option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Souborka 1-50

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Souborka 1-50

Description:
Prvních 50 otázek :)

Creation Date: 2016/06/17

Category: Others

Number of questions: 48

Rating:(2)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Lze prevalenci zjišťovat kvalitativními postupy?. Ne. Ano.

Mezi experimentální plány nepatří: case study. survey. pre test- post test. post test.

Je funkcí hypotézy vysvětlení jevu?. Ano. Ne.

Je z pozitivistického hlediska přímé měření nepřípustné?. Ano. Ne.

Je cílem aplikovaného výzkumu formulace a ověření teorií?. Ne. Ano.

Mnoho lidí přeceňuje, zřejmě i díky častým informacím médií o smrtelných dopravních nehodách, pravděpodobnost úmrtí při dopravní nehodě ve srovnání např. s pravděpodobností úmrtí na srdečně cévní nemoci. V takovém případě se rozhodují podle tzv. heuristiky dostupnosti. heuristiky přizpůsobení. heuristiky zakotvení. heuristiky reprezentovatelnosti.

Podle Clarka Hulla mají lidé řadu základních fyziologických potřeb, k nimž patří příjem jídla, vody a spánek. Jejich hypotetickou komponentou je ....., jenž vzniká při narušení homeostázy. drive. pocit. instinkt. emoce.

Při řešení problémů se někdy uplatňuje tzv. vhled. Které z následujících tvrzení o vhledu neplatí: podle gestaltistů je vhled speciální proces změny pohledu na problém a jeho uspořádání. podle tříprocesového pojetí se při vhledu uplatňuje selektivní kódování, kombinování a srovnávání. vhled se uplatňuje nejčastěji při řešení tzv. dobře strukturovaných problémů. vhled představuje osobité a zdánlivě náhlé porozumění problému.

Pojem L. S.Vygotského „zóna proximálního vývoje“ najde své uplatnění hlavně v oblasti. emocí. kognice. pozornosti. vůle.

Klasický experiment při němž stojí muž na sice bezpečném, ale vysoko umístěném visutém mostu a hovoří s krásnou asistentkou přičemž chybně interpretuje své pocity, se snaží ověřit teorii emocí: James-Langovu. Schachter-Singerovu. Cannon-Bardovu. ABC teorii Alberta Elise.

Hypotéza zpětné vazby z výrazu tváře nám říká. Svaly obličeje přímo reagují na prožívanou emoci. Pohyb obličeje může ovlivnit emocionální zážitek. Napětí kosterních svalů obličeje inhibuje prožitek zvláště negativních emocí.

Přiraďte název poruchy: Chorobná okamžitá poslušnost na podněty pronesené ve formě povelu. Rozkaz splní i v případě, že jeho provedení je bolestivé.

Doplňte název charakterizované poruchy: Pojídání nejedlých látek, nestravitelných předmětů a odporných látek.

Přiraďte název poruchy: Dotýkání se nebo otírání se o jinou osobu bez jejího svolení. Obvykle je vzrušení vyvoláno sexuálními fantaziemi o dotýkané osobě.

Zaškrtněte nadřazený pojem pro hypobulie, abulie, hyperbulie: Poruchy jednáni. Poruchy vůle. Poruchy emotivity. Poruchy pozornosti. Poruchy vnímání. Poruchy paměti.

Jedinec nerozlišuje mezi podstatným a nepodstatným. Často odbočuje k vedlejším tématům. Popisuje prožitky správně, ale značně široce a s mnoha nepodstatnými detaily. O jakou poruchu se jedná?. inkoherentní myšlení. nevýpravné myšlení. zabíhavé myšlení. perseverace. ulpívavé myšlení. myšlenkový blok.

Pojmenujte charakterizované poruchy: Pacient si nepamatuje určitý časový úsek před úrazem, příp. před ztrátou vědomí. Jedná se o: retrográdní amnézii. anerográdní amnézii. deja vu. jamais vu.

Egocentrismus, fenomenismus, magičnost myšlení a absolutismus jsou typickými znaky. fáze symbolického předoperačního myšlení. fáze senzomotorické inteligence. fáze konkrétních logických operací. fáze názorného myšlení.

