option
Questions
ayuda
daypo
search.php

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ON Biologie 9

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Biologie 9

Description:
Evoluční biologie

Author:
AVATAR
Loulinka23
Other tests from this author

Creation Date: 27/05/2014

Category: Others

Number of questions: 49
Share the Test:
New CommentNuevo Comentario
No comments about this test.
Content:
763. Reprodukčně izolační mechanismy: a) vedou k oddělení dvou populací ' b) vedou ke speciaci c) jsou geografické a biologické d) jsou specifické změny u některých živočichů vedoucí k přeměně gonochoristy na hermafrodita v malých populacích, kde se nevyskytují jedinci opačného pohlaví.
764. Podle současných představ byly první buněčné organismy na Zemi: a) aerobně heterotrofní b) schopné fotosyntézy a využívaly jako zdroj vodíku H20 c) schopné fotosyntézy a využívaly jako zdroj vodíku H2S d) anaerobně heterotrofní.
765. V současnosti nejrozšířenější teorie předpokládá, že buňky prvotních organismů (tzv. progenotů - dříve označovaných též jako Eobionta): a) obsahovaly DNA a RNA b) obsahovaly RNA^ c) neobsahovaly DNA ani RNA, genetická informace byla obsažena v proteinech d) obsahovaly DNA a proteiny, RNA se vyvinula daleko později.
766. Nejstarší známé fosilie prokaryotických organismů pocházejí z období: a) před 2 miliardami let b) před 10 miliardami let c) cca 1 miliardu let po vzniku Země d) zhruba před 3,5 miliardami let.
767. Existenci prvních savců lze prokázat: a) koncem druhohor b) na začátku prvohor v období tzv. kambrické radiace c) na přelomu prvohor a druhohor# d) až na počátku třetihor.
768. Neandrtálec: a) byl fosilním druhem, z něhož se postupnou evolucí přímo vyvinul Homo sapiens b) obýval také lokality v Evropě c) byl evolučním předchůdcem Homo erectus d) vyhynul dávno před vznikem Homo sapiens.
769. Paleontologické nálezy rodu Australopithecus pocházejí z: a) jižní Ameriky b) jižní Evropy c) jižní a východní Afrikyf d) jínovycn óclní Áustrá lie.
770. Pro období prvohor je typický výskyt: a) plazů, ptakoještěrů, prvých savců b) ostnokožců, primitivních žraloků, obojživelníkům c) ostnokožců, trilobitů, primitivních žraloků d) plazů, ptakoještěrů, belemnitů.
771. Součástí procesu hominizace byly změny tvaru: a) dolních končetin "b) pánvel" c) horních končetin d) lebky#.
772. Které z uvedených konceptů nejlépe charakterizují Darwinovu evoluční teorii (v podobě, v jaké byla zformulována samotným Darwinem)? a) Obrovské katastrofy (kataklyzmata) vedou k zániku starých a stvoření zcela nových organismů b) Nové znaky získává každý organismus přímým působením okolního prostředí, popř. funkčním zatížením orgánů; tyto získané znaky se pak dědí do všech dalších generací. c) Základním předpokladem evoluce je nadprodukce a variabilita potomstva; dochází k boji o život; nejlepe adaptovaní jedinci jsou selektováni přírodním výběrem./ d) Hnacím motorem evoluce jsou genové, popř. chromozomové mutace, včetně mutací neutrálních.
773. Neodarwinismus je: a) tendenční učení, které bylo jakožto součást tzv. „mičurinské biologie“ zformulováno na konci 30. let 20. století akademikem Lysenkem v bývalém Sovětském Svazu b) učení umírněných kreacionistů, hlásajících tzv. inteligentní design ale připouštějících existenci některých mikroevolučních procesů c) evoluční teorie, která vychází ze syntézy poznatků klasického darwinismu a mendelovské^ resp. populační genetiky d) moderní evoluční teorie přijímající lamarckistický koncept evoluce a předpokládající dědičnost vlastností přímo získaných během života organismů.
774. Z uvedených fosilních zástupců rodu Homo je podle současných zjištění fylogeneticky nejstarší: a) Homo neandertalensis b) Homo erectus c) Homo habilis d) Homo ergaster.
775. Vyberte správné (popř. správná) tvrzení: a) dnešní obojživelníci jsou blízce příbuzní pravěkým krytolebcůn b) prvními plazy na naší planetě byli krytolebci c) někteří fosilní zástupci lalokoploutvých ryb mohli přechodně vylézat na souš a dýchat vzdušný kyslík d) krytolebci na naší Zemi žili již počátkem prvohor (kambrium - ordovik).
776. První zástupci křídlatého hmyzu na naší Zemi žili: a) v kambriu b) v devonu c) v triasu d) počátkem druhohor.
777. Nejstarší známé zkameněliny krytosemenných rostlin pocházejí: a) z kambria b) z počátku karbonu c) ze střední jury d) z počátku třetihor.
