option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Sacharidy LF UK

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Sacharidy LF UK

Description:
Sacharidy

Creation Date: 2023/02/05

Category: Others

Number of questions: 40

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

1203 Pre dané monosacharidy platí. Xylóza je rozpustná vo vode. Glukóza je jediný zdroj energie pre erytrocyty. Glukóza je priestorový izomér manózy. Glukóza môže vznikat´ z AMK. Galaktózy môže byť súčasť lipidov. Fruktóza je monomér glykogénu. Galaktóza môže vznikať pôsobením hydroláz na škrob. Ribóza vzniká v priebehu glykolýzy.

1205 Galaktóza. Súčasť niektorých lipidov. Aldohexóza. Ketohexóza. Bezprostredný zdroj energie v erytrocytoch. Vo vode rozpustný sacharid. Sacharid vyskytujúci sa v ľudskom organizme. Mliečny cukor. Polyhydroxyaldehyd.

1209 O oxidácii a redukcii môžeme povedať. Sacharidy obsahujú funkčné skupiny, ktoré sú schopné oxidovať. Čiastočnou oxidáciou aldóz vznikajú aldónové kyseliny. Medzi produkty vznikajúce oxidáciou glukózy v tele človeka patrí aj kyselina mliečna. Oxidáciou aldóz účinkom silných oxidačnych činidiel vznikajú kyseliny urónové. Miernou oxidáciou pentóz vznikajú polyalkoholy. Oxidáciou fruktózy vzniká manitol. Hexitoly majú 6 opticky aktívnych izomérov. Arabitol vzniká redukciou pentózy.

1211. Uvedený štruktúrny vzorec prislúcha. Monosacharidu. a- anoméru. b-anoméru. D-fruktóze. Opticky neaktívnej forme glukózy. L-galaktóze. Redukujúcemu sacharidu. DL-glukóze.

1212. Vzorec patrí. Kyseline glukurónovej. Kys galaktónovej. Kys glukónovej. Kys glukárovej. Kys aldónovej. Kys aldárovej. Kys urónovej. Derivátu kyseliny vínnej.

1216. Zlúčenina so vzorcom. Polyhydroxyketón. Súčasť nukleotidov. D-fruktóza. L-fruktóza. Ketohexóza. Xylóza. D-deoxyribóza. Arabinóza.

1217. Pozitívnu reakciu s Fehlingovým činidlom dáva. Glukóza. Ribóza. Glykogén. Laktóza. Arabinóza. Galaktóza. Sladový cukor. Hroznový cukor.

Pre zradenie deoxyribózy do L alebo D radu je rozhodujúca. Konfigurácia na C2. Konfigurácia na C4. Konfigurácia na C3. Komfigurácia na C5. Súhlasná orientácia poloacetálového hydroxylu a hydroxylu na C2. Súhlasná orientácia poloacetálového hydroxylu a hydroxylu na C4. Možnosť alebo nemožnosť reakcie s kyselinou fosforečnou. Priestorové usporiadanie atómov na poslednom asymetrickom uhlíku.

1224. Ak neznámy sacharid dáva pozitívnu tamolovú reakciu, pozitívnu nitrochrómovú a Selivanovu reakciu, môže ísť o. Arabinózu. Fruktózu. Celulózu. Glykogén. Ribózu. Levulózu. Hroznový cukor. Ovocný cukor.

1230. Galaktóza. Môže vytvárať cyklickú štruktúru. Je syntetizovaná z glukózy aj v bunkách ľudského tela. Je súčasťou molekuly maltózy. Je medziproduktom oxidácie glukózy za anaeróbnych podmienok. Obsahuje 2 oxoskupiny. Dáva pozitívnu Tollensovu reakciu. Oxiduje amoniakálny roztok AgNO3. Vzniká hydrolýzou laktózy.

1231. Súčasťou molekuly sacharózy je. Aldopentóza. Ketohexóza. Fosfoesterová väzba. Chemická väzba štiepená hydrolázami. Glykozidová väzba. Esterová väzba. Voľný poloacetálový hydroxyl. Väzba štiepená sacharázou.

1238. Sladový cukor. Maltáza. Substrát pre enzým amylázu. Produkt reakcie katalyzovanej amylázou. Glukopyranozyl-glukopyranóza. Kvasinkami skvasovaný. Medziprodukt trávenia škrobu. Produkt enzýmovej oxidácie manózy. Pre človeka nestráviteľný.

1243. Disacharidy. Sú sladkej chuti. Dobre sa rozpúšťajú vo vode. V tenkom čreve sa dobre resorbujú. Sú pektíny. Všetky sú redukujúce sacharidy. Dávajú pozitívnu reakciu s roztokom 1- naftolu. Dávajú pozitívnu nitrochrómovú reakciu. Sú hlavnou sacharidovou zložkou potravy u človeka.

