option
Questions
ayuda
daypo
search.php

SZU BIO 700-750

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
SZU BIO 700-750

Description:
biológia

Creation Date: 2023/03/12

Category: Others

Number of questions: 51

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

700.Ktoré z uvedených živočíchov nemajú vyvinutú nervovú sústavu?. kopijovce. pŕhlivce. hubky. ostnatokožce.

701. Ktoré z uvedených skupín živočíchov majú zatvorenú cievnu sústavu?. kruhoústnice. článkonožce. hlavonožce. obrúčkavce.

702. Krv a tkanivový mok je telovou tekutinou: mäkkýšov. článkonožcov. obrúčkavcov. stavovcov.

703. Krvomiazga – hemolymfa je typická pre živočíchy, ktoré majú obehovú sústavu: zatvorenú. otvorenú. bez vyvinutého srdca. sú bez obehovej sústavy.

704. Ktoré dýchacie orgány zabezpečujú zásobovanie tkanív a buniek kyslíkom nepriamo?. pľúca. žiabre. koža. vzdušnice.

705. V ktorej z možností je správne uvedený príklad živočícha na typ nervovej sústavy?. pásová – kopijovec. rebríčková – dážďovka. rúrková – medúza. rozptýlená - nezmar.

706. Odborný názov Deuterostomia označuje: ostnatokožce. drsnokožce. druhoústovce. plášťovce.

707. Druhoústovce sa od prvoústovcov odlišujú tým, že: nervovú sústavu majú uloženú na chrbtovej strane tela. cievna sústava je uložená na brušnej strane tela. nervová sústava je rúrková, diferencovaná na ganglia. análny otvor vzniká z prvoúst.

708. K charakteristickým znakom ostnatokožcov patria: ambulakrálna sústava a lúčovitá súmernosť tela. gastrovaskulárna sústava a lúčovitá súmernosť tela. vysoká schopnosť regenerácie. ústny otvor na brušnej strane a análny na chrbtovej.

709. Odborný názov Echinodermata označuje: ostnatokožce. drsnokožce. kruhoústnice. kopijovce.

710. Odborný názov Tunicata označuje: chordáty. plášťovce. kopijovce. kruhoústnice.

711. Odborný názov Cephalochordata označuje: kopijovce. plášťovce. čťeľustnatce. kruhoústnice.

712. Odborný názov Vertebrata označuje: cicavce. chordáty. stavovce. plazy.

713. Kruhoústnice sa od všetkých ostatných stavovcov odlišujú tým, že: ich kostra je chrupkovitá. nemajú vyvinuté čeľuste. sú to jediné parazitické stavovce. nie sú to stavovce.

714. Pre kruhoústnice platí: patria k nim mihule a sliznatky. živia sa výlučne paraziticky. žijú iba v moriach. nemajú párové plutvy.

715. Je pravda, že mihule sa živia výlučne paraziticky?. áno, parazitujú na povrchu tela rýb. áno, cicajú krv ústnymi prísavkami. nie, živia sa aj ako predátory alebo detritofágy. nie, sú to filtrátory, živia sa planktónom.

716. Ktoré kruhoústnice sa vyskytujú v sladkých vodách?. niektoré sliznatky v larválnom štádiu. väčšina mihúľ v larválnom štádiu. mihuľa potočná aj v dospelosti. žiadne.

717. Aký význam z hľadiska evolúcie mali násadcoplutvovce?. vyvinuli sa z nich štvornohé suchozemské stavovce. boli predchodcami všetkých súčasných rýb. žiadny, bola to slepá vývinová vetva. boli to prvé sladkovodné ryby.

718. Drsnokožce sa od rýb líšia tým, že: majú chrupkovitú kostru spevnenú minerálnymi látkami. ich plakoidné šupiny sú spevnené kostnými bunkami. nemajú plávací mechúr, nadľahčuje ich olej v pečeni. žijú výlučne v mori.

719. Drsnokožcov pri plávaní nadľahčuje: plávací mechúr, rovnako ako u rýb. pečeň bohatá na olej. neustály pohyb. sústava Lorenziniho ampúl.

720. Vývin drsnokožcov prebieha: vo vajíčkach chránených pevnými rohovinovými puzdrami. vo vajíčkach v tele samice. v tele samice, kde sa vyživujú z orgánu podobného placente. po vnútornom oplodnení samice.

721. Lorenziniho ampule drsnokožcov sú: zmysly na zisťovanie elektrického poľa tvoreného inými živočíchmi. špecifickou formou bočnej čiary. mechúriky v pečeni vyplnené olejom. zmysly na ultrazvukovú orientáciu.

722. Šupiny drsnokožcov sú: cykloidné. ktenoidné. plakoidné. ganoidné.

723. Odborný názov Chondrichthyes označuje: kopijovce. drsnokožce. ostnatokožce. kruhoústnice.

724. Odborný názov Osteichtyes označuje: ryby. ostnatokožce. drsnokožce. obojživelníky.

725. Šupiny rýb môžu byť: cykloidné. ktenoidné. plakoidné. ganoidné.

