option
Questions
ayuda
daypo
search.php

trávící soustava

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
trávící soustava

Description:
anatomie

Creation Date: 2016/01/02

Category: Languages

Number of questions: 52

Rating:(1)
Share the Test:
Nuevo ComentarioNuevo Comentario
New Comment
NO RECORDS
Content:

Adventicie je: zevni vazivová vrstva některých trávicich orgánů a cév. zevni vazivová vrstva plic. zevní svalová vrstva trávici trubice. vnitřni vrstva cévni steny.

Dočasný chrup obsahuje: 22 zubů. 20 zubu. 16 zubu. 32 zubů.

Dočasný chrup má být prařezán asi do: 1 roku. 1 1/2 roku. 2 1/2 roku. do 6 let.

Vzorec dočasného chrupu je: i1 i2 p m1. i1 c1 c2 p. i1 i2 c m1 m2. i1 i2 c p1 p2 m1 m2.

Definitivni chrup obsahuje: 22 zubů. 20 zubů. 16 zubů. 32 zubu.

Definitivní chrup ná být prořezán (kromě M3) asi do: 13 let. 16 let. 25 let. zacatku puberty.

Vzorec defini vního chrupu je. i1 i2 c p1 p2 m1 m2 m3. i1 i2 c p1 p2 m1 m2 m3. i1 i2 c p m1 m2 m3. i1 i2 p1 p2 m1 m2 m3.

Pohyby jazyka provádí. svaly intraglosálni. okolní svaly krčni. extraglosálni svaly. svaly extraglosálni a jazylkove.

Přiušní žláza (glandula parotis) je uložena: pouze na krku. na vnitřní straně tváře. pod musculus masseter. na boční straně tváře, před ušnim boltcem.

Vývod priušni žlázy (ductus parotideus) probiha: nad jařmovým obloukem. pod jařmovým obloukem. po dolnim okraji mandibuly. po vnitrni strane tváre.

Hltan (pharynx) je: pouze součásti dýchaciho systému. pouze součásti tráviciho systému. soucasti dýchacího i tráviciho systému. žádné z predchozich konstatování neni pravdivé.

Hltan (pharynx) je trubice, kteri navazuje na: hrtan(larynx). průdušnici (trachea). dutinu nosni a ústní. vedlejši nosní dutiny.

Nosohltan (nssopharynx) je úsek hltanu probihajici od: báze lebečni k zadnimu okraji měkkého patra. lebeční báze k začátku hrtanu. nosní dutiny k hrtanu. dolního nosniho průchodu k ústní dutině.

Do nosohltanu ústí: pouze Eustachova trubice. nosní dutina a Eustachova trubice. hrtan a ústní dutina. ústní dutina.

Jícen (oesophagus) navazuje na: ústní dutinu. hltan. hrtan. průdušnice.

Jicen probiha na krku: před průdušnicí. před velkými cévami. před hltanem. za průdušnicí.

zužená místa jícnu jsou: na začátku uprostřed a na konci jicnu. na začátku a na konci. uprostřed a na konci. nemá zužená místa.

místo přechodu jícnu do žaludku se nazývá. pylorus (vrátník). kardie. hilus. istmus.

žaludek je uložen: v pravé bránični klenbě. pod žlučníkem. v mediastinu. v levé branični klenbě.

Žaludek má na svém povrchu: adventicii. pobřišnici. hladkou svalovinou. sliznici.

Kardie žaludku leží: vlevo od stredni čáry pod bránici. vlevo od střední čáry nad bránici. vpravo od střední čáry. je volná a měni svou polohu podle náplně.

Endoskop je: optické zarizeni pro vyšetřováni dutých orgánů. optické zarizeni pro vyšetřováni podkoži. upravené rentgenové zarizeni. grafické zatizeni.

Tenké střevo se skládá z: dvanactniku (duodenum), lačniku jejunum) a kyčelniku (ileum). lačniku, kyčelniku a esovité kličky (sigmoideum). lacniku a tračníku (colon). dvanáctniku, lacniku a slepeho streva (caecum).

Do dvanáctniku (duodena) ústí: kardie žaludku a žlučové cesty. pylorická část žaludku, žlučové cesty a vývody slinivky. kardie žaludku a vývody slinivky. kardie žaludku, žlučové cesty a větši vývod slinivky.

okruží (mesenterium) je: peritoneálni závěs dvanáctniku. peritonealni závěs tenkého střeva. svalový závěs střev. zavěs žaludku.

