option
Questions
ayuda
daypo
search.php
ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ON Otázky biopolymery
COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Otázky biopolymery

Description:
mhmkbizfizcv

Author:
AVATAR
kvkhvkhv kh
Other tests from this author

Creation Date:
10/04/2024

Category: Others

Number of questions: 26
Share the Test:
New CommentNuevo Comentario
No comments about this test.
Content:
Co je na obrázku? Jaké báze zde párují? Guanin a imino tautomer Cytosinu. Protonovaný Adenin a imino Cytosin. Adenin a imino tautomer Uracilu. Keto forma Adeninu a Cytosinu. Deprotonovaný Adenin a Thymin. Adenin a imino tautomer Cytosinu. Guanin a keto tautomer Cytosinu. Guanin a enol tautomer Cytosinu. Imino tautomer Adeninu a Cytosin. Adenin a Inosin.
Co je na obrázku? Možné párování enol-formy thyminu a keto-formy guaninu. Běžné párování thyminu a guaninu. Hoogsteenovo párování bází. Párování, které může vést k mutaci v DNA. Párování bází typu "wobble". Párování imino formy cytosinu a adeninu. Běžné párování thyminu adeninu. .
Co je na obrázku? Atypické párování Guaninu s Uracilem. Párování běžné v Z-DNA. Atypické párování Adeninu s Thyminem. Párování v dsRNA vynucující rotaci pyrimidunu okolo glykosidické vazby Párování v DNA vynucující vzácnou rotaci purinu okolo glykosidické vazby. Struktura nacházená v telomerách. Atypické párování Adeninu s Uracilem. Běžné párování Adeninu s Uracilem.
Co je na obrázku? Atypické párování Adenin-Cytosin. Typické párování Guanin-Cytosin. Hoogsteenovo párování Guanin-Uracil. Typické párování Adenin-Thymin. Atypické párování Guanin-Thymin. Hoogsteenovo párování Guanin-Cytosin.
Co je na obrázku? Cytosin a Uracil. Párování bází nacházené např. v tRNA a mRNA. Párování bází typu "wobble". Guanin a Cytosin. Inosin a Cytosin. Inosin a Adenin. Inosin a Uracil. Hoogsteenovo párování bází. Párování typické pro DNA.
Co platí o nejčastějších dimerech thyminu? Fixují k sobě antiparalelní řetězce DNA. Vznikají při expozici DNA UV záření. Vznikají při expozici DNA záření o vlnové délce 550 nm. Často obsahují cyklobutanový kruh. Patrně vynucují v DNA konformaci B. V RNA jsou vzácné kvůli jejich odbourávání nukleofilním atakem 2' OH skupiny. V konformaci A je nenacházíme. Zabraňují replikaci.
Pro velký žlábek v dvoujšroubovici DNA platí: Je definován polohou atomů fosforu a uhlíku. Je vždy snáze dostupný pro DNA-vazebné proteiny. Váže iont Ethidia. Je vymezen polohou atomů C1'- osou šroubovice - C1'. Váže molekulu DAPI. V konformaci B do něj míří skupiny z uhlíku C4 pyrimidinů. V konformaci B do něj míří skupiny z uhlíku C6 purinů.
Na obrázku je difraktogram paprsků X. O jaký vzorek se jednalo? Co dále platí? Uprostřed (kde nám chybí data) by byla informace o nejjemnějších strukturních detailech. Vzorkem byly krystaly RNA. Velké skvrny nahoře a dole odpovídají nejbližším opakujícím se atomům - asi 340 pm od sebe. Velké skvrny nahoře a dole odpovídají difrakci na molekulách vody - ledu. Na vzorku, který byl analyzován, dochází k rozptylu hlavně na těžkých jádrech atomů fosforu. Vzorek byl heterogenní, nejednalo se tedy o krystal. Skvrny okolo středu do tvaru písmene X značí, že se jedná o spirálovitou molekulu. Vzorkem byla vodorovně uspořádaná vlákna DNA v konformaci B. Paprsky X jsou rozptylovány hlavně lehkými jádry atomů vodíku. Čím jsou skvrny od sebe vzdálenější, tím dále od sebe jsou i atomy, ze kterých se paprsky rozptylovaly.
