Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONSZZ pedagogika a psychologie

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
SZZ pedagogika a psychologie

Description:
Test ze SZZ pedagogika a psychologie

Author:
Dedys6
(Other tests from this author)

Creation Date:
04/06/2022

Category:
Others

Number of questions: 92
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Standardizovaný didaktický test je: běžný didaktický test vytvořený učitelem bez odborných nároků na tvorbu testu didaktický test vytvořený MŠMT určený pro srovnávání vzdělávacích výsledků v jednotlivých regionech profesionálně vytvořený didaktický test, jehož vlastnosti jsou známy z ověřování testu na souboru žáků test, který obsahuje výhradně uzavřené otázky s možnostmi výběru ze tří až čtyř variant.
Zkratka kurikulárního dokumentu, který je závazný pro MŠ, ZŠ a SŠ v ČR je: OPVK MŠMT RVP VUP.
Zkratka kurikulárního dokumentu, který je závazný pro MŠ, ZŠ a SŠ v ČR je: uzavřenou testovou otázku se dvěma variantami odpovědi (např. ano/ne) otevřenou testovou otázku s možností stručné odpovědi (např. doplnění pojmu) otevřenou testovou otázku s možností široké odpovědi (esej) uzavřenou testovou otázku s více správnými variantami odpovědi .
Organizační forma vyučování, při které se v úvodu zvolí skutečný a komplexní problém, poté se zformulují a rozdělí úkoly, následuje diskuse, řešení problému a v závěru zveřejnění výsledků a promyšlená zpětná vazba, se nazývá: SOCIÁLNÍ UČENÍ TEMATICKÁ VÝUKA DIFERENCOVANÉ UČENÍ PROJEKTOVÉ VYUČOVÁNÍ.
Pojem edukace nejpřesněji vystihuje definice: soustavná, systematická a vnitřně koherentní příprava na vyučování výchovně-vzdělávací proces hodnocení naplnění výchovně-vzdělávacích cílů srovnávací metoda hodnocení odlišných vzdělávacích systémů.
Průběh učiva a jeho obsah vyjadřuje pojem: klíčová kompetence kurikulum edukace pedagogická evaluace.
Specifičnost pedagogiky oproti ostatním sociálním vědám tkví v tom, že pedagogika zkoumá, plánuje a popisuje nejlepší výchovu má svoje vlastní ministerstvo (MŠMT) se opírá jak o kvalitativní, tak kvantitativní výzkum zkoumá školu, žáky a učitele.
Mezi alternativní školské koncepty nepatří: Stainerova škola Freitenova škola Walfdorská škola Jenská škola.
Mezi alternativní školské koncepty nepatří Stainerova škola Freitenova škola Walfdorská škola Jenská škola.
Současný výukový dialog na druhém stupni základní školy má podobu: Dialogickou Monologickou Diskusní Debatní.
Socioekonomický status má tyto složky: pohlaví, národnost, rasa, příjem, politická orientace pohlaví a příjem kulturní úroveň a příjem kulturní kapitál, sociální kapitál a ekonomický kapitál.
Otázky nižší kognitivní náročnosti jsou takové otázky, které jsou vždy otevřené jsou zaměřeny na správnou aplikaci faktu jsou vždy uzavřené jsou zaměřeny na doslovné vybavení si faktu.
Průměrná pauza mezi replikou žáka a zpětnou vazbou učitele činí v poměru: přibližně dvě sekundy méně než sekundu přibližně tři sekundy přibližně čtyři sekundy.
Profesní identita učitele vzniká přijetím na učitelský obor je dána autoritou učitele ve třídě se dělí na fázi začínajícího učitele, zkušeného učitele a učitele experta doposud neexistuje, protože není vymezena kariérním řádem.
