zlúčenina CH3-CH(OH)-COOH vzniká. redukciou kyseliny oxaloctovej. oxidáciou kyseliny pyrohroznovej. dekarboxyláciou kyseliny jantárovej. adíciou vody na kyselinu fumárovú a následnou dekarboxyláciou.

kyselina hydroxyoctová úplne zoxiduje na. HOOC-COH. HOOC-CO-COOH. kyselinu šťaveľovú. kyselinu pyrohroznovú.

Amidy. sú substitučné deriváty karboxylových kyselín. sú to soli karboxylovch kyselín. sú to funkčné deriváty karboxylových kyselín. neplatí nič z uvedeného.

rovnica dekarboxylácie kyseliny malónovej. HOOC-CH=CH-COOH => CH2=CH-COOH+CO2. HOOC-CH2-COOH => CH3COOH + CO2. CH3CH2CH2COOH é> CH3CH2CH2CH3 + CO2. HOOC-CH2CH2COOH => CH3-CH2-COOH + CO2.

medzi opticky aktívne kyseliny patrí. kyselina citrónová. kyselina maleinova. kyselina jablčná. kyselina fumarova.

správne poradie sily kyselín od najsilnejšej ku najslabšej. 1. trichlóroctová 2. dvachlóroctová 3. propánová 4. octová. 1. octová 2. propánová 3. trichlóroctová 4. chlóroctová. 1. propánová 2. trichlóroctová 3. chlóroctová 4. octová. 1. trichlóroctová 2. dvachlóroctová 3. octová 4. propánová.

betaínovú formu môže vytvárať. kyselina salicylová. kyselina jablčná. kyselina trichlóroctová. kyselina 2-aminopropánová.

ktorá z kyselín je najkyslejšia. kyselina B-chlórmaslová. kyselina A-chlórmaslová. kyselina C-chlórmaslová. všetky sú rovnako kyslé.

medzi substitučné deriváty karboxylových kyselín nepatrí. alanín. acetylchlorid. kyselina acetoctová. kyselina glyoxylová.

kyselina glyoxylová. je funkčný derivát karboxylovej kyseliny. vtniká oxidáciou kyseliny hydroxyoctovej. vytvára optické izoméry. všetky odpovede sú správne.

kyselina 3-oxobutánová. je funkčný derivát karboxylovej kyseliny. vytvára optické izoméry. dekarboxyluje sa na aceton. ani jedna odpoveď nie je správna.

kyselina jantarová sa premiena. hydrogenáciou na kyselinu akrylovú. dekarboxyláciou na kyselinu propánovú. redukciou na kyselinu šťaveľovú. nič z uvedeného.

kyselina citrónová. je opticky aktívna kyselina. je trikarboxylová kyselina. využíva sa na zrážanie krvi. všetky odpovede sú správne.

medzi hydroxykyseliny nepatrí. kyselina citrónová. kyselina oxalová. kyselina mezovínna. kyselina salicylová.

medzi oxokyseliny nepatrí. kyselina pyrohroznová. kyselina acetylsalicylová. kyselina acetoctová. kyselina oxaloctová.

medzi substitučné deriváty karboxylových kyselín nepatrí. kyselina citrónová. kyselina ftalová. kyselina trichlóroctová. alanín.

medzi aminoderiváty karboxylových kyselín nepatrí. kyselina asparágová. valín. kyselina glutámová. kyselina pikrová.

o kyseline glutámovej platí. pri pH = 10 sa pohybuje ku katóde. pri pH=7 sa pohybuje ku katóde. pri pH=11 sa pohybuje ku anóde. pri pH=13 je v izoelektrickom bode.

o aminokyselinách platí. sú to funkčné deriváty karboxylových kyselín. v izoelektrickom bode sa monoaminodikarboxylové kyseliny pohybujú ku katóde. zabraňujú zrážaniu krvi. majú vysoký bod topenia.

o oxokyselinách platí. ich hydrogenáciou vznikajú nenasýtené kyseliny. reakciou s CO2 poskytujú dikarboxylové kyseliny. sú substitučné deriváty karboxylových kyselín. redukciou s vodíkom sa ich molekula štiepi v mieste ketoskupiny.

kyselina A-aminopropionová. môže sa vyskytovať iba vo forme D-izoméru. môže sa vyskytovať len vo forme L-izoméru. môže sa vyskytovať vo forme L- aj D- izoméru. ani jedna odpoveď nie je správna.

benzoyl je. väzbová skupina odvodená od benzénu. väzbová skupina odvodená od toluénu. acyl kyseliny benzoovej. nič z uvedeného.

pomocou mezomérneho efektu možno vysvetliť. zvýšenú kyslosť halogénkyselín. zvýšenú kyslosť fenolov v porovnaní s alkoholmi. platí a aj b. neplatí ani a ani b.

2-propanol je. produkt redukcie kyseliny 2-oxopropánovej. produkt oxidácie kyseliny propánovej. produkt redukcie acetónu. ani jedna odpoveď nie je správna.

pravdivé tvrdenie o Fehlingovom roztoku. používa sa na dôkaz lipidov v krvi. jeho zložkou je síran vápenatý a vínan sodno-draselný. jeho zložkou je síran meďnatý a vínan sodno-draselný. používa sa na dôkaz ketolátok v moči.

zlúčenina CH3-O-SO3H je. éter. éter kyseliny sulfónovej. ester kyseliny sírovej. ester kyseliny siričitej.

zlúčenina CH3-CH2-CH2-CO-O-CH3. vznikla nukleofilnou substitúciou. nemá v molekule zvyšok kyseliny etánovej. karbonylový uhlík patrí kyseline maslovej. vyhovuje všetkým uvedeným možnostiam.

reakciou etanolu a kyseliny etánovej vznikne. dietyléter. anhydrid kyseliny octovej. etylester kyseliny octovej. nič z uvedeného.

reakcia R-CO-O-R + KOH => RCOOK + R-OH je. eliminačná reakcia. esterifikačná reakcia. alkalická hydrolýza. oxidoredukčná reakcia.

nesprávne tvrdenie : anhydrid kyseliny maleinovej sa pripravuje oxidáciou benzénu. anhydrid kyseliny ftalovej sa pripravuje oxidáciou naftalénu. anhydrid kyseliny ftalovej sa pripravuje oxidáciou p-xylénu. anhydrid kyseliny ftalovej sa pripravuje jej dehydratáciou.

Report abuse