Pro období mezi 18. a 27. rokem života u mladých lidí v ekonomicky vyspělých společnostech je charakteristický pocit nezávislosti a svobody, sociální moratorium. Jedinec má příležitost bez větších omezení zkoušet různé možnosti především v oblasti pracovní a v rámci interpersonálních vztahů. Jak se označuje toto životní období?. senescence. zastydlá puberta. vynořující se dospělost. střední adolescence. vynořená dospělost.

U kojence se první úsměv při sociální stimulaci objevuje: od 3 měsíců. mezi 1-2 měsíci. od 4 měsíců.

Věk dospívání v pojetí E. H. Ericksona odpovídá Freudovu: stadiu latence. genitálnímu stádiu vývoje. falickému stádiu vývoje.

Co je spojeno se jménem Granville Stanley Hall?. „sturm und drang“, teorie rekapitulace, otec adolescence. sociální moratorium, předkonvenční úroveň, adolescence. sebepojetí, rizikové chování, instrumentální orientace. ekologická validita, krize identity, postkonvenční úroveň. teorie morálního vývoje, dvojná vazba, otec sociologie.

Dítě ve 12 měsících: jde vedeno za jednu ruku. chodí samo z volného stoje. jde vedeno za obě ruce.

Motiv sebepotvrzení se podle Swanna (1990, 1992) projevuje: tendencí chránit v obrazu Já to, co již bylo vytvořeno. tendencí vkládat sebe do vnímaných příčinných souvislostí (kauzálních sekvencí), ať už jako jejich agens nebo jejich objekt. snahou uchovávat soulad mezi jednotlivými percepcemi Já a mezi těmito percepcemi a vstupující informací.

Teorie sebedeterminace Ryana a Deciho předpokládá existencí tří základních potřeb. potřeby kompetence, potřeby sebepřijetí a potřeby vztahů. potřeby autonomie, potřeby kompetence a potřeby životního cíle. potřeby kompetence, potřeby autonomie a potřeby vztahů.

Jako mnohem přesnější a homogennější alternativa výkonové motivace se v posledních dvaceti letech ukazuje tzv.: kontumační motivace. kompetenční motivace. kompetitivní motivace.

Psychologové vyvinuli značné úsilí při vytváření testů, u kterých by výkon jedince nebyl ovlivněn kulturním zázemím a školním vzděláním, čímž by se odstranilo znevýhodnění minoritních sociálních skupin, chudých vrstev obyvatelstva, zanedbaných dětí atd. V dosavadní historii konstrukce inteligenčních testů byly vytvořeny tři typy takových testů: culture free, culture equitable, culture relevant. culture free, culture fair, culture independent. culture free, culture fair, culture relevant.

Inteligenční kvocient, jak jej definoval W. Stern, je založen na: středové hodnotě inteligenčních kvocientů v populaci v daném věku. podílu mentálního a chronologického věku. násobku mentálního a chronologického věku.

Ve kterém stadiu kognitivního vývoje dle J. Piageta dochází k decentralizaci, tzn. že dítě se již nesoustředí pouze na jeden aspekt předmětu nebo jevu (nezaměřuje se například jenom na výšku sklenice, ale i na její šířku): ve stadiu formálních operací. k decentralizaci nedochází v žádném stadiu. ve stadiu konkrétních operací.

Poškození orbitofrontálního subkortikálního obvodu má za následek: pokles svědomitosti, zájmů, iniciativy, nastupuje hypomanie, beztaktnost. neplatí ani jedna z výše uvedených variant. poruchu exekutivních funkcí, visceromotorické kontroly, vokalizace, afektivity. ztrátu schopnosti kontrolovat nežádoucí nebo kontraproduktivní formy chování.

Descendentní facilitační systém retikulární formace ovlivňuje činnost míšních motoneuronů drahou: spino-retikulo-thalamickou. retikulo-spinální. retikulo-nukleární.

Zvýšená produkce Ach–neurotransmiteru oproti fyziologické hladině vede: ke zvýšenému kognitivnímu výkonu. k přechodnému zvýšení aktivity kognitivních procesů a k panické úzkosti. k halucinacím.

