option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Publicistika 2022

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Publicistika 2022

Description:
prezentace 1-3

Creation Date: 2022/05/22

Category: Others

Number of questions: 111

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Priraď. Žurnalistika. Publicistika.

Žurnalistika sa delí na. zpravodajství. publicistiku. nedelí sa.

Priraď. Zpravodajství. Publicistika.

Vztah mezi zpravodajstvím a publicistikou. vztahem mezi faktem a názorem na něj. není tam žádnej vztah.

Priraď. Zpravodajství. Publicistika.

Vyber funkce publicistiky. informační. definiční. přesdvědčovací. získávácí. hodnotící. zábavná.

Priraď. Zpravodajství. Publicistika.

Co je to publicistický styl. specifický objektivní vyjadřovací styl. zobecněné a nadřazené označení pro všechny žurnalistické texty (verbální komunikáty). funkce informativní (zpravovací, sdělné, komunikační). funkce persvazivní. funkce působící. funkce ovlivňovací. specifický neobjektivní vyjadřovací styl.

Publicistický styl se dělí na. zpravodajský styl. analytický styl. beletristický styl.

Priraď. Zpravodajský štýl. Analytický styl. Beletristický styl.

Priraď. Zpravodajský štýl. Analytický styl. Beletristický styl.

Zpráva. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

krátká zpráva (noticka). Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

rozšířená zpráva mající v novinách charakter článku a blížící se novinářskému referátu (reportu). Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

oznámení. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

komuniké. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

reportáž. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

Úvodník. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

komentář. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

glosa. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

novinářský posudek. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

novinářská recenze. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

kritika. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

interview. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

projev. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

proslov. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

diskuse. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

debata. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

polemika. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

Novinářský fejeton. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

sloupek. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

črta. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

medailon. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

beletrizovaná reportáž. Zpravodajský styl. Analytický styl. Beletristický styl.

Co je to žánr. neurčité kategorie bez pevných hranic a jsou určeny především zažitými konvencemi. určité kategorie s pevnými hranicemi. Nad pojmem žánru stojí vyšší zobecňující kategorie, např. literárního druhu – lyrika, epika, drama. Pod pojmem žánru stojí nižší kategorie, např. literárního druhu – lyrika, epika, drama. často nahrazován termíny rubrika, formát, forma.

Kdo první užil slovo žánr v smyslu v jakém ho používame dnes. Nicolas Boileau-Despréaux. v díle L´art poétique. v r. 1674. v r. 1874. Nicola Boentrende. Marx Mestverde. v díle Poétique.

Co je to žánr. označení pro díla vyznačující se společnými námětovými, kompozičními či formovými znaky. literární druhy. kategorie značně obecné. určeny vesměs znaky konkrétními, historicky vzniklými a v čase proměnlivými. rozlišují se na žánrové typy nebo formy. epos, román, tragédie, komedie, óda, balada. mají vlastnosti značně volné. mají vlastnosti striktně vyžadované. daný stavbou a obsahem. očekávaným způsobem fungování a opakovaným výskytem textů s týmž souborem žánrotvorných vlastností.

Priraď. žánrové vlastnosti značně volné. žánrové vlastnosti striktně vyžadované.

Výraz žánr odkazuje v kontextu mediálních studií. k ustálenému, opakujícímu se typu či kategorii mediálních produktů vyznačujících se společnými rysy. k nestálému, neopakujícímu se typu kategorii mediálních produktů vyznačujících se společnými rysy. stabilizovaný textový vzorec s očekávaným uspořádáním. nestabilizovaný textový vzorec s očekávaným uspořádáním. není neměnná šablona pro zařazení, ale pouze pomocný model. je neměnná šablona pro zařazení.

Živý produktívny žánr. neustále znovu definuje sám sebe. mění svoje hranice a charakteristiky. má pevně dané svoje hranice a charakteristiky. je presne definovaný. objednávka, potřeba, na kterou každý žánr odpovídá je neměnná. objednávka, potřeba, na kterou každý žánr odpovídá se mění. Jednotlivé žánry tak představují určitá očekávání, která tvůrci naplňuj. je svým způsobem určitou dohodou mezi tvůrci a recipienty.

Čo nás zaujíma pri kategorizácií žánrov. Téma/obsah. Funkce. Forma. Stavba/kompozice. Jazyk a styl. členenie na odstavce. čas.

