option
Questions
ayuda
daypo
search.php

SPU - cvičné otázky

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
SPU - cvičné otázky

Description:
Otázky k procvičení učiva Specifických poruch učení. Otázky jsou mnou smyšlené!

Creation Date: 2021/06/01

Category: Others

Number of questions: 80

Rating:(4)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Co neplatí pro levohemisférovou dyslexii?. Typické je domýšlení textu. Pro tento typ je vhodnější jako L2 angličtina než němčina. Typické slabikování a přesné čtení. Snazší porozumění textu než u pravohemisférové dyslexie.

Která definice SPU obsahuje chybu?. SPU je narušení jednoho či více psychických procesů ovlivňující pochopení či používání jazyka, mluveného nebo psaného přičemž tato porucha se může projevit nedokonalou schopností naslouchat, myslet, mluvit, číst, psát, hláskovat nebo při matematických operacích. Specifické poruchy učení jsou definovány jako neschopnost naučit se číst, psát a počítat pomocí běžných výukových metod za průměrné inteligence a přiměřené sociokulturní příležitosti. Obtíže ovlivňující způsob učení a zpracovávání informací. Mají neurologický podklad a zahrnují dyslexii, dyspraxii, dysgrafii, dyskalkulii a ADHD. Specifické poruchy učení jsou narušením kognitivních funkcí, které znemožňují úplné a plnohodnotné osvojení užívání jazyka, mluveného projevu či matematických schopností.

Co z následujících tvrzení platí pro SPU?. Projevují se v důsledku smyslového postižení, opožděným vývojem intelektových dovedností, z důvodu nemoci, oslabeného zdravotního stavu aj. Mají charakteristické rysy v období povinné školní docházky, a to v oblastech čtení, psaní, pravopisu, počítání, ale i nedokonalou schopností vnímání, motorickými obtížemi, řečovými nedokonalostmi aj. Jedná se o obtíže v nabývání dovedností čtení, psaní, počítání z důvodu nevhodného přístupu pedagogů či výukových metod. SPU je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat.

Dysortografie je. porucha ovlivňující plynulost psaní. porucha ovlivňující plynulost čtení. porucha pravopisu. porucha motorických dovedností.

Dyspinxie... Patří mezi hlavní čtyři typy SPU. Je porucha obrazotvornosti. Je považována za jednu z méně závažných typů SPU. Je porucha ovlivňující percepci estetických děl.

Pojem "dyslexie" poprvé užil. Profesor Matějček v roce 1962. Adolph Kussmaul v roce 1877. Rudolf Berlin v roce 1887. Samuel Orton v roce 1920.

Největší autoritou ohledně SPU byl/a v ČR. Profesor Matějček - založení tříd pro žáky s SPU, odborné publikace, podílení na legislativě. Josef Langmaier - první nápravná péče pro žáky s SPU. Věra Pokorná - autorské publikace zaměřené na teorii SPU i praktická cvičení pro žáky. Olga Zelinková - současná prezidentka České společnosti dyslexie, teoretické i praktické publikace.

Mezi etiologické faktory vzniku SPU nepatří. Lehká mozková dysfunkce. Organické poškození mozku (zranění) v prelingválním stádiu vývoje. Encefalopatické odchylky. Dědičnost.

Genetické pojetí dyslexie - co není pravda. Pokud matka trpí dyslexií, bude její syn nejspíš také dyslektik. Existuje gen pro přenos dyslexie (DYXCI). Genetika hraje roli asi u 10% dyslektiků. S genetickým zatížením je možné pracovat již v předškolním věku.

Co nepatří mezi vnější faktory podporující vznik SPU?. Přístup učitele. Genetické vlivy. Nepodnětné domácí prostředí. Školní prostředí.

Co jsou to dílčí funkce?. základní schopnosti umožňující rozvoj řeči a myšlení (např. orientace v prostoru, serialita). dílčí funkce rodiny (primární socializace, funkce ekonomická, rozmnožovací). trivium (čtení, psaní, počítání). funkce ve vzdělávání, které zastává metodik prevence a výchovný poradce.

Mezi dílčí funkce nepatří. intermodální kódování. sluchová a vizuální diferenciace. paměť. čtení.

Edukace žáků s SPU v rámci hlavního vzdělávacího proudu. ...probíhá ve většině případů ve speciálních třídách. ...se zásadně nedoporučuje. ...je podmíněna školní zralostí. ...není v podmínkách českého školství umožněna.

