option
Questions
ayuda
daypo
search.php
ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ON 1FU440 Účetnictví akvizicí,fúzí a jiných vlastn.trans - ZT
COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
1FU440 Účetnictví akvizicí,fúzí a jiných vlastn.trans - ZT

Description:
Závěrečný test - 2. část

Author:
AVATAR
Eva
Other tests from this author

Creation Date:
09/01/2024

Category: Others

Number of questions: 52
Share the Test:
New CommentNuevo Comentario
No comments about this test.
Content:
Dle českého obchodního práva není možná fúze mezi: Akciovou společností a veřejnou obchodní společností Akciovou společností a společností s ručením omezeným Akciovou společností a evropskou akciovou společností Českou akciovou společností a slovenskou společností.
Odštěpení představuje přeměnu, kdy z oddělené společnosti vznikne její: a. Sesterská společnost b. Mateřská společnost c. Dceřiná společnost d. Žádná z uvedených.
Dva společníci s.r.o. se rozhodli provést přeměnu, při níž zanikne tato spol. a vzniknou dvě nové. Obě budou vlastnit oba původní společníci. Tato přeměna bude mít právní formu: a. Rozdělení rozštěpením b. Rozdělení odštěpením c. Rozdělní sloučením d. Rozdělení splynutím.
Přeshraniční fúze není možná mezi těmito subjekty: a. Česká akciová spol. a ruská akciová spol. b. Česká akciová spol a rakouská GmBH c. Česká společnost s ručením omezeným a německá akciová společnost d. Slovenská akciová společnost a česká akciová společnost.
Podle občanského zákoníku jmění osoby tvoří: a. Souhrn jejího majetku a jejích dluhů b. Pouze majetek osoby c. Pouze dluhy osoby.
Obchodní závod jako organizovaný soubor jmění může vlastnit: a. Fyzická nebo právnická osoba – podnikatel b. Pouze právnická osoba – podnikatel c. Jakákoliv právnická nebo fyzická osoba d. Pouze fyzická osoba – nepodnikatel.
Spol. Alfa, s.r.o. koupila od spol. Beta, s.r.o. obchodní závod. Okamžik nabytí vlastnictví k obchodnímu závodu jako celku u spol. Alfa, s.r.o. nastane dnem: a. Předáním a převzetím celého obchodního závodu kupujícím b. Okamžikem zveřejněním údaje, že uložil doklad o koupi závodu do sbírky listin rejstříkového soudu c. Okamžikem sjednaným ve smlouvě d. Žádná odpověď není správná.
Při prodeji obchodního závodu není možno na kupujícího převést tyto položky, vykázané v účetnictví prodávajícího: a. Ochranné známky b. Rezervu na rekultivaci pozemků dotčených těžbou c. Dohadné účty pasivní představující nevyfakturované dodávky d. Závazky vůči FÚ.
Po koupi obchodního závodu kupující ocenil všechny majetkové složky koupeného závodu na základě znaleckého posudku a vyčíslil goodwill. Ten může v budoucnu dle českých účetních předpisů: a. Testovat na znehodnocení a uplatnit případný odpis do nákladů b. Odpisovat účetně lineárně po dobu stanovenou účetní jednotkou, daňové odpisy nelze uplatnit c. Odpisovat účetně i daňově 180 měsíců d. Odpisovat účetně 60 až 120 měsíců, daňově pak 180 měsíců.
Při vkladu obchodního závodu do dceřiné spol. je možno na tuto spol. spolu se závodem převést tyto daňové položky: a. Dobrou pověst vkladatele u FÚ b. Daňovou ztrátu vkladatele, která dosud nebyla uplatněna c. Možnost zvolit si daňové odpisy (rovnoměrné nebo zrychlené) u přeceněného HM d. Možnost daňově odpisovat nabyté pozemky.