1247. V živočíšnom organizme sa tvorí. Ribóza. Laktóza. Hemocelulóza. Celulóza. Glykogén. Škrob. Deoxyribóza. Arabinóza.

1256. Vzorec C12H22O11 môže patriť. Sacharóze. Galaktóze. Galaktopyranozyl-glukopyranóze. Produktu reakcie katalyzovanej pankreatickou amylázou. Celulóze. Redukujúcemu disacharidu. Produktu oxidácie aldohexóz. Produktu vznikajúcemu pôsobením amylázy na škrob.

1258. b-D-fruktofuranozyl-a-D-glukopyranozid je. Sacharid stráviteľný pre človeka. Neredukujúci disacharid. Maltóza. Laktóza. Produkt hydrolýzy škrobu. Produkt hydrolýzy glykogénu. Substrát pre amylázu. Substrát pre disacharidázu.

1261. Polysacharidy. Tvoria pravé roztoky. Vo vode neionizujú. Sú väčšinou vo vode nerozpustné. Sú štiepené transferázami. Sú sladkej chuti. Majú schopnosť redukovať roztok AgNO3. Rozkladajú sa hydrolyticky. V tenkom čreve sa resorbujú nezmenené.

1264. Škrob. Bežná súčasť potravy človeka. Zlúčenina dávajúca s jódom modré sfarbenie. Zlúčenina obsahujúca 1,6-glykozidové väzby. Štiepený slinnou amylázou. Polysacharid s lineárnou molekulou. Homopolysacharid. Hydrolyzovaný amylázou. Látka dávajúca pozitívnu Fehlingovu reakciu.

1267. Amylóza. Je lineárny polysacharid stočený do závitnice. Je zložka glykogénu. Obsahuje 1,4-glykozidové väzby. Má rozvetvený reťazec. Je enzým štiepiaci škrob. Je látka dávajúca pozitívnu reakciu s jódom. Je látka hydrolyzovateľná maltázou. Dáva pozitívnu Moliscjovu reakciu.

1268. Amylóza. Sa skladá z molekúl glukózy. Sa štiepi slinnou amylázou. Má reťazec stočený do skrutkovice. Dáva modeý komplex s roztokom I2. Dáva pozitívnu reakciu s Fehlingovým činidlom. Dáva negatívnu nitrochrómovú reakciu. Rozkladá sa pôsobením enzýmov pankreasu. Je zložka škrobu čiastočne rozpustná vo vode.

1269. Dextríny vznikajú. Čiastočnou hydrolýzou škrobu. Pôsobením sacharázy na glykogén. Esterifikáciou škrobu. Ako medziprodukty štiepenia glykogénu. Štiepením škrobu amylózou. Reakciou šlrobu a celulózy. Fosforyláciou glykogénu. Rozpúšťaním glykogénu vo vode.

1274. Glykogén. Je biely amorfný prášok. Je prítomný v bunkách PP svalu. Je zásobná látka. Je rozpustný vo vode. Sa jódom farbí na modro. Nachádza sa v bunkách pečene. Rozkladá sa v žalúdku pôsobením amylázy. V tenkom čreve sa štiepi pôsobením pankreatickej lipázy.

1286. Glykogén je. Redukujúci sacharid. Neredukujúci sacharid. Látka, ktorá dáva pozitívnu reakciu s Fehlingovým činidlom. Látka, ktorá dáva pozitívnu reakciu s Tollensovým činidlom. Bežná súčasť svalových buniek. Zásobná forma glukózy v ľudskom organizme. Zásobná látka v zrnách obilnín. Pre človeka nestráviteľný.

1162. Všeobecný vzorec (C6 H10 O5)n platí pre. Aldopentózy. Kyselinu glukurónovú. Disacharidy. Škrob. Aldónové kyseliny. Polysacharidy, ktorých monomérom je glukóza a galaktóza. Glykogén. Celulóza.

1163. Všeobecný vzorec C6 H12 O6 platí pre. Glukózu. Arabinózu. Kyselinu glukurónovú. Manózu. Ribózu. Aldohexózu. Ketohexózu. Galaktózu.

1167. Glukóza je. Zlúčenina rozpustná v polárnych rozpúšťadlách. Polyhydroxyaldehyd. Fyziologická súčasť krvnej plazmy. Možný substrát pre vznik glykozidov. Aldopentóza. Fyziologická súčasť moču. Elektrolyt. Metabolizovaná kvasinkami na etanol a oxid uhličitý.

1168. L(-)-glukóza. Obsahuje jednu aldehydovú skupinu. Obsahuje 1 ketónovú skupinu. Je pravotočivá. Je základný fyziologický sacharid ľudského organizmu. Je biela kryštalická látka sladkej chuti. Počaa cukrovky jej hladina v moči stúpa. Obsahuje 4 OH- skupiny. Obsahuje 10 atómov kyslíka.

1171. Ak do reakcie vstupuje glukóza a ATP, produktom reakcie môže byť. Glukóza-1-fosfát. Kyselina glukurónová. Kyselina glukónová. Glukóza-6-fosfát. Fruktóza-6-fosfát. Kyselina mliečna. Fosforečný ester glukózy. Medziprodukt glykolýzy.