778. Kordaity jsou: a) zvláštní skupina cykasů, dodnes žijící na Madagaskaru b) vymřelé nahosemenné rostliny, žijící v období permokarbonu c) vymřelé krytosemenné rostliny, žijící v období jury a křídy d) vymřelé kapradiny, jejichž zkameněliny pocházejí z karbonu.
779. Teorie mitochondriální Evy, resp. výsledky současného studia mitochondriální DNA u různých lidských populací: a) dokazují, že moderní člověk vznikl nezávisle na několika místech na Zemi b) svědčí pro tzv. monocentrickou teorii, podle níž vznikl moderní Homo sapiens nejspíše v Africe c) svědčí pro tzv. multicentrickou teorii vývoje člověka d) svědčí o tom, že moderní Homo sapiens vznikl v Austrálii z australopitéka.
780. V čem podle současných evolučních teorií vycházejících z darwinismu spočívá role přírodního výběru? a) způsobuje, že jedinci, kteří mají horší schopnost přežít v daných podmínkách, mají také menší šanci vytvořit potomstvo b) reprodukčně zvýhodňuje jedince, jejichž genetická výbava jim umožňuje přežít v daných podmínkách prostředí c) způsobuje příznivé mutace u některých jedinců a tím umožňuje zlepšení jejich reprodukčních schopností d) působí pouze v malých populacích a zvyšuje jejich početnost.
781. Fosilie prvních ptáků pocházejí z: a b) siluru c) jury d) počátku třetihor a) permu.
782. Mitochondrie v eukaryotických buňkách vznikly pravděpodobně: a) z oddělených částí buněčného jádra b) z bakterií, které pronikly do nitra buněk c) pohlcením některých menších eukaryotických buněk d) redukcí nadbytečných buněčných jáder v původní vícejaderné buňce.
783. Mnohobuněčné organismy vznikly: a) v prahorách b) ve starohorách c) v prvohorách d) na přelomu prvohor a druhohor.
784. Vyberte správné, popř. správná tvrzení o reprodukčně izolačních mechanismech: a) umožňují vznik nových druhů nebo poddruhů b) mohou být také geografického charakteru c) patří k nim také snížená reprodukční zdatnost, resp. životaschopnost většiny mezidruhových hybridů d) působí na bázi přírodního výběru a omezují reprodukci všech jedinců, kteří jsou hůře přizpůsobeni měnícím se podmínkám prostředí.
785. Pokus Millera a Ureyho prokázal: a b) možnost vzniku buněk z nebuněčných materiálů (zejména proteinů) c) platnost tzv. teorie RNA-světa d) možnost vzniku složitějších (biochemicky významných) organických látek z jednoduchých anorganických molekul a) možnost vzniku proteinových koacervátů z jednotlivých aminokyselin.
786. První fotosyntetizující prokaryota: a) vznikla až po vytvoření kyslíkové atmosféry b) přispěla svojí činností k vytvoření kyslíkové atmosféry c) vytvářela pouze plynný dusík, který unikal do atmosféry d) vytvářela pouze methan, z něhož se vytvářely další organické látky.
787. Stromatolity jsou útvary vzniklé: a) činností korálnatců b) činností autotrofních prokaryot (bakterií nebo sinic) c) usazením schránek dírkovců a mřížovců d) sedimentací hydroxidu železitého na dně praoceánů následkem činnosti mořských mikroorganismů.
788. Období zvané pleistocén je součástí: a) čtvrtohor b) mladších třetihor c) starších třetihor d) mladších druhohor.
789. Ve kterých oblastech České republiky jsou významná bohatá naleziště zkamenělin prvohorních živočichů? a) v západním okolí Prahy (Český kras a Křivoklátsko) b) v severním okolí Brna (Moravský kras) c) v severozápadních Čechách (zejména v hnědouhelných pánvích) d) na jižní Moravě, zejména v národním parku Podyjí a v Pavlovských vrších.
790. Tzv. ediakarská (vendská) fauna: a b) je souborné označení pro prvohorní fosilie nalézané v určitých vrstvách silurských sedimentů c) je souborné označení pro primitivní savce žijící na počátku třetihor d) se vyskytla v prekambriu (starohorách) a) se vyskytla na přelomu prvohor a druhohor (šlo o primitivní savce).
791. Podle současných zjištění byl neandrtálec: a) po dlouhou dobu současníkem Homo sapiens b) evolučním mezičlánkem, z něhož se přímou cestou vyvinul Homo sapiens c) vývojově pokročilý lidoop, žijící koncem třetihor na území střední a severní Afriky d) poddruhem Homo erectus.
792. Australopithecus: a) byl schopen chodit vzpřímeně po dvou b) využíval k chůzi pouze všech čtyřech končetin c) je první hominid, u něhož známe umělecké projevy (např. jeskynní malby) d) měl mozkovnu o kapacitě asi 500 cm3.