Publicistické žánry lze dělit do skupin podle několika různých úhlů pohledu. Nejčastější hlediska dělení jsou v zásadě dvojí: (priraď). ve větší či menší míře obsahují stanovisko autora nebo instituce, která materiál šíří. jsou s osobou autora významným způsobem spojeny. útvary založené na racionálních postupech. útvary založené na postupech emocionálních.

Jak se pozná publicistický článek?. má stálé místo a vychází pravidelně. je výrazně oddělen (čarou, rámečkem). je zvýrazněn (barevným podtiskem). je zřetelně označen (zarážkou, logem). má kurzívový titulek, popřípadě i text. začíná iniciálou místo domicilu. jméno, fotka, podpis autora (personalizace). nemá stálé místo a vychází nepravidelně. začíná domicilem. nemá kurzívový titulek.

Běžne užívané žánry v tisku. reportáž. rozhovor. feature. story. anketa. komentář. glosa. sloupek. recenze. fejeton.

Vzácne žánry v tisku. soudnička. rozhovor. feature. story. anketa. komentář. glosa. sloupek. recenze. fejeton.

Nové žánry a formáty v tisku. soudnička. editorial. feature. zápisník. anketa. longform. glosa. sloupek. recenze. fejeton.

Jediný publicistický deník. Deník N. Blesk. AHA!. Haló noviny.

Současné trendy v tisku. posun deníku k publicistice. vizualizace, příběhy. aktualizace, zprávy. posun deníku ke zpravodajství.

Priraď informace o současné publicistice v médiích. Lidové noviny. HN. MFD. Právo. prakticky všechny.

Specifický a nový útvar na české mediální scéně. Objev v Magazínu DNES. Objev v Magazínu HN. stal se v roce 1993. pŕestal vycházet v roce 2014. stále vychází.

online médiá - trend poslední doby. podcast. video. správa s nahrávkou čtenej verze (pro sluchovo postižené). živé vstupy.

Online media. bývají často propojena se sesterskými novinami/časopisy,. podobné publicistické rubriky jako v tištených. jiné publicistické rubriky než v tištěných.

Výrazným publicistickým prvkem v online médiích jsou. AV formáty. online formáty. posluchové formáty.

vyber AV formáty. rozhovory. diskuse. duely. reportáže. komentáře. recenze.

V audiovizuálních médiích publicistiku často představuje. formát. pořad. žánr. často bývá propojena se zpravodajstvím. často bývá propojena s pořady jiných (zábavných) formátů.

Které R/TV věnují publicistice největší prostor?. Nova. Prima. Impuls. Europa 2. Barrandov. Český rozhlas. Česká televize.

Priraď. Objev. Divoká kachna. Sloupek. 99 slov. rozhovory. Rozstřel.

Média poskytují publiku. hierarchizované zpravodajství, díky němuž vědí, co podstatného se děje, a mohou se rozhodovat. zábavu, která jim umožňuje příjemně trávit volný čas. názory na aktuální dění s nimiž se mohou ztotožnit nebo polemizovat,. názory na aktuální dění které jim pomáhají v orientaci a interpretaci dění. zábavu, na základe které so mohou vzdelávat. názory na aktuální dění s nimiž se ale nesmí ztotožnit jenom o nich polemizovat,. názory na aktuální dění které pomáha vláde v organizaci orientace a interpretace dění ve společnosti.

Role médií. opinion leader. opinion maker. institucionální názor. soukromý názor.

Oddělení faktu a názoru. Ve slušných médiích se informace a názory nepletou. Ve slušných médiích se informace prolínají s názory. Zpráva nemá obsahovat názor. Zpráva muže obsahovat názor. názor musí být jasně označen. názor nemusí být jasně označen, z textu je ale patrné že jde o názor.

Přístup k psaní názorů. Odborný úhel pohledu. obecný úhel pohledu. Profilace titulu. Osobní postoje.

Muže komentátor psát proti svému přesvedčení. ne, do tvorby názoru dává komentátor svůj vklad. ano, komentátor jenom analyzuje fakta, svuj osobní názor nevkladá.

Některá média i veřejně deklarují svoji názorovou či hodnotovou orientaci, kde býva vyjadřená. v názorových textech. na titulní stránce. na poslední stránce média.

Noviny: (Hodnotová orientace MF DNES na počátku 21. století (před vstupem do EU)). hájí svobodu individua proti jakékoli nezdůvodněné moci. hájí svobodu současné vlády proti jakékoli revolučné moci. podporují demokracii. odporují politický systém, který v médiu prosazují. jsou pro volný trh s minimem státních zásahů. jsou pro uzavřený trh, ale s minimem státních zásahů. podporují vstup republiky do EU.