Paramediánní zóna zahrnuje: paramediánní kortex hemisfér mozečku a ncll. fastigii. neplatí ani jedna z výše uvedených variant. paramediánní kortex hemisfér mozečku a ncll. emboliformes a globosi. paramediánní kortex hemisfér mozečku a ncl. dentatus.

Teorie plánovaného chování (Ajzen, Madden, 1986) byla oproti Teorii odůvodněného jednání (Fishbein, Ajzen, 1980) doplněna o: subjektivní normu. vnímanou kontrolu chování. postoj k jednání. postoj k objektu.

Implicitní postoje. mohou ovlivnit hodnocení, aniž by si jejich vliv daná osoba uvědomovala. vyjadřují uvědomovanou tendenci hodnotit určitý objekt. vyznačují se koexistencí příznivých i nepříznivých přesvědčení o objektu. nijak neovlivňují chování lidí.

Mikuláš neuspěl u zkoušky. „Nemám na to hlavu“, řekl. Svůj neúspěch vysvětlil příčinami: interními, stabilními, nekontrolovatelnými. interními, stabilními, kontrolovatelnými. externími, stabilními, nekontrolovatelnými. interními, nestabilními, kontrolovatelnými.

Vysoká hladina testosteronu. nepřímo posiluje možnou agresi v chování jedince. nemá žádný vztah k míře agresivity jedince. má lineární vztah k míře agresivity jedince. ve vztahu k agresi vykazuje vztah obráceného „U“.

Muž přichází z práce a spokojeně sděluje manželce: „Tak si představ, že jsem ten konkurz vyhrál. Od příštího měsíce nastupuju jako manažer prodeje.“ Manželka si prohlíží časopis, a aniž by zvedla oči, řekne: „Jo? Tak to je fajn.“ Její reakce je: aktivně konstruktivní. pasivně destruktivní. aktivně destruktivní. pasivně konstruktivní.

„Vždy se nejdřív podívám lidem na oči. Pokud je mají moc blízko u sebe, neberu je, protože to znamená, že nejsou dost upřímní a loajální“, řekl personalista u výběrového řízení. Jeho sociální kognice je v tomto případě zatížena: předsudkem. základní atribuční chybou. kulturním stereotypem. racionalizací.

Je centrálním předmětem zkoumání sociální psychologie společnost?. Ano. Ne.

Můžeme v psychologii data získaná metodou pozorování vždy nahradit daty získanými metodou rozhovoru?. ano. ne.

Jsou problém a cíle výzkumu empirické povahy?. ne. ano.

Je neoprávněné odmítnutí nulové hypotézy tzv. chyba prvního typu?. Ano. Ne.

Šimpanze můžeme použít pro výzkum psychických funkcí na základě: izomorfie. homofobie. homomorfie. homofilie.

Usnadněný přístup ke specifickému podnětu či položce informace, ke kterému došlo v důsledku nedávné aktivace podnětu či informace nebo díky vystavení podnětu či informaci, se označuje jako. senzorická adaptace. konstruktivní percepce. detekce signálů. efekt primingu. vliv kontextu.

Zajímavým jevem z oblasti paměti jsou tzv. zábleskové vzpomínky. Vysvětlení pro jejich živost bylo nabídnuto více. Které z následujících mezi ně nepatří?. časté opakování vzpomínky. proaktivní interference. emoční intenzita zkušenosti.

Mezi často využívané výzkumné metody v kognitivní psychologii patří laboratorní experiment. Které z následujících tvrzení o laboratorním experimentu neplatí?. Při splnění požadavků kladených na experiment je možno vyvodit kauzální závěry. Většinou má vysokou ekologickou validitu. Jako nezávislé proměnné vystupují zpravidla charakteristiky situace, úkolu nebo zkoumaných osob. Mezi závislé proměnné může patřit např. počet chyb nebo reakční čas.

Jeden ze základních pohledů na percepci jsou teorie “odspodu vzhůru”, vzestupné teorie. Která z následujících teorií nepatří do této skupiny?. teorie šablon. teorie korelace znaků. teorie konstruktivního vnímání. teorie prototypů.

Report abuse