Bloomova taxonomie kognitivních operací má následující stupně v tomto pořadí zapamatování, vybavování, aplikování, analyzování, hodnocení, tvoření zapamatování, porozumění, aplikování, analyzování, hodnocení, tvoření zapamatování, porozumění, analyzování, aplikování, hodnocení, tvoření zapamatování, porozumění, aplikování, analyzování, tvoření, hodnocení.
Kurikulum vymezuje: učební plán, osnovy a zkušenost jedince v instituci vše, co se odehrává ve škole obsah vzdělávacího programu povinné standardy formálního školního vzdělávání.
Termín zóna nejbližšího vývoje je definován jako oblast, která bude v dané hodině skrze osnovy rozvíjena vzdálenost mezi aktuálním stupněm rozvoje a potenciálním stupněm rozvoje proces, který umožní dítěti nebo začátečníkovi řešit problém, který přesahuje hranice neasistovaného úsilí oblast, která by měla být v dané hodině skrze osnovy rozvíjena podle RVP.
Zřizovatelem střední školy je kraj MŠMT obec stát.
Kulturní kapitál představuje výdaje na žáka v dané zemi představuje souhrn zdrojů, které může určitá osoba využít, protože se zná s jinými lidmi představuje verbální obratnost, obecné kulturní povědomí, či dosažené vzdělání představuje úroveň kulturnosti žáků dané školy.
RVP dané školy schvaluje ředitel školy ministr školství kraj Česká školní inspekce.
Vnitřní diferenciace znamená jsou žáci součástí homogenní skupiny žáků, kteří jsou vzděláváni odděleně po celý den a ve všech vyučovacích předmětech je základní škola rozdělena na dva stupně jsou žáci součástí heterogenní skupiny a odděleně jsou vzdělávání pouze určitou (malou) část školního dne žáci mohou odcházet ze základní školy na víceletá gymnázia.
Průřezová témata dle rámcového vzdělávacího programu jsou Člověk a příroda, Člověk a společnost, Člověk a svět práce osobnostní a sociální výchova, multikulturní výchova, environmentální a mediální výchova občanská výchova a etická výchova kompetence k učení a kompetence k řešení problémů.
Průřezová témata dle rámcového vzdělávacího programu jsou osobnostní výchova, profesní orientace, ekologická výchova osobnostní a sociální výchova, multikulturní výchova, environmentální a mediální výchova sociální komunikace, osobnostní výchova, multikulturní výchova, mediální výchova komunikace, volba povolání, mediální výchova, multikulturní výchova.
Mezi monologické vyučovací metody patří rozhovor, diskuse, brainstorming demonstrační metody a vyprávění vysvětlování, vyprávění, instruktáž heuristické, inscenační a situační metody.
Andragogika je historická pedagogická věda využívající principy antropologie teorie vzdělávání dospělých pedagogická disciplína zabývající se cíli a metodami výuky nauka o učitelích.
Autoevaluace je sebehodnocení vedoucí k sebevýchově zpětná vazba žáka k výkonu učitele (typické pro reformní pedagogiku) soustavný proces hodnocení, ve kterém škola shromažďuje údaje o všech hlavních aspektech fungování školy, aby provedla zhodnocení své činnosti standardizovaný školský nástroj pro analýzu dat školy.
Bílá kniha je dokument MŠMT určující stav českého školství podle OECD po roce 1989 dokument MŠMT dokumentující rozvoj vzdělanosti po roce 1989 v ČR dokument MŠMT obsahující návrhy restrukturalizace českých škol po roce 1989 dokument MŠMT naznačující strategické linie českého vzdělávání.
Individualizované vyučování spočívá v tom, že se učitel věnuje výhradně jednomu žákovi (například domácí učitel) znamená, že se žáci ve výuce setkávají výhradně s jedním učitelem (například první stupeň ZŠ) je výuka zaměřená na posílení individuality žáků znamená, že žáci zpracovávají dané úlohy samostatně (učitelé jsou spíše v roli facilitátorů; typické např. pro „Daltonský plán“).