Ve světě je běžné a tradiční mít rubriku, která je v novinách vnímána jako prostor pro redakční názor, jak se jmenuje. editorial. komentáře. názory. rozhovory.

Ještě na počátku třetího tisíciletí bylo zvykem označovat v českých novinách vybrané názory jak ?. stanovisko redakce. stanovisko redaktora. komentáře. sloupek.

Trendy v psaní názorů. 19. století. 20. století. Současné trendy.

Priraď komentátoře. HN. Aktuálne.cz. Respekt. MF Dnes. LN. Právo. Novinky.cz. Reflex. Echo24.cz/Týdeník Echo.

Priraď komentátoře. HN. Aktuálne.cz. Respekt. MF Dnes. LN. Právo. Novinky.cz. Reflex. Echo24.cz/Týdeník Echo.

Priraď komentátoře. HN. Aktuálne.cz. Respekt. MF Dnes. LN. Právo. Novinky.cz. Deník. Seznam Zprávy. Český rozhlas.

Priraď Komentátoře. HN. LN. ČR. Seznam Zprávy. Deník.

Komentátoři HN. Honzejk. Hrstková. Vainert. Kubita. Fendrych. Klimeš. Švehla. Tabery.

Komentátoři Aktuálně.cz. Honzejk. Hrstková. Vainert. Kubita. Fendrych. Klimeš. Švehla. Tabery.

Komentátoři Respekt. Honzejk. Hrstková. Vainert. Kubita. Fendrych. Klimeš. Švehla. Tabery.

Komentátoři MF Dnes. Honzejk. Korecký. Vainert. Kubita. Fendrych. Klimeš. Švehla. Tabery.

Komentátoři LN. Honzejk. Korecký. Vainert. Macháček. Hudema. Petráček. Zvěřina. Kamberský.

Komentátoři Práva. Honzejk. Korecký. Vainert. Macháček. Hudema. Petráček. Koukal. Kamberský.

Komentátoři Novinky.cz. Honzejk. Korecký. Vainert. Macháček. Hudema. Koukal. Mitrofanov. Kamberský.

Komentátoři Reflex. Pečinka. Steigerwald. Vainert. Macháček. Hudema. Koukal. Mitrofanov. Kamberský.

Komentátoři Echo24.cz/Týdeník Echo. Pečinka. Steigerwald. Kaiser. Weiss. Zlámalová. Koukal. Mitrofanov. Kamberský.

Komentátoři ČR. Pečinka. Steigerwald. Nováček. Slezák. Kubíčko. Koukal. Mitrofanov. Kamberský.

Komentátoři Seznam správy. Lipold. Šídlo. Čermák. Čaban. Kubíčko. Koukal. Mitrofanov. Kamberský.

Komentátoři Deník. Lipold. Šídlo. Čermák. Čaban. Kubíčko. Komárek. Perknerová. Palata.

Šéfkomentátor Deník. Lipold. Šídlo. Čermák. Čaban. Kubíčko. Komárek. Perknerová. Palata.

Šéfkomentátor Seznam zprávy. Lipold. Šídlo. Čermák. Čaban. Kubíčko. Komárek. Perknerová. Palata.

Psaní názoru. musím mít předem jasný názor. nemusím mít předem jasný názor. hledám postoje. pri výběre perspektivy volím pro nebo proti. pri výběre perspektivy volím zleva nebo zprava. pri výběre perspektivy volím racionálně nebo emocionálně. pri výběre perspektivy volím hlavní a vedlejší.

Psaní názoru postup práce. Seznámení se se situcí. Analýza stavu. Konstrukce názoru.

Vyber názorové žánry. komentář. úvodník/editorial. glosa. poznámka. diář. zápisník. glosář. reportáž. story. rozhovor.

když nejsme jednoznačně pro ani proti. Shrneme argumenty pro, Shrneme argumenty proti. Závěr? Za jakých podmínek se máme, za jakých ne... musíme si vybrat. záver chybí.

Co je hlavní názorový žánr?. komentář. úvodník. editorial. glosa.

Pravdivé tvrzení o komentáři. Jeho úkolem je sdělování stanovisek a názorů. Jeho úkolem je sdělování informací a souvislosti. Má pomáhat čtenáři při vytváření jeho vlastních názorů. Má pomáhat čtenáři při orientaci v záplavě informací. Vykládá svá stanoviska transparentně. Vykládá svá stanoviska netransparentně.