Žák s SPU se stává žákem v riziku školního neúspěchu z důvodu. dlouhodobého selhávání, špatného prospěchu, nepřiměřeného projevu a kompenzačních mechanismů. snížené inteligence. postavení mimo hlavní vzdělávací proud. všechny zmíněné důvody jsou relevantní.

Třístupňový model péče (3MP) má následující vývoj. plán pedagogické podpory -> individualizovaná pomoc učitele -> specializovaná intervence na odborném pracovišti. plán pedagogické podpory --> pětistupnový systém opatření -> individualizovaná pomoc učitele. PLPP -> IVP -> PPP. Individualizovaná pomoc učitele -> plán pedagogické podpory -> specializovaná intervence na odborném pracovišti.

Co říká Úmluva o právech dítěte?. Práva dětí jsou důležitější než práva rodičů. Všechny děti mají právo na stejné příležitosti (chodit do školy, kontakt s rodinou, zdravotní péči). Děti se speciálními vzdělávacími potřebami mají větší práva na vzdělání než intaktní děti, aby se narovnaly jejich příležitosti. Za dodržování práv dítěte jsou zodpovědní jejich zákonní zástupci.

Co je to Strategie 2030+?. Sociálně orientovaný program přednášek o začleňování minorit do vzdělávání. Akční plán inkluzivního vzdělávání. Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR. Alternativní vzdělávací program pro děti s SPU.

Identifikujte Školský zákon podle legislativního číslování: 561/2004. 72/2005. 563/2016. 27/2004.

Poradenskými službami se zabývá. Vyhláška č. 72/2005. Vyhláška č. 27/2016. Vyhláška č. 27/2005. Vyhláška č. 48/2005.

Individuální vzdělávací plán (IVP) je možné aplikovat na žáky s přiznaným podpůrným opatřením od. 1. stupně. 2. stupně. 3. stupně. 5. stupně.

Úpravy očekávaných výstupů a vzdělávacích obsahů je možné aplikovat na žáky s přiznaným podpůrným opatřením od. 1. stupně. 2. stupně. 3. stupně. 4. stupně.

Mezi podmínky vzdělávání žáků s přiznáními podpůrnými opatřeními nepatří. Formativní hodnocení. diferenciace a individualizace. možnost prodloužení základního vzdělávání až na 12 ročníků. využití AKK, pokud to žák potřebuje.

Mezi POVINNÉ členy školského poradenského pracoviště patří. výchovný poradce a školní psycholog. metodik prevence a výchovný poradce. metodik prevence a školní psycholog. školní psycholog, metodik prevence, speciální pedagog.

Dys-kroužky a další podobné aktivity má v prostředí školy na starosti. speciální pedagog. třídní učitel. školní psycholog. školní psycholog a výchovný poradce.

PPP je institucí otevřenou pro osoby ve věku. od období školní zralosti (cca 6 až 8 let) do devatenácti let. od tří do devatenácti let. od šesti do devatenácti let. od šesti do šestadvaceti let.

PPP - jaká je základní stavba týmu?. dětský psychiatr, výchovný poradce, metodik prevence. pediatr (garant týmu), speciální pedagog, psycholog. sociální pracovník, psycholog, speciální pedagog. logoped, foniatr, psycholog, sociální pracovník.

Mezi klíčové činosti PPP nepatří. Kariérní poradenství. Komplexní diagnostika. Reedukace. Depistáž.

V rámci 3MP se k pedagogicko-psychologické poradně dostáváme. hned na začátku - 3MP probíhá celé v rámci PPP. v rámci prvního stupně. v rámci druhého stupně. v rámci třetího stupně.

Třídní učitel. provádí komplexní diagnostiku u dětí s SPU. nemá kvalifikaci na stanovování jakékoli diagnózy. provádí pedagogickou diagnostiku se zřetelem na úroveň psychických a vědomostních funkcí. kontaktuje pracovníka ŠPP okamžitě, když zpozoruje zvláštnosti v oblasti kognice u jakéhokoli dítěte.

Stávající diagnostické metody SPU. Jsou zcela dostačující. Nezahrnují všech devět oblastí, které by se měly v souvislosti s SPU sledovat. Stojí na výpočtu čtenářského kvocientu. Jsou standardizované pro celou Evropu.

Co je to intermodální kódování?. Schopnost přenosu řeči či jazyka z jedné modality do druhé (např. diktát). Metoda rozvoje schopnosti psaní. Multisenzorické učení, které rozvíjí kognitivní funkce. Statistické modelování průměrného dyslektika, které pomáhá v diagnostice ( dle výzkumu University of New York z roku 1999).