Vkladatel obchodního závodu výměnou za závod získá podíl na ZK v cílové spol., kam byl závod vložen. Tento podíl (majetková účast) má tuto nabývací cenu: a. Znalecké ocenění závodů pro účely vkladu b. Suma účetních hodnot vložených aktiv mínus převedené dluhy c. Suma daňových hodnot vložených aktiv mínus převedené dluhy d. Žádná odpověď není správná.
Oceňovací rozdíl knabytému majetku je značení položky, kterou můžeme najít v účetnictví po realizaci prodeje obchodního závodu a to u: a. Prodávajícího, v pasivech ve VK b. Prodávajícího, v aktivech ve finančním majetku c. Kupujícího, v pasivech ve VK d. Kupujícího, v aktivech v dlouhodobého hmotného majetku.
Spol. Alfa, s.r.o. vložila do dceřiné spol. Beta obchodní závod. Přijímající obchodní korporace Beta je oprávněná převzít od vkladatele: a. Zákonné rezervy a zákonné OP související s převedených obchodním závodem b. Odloženou daňovou pohledávku c. Odložený daňový závazek d. Všechny veřejno-právní dluhy a pohledávky.
Nepeněžitý vklad z obchodní korporace do dceřiné obchodní korporace nemá žádné daňové dopady na daň z příjmu vkladatele (tedy nejsou s ním spojeny žádné daňové náklady nebo výnosy) s výjimkou: a. Vkladu obchodního závodu, pokud dluhy přesahují hodnotu aktiv b. Vkladu nehmotného majetku, když nebyl zachycen vúčetnictví vkladatele (např. ochranná známka) c. Vkladu plně odepsaného DHM d. Vkladu pohledávek.
Po vkladu obchodního nabyvatele – spol. Beta, s.r.o., převzala všechny majetkové složky nabytého závodu v účetních hodnotách vkladatele a vyčíslila oceňovací rozdíl k nabytému majetku. Ten může v budoucnu: a. Testovat na znehodnocení a uplatnit případný odpis do nákladů b. Odpisovat účetně 180 měsíců, daňové odpisy nelze uplatnit c. Odpisovat účetně i daňově 180 měsíců d. Žádná odpověď není správná.
Pan Novák založil v roce 2010 s.r.o. s dalším společníkem. V roce 2018 nakoupil podíl od druhého společníka. V roce 2020 prodává celý podíl zahraničnímu zájemci. Příjem z prodeje podílu bude u pana Nováka: a. Celý od daně z příjmu osvobozen b. Celý bude muset zdanit jako příjem v § 1s možností uplatněním nabývací ceny podílu c. Část příjmu bude osvobozena, část bude zdaněna d. Žádná odpověď není správná.
Pan pracovitý založil v roce 2010 s.r.o. s dalšími čtyřmi kolegy. V roce 2019 se rozhodl ukončit účast ve spol. k 31.12.2019. Vypořádací podíl mu byl vyplacen v březnu 2020. Jeho daňové povinnosti za rok 2020 budou: a. Oznámit správci daně, že obdržel osvobozený příjem b. Příjem ve výši vypořádacího podílu zdanit jako příjem v § 10, jako daňový výdaj může uplatnit nabývací ceny podílu c. Nemusí se o nic starat, vypořádací podíl musí zdanit srážkovou daní vyplácející spol. d. Příjem vypořádacího podílu zdanit jako příjem z podnikání v § 7.
Paní Skálová koupila v lednu 2017 akcie spol. HCR, a.s., kde získala 15 % podíl na ZK. Pořizovací cena akcií činila 2 mil. Kč. V dubnu 2020 tyto akcie prodává za 10 mil. Kč. Tento příjem bude od daně osvobozen protože: a. Akcie držela déle než 12 měsíců a podíl převyšoval 10 % ZK b. Držela akcie déle než 3 roky c. Držela akcie déle než 4 roky d. Nebude osvobozen, protože časový test je 5 let.