Která ze zobrazených bází je Guanin? A B C D E F G H.
V oblastech DNA bohatých na A-T páry platí: Adenina a Thymin zde mohou vytvářet vodíkové můstky v jednom vlákně. Adenina a Thymin zde vytvářejí kvadruplex. Může zde snadno docházet k ohybu obou vláken. Rozplétají se zde částečně antiparalelní vlákna. DNA-vazebné proteiny sem mohou velmi těžko nasedat. Tyto sekvence nikdy nenacházíme v regulačních částech genů. Objevuje se zde někdy změna konformace B-DNA a A-DNA.
Která tvrzení o kyselině trihydrogenfosforečné jsou správná? Nikdy se nevyskytuje v proteinech. V dvojvláknové DNA je chráněna před molekulami vody díky "stacking" interakcím. Je přítomna v DNA i RNA. Její molekula má tvar téměř pravidelného čtyřstěnu. V RNA se většinou váže na C2' uhlík V DNA se váže také na C3' uhlík. Ve vodě disociuje a pak nese záporný náboj. Její molekula má tvar téměř pravidelného trojbokého jehlanu. V DNA váže glykosidickou vazbou dusíkaté báze.
Co se může stát s purinovou bází v DNA, když je methylována v pozici N7? Methylová skupina se snadno schová dovnitř šroubovice. Báze začne párovat s 5'-methylcytosinem. Báze vynutí ve svém okolí konformaci Z. Například u thyminu vždy vyvolá tvorbu thyminového dimeru. Často dojde k depurinaci. Může dojít k její odštěpení z deoxyribosy.
Co platí o molekule kyseliny difosforečné? Vzniká při štěpení restrikčními enzymy používanými v laboratoři. Je součástí pyrolysinu. Spoluutváří cukr-fosfátovou kostru nukleových kyselin. Vykazuje "pnutí" kvůli blízkým atomům kyslíku. Je částí DNA, váže se na 3' a 5' konce nukleosidů. Má lomený tvar s atomem fosfátu uprostřed. Má pKa asi 10. Má tvar trojboké pyramidy.
Co platí o nejčastějších RNA vlásenkách (viz moodle)? Kromě centrální části jsou tvořeny téměř pravidelným palindromem. Jsou tvořeny např. sekvencí GGACGGCGGUCC. Obsahují vždy alespoň 5 nespárovaných bazí. Zaujímají částečně konformaci podobnou A-DNA. Jsou tvořeny např. sekvencí UGACUUAAGUCA. Mohou v centrální části vytvářet interakci U-G. Jsou tvořeny např. sekvencí GGACUUCGGUCC. Mohou být stabilizovány také vodíkovým můstkem mezi cytosinem a fosfátem. Jsou tvořeny např. sekvencí AAACUUAAGUCC.
Jaký typ "stacking" interakce se nejvíce uplatňuje v dvoušroubovici DNA mezi patry bází? A B C D.
Co platí o N-glykosidické vazbě v DNA? Cytosin je vždy v konfiguraci syn. V Z-DNA se střídá anti-syn-anti-syn konfigurace v jednom vlákně. V B-DNA bývá purin v konfiguraci syn a pyrimidin v anti. Báze je vždy v konfiguraci anti. Báze je vždy v konfiguraci syn. Adenin je prakticky vždy v konfiguraci anti.
Co platí pro dvě molekuly, které jsou v prostoru vůči sobě náhodně orientované? Uvažujme podélné osy obou molekul. S největší pravděpodobností jsou k sobě na kolmo (pod úhlem 90°). Nejčastěji budou k sobě orientovány pod takzvaným magickým úhlem. Nejsou k sobě nijak vázány, tedy budou zaujímat zcela libovolné úhly se stejnou pravděpodobností. Skoro nikdy nebudou rovnoběžně. Pokud je nalezneme častěji pod úhlem 20°, než pod úhlem 40°, pak spolu asi nějak interagují. .
Gelová elektroforéza proteinů s použitím SDS (SDS-PAGE). Co platí? SDS většinou naruší proteinové komplexy. SDS proteinům uděluje rovnoměrný kladný náboj. Rozdělujie proteiny hlavně podle jejich tvaru. Rozdělujie proteiny hlavně podle jejich náboje. Rozdělujie proteiny podle počtu podjednotek. Rozdělujie proteiny hlavně podle molekulové hmotnosti. Většinou se při (před) ní proteiny denaturují. Využívá gelu z mořských řas Rozdělujie proteiny podle posttranslačních modifikací.
