option
Questions
ayuda
daypo
search.php

SZU BIO 950-1000

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
SZU BIO 950-1000

Description:
biológia

Creation Date: 2023/03/22

Category: Others

Number of questions: 51

Rating:(0)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

950.Ak je aglutinogén B a aglutinín anti A, jedná sa o krvnú skupinu: B. A. 0. AB.

951.O akú krvnú skupinu sa jedná ak aglutinogén je A a aglutinín anti – B?. A. B. 0. AB.

952.Ak je na erytrocytoch aglutinogén A aj B a v plazme nie je aglutinín jedná sa o krvnú skupinu: B. A. O. AB.

953.Ak na erytrocytoch nie je aglutinogén a v plazme sa vyskytuje aglutinín anti-A aj anti- B, jedná sa o krvnú skupinu: B. A. 0. AB.

954.Aké krvné skupiny je možné podať pacientovi s krvnou skupinou AB?. AB. A. 0. B.

955.Aké krvné skupiny je možné podať pacientovi s krvnou skupinou 0?. AB. A. 0. B.

956.Rh faktor je súčasťou: ľudského séra. povrchu bielych krviniek. povrchu červených krviniek. ľudskej plazmy.

957.Rh faktor je lokalizovaný na povrchu: všetkých somatických buniek. červených krviniek. bielych krviniek. pohlavných buniek.

958.Okysličená krv z pľúc prúdi: do pravej komory srdca. do ľavej komory srdca. do pravej predsiene. do ľavej predsiene.

959.Veľký (telový) krvný obeh začína: v pravej srdcovej komore. v ľavej srdcovej komore. v pravej srdcovej predsieni. v ľavej srdcovej predsieni.

960.Počas srdcového cyklu sa strieda: systola komôr a distola predsiení. systola predsiení a diastola komôr. systola pravej časti a diastola ľavej časti srdca. systola a diastola.

961.Z pľúc sa okysličená krv vracia: tromi pľúcnymi žilami do ľavej predsiene. štyrmi pľúcnymi žilami do ľavej komory. štyrmi pľúcnymi žilami do ľavej predsiene. tromi pľúcnymi žilami do pravej predsiene.

962.Stenu srdca tvoria vrstvy: epikard – osrdie. myokard – svalovina. mezokard – medzisrdie. endokard – vnútrosrdie.

963.Trojcípa chlopňa oddeľuje: pravú predsieň od pravej komory. pravú predsieň od ľavej komory. ľavú predsieň od ľavej komory. ľavú predsieň od pravej komory.

964.Do pravej predsiene priteká: okysličená krv hornou a dolnou dutou žilou. odkysličená krv hornou a dolnou dutou žilou. odkysličená krv z telového obehu. okysličená krv z pľúcneho obehu.

965.Žily sú cievy, ktoré: privádzajú krv do srdca. privádzajú krv do pravej časti srdca. transportujú iba odkysličenú krv. majú chlopne.

966.Tepny sú cievy, ktoré: privádzajú krv do ľavej časti srdca. transportujú iba okysličenú krv. odvádzajú krv zo srdca. majú hrubšie steny ako žily.

967.Vlásočnice sú cievy, ktoré. tvoria distribučný systém ciev. sú tvorené len jednou vrstvou buniek. zabezpečujú látkovú výmenu medzi krvou a tkanivami. tvoria otvorenú sústavu ciev.

968.Vencovité tepny tvoria: sieť ciev okolo alveol. vlastný srdcový obeh. krvný obeh v obličkách. sieť vlásočníc kdekoľvek v organizme.

969.U zdravého človeka je priemerný počet tepov za minútu: 50. 70. 90. 100.

970.Minútový objem srdca je: množstvo krvi prečerpané cez srdce za 1 minútu. množstvo krvi, ktoré sa okysličí za 1 minútu. v priemere 5 litrov krvi. v priemere 2 litre krvi.

971.Krvný tlak sa meria: spirometrom. tonometrom. na ramennej žile. na ramennej tepne.

972.Celková plocha vlásočníc pre látkovú výmenu u človeka je cca: 100 m2. 1000 m2. 10 000 m2. 100 000 m2.

973.Aorta vystupuje : z ľavej predsiene. z ľavej komory. z pravej komory. z pravej predsiene.

974.Malý (pľúcny ) krvný obeh začína: v pravej predsieni srdca. v pravej komore srdca. v ľavej komore srdca. v pľúcach.

975.V ktorých hlavných žilách prúdi okysličená krv: v žiadnej. v aorte. v pľúcnych žilách. v pečeňovej.