Akciová spol. získala v důsledku fúze své vlastní akcie, které se rozhodla prodat. Bohužel při prodeji byla zjištěna významná ztráta. Tato ztráta: a. Je daňově uznatelná a sníží základ daně b. Není daňově uznatelná a bude připočtena k HV při výpočtu daňového základu c. Není daňově uznatelná, protože sníží VK akciové spol. d. Bude předepsána k úhradě představenstvu.
S.r.o. vyplatila odcházejícímu společníkovi vypořádací podíl a jako protihodnotu získala „uvolněný podíl“. S tímto podílem nemůže udělat: a. Bezplatně ho převést na vybraného společníka b. Převést na stávající společníky za úplatu minimálně ve stejné výši jako byl vypořádací podíl c. Snížit o něj ZK d. Prodat ho třetí osobě.
Pokud je zakládána akciová spol., pak její zahajovací rozvaha se sestavuje k datu: a. Sepsání zakladatelských dokumentů b. Splacení vkladů c. Vzniku společnosti d. Ke konci prvního účetního období.
Nepeněžitý vklad v podobě movitých věcí, který vkládá zakladatel do nově zakládané akciové spol., musí být pro účely tvorby ZK v akciové spol. oceněny: a. Účetní hodnotou od vkladatele b. Daňovou hodnotou od vkladatele c. Znaleckým oceněním d. Cenou sjednanou mezi společníky.
Akcie, nabyté za nepeněžní vklad movitých věcí (odpisovaného HM dle ZDP), mají u vkladatele (s.r.o.) nabývací cenu stanovenou ve výši: a. Účetní hodnoty vložených movitých věcí b. Daňových zůstatkových cen movitých věcí c. Znaleckého ocenění movitých věcí d. Cenou sjednanou mezi společníky.
Dojde-li ve spol. z důvodu nabytí majetku jako nepeněžitého vkladu od jiné PO k rozdílu mezi účetní hodnotou a daňovou základnou tohoto majetku, pak u auditované kapitálové korporace: a. Je nutno tuto informaci zveřejnit v příloze k účetní závěrce b. Je nutno vypočítat a zaúčtovat daňový závazek/pohledávku z tohoto rozdílu c. Na tento rozdíl je nutno vytvořit účetní opravnou položku d. Není potřeba nic dělat.
Po vzniku akciové spol. podle zákona o účetnictví vznikne povinnost sestavit zahajovací rozvahu. Ta se sestavuje k datu: a. Sepsání zakladatelských dokumentů b. Splacení vkladů c. Vzniku společnosti d. Ke konci prvního účetního období.
S.r.o. nabyla vkladem od svého zakladatele (a.s.) nákladní automobil. Tento automobil byl oceněn znalcem pro účely vkladu na částku 3 mil. Kč. Nová spol. bude postupovat při výpočtu daňových odpisů takto: a. Vstupní cena 3 mil. Kč a zahájí odpisy pro první rok odpisování b. Převezme daňové hodnoty od vkladatele a pokračuje vodpisování započatém vkladatelem c. Nemůže uplatnit žádné daňové odpisy d. Žádná odpověď není správná.
A.s. zakládá dceřinou spol. nepeněžitým vkladem ochranné známky (NA). Ta byla oceněna znalcem pro účely vkladu na 23. mil. Kč. ZK založené spol. je 20 mil. Kč. Jaká bude nabývací cena podílu vkladatele? a. 20 mil. Kč b. 23 mil. Kč c. 3 mil. Kč d. Ze zadání nelze určit (potřebujeme vědět účetní zůstatkovou cenu).
Po koupi obchodního závodu kupující ocenil všechny majetkové složky koupeného závodu na základě znaleckého posudku a vyčíslil goodwill. Ten může v budoucnu dle českých účetních předpisů: a. Testovat na znehodnocení a uplatnit případný odpis do nákladů b. Odpisovat účetně 60 až 120 měsíců, daňově pak 180 měsíců c. Odpisovat účetně lineárně po dobu stanovenou účetní jednotkou, daňové odpisy nelze d. Žádná odpověď není správná.