Mezi matematické schopnosti v rámci diagnostiky neřadíme. čtení a psaní číslic. orientaci v prostoru. pořadí čísel, serialita. schopnost vést rovnou čáru.

Co je to sluchová diferenciace. Schopnost slyšení je u jednoho ucha narušena. ostrakizace neslyšících dětí. schopnost odhalit odlišný foném ve dvou slovech. metoda stimulace sluchu.

V současnosti jsou v rámci diagnostiky SPU sledovány tyto oblasti. čtení, psaní, fonologické uvědomování, zraková diferenciace, prostorová orientace. oblasti trivia: čtení, psaní, počítání. čtení psaní, sluchová diferenciace, kresba, paměť. všech devět oblastí dle Přenosilové.

Školní připravenost předpokládá. čestné prohlášení rodiče či zákonného zástupce dítěte o jeho školní připravenosti. dovršení sedmi let dítěte. výraznou diskrepanci mezi různými schopnostmi, jako jsou sebevědomí, zvídavost, schopnost jednat s určitým cílem, sebeovládání, schopnost pracovat s ostatními, schopnost komunikovat, schopnost spolupracovat. Sebevědomí, zvídavost, schopnost jednat s určitým cílem, sebeovládání, schopnost pracovat s ostatními, schopnost komunikovat, schopnost spolupracovat.

Pro vývoj psychiky dítěte a jeho postojů ke škole v návaznosti na projevující se SPU je mj. typické. cílevědomost a odhodlanost - dítě chce něco dokázat a jed si za svým cílem. nadprůměrná resilience. výborné zvládání nepřiměřených nároků. nepřiměřené projevy v třídním kolektivu.

Na druhém stupni ZŠ. se problémy spojené s SPU manifestují jen zřídka a pouze u těžkých případů. problémy dětí s SPU většinou ustávají. problémy dětí s SPU mohou pokračovat a jejich vliv se může zhoršovat. není vhodné navštěvovat PPP (stigmatizace dítěte v citlivém období může mít neblahý vliv na jeho duševní vývoj).

Role beznadějného studenta. není pro žáky s SPU typická. pramení u žáků s SPU z lenosti na sobě pracovat. je u žáků s SPU podmíněna dlouhodobým školním neúspěchem. může vést ke zlepšení psychických problémů dětí s SPU.

Co je to teorie atribuce?. Žáci mají tendence přisuzovat svůj neúspěch jiným souvislostem – nevěří vlastním schopnostem, úspěch přisuzují štěstí nebo jednoduchostí úkolu. Pokud si je žák vědom svých omezení a umí s nimi pracovat, dosáhne lepších výsledků. Teorie atribuce = teorie nálepkování. Žák s SPU se obklopuje předměty (atributy), které mu pomáhají v překonávání problémů.

Co nepatří mezi vhodné kompenzační postupy u žáků s SPU na středních školách?. vyšší časové dotace. Intermodální kódování. alternativní formy hodnocení. Multisenzoriální přístup.

Terciární vzdělávání u studentů s SPU. Není možné. Je možné a zahrnuje i možnosti různých zvýhodnění. Není vhodné. Je možné, ale na SPU již není brán zřetel.

Mezi reakce dětí s dyslexií nepatří. úzkostné stažení do sebe. ambiciózní chování, zvýšená ctižádost. agresivita a nepřátelské chování. kompenzační chování v rámci sociálních rolí, upozorňování na sebe.

Mezi vnitřní podmínky ovlivňující vzdělání žáka nepatří. vztah žáka SPU a jeho učitele. Emocionalita žáka s SPU. Styl učení žáka s SPU. Deficity v sociálních dovednostech.

Dojem učitele že „žák by to zvládnu, kdyby se víc snažil“. Přispívá k cílevědomosti žáka. Prohlubuje pocit méněcennosti žáka a pocitu méněcennosti. Nemá ve většině případů žádný vliv na výkon žáka. Přispívá k rozvoji sebevědomí žáka.

Úroveň resilience. je u všech žáků s SPU z podstaty snížená. nehraje roli ve školní úspěšnosti žáka s SPU. je u některých žáků s SPU dostatečně vysoká na to, aby se ubránil stresu. nám říká, jak závažná je u konkrétního žáka SPU.