726. Môžu ryby dýchať aj vzdušný kyslík?. áno, dvojdyšníky prijímajú vzdušný kyslík pľúcnymi vakmi. áno, niektoré ryby prehĺtajú vzduch a kyslík vstrebávajú cez stenu čreva. nie, ryby dýchajú výlučne žiabrami. nie, vzdušný kyslík ryby nevedia spracovať ani pri prehltnutí.

727. Za predchodcov suchozemských stavovcov považujeme zástupcov: lúčoplutvých rýb. lalokoplutvých rýb. dvojdyšných rýb. ichtyosaurov.

728. Sliz, ktorý vylučuje koža rýb slúži na: ochranu pred cudzopasníkmi. zachytávanie vibrácií vo vode. maskovanie pred predátormi. ochranu pred stratou vody.

729. Pre kostru rýb platí: je kostená alebo čiastočne kostená. je chrupkovitá. skladá sa z lebky, chrbtice a plutiev. skladá sa z kostenej lebky a chrupkovitej chordy.

730. Typickým znakom chordát je chorda. Majú chordu aj zástupcovia ich najdokonalejšieho kmeňa, stavovce?. nie, stavovcom sa namiesto chordy vyvinula chrbtica. nie, chorda sa stavovcom postupne zmenila na miechu. áno, je to prechodný útvar počas embryonálneho vývinu. áno, až po triedu ryby sa zachováva aj v dospelosti.

731. Ktoré chordáty majú počas celého života zachovanú chordu?. plášťovce. kopijovce. kruhoústnice. ostnatokožce.

732. Medzi endotermné stavovce patria: plazy, vtáky a cicavce. ryby a obojživelníky. vtáky a cicavce. len cicavce.

733. Medzi ektotermné stavovce patria: iba ryby a obojživelníky. drsnokožce, ryby, obojživelníky a plazy. plazy, vtáky a cicavce. iba vodné stavovce.

734. Cez srdce rýb prechádza: okysličená krv do tela. odkysličená krv do tela. okysličená krv do žiabier. odkysličená krv do žiabier.

735. Bočná čiara patrí medzi: chemoreceptory u rýb. rádioreceptory rýb a žubrienok. mechanoreceptory rýb a žubrienok. statoreceptory obojživelníkov.

736. Výmena dýchacích plynov u vtákov prebieha: vo vzdušných kapilárach. v alveolách. v priedušnici. v dutých kostiach.

737. Ako dýchajú dospelé obojživelníky?. žiabrami a kožou. pľúcami. pľúcami a kožou. pľúcami a žiabrami.

738. Ktoré z uvedených možností správne uvádzajú rozdiel medzi žabou a mlokom?. žaba prechádza štádiom žubrienky, mlok sa vyvíja priamo z vajíčka. u žiab dochádza k vonkajšiemu oplodneniu, u mlokov k vnútornému. žaby majú najskôr žiabre, potom pľúca, mloky dýchajú hneď pľúcami. žubrienke žaby sa najskôr vyvíjajú zadné končatiny, žubrienke mloka predné.

739. Odborný názov Amphibia označuje: plazy. obojživelníky. plášťovce. kruhoústovce.

740. Kostra väčšiny obojživelníkov je charakteristická tým, že: nemá vyvinutý hrudný kôš. hrudná kosť slúži iba na upínanie svalov. rebrá sa upínajú na hrudnú kosť. chrbtica je zakončená tyčinkovitým útvarom – urostylom.

741. Kloaka je : vývod tráviacej, pohlavnej a vylučovacej sústavy. vývod samičej pohlavnej sústavy obojživelníkov. hrubé črevo vtákov. vylučovacia sústava plazov.

742. Hlienové kožné žľazy obojživelníkov pomáhajú pri: udržiavaní vlhkosti pokožky. ochrane pred predátormi. uľahčujú dýchanie. zmene pigmentu pri maskovaní.

743. Jacobsonov orgán je: prídavný čuchový orgán obojživelníkov. prídavný čuchový orgán plazov. polohovorovnovážny orgán vtákov. sluchový orgán plazov.

744. Spomedzi zástupcov mlokotvarých obojživelníkov u nás žije okrem salamndry škvrnitej: 13 druhov mlokov. 23 druhov mlokov. 15 druhov mlokov. 5 druhov mlokov.

745. K mlokotvarým obojživelníkom patria: salamandra škvrnitá. červone. rosnička zelená. jaskyniar.

746. Ak si živočíchy zachovávajú aj v dospelosti niektoré larválne znaky, ide o: estiváciu. hibernáciu. neoténiu. autotómiu.

747. V našich prírodných podmienkach žije: 13 druhov žiab. 23 druhov žiab. 50 druhov žiab. 30 druhov žiab.

748. Amniota sú živočíchy, ktoré majú počas embryonálneho vývinu: 3 zárodočné obaly. amnion, alantois a serózu. placentu. anamnion.

749. Medzi blanovce (Amniota) patria: plazy, vtáky a cicavce. ryby a obojživelníky. obojživelníky, plazy a vtáky. len cicavce.

750. Medzi bezblanovce (Anamnia) patria: ryby, obojživelníky a plazy. ryby a obojživelníky. plazy.vtáky a cicavce. vtáky a cicavce.

Report abuse