Oceňovací rozdíl knabytému majetku je značení položky, kterou můžeme najít v účetnictví vedeném dle českých účetních předpisů po prodeji obchodního závodu a to u: a. Kupujícího, v aktivech v dl. hmotném majetku b. Kupujícího, v aktivech ve finančním majetku c. Prodávajícího, v aktivech ve finančním majetku d. Prodávajícího, v pasivech ve vlastním kapitálu.
Nepeněžitý vklad z obchodní korporace do dceřiné obchodní korporace nemá žádné daňové dopady na daň z příjmů vkladatele (tedy nejsou s ním spojeny žádné daňové náklady nebo výnosy) s výjimkou: a. Vkladu pohledávek b. Vkladu plně odepsaného dl. hmotného majetku c. Vkladu nehmotného majetku, který nebyl zachycen vúčetnictví vkladatele (např. ochranná známka) d. Vkladu obchodního závodu, pokud dluhy přesahují hodnotu aktiv.
Nepeněžitý vklad pozemku, který vkládá a.s. do dceřiné spol. s.r.o., bude pro účely vkladu oceněn znalcem na 15 mil. Kč. Základní kapitál nové spol. je dle zakládacího dokumentu 10 mil. Kč. V zahajovací rozvaze bude vykázáno: V aktivech 10 mil. Kč pozemek, 5 mil. Kč pohledávka. V pasivech 10 mil. Kč základní kapitál, 5 mil. Kč vkladové ážio b. V aktivech 10 mil. Kč pozemek, v pasivech 10 mil. Kč základní kapitál c. V aktivech 15 mil. Kč pozemek, v pasivech 10 mil. Kč základní kapitál, 5 mil. Kč vkladové ážio d. Žádná odpověď není správná.
Pan Novák je společníkem spol. s.r.o. od roku 2010 a má 20% podíl na ZK, výše splaceného vkladu je 1 mil. Kč. V roce 2019 ukončil účasti v této s.r.o. Vypořádací podíl činí 21. mil. Kč. Pan Novák obdrží od spol. ABC vypořádací podíl ve výši: a. 21 mil. Kč a bude muset ho zdanit ve svém daňovém přiznání jako ostatní příjem dle § 10, uplatnitelným výdajem k tomu bude vložená částka 1 mil. Kč b. 21 mil. Kč a tento příjem pro něho bude osvobozeným příjmem, protože podíl na společnosti ABC držel dobu delší než 5 let c. 18 mil. Kč po zdanění srážkovou daní, takže už do svého daňového přiznání nebude nic uvádět d. Žádná odpověď není správná.
Při vkladu obchodního závodu do dceřiné společnosti je možno na tuto společnost spolu s tímto závodem převést tyto daňové položky: a. Dobrou pověst vkladatele u FÚ b. Daňovou ztrátu vkladatele, která dosud nebyla uplatněna c. Možnost zvolit si daňové odpisy (rovnoměrné nebo zrychlené) u přeceněného hmotného majetku d. Možnost daňově odpisovat nabyté pozemky.
10. Akcie, nabyté za nepeněžitý vklad movitých věcí (odpisovaného hmotného majetku dle ZDP), mají u vkladatele (společnosti s ručení omezeným) nabývací cenu stanovenou ve výši: a. Účetní zůstatkové ceny vložených věcí b. Daňové zůstatkové ceny vložených věcí c. Znaleckého ocenění vložených věcí d. Ceny sjednané mezi společníky.
Rozhodný den fúze (sloučení nebo splynutí) představuje den: a. K němuž je sestavena konečná účetní závěrka b. Zveřejnění projektu ve sbírce listin rejstříkového soudu c. Konání valné hromady schvalující fúzi d. Od něhož se jednání zanikajících spol. považuje z účetního hlediska za jednání uskutečněná na účet nástupnické společnosti.