Co je to genetický kód a co pro něj platí? Některé aminokyseliny jsou kódovány více různými kodóny. V buňce je přesně 20 různých tRNA. Kóduje pořadí genů v molekule DNA. Je prakticky stejný u všech organizmů. Občas jej ovlivňuje interakce hypoxantinu s jinými bázemi. Každý organizmus má jiný genetický kód. Je to sekvence nukleotidů v molekule mRNA. V buňce je 64 různých tRNA Jeho realizace je zajišťována molekulami tRNA. Jsou to pravidla, kterými je sekvenci tripletů nukleotidů přiřazována sekvence aminokyselin. .
: DNA a RNA se chovají v bazickém prostřeí rozdílně. Jak? Proč? Dvouřetězcové uspořádání chrání DNA před degradac DNA se degraduje na směs cyklických nukleotidů. DNA je kyselejší a proto snáz odolává hydroxidům. RNA se degraduje na cyklické nukleotidy a nakonec i na lineární. DNA se v hydroxidech vždy depurinuje. 2'-OH skupina na RNA vyvolává štěpení cukr-fosfátové kostry. 3'-OH skupina na DNA zajišťuje stabilitu vlákna. Methylovaná DNA je ze všech forem DNA a RNA nejméně odolná.
Které ze zobrazených bází jsou velmi běžné (>15%) v DNA? A B C D E F G H.
Co je zobrazeno v grafu? Co dále nejspíš platí? Jde o spektrum cirkulárního dichroismu různých proteinů. Na svislé ose je intenzita fluorescence. "1" odpovídá alfa-helixu. "2" odpovídá beta-vláknu. "1" odpovídá denaturovanému proteinu. Je zde zobrazena křivka tání různě dlouhých DNA molekul. Jde o NMR spektrum rRNA, tRNA a proteinu. "3" odpovídá denaturovanému proteinu. Jde o fluorescenci proteinů. Na svislé ose je podíl absorbance a transmitance.
Co je na obrázku? Co dále platí? Dusíkatá báze je vázána C-glykosidickou vazbou. Molekulu najdeme běžně v DNA. Jde o součást tRNA. Jedná se o nukleosid. Tato látka vzniká nejčastěji při degradaci DNA Součástí molekuly je deoxyribosa. Molekulu najdeme někdy v rRNA. Na obrázku je pseudouridin. Součástí molekuly je uracil. Dusíkatá báze je vázána N-glykosidickou vazbou.
Co je na obrázku? A co dále platí? Tato molekula se váže methylovou skupinou na deoxyribosu. Cytosin 2-Methylpyrimidine-3,5(1H,4H)-dione Pyrimidinová báze. Adenin Kdyby byla místo jedné keto skupiny amino skupina, byl by to Uracil. Uracil Kdyby nebyla báze methylována, byl by to Cytosin. Thymin 5-Methylpyrimidine-2,4(1H,3H)-dione.
Prohlédněte si shora molekulu DNA. Co pro ni platí? Cukry zde mají kofiguraci C3'-endo Jde nejspíš o konformaci B. Glykosidická vazba je zde vždy v poloze syn. Cukry zde mají kofiguraci C2'-endo Je to nejběžnější konfromace v aktivních buňkách. Tato konformace má patra bazí kolmá na osu dvoušroubovice. Molekula RNA by měla podobnou konformaci. Fosfátové skupiny míří do vnitřní dutiny. Jde nejspíš o konformaci A. Jde nejspíš o konformaci Z. .
Pro konformaci Z u nukleových kyselin platí: Je častá, pokud se v sekvenci opakuje GCGCGC. Je častá, pokud se v sekvenci opakuje GAGAGA. Jde o pravidelnou strukturu, ale dvě nad sebou ležící patra se vzájemně konformací nepodobají. Jde o strukturu, ve které jsou fosfátové skupiny velmi vzdálené, díky interakcím s kationty Jde o levotočivou dvoušroubovici. Je vyvolána vysokou koncentrací aniontů. Je častá, pokud se v sekvenci opakuje TATATA. Jde o pravotočivou dvoušroubovici. Střídají se v ní konfigurace syn a anti. Vazba proteinů ji vždy přeměňuje na konformaci B.
Report abuse