Klky střevni (villi intestinales) lezi na. povrchu sliznice tenkého střeva. povrchu sliznice tlustého střeva. povrchu sliznice konečniku. povrchu sliznice Zlucovodu.

Tlusté střevo (intestinum crassum) začíná v: levé kyčelni jámě. malé pánvi. pravé kyčelni jámě. levé brániční klenbě.

Červovitý přivěsek (appendix vermiformis) odstupuje z: lačníku (jejunum). dvanáctniku (duodenum). slepého střeva (caccum). konečniku (rectum).

Tračnik (colon) má tyto části: slepé střevo, vzestupný, přičný a sestupný tračnik, esovitou kličku a konečnik. vzestupný, přičný a sestupný tračník a dvanáctnik. slepé střevo, vzestupný a sestupný tracnik. vzestupný a přičný tračnik, esovitou klicku a konečník.

Konečnik (rectum) se skládá z: řitního kanálu. esovité kličky a řitniho kanálu. ampuly, ritniho kanálu a ritniho otvoru. ampuly a řitního otvoru.

Zevni svěrač konečníku (m. sphincter ani externus) je tvořen. hladkou svalovinou. příčně pruhovanou svalovinou. oběma typy svaloviny. vazivem.

Játra jsou uložena v: okolí pupku. levé brániční klenbě. malé pánvi. pravé brániční klenbě.

V jaternich buňkách se tvoři: amyláza. inzulin. žluč a plasmatick ébílkoviny. pepsin.

žluč je tvořena. v žlučníku. pouze játry. tenkým střevem. žaludkem.

vrátníkový svěrač (m. sphineter pylori) je v. místě přechodu žaludku do duodena. místě přechodu jícnu do žaludku. místě přechodu tenkého střeva do tlustého. místě vyústění žlučových cest do duodena.

jícen ustí do: vrátníku (pylorus). česla (pardie). dvanáctníku (duodenum). slezu.

červovitý přívěšek (appendix vermiformis) je výchlipkou. tenkého střeva. příčného tračníku. slepého střeva. esovité kličky.

žlučovod (ductus choledochus) ústí do: žaludku. dvanáctníku. přičného tračniku. slepého střeva.

Siinivka břišní (pancreas) leží: vpravo od dvanáctniku. za pravou ledvinou. vlevo od dvanactniku v jeho ohbi. v levé kyčelni jamě.

Vývody slinivky břišní ústí do: sleziny. vzestupného tračniku. žlučníku. dvanáctníku.

Mezi žlučově cesty patři: pouze žlučník. žlučnik a žlučovody. žlučnik, žlučovod a portálni žila. žlučovod a ductus thoracicus.

Játra (hepar) naléhají na: ledviny a žaludek. žaludek, jicen a pravou ledvinu. slepé střevo. močový měchýř.

Žlučnik (vesica fellea) leží. vždy uvnitř jatemi tkáně. na horni ploše jater. na spodní ploše jater. pod žaludkem.

Vrátnicová žila (v. portae) je: céva vyživujici část tlustého střeva. ceva odvádějící krev do jater výhradně ze střeva. součást vrátniku. žila odvádějici krev z nepárových orgánů břišní dutiny.

žlučové cesty ústi. pouze do dvanáctníku. do tračniku. do středního úseku tenkého střeva. do Langerhansových ostrůvků.

velká předstěra (omentum majus) je: vazivová přepážka mezi břišními orgány. blána oddělujici retroperitoneum od peritonealni dutiny. duplikatura pobřišnice. blána kryjici predni povrch ledviny.

příušní žláza (glandula parotis) patří mezi. potní žlázy s vnitřní sekrecí. slinné žlázy. mazové žlázy zevního zvukovodu. kožní žlázy boltce.

RTG vyšetření žaludku informuje o. velikosti a tvaru a uložení žaludku. tlouštku žaludeční stěny. množství žaludečního hlenu. vztahu žludku k hornímu mediastinu.

endoskop je. optické zařízení. vyprazdnovací zařízení. kontrastní zařízení. grafické zařízení.

retroperitoneum je. prostor za pohrudnicí. prostor mezi osrdečníkem a pohrudnicí. prostor mezi břišními orgány. prostor za nástěnou pobřišnici mezi pobřišnicí a zadní stěnou trupu.

appendix vermiformis odstupuje. z vzestupného tračníku. ze slepého střeva. z kyčelníku. z essovité kličky.

Bod Mac Burneyův určuje. polohu žlučníku. polohu močovodu. polohu (odstupu) začátku appendixu. polohu vejcovodů.

Report abuse