Komunikace u žáků s SPU - co není pravda?. Žáci s SPU sklouzávají k násilné neverbální komunikaci (strkání, bití). Úroveň reakcí v komunikaci je vyšší než u intaktních dětí. Žáci s SPU používají nevhodné způsoby komunikace k upoutání pozornosti. Žáci s SPU mívají potíže s pojmenováváním předmětů či s komunikačními návyky (pozdravy, poděkování).

Sourozenci dětí s SPU - co platí?. Musí na sebe vzít část výchovy sourozence s SPU. Často trpí nedostatkem pozornosti od rodičů. Sourozenci dětí s SPU téměř vždy SPU také trpí (gen pro dyslexii). By měli umět snášet znevýhodnění vzhledem k potřebám svého sourozence.

Specifický logopedický nález u SPU. Často se jedná o dysartrii. Se týká artikulační neobratnosti a specifických asimilací. Ve většině případů jde o poruchu plynulosti řeči (koktavost, zadrhávání). Typická je afázie (nejčastěji produkční).

Co je zkratka PLPP?. Práva lidí s poruchami pozornosti. Postižení laterality - plán podpory. Plán pedagogické podpory. Plénum podporujících pedagogů.

"Dvojí výjimečnost" - co je to?. Souběžné postižení dvou smyslů (např. hluchoslepota). Žáci, kteří trpí dvěma dys- naráz (např. dysgrafie + dysortografie). Výskyt nadání a zároveň výrazného nedostatku v různých schopnostech jednoho dítěte. Přítomnost dyslexie u jednovaječných dvojčat.

Co je to diferenciace?. Diskriminace (rozlišování) žáků s SPU. členění žáků při školním vzdělávání do skupin podle jejich vnitřní ho potenciálu, výkonové úrovně, specifických potřeb, zájmů apod. se snahou vytvořit vhodné podmínky přiměřené předpokladům, zvláštnostem a schopnostem žáka. Dělání rozdílu při hodnocení žáka s SPU. Snaha o rozvoj různých schopností u žáka s SPU.

SPU a výuka cizího jazyka: Typ SPU by měl hrát hlavní roli při vybírání L2 pro dítě. Dítě s SPU by se nemělo začnat učit žádný cizí jazyk do dovršení osmi let věku. Typ SPU by měl při výběru jazyka hrát roli, ale pouze dílčí. Při vybírání L2 u dítěte s SPU nehraje SPU žádnou roli .

Které tvrzení je pravdivé?. Zpráva z vyšetření žáka je určena rodičům a obsahuje informace o diagnóze. Zpráva z vyšetření žáka je určena škole a obsahuje doporučení k dalšímu vzdělávání. Doporučení ke vzdělávání obsahuje soustavu vhodných podpůrných opatření a je určeno rodičům. Zpráva z vyšetření je součástí doporučení ke vzdělávání.

Individuální vzdělávací plán - co není pravda?. Musí být povolen ředitelem školy na doporučení poradenského zařízení. Musí být v souladu s Doporučením ke vzdělávání. Musí být povolen ředitelem na žádost školního psychologa. Musí se na něm podílet třídní učitel, učitelé problémových předmětů, výchovný poradce a další.

Reedukace znamená u tváření, výchovu psychických funkcí nutných ke zvládnutí nutí dovedností složitějších. Nejde o nápravu, ale o utváření nových návyků. V zahraničí jí odpovídá pojem_____. Rehabilitace. Kompenzace. Intervence. Edukace.

Mezi zásady reedukace nepatří. Zaměření na celou osobnost dítěte. Soustavná motivace. Multisenzoriální přístup. Sebekázeň.

Pochvala v procesu reedukace. By neměla být odpírána. Není vhodná. Musí být vyšší než u dětí bez SPU. Se doporučuje napřehánět.

Do organizace speciálně pedagogické péče nepatří. Skupinová péče v rámci dys-kroužků. Domácí stimulace kognitivních a percepčních funkcí. Doučování. Individuální péče.

Budování strategií by mělo v rámci reedukace SPU probíhat. v rámci sekundárního vzdělávání. v rámci prvního stupně ZŠ. Ještě v mateřské škole. v rámci druhého stupně ZŠ.

Na druhém stupni ZŠ by měl být v rámci reedukace SPU prostor především pro. automatizaci čtení a psaní. budování strategií k učení. kompenzaci. dorovnávání deficitů.

Základním prostředkem stimulace dílčích funkcí je. zkušenostně reflektivní učení. dril. hra. memorování.

Nezvládnutí pravolevé orientace se při čtení projevuje. nezvládnutou koordinací mluvidel. nevyhraněností dominantního čtecího oka. záměnou podobných písmen a číslic. neschopností rozeznat, zda je předložený text vzhůru nohama.