Školní klima je sociálně psychologická proměnná, která vyjadřuje kvalitu interpersonálních vztahů sociálně psychologická proměnná, zahrnující fyzikálních parametry ovlivňující průběh výuky kultura školy sociálně psychologická proměnná, která vyjadřuje kvalitu interpersonálních vztahů mezi žáky.
Pro výuku vedenou v duchu konstruktivistické teorie je typické práce s žákovými prekoncepty, aktivita žáka, učitel je průvodcem žáka sledování reakcí žáka na zadaný podnět, učitel oceňuje a posiluje správné chování vytváření hodnotově orientovaných postojů žáka, učitel je rádcem rozvoj personálních forem inteligence žáka, učitel je modelem chování.
Excerpování vyhledávání zdrojů v knihovně pořizování si výpisků z celé knihy vyhledávání talentů vyhledávání rizikových žáků ve třídě.
Psychodidaktika je interdisciplinární teorie, která integruje a uvádí ve vztah výsledky z obecné didaktiky, kognitivní psychologie, psychologie učení, aj. speciální metoda vycházející z behaviorismu umožňující rychlé a efektivní zapamatování učiva patopsychologická disciplína zabývající se diagnostikou a poruchami učení didaktika aplikovaná u žáků s psychickými poruchami.
Reliabilita didaktického testu je vlastnost didaktického testu, která charakterizuje způsob kladení otázek vlastnost didaktického testu, která charakterizuje jeho spolehlivost a objektivitu vlastnost didaktického testu, která charakterizuje způsob hodnocení výsledků testu vlastnost didaktického testu, která charakterizuje platnost norem.
Pojmem „děti se syndromem CAN“ se označují děti s poruchou pohybového ústrojí děti úzkostné a šikanované děti týrané a zneužívané děti s PAS.
Mezi PAS patří Aspergerův syndrom Stockholmský syndrom Turnerův syndrom Tourettův syndrom.
O mentálním postižení (retardaci) mluvíme, má-li jedinec IQ 80 a méně 75 a méně 69 a méně 65 a méně.
Specificky narušený vývoj řeči, který se projevuje neschopností nebo sníženou schopností verbálně komunikovat, i když podmínky pro jeho rozvoj jsou dobré, nazýváme vývojová dysfázie dysartrie dyslexie afázie.
Pro jaké žáky se zřizuje předmět prostorová orientace a samostatný pohyb? pro žáky s mentálním postižením pro žáky se zrakovým postižením pro žáky s tělesným postižením pro žáky s PAS.
Správný postup při podezření na šikanu ve třídě je ochránit oběť, informovat vedení školy, pozorovat a sbírat důkazy, zajistit svědky… oznámit policii, izolovat podezřelého agresora, hledat svědky… vyslechnout agresora, oznámit rodičům, ochránit oběť, zajistit svědky… informovat vedení školy, vyslechnout třídu, oznámit policii, vyslechnout agresora….
Incentivou se v psychologii rozumí: vytvoření nového pojmu při učení vnější pobídka v motivačním procesu vnitřní pobídka v motivačním procesu zavedení nového podnětu pro proces podmiňování.
Mentoring je nová forma vzdělávání učitelů spočívající v supervizi forma kolegiální podpory při profesním růstu (nejen) učitelů podpora výhradně začínajícím učitelům forma supervize pro začínající vedení školy.
Za rizikové jsou považovány tresty odčinění následků, omezení potřeb, fyzické tresty odepření výhod, psychické trestání, omezení potřeb náhrada škody, ukládání práce, psychické tresty zákaz zájmové činnosti, ukládání práce, trest učením, psychické a fyzické tresty.
Pro uplatňování principů humanistické psychologie je typické hledání a podpora potenciálu člověka práce s nevědomou motivací dekonstrukce samozřejmých předpokladů pozorování a popis reakce člověka na podnět.