Obsah a funkce komentáře. Všímá si podstatných věcí, které zasahují do života čtenářů a ovlivňují jej. Všímá si menej podstatných věcí, které si čtenář bežně nevšimne. Velikost věcí, kterými se komentář zaobírá, odpovídá „velikosti“ média. Velikost věcí, kterými se komentář zaobírá, neodpovídá „velikosti“ média. má funkci přesvědčovací (persvazivní). má funkci získávací. má funkci zábavní. má funkci informační.

Jazyk. věcný, jednoznačný a přesný jazyk. beletristický jazyk. v zásadě vážný žánr,. v zásadě zábavný žánr,. muže obsahovat určité vylehčení a humor. nesmí obsahovat určité vylehčení a humor.

Komentář. má mít pointu. pointou je formulace vlastního postoje, názoru. pointou je súhrn informací. není možné uzavřít komentář otevřeným koncem. je možné uzavřít komentář otevřeným koncem. není možné skončit neurčitě: „čas ukáže“. je možné skončit neurčitě: „čas ukáže“. svůj postoj mužeme relativizovat: „ale mohlo by to být i opačně“. svůj postoj nemužeme relativizovat: „ale mohlo by to být i opačně“.

Kompozice komentáře. Expozice problému. Zdůvodnění názoru. silná formulce názoru.

Priraď. Komentár. úvodník. editorial.

Priraď. Komentár. úvodník. editorial.

Priraď. Komentár. úvodník. editorial.

Proměna úvodníku. V Lidových novinách první poloviny 20. stol. a nestranickém demokratickém tisku nebyl již úvodník stanoviskem politické strany nebo skupiny - stával se politickým komentářem. V Lidových novinách první poloviny 20. stol. a nestranickém demokratickém tisku nebyl již úvodník komentářem politické strany nebo skupiny - stával se politickým stanoviskem. Tradičně a vzhledem ke svému umístění na první stránce novin byl ovšem nadále označován jako úvodník. Tradičně a vzhledem ke svému umístění na první stránce novin byl ovšem nadále označován jako zahájení.

Jak se v zahraničí často pravidelná názorová rubrika na titulní straně označuje. úvodník. editorial.

Priraď. Komentár. úvodník. editorial.

Funkce editoriálu. navázání kontaktu se čtenářem,. představení obsahu vydání,. pohled do zákulisí a do procesu přípravy média,. prezentace postoje.

Editoriál. Cílem je posílení vazby a vztahu recipienta k médiu. variabilní Kompozice, jazyk a styl.

Audiovizuálné editoriály. Volejte řediteli -Železný - TV Nova. pořady Jaromíra Soukupa - TV Barrandov. Roztřel - Idnes.cz.

Glosa. zvláštní literární žánr. Drobný novinářský útvar. vyjadřuje se k aktuálním problémům, většinou s polemickým zaměřením a ambicemi hodnotit. Titulek bývá krátký, výstižný a poutavý. Titulek bývá dlouhý, výstižný a poutavý. při ztvárnění námětu se uplatňuje beletrizace,. musí mít jasný kontext a nesmí v ní scházet pointa. musí mít jasný kontext a nemusí mít pointu. velmi často zaměňována s poznámkou.

Glosa. žurnalistický druh se svérázným publicistickým akcentem. se odráží jediná otázka či problém a jehož řešení je pouze naznačeno, nikoli definitivně vyjasněno;. se odráží jediná otázka či problém a jehož řešení je definitivně vyjasněno;. autor komentuje, často ironicky, vzniklou situaci. autor nekomentuje vzniklou situaci. obsahuje konkrétní fakta i vztah autora k nim. neobsahuje vztah autora ke konkrétním faktum. patří k nejdrobnějším komentativním novinovým textům. bývá otiskována na tzv. názorových stránkách novin a časopisů.

Glosa. obvykle kratší. obvykle delší. specifický úhel pohledu. persvazivní f. získávací f. hodnoticí f. zábavná f. informační f. výraznější beletrizace, ironie a vtipnost. neobsahuje ironií a vtipnost.

Kompozice glosy. stavebně volnější než komentář. stavebně striktnejší než komentář. bližší fejetonu. bližší komentáru.

žánrovo nespecifické žánry. poznámka. glosa. krátky komentář. sloupek. entrefilet.

žánry přesahující k žánrovým formám fejetonu. poznámka. glosa. krátky komentář. sloupek. entrefilet.

Zápisník/diář. rubrika. žánr. slouží hlavně k pravidelnému (ale i dočasnému) komentování či glosování. odlehčené zprávy obsahující názor autora.

Report abuse