Pokud při splynutí společností je povinnost dle zákona o přeměnách ocenit jmění všech zanikajících společností, promítne se toto ocenění do účetnictví: a. Do konečné účetní závěrky zanikající spol. ke dni předcházejícímu rozhodný den b. Do zahajovací rozvahy nástupnické společnosti c. U nástupnické spol. ke konci účetního období započatého rozhodným dnem fúze d. K datu, které určí rozhodnutí účetní jednotky.
Zahajovací rozvahu při fúzi sloučením sestavuje nástupnická společnost: a. K rozvahovému dni b. K rozhodnému dni fúze c. K datu konání valné hromady d. Ke dni právních účinků fúze.
Při vnitrostátní fúzi všechny zúčastněné společnosti ověřují konečnou účetní závěrku auditorem pokud: a. Se na auditu všech účetních závěrek shodne většina společníků všech společností b. Jen tehdy, pokud mají všechny povinnost auditu dle zákona o účetnictví c. Alespoň jedna ze zúčastněných společností má povinnost ověřit konečnou účetní závěrku auditorem.
Společnost A, a.s. a společnost B, s.r.o. plánují fúzi sloučením. Zanikající bude společnost B, pro její společníky bude zvýšen základní kapitál nástupnické A. Toto zvýšení základního kapitálu pro tyto společníky nesmí být vyšší než: a. Výše ZK zanikající společnosti B b. Výše VK vykázaného v konečné účetní závěrce zanikající společnosti B c. Částka ocenění jmění zanikající společnosti B zjištěná z posudku znalce d. Záleží na dohodě společníků, částka není nijak omezena.
Společnost Alfa používá kalendářní rok a plánuje fúzi s Betou. Tato fúze měla rozhodný den 1. 7. 2019 a její právními účinky nastaly 8. ledna 2020. Nástupnická společnost bude mít účetní období započaté rozhodným dnem v délce: a. 6 měsíců, od 1.7.2019 do 31.12.2019 b. 12 měsíců od 1.7.2019 do 30.6.2020 c. 18 měsíců od 1.7.2019 do 31.12.2020 d. Žádná odpověď není správná.
K datu přecházejícímu rozhodný den fúze sloučením tří společností musí všechny zúčastněné společnosti sestavit: a. Konečnou účetní závěrku b. Mezitímní účetní závěrku c. Znalecké ocenění jmění d. Operativní účetní závěrku.
Společnost Alfa drží 85% podíl na ZK společnosti Beta. Zbývající podíl ve výši 15 % drží jediná fyzická osoba. Vlastníci Alfy chtějí provést fúzi Alfy s Betou, kladou si však otázku, jak bude naloženo s podílem drženým fyzickou osobou. Tento podíl bude: a. Vyměněn za podíl na Alfě, tedy fyzická osoba získá podíly na základním kapitálu nástupnické společnosti b. Zanikne a jeho vlastník (FO) získá peněžité vypořádání c. Zanikne a jeho vlastník (FO) nezíská výměnou nic d. Žádná odpověď není správná.
A. s. používá kalendářní rok a provedla fúzi sloučením, s rozhodným dnem 1. 9. 2020. Toto sloučení nabylo právních účinků ke dni 20. 12. 2020. Účetní období nástupnické započaté rozhodným dnem bude v délce: a. 4 měsíce, od 1.9.2020 do 31.12.2020 b. 8 měsíců, od 1.1.2020 do 31.8.2020 c. 12 měsíců, od 1.9.2020 do 31.8.2021 d. 16 měsíců, od 1.9.2020 do 31.12.2021.
Společnost Alfa drží 95% podíl na základním kapitálu akciové společnosti Beta. Zbývající podíl ve výši 5 % drží několik fyzických osob. Společníci Alfy se chtějí zbavit minoritních společníků na Betě. Poradíte jim, aby provedli: a. Změnu právní formy Bety b. Fúzi sloučením Bety do Alfy c. Fúzi splynutím Bety i Alfy d. Převzetí jmění Bety společníkem Alfa.