Který pojem nebývá spojován s dítětem (mladšího) školního věku? multisenzorická identifikace poruchy školních dovedností stádium logických operací konformní morálka.
Lidé, kteří věří, že podmínky důležité pro dosahování úspěchu jsou určovány především jimi samými, se podle teorie locus of control nazývají vnitřními externalisty intrapersonalisty internalisty intrapunitivisty.
Péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami je podle školské legislativy zabezpečována pomocí tzv speciálněpedagogických operací revizních opatření podpůrných opatření inkluzivních opatření.
Porozumění vlastním myšlenkovým procesům se nazývá metakognice selfkognice emoční inteligence.
H. Gardner zahrnuje do svého pojetí inteligence mj. také: sociální formy inteligence (interakční a komunikační nadání) personální formy inteligence (intrapersonální a interpersonální nadání) kognitivní formy inteligence (intuitivní a racionální nadání) volní formy inteligence (návykové a snahové nadání).
Inteligence je: schopnost, kterou lze do určité míry rozvíjet po celý život vrozená vlastnost osobnosti schopnost, která se po 18. roce věku již obvykle nemění kognitivní dovednost, jejíž rozvoj nezávisí na vrozených dispozicích.
Pojem školní způsobilost znamená: zvládnutí přijímacího řízení do sekundárního vzdělávání dozrání laterality, preference pravé ruky zralost a připravenost dítěte k zahájení školní docházky ukončení povinné školní docházky.
Aspirační úroveň je míra tolerance k neúspěchu úroveň shody kognitivní struktury a reality očekávaná úroveň vlastního výkonu, výsledku míra saturace kognitivní potřeby.
Poruchy chování u žáků: Mají multifaktoriální příčiny a intelekt žáka nemusí být porušen Příčiny jsou genetické a intelekt bývá obvykle slabě narušený Vznikají vždy na základě chyb v rodičovské výchově Jsou vždy spojeny s poruchami intelektu, prognóza však bývá optimistická.
V české školské legislativě jsou jako povinné funkce ve školních poradenských pracovištích uvedeny: Školní psycholog, výchovný-kariérový poradce, speciální pedagog, metodik prevence Metodik prevence a výchovný-kariérový poradce Metodik prevence, výchovný-kariérový poradce a školní psycholog Jen výchovný-kariérový poradce.
Školní výchovný-kariérový poradce: Může být učitelem jakého předmětu a nemá nárok na žádnou úlevu z přímé výuky Má nárok na úlevu z přímé výuky dle legislativy a nemusí mít žádné speciální vzdělání Má nárok na úlevu z přímé výuky dle legislativy a musí mít předepsané specializační vzdělání Je učitelem, musí však mít vystudovaný obor psychologie nebo sociální pedagogika.
Výsledky učení mohou být: Nadání, talent, návyky Vlastnosti, znalosti, vlohy Návyky, vědomosti, dovednosti (kompetence) Schopnosti, emoce, dovednosti.
Operační podmiňování je jednoduché učení počítající se zpevněním za využití odměny je učení se logickým myšlenkovým operacím je učení za pomoci řešení problémů je pouhým přizpůsobením organismu změněným podmínkám.
Které pojmy jsou typické pro konstruktivistické pojetí výuky? motivace, ovlivňování, vůle, stimulace emoce, zážitek, odměna, spolupráce problém, trest, odměna, autoregulace prekoncept, sdílení, aktivizace, zkušenost.
Autor teorie Zóny nejbližšího vývoj je: Erikson J. Piaget S. Freud L. S. Vygotskij.
Který pojem není typický pro dospívání? absolutní morálka prokrastinace konfabulace divergentní myšlení.
Který pojem nebývá spojován s dítětem (mladšího) školního věku: Multisenzorická identifikace Poruchy školních dovedností Stádium logických operací Konformní morálka.
