option
Questions
ayuda
daypo
search.php

Souborka 201-350

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Souborka 201-350

Description:
Další várka

Creation Date: 2016/06/18

Category: Others

Number of questions: 50

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Ke klinickým metodám psychodiagnostiky patří: projektové testy. pozorování. anamnéza. testy organicity.

Doplňte název poruchy: Pod vlivem extrémní psychické zátěže nemocný nevědomě uniká do dětského věku. Žvatlá, chce se mazlit, užívá zdrobnělin, hraje si s různými předměty. Toto účelové jednání se nazývá:

Mezi elementární halucinace nepatří?. gustace. antagonistické halucinace. akoazmata. fetony. odorace.

Pocit odcizení vlastního těla, kdy nemocný má dojem, jako by on nebyl on, se nazývá: autopsychická depersonalizace. derealizace. allopsychická depersonalizace. somatopsychická depersonalizace.

Strach z cizích lidí a neznámých situací je jedním z nejdůležitějších signálů normálního vývoje v raném období lidského života. Objevuje se nejčastěji přibližně v: 3 letech po narození. 7. až 8. měsíci po narození. 15. až 18. měsíci po narození. 1. až 2. měsíci po narození.

Který z typů nejisté vazby nepatří mezi níže jmenované (např. dle Ainsworth, 1989)?. ambivalentní. úzkostná. závislá. vyhýbavá.

„Proces ……… je funkcí určitého programu genotypu, který se projevuje zákonitou posloupností vývojových změn.“ Nahraďte tečky ve větě jednou z uvedených odpovědí: Učení. Vnímání. Zrání. Jednání.

Kdo v souvislosti s kognitivním vývojem pojmenoval tzv. fázi symbolického a předpojmového myšlení?. J. Piaget. R. Sternberg. K. Jaspers. G.S. Hall.

Pojmy socializace a individuace formuloval v souvislosti s celoživotním vývojem jedince: S. Freud. R. J. Sternberg. M. Mahlerová. Z. Matějček. C. G. Jung. E. Erickson.

Od kterého věku již dítě ví, že jeho pohlavní identita je trvalým znakem – bez ohledu na oblečení či účes?. od 2 let. od pubescence. od 4 let. od školního věku.

C. R. Cloninger rozlišuje dvě složky osobnosti: temperament a sebepojetí. temperament a charakter. temperament a inteligenci.

Kromě Gordona Allporta se na vzniku psychologie osobnosti jako samostatného oboru podílel: H. von Helmholtz. W. James. H. Murray.

Albert Bandura je autorem pojmu: kompetentnost (self-competence). sebemonitorování (self-monitoring). vědomí vlastní účinnosti (self-efficacy).

Jeffrey Gray vytvořil vlastní model struktury osobnosti, který navazoval na teorii H.J. Eysencka. Podle Graye jsou extraverze a neuroticismus sekundárními rysy, jejichž podkladem jsou bazálnější temperamentové dimenze, jimiž jsou: vyhledávání nového a vyhýbání se poškození. aktivita a inhibice. úzkost a impulzivita.

V roce 1981 provedl Robert Sternberg rozsáhlý výzkum implicitních teorií inteligence. Z výsledků této studie vyplynulo, že laici, kteří nemají žádné hlubší psychologické znalosti, připisují inteligentním lidem tři široké kategorie schopností. Jsou jimi: praktická inteligence, sociální inteligence, kreativita. dobré sociální přizpůsobení, kulturnost, jazykové dovednosti. praktické schopnosti řešit problém, verbální schopnosti, sociální kompetence.

Jutta Heckhausen rozlišuje ve své teorii dvě složky kontroly, a to: primární a sekundární. selektivní a kompenzační. autonomní a heteronomní.

Základními neurotransmisivními systémy v bazálních gangliích jsou: GABA, DA, Ach, CCK. 5HT, CCK, Na. GABA, DA, Ach. Ach, GABA, DA, 5HT.

Nucleus lentiformis obsahuje neuronální struktury: pallidum a putamen. neostriatické a paleostriatické. pallidum a ncl. caudatus. archistriatické a paleostriatické.

Neurony na úrovni míšních segmentů, které jsou zdrojem neuritů sympatické dráhy, tvoří: ncl. proprius. Stilling-Clarkeovo jádro (C8-L3). neplatí ani jedna z výše uvedených variant. ncl. thoracicus (C8-L3). ncl. intermediolateralis (C8/Th1-L2/3).

Neurity neuronů ncl. intermediolateralis jsou přepojovány: v ganglion cervicale superior jako pregangliová sympatická vlákna. v ganglion cervicale superior jako pregangliová parasympatická vlákna. v ganglion cervicale superior jako postgangliová sympatická vlákna.

Claustrum odděluje od talamu: neplatí žádná z výše uvedených variant. capsula interna. capsula extrema. capsula externa.