1172. Z uvedených výrokov sú pre monosacharidy platné. Empirický vzorec väčšiny monosacharidov je CnH2nOn. Monosacharidy tvoria bezfarebné roztoky. Sú obyčajne bez chuti. Počet stereoizomérov je 2 na n-tú (n=počet chirálnych uhlíkov). V prírode sa vyskytujú hlavne vo voľnej forme. Vyskytujú sa aj deriváty monosacharidov s horkou chuťou. Najjednoduchší sacharid s chirálnym atómom uhlíka je dihydroxyacetón. Z monosacharidov sú v prírode najrozšírenejšie pentózy a hexózy.

1173. Glyceraldehyd. Má zásadité vlastnosti. Má jeden asymetrický uhlík. Má tri chirálne uhlíky. Má dva cis-trans izoméry. Má dva optické izoméry. Má redukčné vlastnosti. Vyskytuje sa v prírode voľný. Jeho ester s kyselinou fosforečnou má úlohu v metabolizme sacharidov u človeka.

1176. Aldopentózy môžu tvoriť. Len dva optické izoméry. Glykozidy. Fosforečné estery. Len tri optické izoméry. Biologicky významné zlúčeniny. Šestnásť optických izomérov. Nukleozidy. V rastlinách polysacharidy.

1179. Glyceraldehyd. Opticky aktívna látka. Aldotrióza. Najjednoduchší monosacharid. Súčasť triacylglycerolov. Súčasť glykogénu. Súčasť fosfolipidov. Látka, ktorú možno oxidovať. Zlúčenina, ktorú možno redukovať.

1180. Cyklická forma monosacharidov je. Ester. Acetál. Poloacetál. Vnútorný hemiacetál. Súčasť cyklopentanoperhydrofenantrénu. Diester. Glykozid. Nerozpustná vo vode.

1185. O monosacharidov a ich optickej aktivite môžeme povedať. Najjednoduchší opticky aktívny monosacharid je glyceraldehyd. Ketopentózy majú 4 stereoizoméry. S optickou aktivitou monosacharidov súvisia dôležité biologické vlastnosti. Všetky monosacharidy, ktoré sú stavebnou zložkou živej hmoty, sú opticky aktívne látky. V krvi cicavcov sa vyskytuje voľna L-glukóza. Účinkom enzýmov alkoholového kvasenia sa štiepia len L-formy sacharidov. Monosacharidy nachádzajúce sa v živej hmote otáčajú rovinu polarizovaného svetla len doľava. Glyceraldehyd sa vyskytuje v 4 stereoizoméroch.

1186. Vznik cyklickej formy glukózy sa prejaví. Zmenou optickej otáčavosti. Pozitívnou biuretovou reakciou. Pozitívnou reakciou so Schiffovým činidlom. Neschopnosťou tvoriť fosforečné estery. Vznikom anomérie. Vznikom heterocyklického pýranového kruhu. Zmenou chuti monosacharidu. Vznikom poloacetálového hydroxylu.

1188. Redukciou monosacharidov vznikajú. Viacsýtne alkoholy. Polyhydroxyderiváty. Polysacharidy. Jednosýtne alkoholy. Tioalkoholy. Kyseliny glukárové. Zlúčeniny obsahujúce dve primárne alkoholové skupiny. Zlúceniny obsahujúce karboxylovú skupinu.

1192. Pre monosacharidy platí. Pri laboratórnej teplote nedávajú reakciu so Schiffovým činidlom. Fischerove vzorce objasnili jav mutarotácie. Ich molekuly majú schopnosť cyklizovať. Pri ketózach môže vznikať 2,5-cykloforma. Poloacetálový uhlík je asymetrický. a-anomér D-glukózy má OH-skupinu prvého asymetrického uhlíka nad rovinou kruhu. Vaničková forma pyranóz je energeticky výhodnejšia. Projekčné cyklické vzorce navrhol Tollens.

1194. Vzorec C6 H14 O6 môže patriť. Kyseline glukónovej. Látke s oxidačnými vlastnosťami. Manitolu. Galaktitolu. Redukčnému produktu manózy. Produktu reakcie glukózy s Fehlingovým činidlom. Produktu pôsobenia amylázy na škrob. Produktu reakcie galaktózy s Tollensovým činidlom.

1197. Pri vzniku glukóza-1,6-difosfátu sa esterifikuje. Aldehydová skupina. Poloacetálový hydroxyl. Primárny alkoholový hydroxyl. Sekundárny alkoholový hydroxyl. Karbonylová skupina glukózy. Kyselina fosforečná. Monomér glykogénu. Produkt hydrolýzy škrobu.

1199. Glykozidy môžu vznikať reakciou. Polykodenzačnou. Dvoch sacharidov. Cyklickej formy monosacharidov a alkoholu. Sacharidu a kyseliny fosforečnej. Polykondenzáciou monosacharidov. Celulózy s NaOH a sírouhlíkom. Katalyzovanou transferázami. Poloacetálovej hydroxyskupiny sacharidu s metanolom.

Report abuse