Pro označení, že test či jiný diagnostický prostředek skutečně ověřuje to,co jím chceme zjistit, tedy jeho platnost, označujeme pojmem reliabilita validita senzibilita efektivita.
Halo-efekt při poznávání osobnosti znamená zpracování soukromých informací o člověku generalizace prvního dojmu o jedinci využití informací od jiných lidí zdůraznění kladných vlastností osobnosti.
Pojem transfer v pedagogické psychologii znamená využití zkušeností v podobných činnostech převod jedné teorie do druhé přenos základních pojmů do složitějších vzájemné ovlivňování všech psychických funkcí.
Asociace znamená spojení mezi dvěma či více vjemy, představami a jednoduchými city jde o základní pojem geštalt-psychologie pojem, kterým se vysvětluje chování zvířat asociální chování.
Schopnosti jsou v psychologii chápány jako adaptační mechanismy předpoklady k úspěšnému vykonávání určité činnosti psychofyziologické mechanismy učením získané dispozice.
Divergentní myšlení znamená myšlení, které brání tvořivosti postupuje se různými cestami k několika odlišným řešením vyžaduje vyšší rozvoj inteligence je rozhodující pro vývoj u dětí předškolního věku.
Lateralita je upřednostňování levé končetiny nerovnoměrnost párových orgánů jako odraz dominance jedné z mozkových hemisfér projev nevyhraněné dominance jedné z mozkových hemisfér synonymum ambidextrie.
Která následující formulace nejlépe popisuje Eriksonovu představu nejdůležitějšího vývojového úkolu v adolescenci? hledání intimity vývoj superega identifikaci se sexuálních rolí hledání vlastní identity.
Jak charakterizuje J. Piaget myšlení žáka v mladším školním věku? Jedná se o formální logické operace miskoncepční a fanzazijní závislé na autoritě dospělého konkrétní logické operace.
Pro kreativní řešení problémů je charakteristické myšlení ulpívavé konvergentní teoretické divergentní.
Myšlení směřující k jednomu výsledku či řešení je konvenční konvexní konkávní konvergentní.
Z hlediska středně a dlouhodobých výsledků žáků je nejefektivnější motivace negativní vnější "cukr a bič" pozitivní.
Schopnost chápat vlastní emoce, emoce druhých, pracovat s nimi, dovedně komunikovat a orientovat se v mezilidských vztazích označujeme jako manipulaci sociální fobii komunikaci sociální inteligenci.
Schopnost zvládat zátěž a stres označujeme jako frustrační toleranci aktivační úroveň maladaptaci coping.
Příčinou frustrace je nějaká překážka (vnitřní, vnější) bránící naplňování potřeb jedince stres a zátěž inteligence jedince agresivní osobnost.
Mezi dimenze výchovných stylů nepatří řízení motivace emoční vztah kontrola požadavků.
Srovnávací (komparativní) pedagogika je teorie vzdělávání a vyučování, která stanovuje historické mezníky v historii pedagogiky věda označující teorie i výzkumné aktivity, které se zabývají zkoumáním a srovnáváním pedagogických jevů, charakteristik a fungování vzdělávacích systémů různých zemí teorie orientovaná na edukaci a srovnání edukačních přístupů ke zdravé populaci a populaci s handicapem pedagogická disciplína srovnávající pedagogické a psychologické přístupy k výchově jedince.
Bernsteinova teorie jazykových kódů zkoumá vztah mezi socio-kulturními charakteristikami žáků, charakteristikami jejich jazyka a výsledky žáků výsledky žáků v mateřském jazyce a vzděláním rodičů vztahy a podobnostmi didaktických postupů při výuce různých cizích jazyků jazykovými kódy používanými skupinami žáků v různých vývojových fázích.
Zastáncem tzv. pragmatické pedagogiky, která mj. zdůrazňovala zkušenosti žáka, kterých nabývá zejména v průběhu vlastní činnosti, byl John Dewey Otakar Kádner Platón J. J. Rousseau.