976.Dvojcípa (mitrálna) chlopňa sa nachádza medzi: pravou predsieňou a pravou komorou. ľavou predsieňou a ľavou komorou. pravou predsieňou a ľavou komorou. pravou komorou a ľavou predsieňou.

977.Polmesiačikové chlopne sa nachádzajú: na začiatku pľúcnice. na začiatku srdcovnice (aorty). medzi komorami a tepnami. medzi predsieňami a komorami.

978.Vrátnicový obeh zabezpečuje prietok krvi: obličkami. pľúcami. pečeňou. srdcom.

979.Základnou stavebnou aj funkčnou jednotkou obličky je: Henleho kľučka. nefrón. nefrit. glomerulus.

980.Tvorba prvotného moču prebieha: v obličkovom teliesku. pri glomerulárnej filtrácii. v Bowmanovom puzdre. v kanálikoch nefrónu.

981.Definitívny moč sa tvorí: v zberných kanálikoch. v Bowmanovom puzdre. v Henleho kľučke. v procese spätnej resorpcie.

982.Aké priemerné množstvo tekutín prejde denne obličkami človeka?. 17 litrov. 700 litrov. 170 litrov. 200 litrov.

983.Ktoré zložky primárneho moču sa vstrebávajú do krvi: sodík. kyslík. voda. glukóza.

984.Homeostáza je: stagnácia vo vývoji organizmu. stabilný prietok krvi v srdci. rovnaký genóm u matky a potomka. stálosť vnútorného prostredia organizmu.

985.Aké látky nesmie obsahovať moč zdravého človeka?. krv a hnis. žiadne bielkoviny a cukry. veľa bielkovín. zvýšené množstvo cukrov.

986.Čím sa odlišuje močová rúra ženy od močovej rúry muža?. je oveľa kratšia. je rovnako dlhá, ale jej časť je uložená v brušnej dutine. zabezpečuje iba odvádzanie moču. nie je medzi nimi rozdiel.

987.Prečo dochádza k častejším infekciám močového mechúra u žien ako u mužov?. lebo ženy majú oveľa kratšiu močovú rúru. lebo močový mechúr je u žien menší. lebo vývod močovej rúry u žien je v blízkosti análneho otvoru. ženy sú náchylnejšie v dôsledku menštruačného cyklu.

988.Vylučovacia sústava človeka pracuje na princípe: filtrácie krvi v obličkách. exkrécie krvi do obličiek. resorpcie krvi z obličiek. dialýzy krvi v obličkách.

989.Obličkové telieska sa nachádzajú: v dreni obličiek. v kanálikoch obličky. v kôre obličiek. v nadobličkách.

990.Zberné kanáliky nefrónu vyúsťujú do: močového mechúra. obličkových kalichov. obličkovej panvičky. odvodnej tepničky.

991.Fyziologická kapacita močového mechúra je: 100 – 150 cm3. 200 – 300 cm3. 250 – 450 cm3. 500 – 600 cm3.

992.Dialýza znamená: prečistenie krvi prostredníctvom prístroja. umelá filtrácia krvi. znížená funkcia obličiek. prechod bielych krviniek do tkanív.

993.Sfarbenie kože spôsobuje pigment: keratín. melanín. tubulín. melatín.

994.Význam kožného pigmentu je v tom, že: zachytáva ultrafialové žiarenie. podieľa sa na termoregulácii. chráni zamšu pred mechanickým poškodením kože. sfarbuje kožu.

995.V koži človeka sa nachádzajú receptory: tepla, chladu, tlaku, dotyku a bolesti. tepla a hmatu. polohy a rovnováhy, hmatu a bolesti. termoreceptory, rádioreceptory a mechanoreceptory.

996.Medzi prídatné orgány kože človeka patria: len vlasy, nechty a chlpy. len vlasy a nechty. vlasy, nechty, chlpy, kožné žľazy a mliečne žľazy. len vlasy, nechty, chlpy a kožné žľazy.

997.Základnou anatomickou a funkčnou jednotkou nervovej sústavy je: neurit. nefrón. neurón. nerv.

998.Neurit zabezpečuje vedenie vzruchov: odstredivo. dostredivo. obidvomi smermi. nevedie vzruchy.

999.Dendrity sú: dlhé výbežky nerónu. krátke rozvetvené výbežky neurónu. krátke výbežky neuritu. prepojenia dvoch neurónov.

1000.Myelínová pošva: obaľuje axón. obaľuje aj dendrity. obaľuje len telo neurónu. obaľuje neurogliá.

Report abuse