Nástupnická společnost získala od zanikající společnosti v důsledku fúze splynutím hmotný majetek. Ten byl individuálně znalecky oceněn. Nástupnická společnost pro daňové odpisy bude postupovat takto: a. Převezme metodu odpisování, vstupní a zůstatkovou cenu, ze které odpisovala zanikající společnost b. Jako vstupní cenu použije ocenění znalcem a zvolí metodu odpisování c. Jako vstupní cenu použije ocenění znalcem, ale musí převzít metodu odpisování od zanikající společnosti d. Rozhodne se, zda chce pokračovat v odpisování nebo začít svou metodou.
Společnost Alfa i Beta používají kalendářní rok a realizují fúzi s rozhodným dnem 1. 1. 2020. Právní účinky nastaly k datu 1.8.2020, kdy zanikla Beta. Odpisy z hmotného majetku Bety, který přešel do Alfy budou za rok 2020: a. Alfa uplatní celoroční daňové odpisy b. Beta uplatní polovinu ročních daňových odpisů, Alfa druhou polovinu c. Za rok 2020 nebudou uplatněny žádné daňové odpisy u tohoto majetku d. Záleží na posouzení správce daně, komu uzná odpisy.
Při ocenění pro účely fúze ocenil znalec u zanikající společnosti pozemek na 50 mil. Kč, zanikající společnost ho nakoupila za pořizovací cenu 30 mil. Kč. Nástupnická společnost po fúzi tento pozemek prodala za cenu 52 mil. Kč. Z prodeje vykáže: a. Účetní zisk 22 mil. Kč, daňový základ pro DPPO 22 mil. Kč b. Účetní zisk 2 mil. Kč, daňový základ pro DPPO 22 mil. Kč. c. Účetní zisk nula, daňový základ pro DPPO nula d. Jiné hodnoty.
Akciová společnost zakládá dceřinou společnost peněžitým vkladem 2 mil. Kč a nepeněžitým vkladem plně daňově odepsaného kamionu. Ten byl oceněn znalcem na 3 mil. Kč. Základní kapitál bude 4 mil. Kč. Jaká bude nabývací cena podílu na této společnosti? 3 mil. Kč 2 mil. Kč 4 mil. Kč Jiné číslo.
Při pro účely vkladu ocenil znalec pozemek na 50 mil. Kč, vkladatel (právnická osoba) ho nakoupil za pořizovací cenu 30 mil. Kč. Nová společnost s. r. o., která pozemek nabyla vkladem ho prodala za 52 mil. Kč. Z prodeje vykáže tato s. r. o.: Účetní zisk 2 mil Kč, daňový základ DPPO 22 mil. Kč Účetní zisk 22 mil Kč, daňový základ DPPO 22 mil. Kč Účetní zisk 22 mil Kč, daňový základ DPPO 2 mil. Kč Účetní zisk 2 mil Kč, daňový základ DPPO 2 mil. Kč.
Pokud je zakládána akciová společnost, pak její zahajovací rozvaha se sestavuje k datu: Vzniku společnosti Nikdy se nesestavuje Podání daňového přiznání.
Dojde-li ve společnosti z důvodu nabytí majetku jako nepeněžitého vkladu od jiné právnické osoby k rozdílu mezi účetní hodnotou a daňovou základnou tohoto majetku, pak u auditované kapitálové korporace: Je nutno vypočítat a zaúčtovat odložený daňový závazek nebo pohledávku z tohoto rozdílu Oznámit to správci daně Podat daňové přiznání Žádná odpověď není správná.
Společnost s ručením omezeným nabyla vkladem od svého zakladatele (právnické osoba) výrobní linku, která byla oceněna znalcem pro účely vkladu na částku 30 mil. Kč. Nová společnost bude postupovat při výpočtu daňových odpisů takto: Pokračuje v započatém odpisování vkladatele, tedy musí od něho převzít údaje o vstupní ceně, metodě a zůstatkové ceně Začne odpisovat od začátku Nebude jej dál odepisovat Žádná odpověď není správná.
Report abuse