„________ se rozumí omezená schopnost naučit se číst navzdory normální inteligenci, dobrému tělesnému i duševnímu zdraví, přiměřené vzdělávací nabídce, motivací a vyvíjenému úsilí dotyčného jedince.“ (Jošt, 2011). Dysgrafií. Dysortografií. Dyslexií. Dyspraxií.

Pravohemisférový a levohemisférový typ dyslexie - co je pravda?. Pravohemisférový typ je typický domýšlením textů. Tyto typy se liší pouze dominantní rukou dítěte, v projevech není rozdíl. Levohemisférový typ má problém s identifikací písmen, zato dobře rozumí čtenému. Pravohemisférový typ je typický častým sdružením s dysortografií.

Z jaké metody čtení vychází reedukace dyslexie?. Globální metoda. Analyticko-syntetická metoda. Genetická metoda. Metoda Sfumato (metoda splývavého čtení).

Co nejlépe popisuje metodu Fernaldové?. Dítě necháme několik desítek sekund pouze pozorovat text, následně zavře oči a má říci, jaká slova si pamatuje. Dítě si letmo se přečte text a podtrhává si nesnadná slova (toto 2x), podtržená slova si přečte nahlas a až následně čte celý text. Dítě si přečte text dvakrát potichu a potom teprve nahlas. Učitel čte a žák opravuje jeho chyby ve čtení, děláme ty, které obvykle dělá on.

Co není vhodné pro úpravu textu pro dyslektiky?. Členění textu do odstavců. Širší řádkování. Patkové písmo. Nepoužívat kurzívu.

Jako specifická porucha grafického projevu, postihující jeho čitelnost a úpravu bývá označována. Dysmúzie. Dysortografie. Dysgrafie. Dyslexie.

Pro kresbu dysgrafiků neplatí. často bývá obsahově chudší. odpovídá vývojově nižší úrovni. nese stopy častého gumování. obsahuje neobvyklé množství detailů.

Mezi příznaky dysgrafie v předškolním období nepatří. nesnáze při stříhání nůžkami. křečovitý úchop psacího náčiní. hypotrofie zápěstí. nechuť ke kreslení.

Na prvním stupni se dysgrafie neprojevuje. samomluvou při psaní. pomalým a těžkopádným písmem. křečovitým či neobvyklým úchopem psacího náčiní. pokreslováním sešitů.

Mez vhodné kompenzační techniky dysgrafie nepatří. kopírování zápisků v naukových předmětech. psaní na počítači. psaní tiskacím písmem. psaní psacím písmem.

Doplňte na vynechaná místa správný pár typů SPU ________ je specifická porucha pravopisu, často spojená s ______ (ve vybraných případech se však vyskytují obtíže pouze v písemném projevu, zatímco čtení je v pořádku).“. Dysortografie; dysgrafií. Dyslexie; dyspinxií. Dysortografie; dyslexií. Dysgrafie; dyslexií.

Pro dysortografika není problémem. určování měkkých a tvrdých slabik. záměna samohlásek a souhlásek. Určování sykavek. Určování hranic slov.

Jaký je rozdíl mezi ADHD a ADD?. ADD doprovází vždy dysgrafie, ADHD nikoli. Jedná se o dva různé pojmy pro to samé, ADHD je termín anglosaského původu, kdežto ADD slovanského. ADHD je charakterizována jako porucha pozornosti s hyperaktivitou, ADD nikoli. ADHD doprovází vždy dysortografie, ADD nikoli.

"Neurovývojový syndrom, který je daný narušením oblastí mozku, projevuje se dlouhodobě nepřiměřenou úrovní pozornosti, impulzivity a hyperaktivity" - o čem je řeč?. ADD. ADDHD. ADHD. dyslexie.

Poruchy pozornost... ...se častějsi vyskytují u dívek. ...se častěji vyskytují u chlapců. ...se vyskytují stejně často u obou pohlaví. ...bývají spojovány s genderovou dysforií.

Poruchami pozornosti trpí přibližně. 1% dětské populace. 11 - 15% dětské populace. 6 - 9% dětské populace. méně než 0,5% dětské populace.

Mezi příznaky ADHD nepatří. Poruchy pozornosti. Impulzivita. Zvýšený práh bolesti. Hyperaktivita.

Mezi silné stránky dětí s ADHD obvykle nepatří. Starostlivost. Kreativita a intuice. Cílevědomost a vytrvalost. Nadšení.

Report abuse