Hypotéza habitualizačního účinku vnímá vztah mezi sledováním násilí v televizi a reálnou agresivitou jako: prokázaný, protože sledování násilí v TV zvyšuje reálnou agresivitu. neprokázaný, sledování násilí v TV nemá žádný vliv na reálnou agresivitu. prokázaný, protože sledování násilí v TV snižuje reálnou agresivitu.

Do behaviorálních složek sebesystému nepatří: self-monitoring. self-picture. self-presentation. self-efficacy.

Do investičního modelu Rusbultové nepatří: vášeň. vysoká spokojenost. vysoké investice. intimita. vnímaná nízká kvalita alternativ.

K doporučením zakladatele asertivity A. Saltera nepatří: feeling talk. technika gramofonové desky. facial talk. umění říkat „ne“.

Evropská sociální psychologie na začátku 20. století byla orientována: makrosociálně. intrapersonálně. interpersonálně. mikrosociálně.

Jaký je vztah základního a výběrového souboru?. homomorfní. izomorfní. polymorfní.

Kvantifikací v psychologii rozumíme. použití testu. jakékoliv formální vyjádření. přiřazování číselných hodnot jevům podle určitých pravidel.

Je-li A příčinou B a současně B příčinou C, zjistíme korelaci mezi A a C?. Ne. Ano.

Mortalita se nejčastěji vyskytuje při. longitudinálním výzkumu. výzkumu v divočině. terénním výzkumu. laboratorním výzkumu.

Determinismus předpokládá, že jevy jsou ve vztahu: kauzálním. kondicionálním. stochastickém.

Ahistoričnost vědeckého poznání je požadavkem: fenomenologie. humanistické psychologie. pozitivismu.

Mezi formy učení nepatří. Tailoring. Operantní podmiňování. Habituace. Klasické podmiňování.

V pojetí znaku Ch. Peirce má arbitrární charakter. ikon. symbol. index.

Locus of control je konstrukt náležející k. sociálnímu učení. kognitivním teoriím. atribuční teorii.

Konstrukt „zóna proximálního vývoje“ je součástí teorie. L. Vygotského. A. Bandury. J. Piageta.

Teorie Roschové pojednává o: myšlení. paměti. vnímání.

Součástí explanační formule výkonové motivace je. očekávání úspěchu. očekávání neúspěchu. očekávání výkonu.

Magnetická spektroskopie: je metodou zobrazující funkci mozku. využívá pozitronových zářičů vyrobených v cyklotronu. poskytuje data o koncentraci endogenních substancí, které obsahují paramagnetická jádra v mozku. je metodou zobrazující strukturu mozku.

Mezi tělocitné halucinace patří: Séglasovy halucinace. Kahlbaumovy halucinace. taktilní halucinace. olfaktorické halucinace. haptické halucinace.

Jedinec neudrží svou pozornost na žádném podnětu. Je porušena koncentrace a tenacita pozornosti. O jakou poruchu jde?. hyperprosexie. rozptýlená pozornost. paraprosexie. prosexie. roztržitost.

Hypermnézie je: časově ohraničená porucha paměti, projevující se jako mezera ve vzpomínkách. kvantitativní porucha paměti. kvalitativní porucha paměti. trvalé snížení paměti.

Ve kterém trimestru již plod reaguje na tlak a začíná vnímat zvukové podněty (např. tlukot matčina srdce), dovede rozlišovat základní chutě, zvyšuje se pohyblivost a projevuje se již individualita plodu?. prvním. druhém. žádném. třetím.

Se kterým vývojovým obdobím nejvíce souvisí tzv. Diogenův syndrom (Pacovský, 1994)? a) adolescence. stáří. pubescence. batolecí období. mladá dospělost.

Kdo rozlišoval tzv. osm věků člověka a ve své teorii psychického vývoje navazoval na psychoanalýzu?. E. Erikson. M. H. Erickson. J. Eysenck. A. Gessel.

„Odpověď… lze charakterizovat jako zákonitý proces, který má podobu posloupnosti na sebe navazujících vývojových fází.“ Nahraďte slovo odpověď tak, aby byl adekvátně doplněn uvedený výrok: výuku. adaptivnost. psychický vývoj. kontinuitu.

Čím se zabývá studium aktuální geneze psychiky?. pozorováním a srovnáváním chování různých druhů živočichů na rozdílném stupni evolučního vývoje. vývojem psychických procesů při určité situaci nebo činnosti. vývojem psychiky v různých historických etapách. vývojem psychiky od početí až do smrti.

V kolika měsících již dítě začíná chápat, že svět existuje stále, nezávisle na jeho aktivitě?. 5. 14. 18. 8.

V psychologii motivace rozlišujeme dva druhy intencí, jimiž jsou: cílová a realizační. cílová a implementační. cílová a instrumentální.

Mezi typy inteligence v pojetí H. Gardnera nepatří: muzikální inteligence. přírodní inteligence. výtvarná inteligence.

Report abuse