Co označujeme pojmem didaktický trojúhelník? metoda, prostředek, cíl učitel, žák, učivo cíl výuky, didaktika, výsledky škola, rodiče, žáci.
Rámcové vzdělávací programy přinesly tyto novinky přesné učební plány, pevné osnovy a standardy státní maturity a plošné testování klíčové kompetence, průřezová témata, očekávané výstupy a vzdělávací oblasti klíče pro jednotné a spravedlivé hodnocení výsledků žáků.
Klíčové kompetence bývají obvykle definovány jako schopnosti účinně jednat kompetence vedoucí k profesionalitě schopnosti zvládnout mateřský a alespoň jeden cizí jazyk kompetence ke zvládnutí informačních technologií a alespoň jednoho cizího jazyka.
Pro výuku vedenou v duchu konstruktivistické teorie je typické práce s žákovými prekoncepty, aktivita žáka, učitel je průvodcem žáka sledování reakcí žáka ve vazbě na zadaný podnět, učitel oceňuje a posiluje správné chování vytváření hodnotově orientovaných postojů žáka, učitel je rádcem rozvoj personálních forem inteligence žáka, učitel je modelem chování.
Didaktickým testem se prověřuje/prověřují zejména osobnost a postoje žáka znalosti, respektive vědomosti žáka didaktická znalost učitele učitelovo pojetí výuky.
Proces, který se zaměřuje na zjišťování a analýzu dat odrážejících stav a vývoj určitých jevů vzdělávací reality, tj. monitorování a měření těchto jevů, se obvykle nazývá pedagogická orientace pedagogická diagnostika pedagogická evaluace pedagogický monitoring.
Psychodidaktika je oborová didaktika zaměřená na výuku psychologie metoda rychlého zapamatování vycházející z poznatků behaviorální psychologie interdisciplinární teorie, která integruje poznatky z obecné didaktiky a psychologie interdisciplinární teorie, která integruje poznatky z obecné didaktiky a patopsychologie.
Inkluzivní vzdělávání je společné vzdělávání žáků „zdravých“ i žáků se speciálními vzdělávacími potřebami vytváření speciálních tříd pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami uvnitř běžné školy výuka žáků se zdravotním postižením ve speciálních školách vzdělávání s asistencí zaměřené na vyrovnání sociálního handicapu žáka.
Do skupiny žáků se zdravotním postižením nepatří podle zákona 561/2004 Sb., žáci: s vadami řeči se specifickými poruchami chování se specifickými poruchami učení s nařízenou ústavní nebo ochrannou výchovou.
Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a vzdělávání žáků mimořádně nadaných se podle vyhlášky 147/2011 (kterou se mění vyhláška č. 73/2005 Sb.,) uskutečňuje s využitím integrace a diferenciace vyrovnávacích a podpůrných opatření pomáhajících a kontrolních opatření integračně intervenčních opatření.
Školní psychologové mohou pracovat v základních i středních školách, obvykle v tzv. školních poradenských pracovištích, mohou být zaměstnanci školy mohou být pouze zaměstnanci pedagogicko-psychologických poraden, legislativa dosud neumožňuje jejich zaměstnávání ve školách mohou být zaměstnanci základních i středních škol a mohou nahrazovat práci výchovného poradce a metodika prevence jsou dnes běžnou součástí škol, základní školy mají podle vyhlášky 116/2011 Sb., povinnost zaměstnávat vedle výchovných poradců a metodiků prevence také školní psychology.
Myšlení generující více výsledků řešení je myšlení konvergentní myšlení unovergní myšlení divergentní myšlení multivergní.
Hierarchie – pyramida potřeb humanistického autora Abrahama Maslowa neobsahuje potřebu sebeaktualizace potřebu uznání potřeby hodnotové potřebu bezpečí.
Report abuse Consent Terms of use