793. Přímé metody datování paleontologických nálezů jsou založeny na: a) stanovení fosforečnanového fosforu ve fosiliích b) sledování vzájemného uložení vrstev s danými fosiliemi (tzv. princip superpozice) c) stanovení obsahu nestabilních radioaktivních izotopů d) zjištění fyzického stavu fosilií (míra otlaku, obroušení, mechanického poškození apod.).
794. Vyberte správné (popř. správná) tvrzení o tzv. kromaňonském člověku: a) žil v mladším paleolitu a patří k druhu Homo sapiens b) jeho pozůstatky byly nalezeny v Dolních Věstonicích a v Předmostí na Moravě c) v základních znacích se nelišil od dnešního člověka d) svou tělesnou stavbou se výrazně lišil od dnešního člověka, neboť zřejmě patřil k druhu Homo erectus.
795. Většina současných evolučních biologů předpokládá, že nejjednodušší prvotní organismy (progenoti): a) obsahovaly pouze DNA, podle níž se přímou syntézou tvořily proteiny b) obsahovaly RNA c) obsahovaly pouze proteiny, nukleové kyseliny se vyvinuly až později d) obsahovaly proteiny, jejichž molekuly sloužily jako matrice pro syntézu DNA.
796. Která (popř. které) z uvedených hornin může (mohou) obsahovat fosilie organismů? a) sedimentární břidlice b) čedič, znělec, ryolit a trachyt c) organogenní vápenec d) pískovec.
797. Živočich označovaný jako Orthoceras byl: a) druh kambrického trilobita b) prvohorní hlavonožec příbuzný dnešním loděnkám c) třetihorní sladkovodní mlž d) druhohorní dinosaurus s nápadným rohem na hlavě.
798. Základními myšlenkami J. B. Lamarcka jsou: a b) Organismy získávají během života nové vlastnosti a ty pak předávají potomkům. c) Prostředí samo o sobě změny nevyvolává, vzbuzuje však potřebu změny u organismů. d) Organismy samy mění své životní prostředí tak, aby v něm bylo možno co nejsnadněji přežít. a) Ke vzniku nových druhů dochází vlivem přírodního výběru.
799. Území dnešní České republiky bylo alespoň zčásti zalito mořem: a) ve starohorách b) v prvohorách c) v druhohorách d) nevelký mořský záliv se dotýkal východní části našeho území ještě v holocénu.
800. V čem spočívá evoluční význam mutací? a) mají pouze zápornou úlohu, neboť zvyšují frekvenci vrozených vývojových vad b) jsou nejvýznamnějším selekčním činitelem, neboť přežívají jen ti jedinci, kteří jsou vůči mutacím odolní c) přispívají ke vzniku a zachování genetické variability populací d) snižují genetickou variabilitu populací.
801. Krytolebci se vyvinuli: a b) z prvohorních paryb c) z prvohorních lalokoploutvých ryb d) z druhohorních paryb a) z malých druhohorních dinosaurů.
802. Z uvedených savců je fylogeneticky nejblíže příbuzný člověku: a b) gorila c) šimpanz d) orangutan a) makak.
803. Podobnost a stejná funkce ploutví ryb a kytovců je příkladem: a) konvergence b) adaptivní speciace c) konvergentní speciace d) divergence.
804. Nejjednoduššími prvotními živými organismy na Zemi byly pravděpodobně: a) progenoti (též Eobionta nebo Protobionta) b) Protista c) archebakterie d) proteinové mikrosféry.
805. Který z uvedených procesů je pro evoluci člověka podle většiny teorií považován za primární a nejvýznamnější? a) vznik vzpřímené chůze po dvou končetinách b) zvětšení objemu mozkovny c) rozvoj ruky d) prodloužení končetin.
806. Trias, jura a křída tvoří v geologických dějinách Země celek zvaný: a) prvohory b) třetihory c) druhohory d) čvrtohory.
807. Období zvané trias patří do: a) prvohor b) třetihor c) čtvrtohor d) druhohor.
808. Vzdušnice hmyzu a plíce u savců jsou: a) orgány homologické b) orgány analogické c) orgány divergentní d) orgány, které mají stejný evoluční a ontogenetický původ.
809. Při konvergentní evoluci dochází: a) k podobnému utváření a funkčnímu přizpůsobení orgánů rozličného původu u nepříbuzných organismů různých druhů b) k rozsáhlé diferenciaci řady živočišných a rostlinných druhů žijících ve stejné geografické oblasti c) k současnému vymírání mnoha druhů rostlin a živočichů (např. následkem přírodní katastrofy) d) k předání shodných znaků potomstvu v rámci jedné populace; důsledkem je vznik uniformního potomstva.
810. Který z uvedených fosilních druhů hominidů je fylogeneticky nejstarší? a) Sahelanthropus tchadensis b) Australopithecus africanus c) Homo habilis d) Homo neandertalensis.
811. Předpokládá se, že lidský druh (Homo sapiens) vznikl: a) v Severní Americe b) v Jižní Americe c) v Austrálii d) v Africe.
Report abuse